Skocz do zawartości

zakup i montaż solara do hobby excellent


kaniur1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, noszę się z myślą montażu niezależnego zasilania (światło, pompki, ładowanie telefonów podtrzymanie lodówki pokładowej) oraz gniazd usb, stąd kilka pytań:
1. gdzie kupić żeby było dobre i nie przepłacić, jaka moc,  jaki osprzęt- na co zwrócić uwagę?
2. elastyczny czy tradycyjny (jak montować- uchwyty tylko na klej)?
3. którędy puścić kable w dachu i jak zabezpieczyć otwory?
4. gdzie wpiąć się w instalację (czy za standardową przetwornicą w szafie?)?
5. Jak podłączyć żeby po podłączeniu 230V przełączało się automatycznie?
6. gdzie chowacie aku (planuję AGM 115W) żeby niepotrzebnie zajmował miejsce?
7. gniazda usb jakie do szybkiego ładowania i którędy najlepiej pociągnąć przewody żeby każdy miał gniazdo koło swojego łóżka?
8. inne przydatne uwagi mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Poniżej udało mi się odpowiedzieć na niektóre pytania

1. gdzie kupić żeby było dobre i nie przepłacić, jaka moc,  jaki osprzęt- na co zwrócić uwagę?

Najlepiej w internecie :)


2. elastyczny czy tradycyjny (jak montować- uchwyty tylko na klej)?

Możesz rozwinąć o co chodzi z "tradycyjnym" ...bo wg mnie elastyczny też może mieć jakąś tradycję...
może być na sam klej - ale tylko elastyczny... natomiast techniki kocowania uchwytów pod sztywny panel są doskonale rozpisane w tym dziale forum


3. którędy puścić kable w dachu i jak zabezpieczyć otwory?

najlepiej w takim miejscu aby były schowane w jakiejś szafce albo w szafie. Na środku przyczepy będzie bardzo brzydko wyglądać (chociaż o gustach podobno się nie dyskutuje)


4. gdzie wpiąć się w instalację (czy za standardową przetwornicą w szafie?)?

Czyli masz już przetwornicę? czy raczej piszesz o zasilaczu?


5. Jak podłączyć żeby po podłączeniu 230V przełączało się automatycznie?

Niestety szklaną kulę zostawiłem w domu i nie jestem w stanie zgadnąć co masz w tej chwili w swojej obecnej instalacji....


6. gdzie chowacie aku (planuję AGM 115W) żeby niepotrzebnie zajmował miejsce?

Wskazane jest jak najbliżej osi. 


7. gniazda usb jakie do szybkiego ładowania i którędy najlepiej pociągnąć przewody żeby każdy miał gniazdo koło swojego łóżka?

Tu podobnie jak z przewodami wprowadzanymi z dachu. najlepiej zrobić to estetycznie i pochowane, bo jeżeli puścisz przez środek przyczepy to w plątaninie można się w nocy potknąć/zahaczyć i wywrócić


8. inne przydatne uwagi mile widziane

Funkcja "szukaj"...naprawdę pomaga :) można znaleźć odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań, które zadałeś, a poza tym byś wiedział, że trzeba zacząć od oszacowania swojego zapotrzebowania energetycznego i wtedy można dalej projektować przeróbkę instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kaniur1 napisał:
podpowiecie?
Ładowanie tylko w słońcu
Ładowanie w cieniu ok 25% mocy

:) drogo, bez sensu, jakieś oszustwo

niby jak mppt da ci te +30% w cieniu (tak u nich na stronie pisze) więcej na panelu 12v ?

może w głębokim cieniu na innym panelu  (więcej Volt a nie taki pod 12v) jakaś różnica będzie ale wtedy to już i tak prawie nic WAT nie będzie z  czyli z 10% więcej od niczego.

lepszy 160W (nie elastyczny) panel z Imp [A] 8,6A + kontroler pwm to ja kupie za 110Eu zamiast płacić 400Eu.

Zobacz tam na ich wykres tego mppt w reklamie to są jakieś jaja chyba?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Jaśki- ad.4. zasilacz.

22 minuty temu, pasza napisał:

:) drogo, bez sensu, jakieś oszustwo

niby jak mppt da ci te +30% w cieniu (tak u nich na stronie pisze) więcej na panelu 12v ?

może w głębokim cieniu na innym panelu  (więcej Volt a nie taki pod 12v) jakaś różnica będzie ale wtedy to już i tak prawie nic WAT nie będzie z  czyli z 10% więcej od niczego.

lepszy 160W (nie elastyczny) panel z Imp [A] 8,6A + kontroler pwm to ja kupie za 110Eu zamiast płacić 400Eu.

Zobacz tam na ich wykres tego mppt w reklamie to są jakieś jaja chyba?

 

 

 

podasz namiar na coś co będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, pasza napisał:

 kontroler pwm to ja kupie za 110Eu zamiast płacić 400Eu.

Porównujesz jakiś badziew PWM do MPPT od Victron Energy, który jest w zasadzie już z wyższej półki? To się mija z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kaniur1 napisał:

do Jaśki- ad.4. zasilacz.

podasz namiar na coś co będzie działać?

masz tu na forum sporo informacji poczytaj tylko i sam wybierz , wtedy wybierzesz lepiej sam bo będziesz wiedział co chcesz jaka moc itd.

2 minuty temu, jacek00 napisał:

Porównujesz jakiś badziew PWM do MPPT od Victron Energy, który jest w zasadzie już z wyższej półki? To się mija z celem.

piszę tylko że za te 110Eu będę miał  podobną elektrownię jak za 400Eu i to mnie interesuje ,to że jest tam znaczek Victron Energy i czy to pwm czy mppt  przy 12v panelu już nie:)

swoją drogą jak tak przeglądam to wydaje mi się że ten model PWM Victron Energy jest identyczne jak chińczyki i tym razem to oni kopiował od chińczyków bo tamte były dużo wcześniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kaniur1 napisał:

ok, wszystko już rozkminiłem. Ciekawi mnie tylko 1 rzecz a mianowicie jak rozwiązać temat jeśli po podłączeniu 230V automatycznie wyłączyć instalację z solara?

Solar to tylko taka ładowarka do akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz wiedzieć jak chcesz podłączyć aku, zależnie jak chcesz mieć 12v. Ja mam tak że jak nie ma 230V to idzie z aku w przyczepie jak podepnę auto to12V  idzie z aku w samochodzie. Ale ja nie mam solara więc czekaj aż się ktoś wypowie mądrzejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kaniur1 napisał:

to wiem ale jeśli podepepnę się pod instalację 12 v w przyczepie za transformatorem a z drugiej strony puszczę 230v to może być katastrofa

Jakim transformatorem? Czemu nie chcesz podłączać się przez energoblok? Przecież to on steruje 12V i 230V a nie regulator ładowania.  

10 minut temu, Voku napisał:

To musisz wiedzieć jak chcesz podłączyć aku, zależnie jak chcesz mieć 12v. Ja mam tak że jak nie ma 230V to idzie z aku w przyczepie jak podepnę auto to12V  idzie z aku w samochodzie. Ale ja nie mam solara więc czekaj aż się ktoś wypowie mądrzejszy.

No bo tak to wygląda. Przecież solar w tym wypadku niczego nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.