Skocz do zawartości

Hobby 420 1992 gdzie ten akumulator


stotek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanko. Nie potrafię zlokalizować miejsca gdzie mogę podłączyć akumulator. Z przodu pod łóżkiem jest tylko taka puszka jak na zdjęciu i w niej zmostkowane przewody. Czy jest możliwe aby takiego miejsca nie było w ogóle ?

Drugi temat to pod zlewem mam taki transformator i plątaninę kabli i  tu mam pytanie czy do przewodów które wychodzą z 12V z transformatora mogę wpiąć przewody z  akumulatora który chcę schować gdzieś w przyczepie tak aby mieć oświetlenie i działa pompki z wody w zlewie w przypadku braku dostępu do 230 V?  

I trzecie ostatnie na co wymienić ten transformator bo ten trochę buczy w nocy ?

 

20200421_164733.jpg

20200421_164740.jpg

20200421_165249.jpg

20200421_165258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, możliwe jest. Dlatego znajdziesz pełno tematów, opisujących jak ludzie modyfikują instalację, żeby dołożyć aku. Sam skończyłem u siebie kilka dni temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla akumulatora najlepszym miejscem jest nad osią, lub w pobliżu. Jeżeli wewnątrz części mieszkalnej to wychodzi akumulator żelowy. Jeżeli optujesz za "kasiakiem" to szczelna skrzynka na niego z odpowietrzeniem. Jeżeli elektryka nie jest Ci obca to dasz radę sam to zrobić w przeciwnym przypadku polecałbym poszukać kogoś kto ten temat ogarnie - najlepiej kogoś kto ma przyczepę i zna się na tej robocie. Jak transformator buczy - co jest uciążliwe - to do wymiany, taki na 40-60 W na potrzeby o których piszesz wystarczy. Jeżeli w tej czerwonej skrzynce jest fabryczny układ to zapewne jest w nim też przekaźnik  (Pk), który rozpina zasilanie 12 V przy braku 230V. W załączniku masz typowy układ instalacji przyczepy Hobby. To jest w ramce z prawej na górze z opisem dołożono ...... dotyczy lodówki zasilanej z samochodu.

instalacja w Hobby.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas sprytne, na to by nie wpadł. :) Co do przekaźnika to na razie muszę rozgryźć jak go podłączyć bo nie do końca rozumiem schematy z neta, co do którego wyjścia podpiąć w przekaźniku. Tak na szybko to zamontuję wyłączniki kołyskowe na przewodzie plusowym z akumulatora i na przewodzie plusowym z zasilacza. Wtedy będę dzięki tym włącznikom "puszczał" prąd ręcznie a to z aku a to  z zasilacza.  Rysunek poniżej. Tylko nie wiem jakiego bezpiecznika użyć (ile amper) do obsługi pompki i oświetlenia LED.

 

 

20200422_220547.jpg

Chyba że ktoś wie co wpiąć w jakie miejsce aby to działało ?

20200422_221309a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stotek, może ten opis coś Ci pomoże :niewiem:

@Poldek1111, szukaj pod hasłem "przekaźnik 4120", tu masz nawet przykładowe zdjęcie.

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ibuster

Pytałem się ponieważ panel słoneczny poprzez regulator podłączyłem bezpośrednio do Gniazdka gdzie się podłącza 220 V i jak wymieniłem żarówki na dwunasto Woltowe to miałem światło po włączeniu przełącznika. Ale wczoraj się naczytałem żeby akumulator kwasowy nie stał razem z Butla gazową tak jak stoi u mnie w tym schowku z przodu przyczepy i myślę żeby to przerobić

 żeby użyć tego przełącznika 4120 , ale Muszę jeszcze dość dużo z tego Forum przeczytać. 

 

Mam przekaźnik 12 V/230 V, który jest wymontowany ze starej lodówki,ale nie wiem czy można go użyć .

 

pozdrawiam serdecznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.