Skocz do zawartości

Na Dziko a woda.


Voku

Rekomendowane odpowiedzi

Mysle że w pozycji założenie solara obejmujesz całość z mocowania regulatorem i okablowaniem oraz zabezpieczeniami.
Ja to policzyłem dla tego co ja zakładam solar mono 300w + MPPT 30A powiedzmy Tracer 3210 + 2x 100Ah + przetwornica i okablowanie oraz zabezpieczenia to koszt ok 3200zł + robocizna własna - celowo pisze Tracer 3210 bo różnice cen regulatorów są znaczne- jeśli założysz Victrona dolicz 500 bo taka jest różnica, jeśli założysz PWM co wg mnie nie ma sensu  przy budowie nowej instalacji PV odlicz 200-300. Montaż czy to na busie czy na przyczepie będzie podobny - tu wielkiej różnicy nie będzie

Można zejść z tej ceny dość znacznie o ile zdecydujesz sie na panel poli 280w - gadaj z Bartkiem.  Schemat tego masz w moim wątku Elektryka w zielonej puszcze - oczywiście Ciebie nie dotyczy część połączenia z aku rozruchowym czyli Cyrix i to co za nim na lewo

Przetwornice założyłeś mniej więcej ok - Przetwornica o niskim poborze na jałowym  550W/650w/1000w stałe/chwilowe/pik to własnie taki koszt  tutaj  z bajerami i pilotem dołóż stówke

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mając przyczepę chyba też bym tak zrobił  Darku
PV jest super ale niestety słonko  jest jednak kapryśne a jesienią czy zima bardzo ubogo darzy nas swoim blaskiem :) 
Męczyć się i wyznaczać kąpiółkę w południe - to chyba też nie o to chodzi w tej zabawie.

Lodówke i ogrzewanie masz zapewne na gaz - więc i tak nie uciekniesz o gazu - u mnie argumentem jest tez lodówka 230v  więc PV konieczne :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak całość. Nie mam nic.Czyli wychodzą te same pieniądze. 
To wolał bym kupić Boiler niż bawić się w grzanie wody z Solara. 


Dokładnie, działa zawsze, ciepłą wodę masz właściwie od razu, bez czekania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, klosek23 napisał:

do wiadra 10 litrów wlałem ciepłą wodę i tą ilością wykąpaliśmy się ekonomicznie w 4 osoby

są rzeczy na tym świecie, które się filozofom nie śniły ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

Ogólnie nie mając nic robimy podsumowanie dzikusa, tak na oko
- Założenie solara - 1200zł
- Założenie termy b10 - 3200zł
- Sprzedaż termy tt2 - minus 400zł
- Aku zostaje

Łącznie - 4000zł
----------------------------------------------------
- Założenie solara 250w - 2000zł
- Przetwornica -  500zł (nie wiem ile kosztuje dobra)
- Akumulator 120 do wymiany obecny - 600zł stary w rezerwie
- Zostaje Truma tt2

Łacznie - 3100zł
 

Tak plus minus. NIe wiem realnie jak by to wyglądało ale przy tej kwocie już chyba wolał bym dołożyć do tego zestawu z bojlerem.

Opcja 3 - boiler carver cascade 2 używany z przyczepy angielskiej - do 1000zł, czasem nawet 600 ale teraz będzie pewnie popyt. kilka godzin roboty, trochę rurek  - dajmy na to dodasz 300zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, peja76 napisał:

Co powiecie na takie ustrojstwo

wyłącznie na zewnątrz albo od razu z grabarzem pogadać - było już kilka razy podobne wynalazki nie sa do budy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maarec napisał:

Opcja 3 - boiler carver cascade 2 używany z przyczepy angielskiej - do 1000zł, czasem nawet 600 ale teraz będzie pewnie popyt. kilka godzin roboty, trochę rurek  - dajmy na to dodasz 300zł. 

A to nie są jakieś ciśnieniowe po angielkach? Co z instalacją wodną gdy zakładamy taki bojler?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carver to praktycznie to samo co Truma tyle że w EU mniej popularny - przy używce wg mnie należy zrobić serwisik u gaziarza  i doliczyć  jeszcze koszt przeglądu dla spokojnosci

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Voku napisał:

A to nie są jakieś ciśnieniowe po angielkach? Co z instalacją wodną gdy zakładamy taki bojler?

Nie ma to znaczenia. Piec jest łatwy w montażu, byle był sprawny i szczelny. Oczywiście warto zrobić przegląd. 

Przez niego tylko przepływa woda. Bez znaczenia czy instrukcja ciśnieniowa czy nie.

Dodatkowo Darku przyjdzie jesień czy zima i prąd z dolara przyda się do innych celów. 

My też myślimy o przystosowaniu do dzikusa, tym bardziej całorocznego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maarec napisał:

Nie ma to znaczenia. Piec jest łatwy w montażu, byle był sprawny i szczelny. Oczywiście warto zrobić przegląd. 

Przez niego tylko przepływa woda. Bez znaczenia czy instrukcja ciśnieniowa czy nie.

Dodatkowo Darku przyjdzie jesień czy zima i prąd z dolara przyda się do innych celów. 

My też myślimy o przystosowaniu do dzikusa, tym bardziej całorocznego. 

Ale też będziesz montował, solara i bojler, czy solar i przetwornica? Ja cały czas się zastanawiam czy w to inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.