Jump to content
Zbyszek

Chorwacja powoli szykuje się na przyjazd turystów

Recommended Posts

Zulos

Tak - trzeba mieć jakiś dokument urzędowy, poświadczający, że się mieszka/jest zameldowanym w innym województwie. Jak to weryfikują, tzn. jakie dokumenty (poza oczywistym dowodem osobistym) uznają, to niestety nie wiem...

A jak tam Węgry, nasz bratni kraj - puszczają nas chociaż tranzytem, czy nadal nie?

Ktoś już może jechał??

Zbyszek

Niektóre kraje otworzyły granice, ale tylko częściowo,  w tym Węgry.

Przekroczenie ich jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Gdzie obowiązuje wjazd warunkowy? Są to m.in.:

• Czechy
  • Dania
  • Finlandia
  • Francja
  • Słowacja
  • Węgry

https://www.o2.pl/informacje/otwarte-granice-gdzie-mozna-podrozowac-gdzie-jest-obowiazkowa-kwarantanna-6522353743255169a

Zulos

No wszędzie informacje są niespójne.

Jak rozumiem - Węgry z ograniczeniami (takie jak pisałem, czyli dla nas w zasadzie zamknięte).

Ale na przykład w tym artykule podają Słowenię jako zamkniętą, a @adamdiver zdaje się przez Słowenię właśnie przejechał - czyżby się coś zmieniło??

Na stronie MSZ odnośnie Słowenii jest:

Polska nie znalazła się na wykazie 17 bezpiecznych krajów (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Republika Federalna Niemiec, Grecja, Islandia, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Węgry, Norwegia, Słowacja i Szwajcaria), a naszych obywateli, którzy chcieliby na terytorium Słowenii pozostać dłużej niż 24 godziny, obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Idzie zwariować, a ja za 12 dni wyjeżdżam...

Pytanie czy @adamdiver jakoś się prześlizgnął i mu się udało, czy mimo tych komunikatów jednak puszczają wszystkich??

Zbyszek

sam też już się "szykuję" w lipcu,  kierunek Omis - i interpretuję że tranzytem (max 2 godziny)  przejadę SLO > naszych obywateli, którzy chcieliby na terytorium Słowenii pozostać dłużej niż 24 godziny, obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

pcu

Wszystkie informacje podają, że jeżeli nie chcesz na terytorium Słowenii zostać dłużej niż 24h, to nie ma problemów.

Zulos

Z tym, że WSZYSTKIE to się nie zgodzę, ale znalazłem potwierdzenie w trzech źródłach, więc na tą chwilę tak wygląda, że rzeczywiście tranzyt w każdą stronę 24h.

Poza tym coś mi się widzi, że na pierwszy wakacyjny weekend - czyli tak od 26-27 czerwca - to pewnie wszyscy zluzują gumkę w majtkach...

No chyba, że nie dla nas...

gusia-s
9 godzin temu, Zulos napisał:

No wszędzie informacje są niespójne.

Spójne informacje są na stronach rządowych a nie w czeluściach internetu.

Słowenia na dziś tranzyt do 24 h dla nas dozwolony bez kwarantanny, pobyt powyżej = obowiązkowej 14 dniowej kwarantannie. Kwestia kontroli tego czasu nieznana i raczej niespecjalnie przestrzegana, skoro wjeżdżając id strony Austrii nie ma kontroli.

Odnośnie Czech ...

10 godzin temu, Zulos napisał:

Jak to weryfikują, tzn. jakie dokumenty (poza oczywistym dowodem osobistym) uznają, to niestety nie wiem..

W nowych dowodach nie ma adresu więc nie jest już dokumentem oczywistym.

Organ wydający dowód też niczego nie zaświadcza, można mieszkać na Śląsku a dowód wyrobić w Warszawie, wtedy już nie jest się Ślązakiem ??

Myślę, że warto wziąć z urzędu zaświadczenie o zameldowaniu po prostu - 17 zł. Jeśli cała rodzina pod tym samym adresem, zaznaczyć że ma ono zawierać osoby współzamieszkujące (np. małżonek, dzieci) unika się dodatkowych opłat bo płaci się za 1 zaświadczenie. Przy różnych adresach będzie drożej ;)

W dniu 16.06.2020 o 17:59, w79 napisał:

Europejskie kraje żyjące z turystyki

Europejskim rekordzistom jest z pewnością Malta, gdzie sektor usług turystycznych generuje ponad 14% PKB. W porównaniu z światowymi gigantami, taki procent z pewnością nie robi na nikim wrażenia. Mimo wszystko jest to współczynnik przekraczający średnią światową, o której była mowa na początku artykułu. Zaraz obok Malty, na duży napływ turystów liczą przede wszystkim władze Czarnogóry i Chorwacji.

Nie wiem co to za źródło, konsulat Chorwacji w Krakowie podaje jednak 25%.

Screenshot_2020-06-17-20-31-33-720_com.android.chrome.thumb.jpg.2d89d90f60e941acbd988d2e390d1d2b.jpg

Slawka
16 minutes ago, gusia-s said:

Takie coś znalazłam ostatnio. To strona UE https://reopen.europa.eu/pl/

maarec
Godzinę temu, gusia-s napisał:

Słowenia na dziś tranzyt do 24 h dla nas dozwolony bez kwarantanny, pobyt powyżej = obowiązkowej 14 dniowej kwarantannie. Kwestia kontroli tego czasu nieznana i raczej niespecjalnie przestrzegana, skoro wjeżdżając id strony Austrii nie ma kontroli.

Odnośnie Czech ...

W nowych dowodach nie ma adresu więc nie jest już dokumentem oczywistym.

Organ wydający dowód też niczego nie zaświadcza, można mieszkać na Śląsku a dowód wyrobić w Warszawie, wtedy już nie jest się Ślązakiem ??

Myślę, że warto wziąć z urzędu zaświadczenie o zameldowaniu po prostu - 17 zł. Jeśli cała rodzina pod tym samym adresem, zaznaczyć że ma ono zawierać osoby współzamieszkujące (np. małżonek, dzieci) unika się dodatkowych opłat bo płaci się za 1 zaświadczenie. Przy różnych adresach będzie drożej ;)

Nie wiem co to za źródło, konsulat Chorwacji w Krakowie podaje jednak 25%.

dobrze, że chwilowo nie czuje silnej potrzeby wyjazdu na południe. Trzeba by faktycznie rodzinę przemeldować, pewnie temat do zrobienia on-line w 20minut. Wtedy zaświadczenie i w drogę.

kary wysokie przewidziano dla Ślązaków, mimo, że z mojego regionu prawie nikt się nie czuje Ślązakiem - chyba nie czuję potrzeby ryzykować. Wolałbym poczekać na otwarcie granic, w radiu dziś mówili, że spodziewają się rządzący lada dzień obniżenia liczby zachorowań  - czyli kończą już testować  kopalnie :)

jedyne co mnie korci to w miarę puste campingi - wiele już fotek widziałem :)

Zulos
9 godzin temu, gusia-s napisał:

Oj, rządowe to dopiero potrafią być niespójne, fragmentaryczne i archaiczne...;)

Ale Słowenia - zgadzam się - tak jest.

Natomiast Węgry... W przyszłym tygodniu i oni zapewne się otworzą...

Zulos
9 godzin temu, Slawka napisał:

Takie coś znalazłam ostatnio. To strona UE https://reopen.europa.eu/pl/

Już było w temacie Grecji.

Trzeba uważać, bo też są błędy - przykładem jest Słowacja, której przypisano bezproblemowy tranzyt, a Polacy niestety nie mogą przez nią przejechać (tylko wracając do kraju na 8 godzinny przejazd).

Slawka
49 minutes ago, Zulos said:

Słowacja, której przypisano bezproblemowy tranzyt,

"Wjazd cudzoziemców przez granicę zewnętrzną lub granicę między Republiką Słowacką a Polską jest niedozwolony. Podróżni z następujących krajów mogą wjechać na Słowację bez żadnych ograniczeń: Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Węgry, Malta, Niemcy, Norwegia, Austria, Słowenia, Switzerland."

Tu, w temacie Słowacji, jest tylko to. Nie ma nawet słowa o tym tranzycie.

Jest jeszcze takie coś https://www.schengenvisainfo.com/news/timeline-of-eu-member-states-reopening-their-borders/ Ale i tu nie ma kompletnych informacji. Trzeba szukać na stronach danych państw w takim razie.

Zulos

Ze strony MSZ:

https://www.gov.pl/web/slowacja/-tranzyt-obywateli-polskich-przez-terytorium-slowacji

Tranzyt do Polski

Obywatele RP, którzy chcą powrócić do Polski mogą przejechać tranzytem przez terytorium Republiki Słowackiej bez uzyskiwania wcześniejszej zgody władz słowackich, pod warunkiem okazania w trakcie kontroli na przejściu granicznym polskiego paszportu lub dowodu osobistego. Czas przejazdu jest ograniczony do 8 godzin, w tym uwzględniono niezbędne tankowanie paliwa na stacjach benzynowych.

Tranzyt z Polski do innego kraju UE

W przypadku tranzytu z Polski przez terytorium Republiki Słowackiej do innego kraju UE, który stanowi ich miejsce stałego lub tymczasowego zamieszkania, obywatele RP mogą wnioskować o wydanie jednorazowej zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RS.

Benior
1 godzinę temu, Zulos napisał:

Natomiast Węgry... W przyszłym tygodniu i oni zapewne się otworzą...

Jakieś sprawdzone info? Bliżej mi przez Słowację i Węgry. 

Socale

Lepiej późno niż wcale:

Postanowiliśmy na wybory, raniutko pojechać kamperem i już do domu nie wracać tylko prosto najprawdopodobniej na Korciulę ?