Skocz do zawartości

Łatwy wjazd na posesję


misha81

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!
prośba o poradę choć pewnie dla niektórych pytanie będzie śmieszne :)


Przymierzam się do zakupu przyczepy, ktorą poza sezonem planuję trzymać pod wiatą na działce. Do działki prowadzi droga gruntowa o szerokości ok 3,5m + po pół metra trawy z każdej strony a dalej ogrodzenia. Wjeżdżanie na działkę byłoby przez nową bramę, pod kątem prostym do drogi, pewnie tyłem.
Przyczepa do której się przymierzam to Hobby 460 (wymiary 660cm (z dyszlem) / 230cm) a samochód Octavia.

Do tej pory korzystałem z przyczep stacjonarnych oraz z kamperów i nie mam doświadczenia w prowadzeniu i manewrowaniu przyczepą.
Zastanawiam się, ile miejsca potrzeba na złamanie się samochodu z przyczepą i czy wjeżdżanie byłoby bardzo trudne przy podanej szerokości drogi?
Brama będzie dopiero robiona, więc mogę ją cofnąć w głąb działki, żeby zrobić więcej miejsca na manewry, chociaż wolałbym tego uniknąć.

Doradzicie proszę jak zaplanować bramę, żeby potem nie kląć przy każdym wjeździe?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam coś bardzo podobnego.  Przy wyjeździe z posesji  już muszę" łamać" zestaw a buda jeszcze jest na posesji. Jutro zrobię pomiar i Ci napiszę . Bardzo dobrze ,że o tym myślisz przed a nie po :ok: 

Jacku, wjechać to prawie zawsze można   na styk ale po co się męczyć i ryzykować nawet najmniejszego obtarcia. Wychodzić z auta i sprawdzać bez sensu .Lepiej zrobić szerszą bramę i mieć spokój.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, misha81 napisał:

 (wymiary 660cm (z dyszlem) / 230cm)............................nie mam doświadczenia w prowadzeniu i manewrowaniu

przy takich wymiarach to spokojnie wymanewrujesz zestawem

kwestia poćwiczenia z budą i złapania odrobiny praktyki

I jak Jacek podpowiedział - szersza brama lepsza niż cofnięta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, misha81 napisał:

nie mam doświadczenia w prowadzeniu i manewrowaniu przyczepą.

Tutaj widzę trochę problem. Zależy na ile autor jest kumaty w kręceniu kółkiem. Jednemu wystarczy 15 min próbowania i załapie a drugi przez 20 lat na placu manewrowym dla tirów nie cofnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyjeżdżam swoją z parkingu i teoretycznie jestem w stanie wjechać i wyjechać tylko w jedną strona w drugą nie dam rady przez stojące samochody, ale ogólnie lepiej mieć szerszą bramę, trzeba też pamiętać że im ciaśniej skręcamy tym bardziej zachodzi nam tył przyczepy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ten tył właśnie się rozchodzi ,którego nie widzimy. Przy wyjeździe w lewo z posesji możemy klepnąć prawą stroną słupek  a przy wjeździe na posesję np. płot lub jakieś krzaczory po prawej stronie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bramę 5m szeroką, cofniętą od drogi o 4m. Nie jest łatwo, nie jest bardzo trudno. Nie ma opcji wyjechać na swój pas ( zestaw ok 14m) skręcając w prawo. Przy takiej budce może pomoże mover lub ręcznie? Ruchu tam pewnie wcale nie ma? Brama 6m załatwi sprawę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej, kwestia tego żeby nie było to zrobione na ostro, można cofnąć trochę bramę i zrobić pod kątem wjazd do  bramy.  Tak mi przyszedł do głowy ten wjazd na kemping, wąska uliczka, ale ścięty wjazd  i na spokojnie sobie tam wjeżdżam moim zestawem. 

https://www.google.com/maps/@49.6476684,20.6757105,3a,75y,63.53h,55.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1sNqTryky9BeZzBl-qZJnvVA!2e0!7i13312!8i6656

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej szerokości ma tą bramę ?


4m. I budką jak w temacie dawało radę. Brama metr od krawężnika. Uliczka dwa pasy bez chodnika i po metrze marginesu. Kwestia nauczenia się jak podejść do manewru.

U znajomych brama o 10 cm szersza od budy i wyjazd tylko na moverze. Na ulicy zwrot o 90stopni


Wysłane z telefonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, misha81 napisał:

Czołem!
prośba o poradę choć pewnie dla niektórych pytanie będzie śmieszne :)
(...).

Do tej pory korzystałem z przyczep stacjonarnych oraz z kamperów i nie mam doświadczenia w prowadzeniu i manewrowaniu przyczepą.
Zastanawiam się, ile miejsca potrzeba na złamanie się samochodu z przyczepą i czy wjeżdżanie byłoby bardzo trudne przy podanej szerokości drogi?
Brama będzie dopiero robiona, więc mogę ją cofnąć w głąb działki, żeby zrobić więcej miejsca na manewry, chociaż wolałbym tego uniknąć.

Doradzicie proszę jak zaplanować bramę, żeby potem nie kląć przy każdym wjeździe?
 

A czemu kolego nie zakładasz wjeżdżania na działkę przodem (najprościej i najmniej obciążające sprzęgło, a do tego szerokość wjazdu w zupełności wystarczająca, by łamiąc zestaw wjechać z drogi głównej. Przyczepę wszak można obrócić na działce (ręcznie, autem, moverem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, chris_66 napisał:

 


4m. I budką jak w temacie dawało radę. Brama metr od krawężnika. Uliczka dwa pasy bez chodnika i po metrze marginesu. Kwestia nauczenia się jak podejść do manewru.

U znajomych brama o 10 cm szersza od budy i wyjazd tylko na moverze. Na ulicy zwrot o 90stopni emoji106.pngemoji1787.png


Wysłane z telefonu emoji12.png

 

No to liczymy : 1 metr od krawężnika + dwa pasy to będzie min.5 m  (a napewno jest więcej)  i po metrze marginesu = 8 metrów !!

A autor ma 3,5 m plus 2x 0,5m = 4,5m   Widzisz różnicę ?   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.