Skocz do zawartości

Dołożenie drugiego panela solarnego-jak połączyć


dawfil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam zamiar dołożyć drugi panel elastyczny w cepie. Obecnie mam kiepskiego chińczyka z ali i chcę dokupić

kolejny 100W marki SunPower. Parametry bardzo podobne i zastanawiam się jak je połączyć aby nie zmieniać Tracer 1210AN,

który ma max 10A.Tak naprawdę to chińczyk dawał tylko 2,5A w najlepszych warunkach.

Chińczyk.jpg

SunPower.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dawfil napisał:

Witam wszystkich,

Mam zamiar dołożyć drugi panel elastyczny w cepie. Obecnie mam kiepskiego chińczyka z ali i chcę dokupić

kolejny 100W marki SunPower. Parametry bardzo podobne i zastanawiam się jak je połączyć aby nie zmieniać Tracer 1210AN,

Nie da się i żaden sposób połączenia tego nie zmieni. Jeśli się zdecydujesz, to będziesz musiał zmienić kontroler.

Tracer 1210AN, teoretycznie może obsłużyć panele o mocy max 190 - 195 W, Ty chcesz podłączyć 200 W
Raz, że to wartość poza obsługiwanym zakresem, a dwa - trudno w takiej sytuacji przewidzieć zachowanie się kontrolera w krytycznych warunkach.
Gdyby doszło do jego uszkodzenia, co jest w tym przypadku dosyć prawdopodobne, również trudno przewidzieć skutki takiej usterki.
Być może poza brakiem pracy samego kontrolera, nic innego by się nie wydarzyło, ale co, jeśli stałoby się inaczej?
Jeżeli pozostaniesz przy swej decyzji, to takie ryzyko i skutki musisz uwzględnić.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MichuP napisał:

A w szereg? Tracer 1210 przy nominalnych 24v uciągnie 260W. Da radę.
Instrukcja str. 26

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Masz rację że przy 24V można podpiąć max 260W ale ja mam w przyczepie 12V i akumulator 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady w żaden sposób miałem u siebie to samo wymiana regulatora na większy niestety, ale nie ma się co przejmować wystaw tego na sprzedaż dołożysz parę złociszy i będziesz spał spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można po stronie solarów 2x w szereg 24 V a po stronie aku 12V? Regulator nie poradzi sobie? Przecież ma zakres po stronie solarów do 100V... Czegoś nie rozumiem, oświećcie mnie proszę

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2020 o 02:20, MichuP napisał:

A w szereg? Tracer 1210 przy nominalnych 24v uciągnie 260W. Da radę.
Instrukcja str. 26

 

W dniu 7.04.2020 o 20:18, MichuP napisał:

A nie można po stronie solarów 2x w szereg 24 V a po stronie aku 12V? Regulator nie poradzi sobie? Przecież ma zakres po stronie solarów do 100V... Czegoś nie rozumiem, oświećcie mnie proszę

Powołujesz się na instrukcję, ale widzisz w niej tylko to, co chcesz zobaczyć, ;) nie dostrzegając tego, co jest dosłownie obok.
Kontroler nie jest z "gumy" i się nie rozciągnie. Sam rozpozna napięcie systemu, po wartości napięcia po stronie podłączonego akumulatora, a dla systemów 12 V i 24 V, zgodnie ze wspomnianą instrukcją, obsługiwane moce paneli, to 195 i 390 W

Tak naprawdę, to do tego kontrolera nie powinny być podłączone panele o mocy wyższej od 130 i 260 W (zależnie od napięcia systemu).
Tylko w takim przypadku gwarantowana jest prawidłowa praca kontrolera i ładowanie akumulatora zgodnie z przyjętą charakterystyką, przy różnych warunkach zewnętrznych (oświetlenie i temperatura). Ponieważ kontroler jest w stanie zniwelować w pewnym zakresie zbyt dużą moc podłączonych paneli, producent teoretycznie dopuścił absolutnie maksymalne wartości mocy podłączonych paneli na poziomie 1,5 razy więcej, niż zalecana moc znamionowa, a więc odpowiednio 195 i 390 W), jednak z zastrzeżeniem, że w pewnych warunkach pogodowych, ładowanie nie będzie odpowiadać wcześniejszym założeniom, a sam kontroler może być dużo bardziej podatny na uszkodzenia.

Fizyki nie oszukasz. Prąd max, jaki kontroler może obsłużyć ≈ 10 A
260/24≈10 A
130/12≈10 A
Dlatego producent wyraźnie podaje różne moce paneli dla systemu (akumulatora) 12 V i 24 V
Jak widać, w obydwu przypadkach max wartość prądu zostanie zachowana na tym samym poziomie.
O tym, że niedobrze jest zmuszać urządzenia do pracy wykorzystując max ich możliwości, pisałem wcześniej.

max P.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tendencję do czytania co chcą w natłoku informacji mają chyba wszyscy .. ;) 

Mam trochę inną tabelkę str. 26 instrukcji. Słusznie @Kristoferpiszesz - Tracer1210 nie puści więcej niż 10A do akumulatora. Jeśli aku jest nominalnie 12V to będzie 130W a przy 24V - 260W. I tyle samo mocy maksymalnie będzie po stronie solarów (minus straty kilka % na regulatorze). Tego nie da się przeskoczyć.

Pytanie co będzie jeśli podłączymy do Tracera solary 2x 100W równolegle połączone?  Mamy przynajmniej 2 opcje dla paneli 100W: maksymalnie 16V/6,25A i max. 18V/5,56A. Prąd [A] przy połączeniu równoległym nie sumuje się więc będziemy mieli te max 6,25A albo 5,56A. 

Dla 12V akumulatora ogranicza nas te 1,5 x 130W czyli max 195 W (o co w sumie pytałem) po stronie solarów - str.9 instrukcji.

Jednak faktycznie, mając na uwadze warunki środowiskowe w przyczepie/kamperze  tzn. raczej ciepło, bywa wilgotno i ogólnie momentami nieprzyjemnie lepiej nie iść po bandzie jeśli chodzi o elektronikę i trzymać się zaleceń producenta dla wartości nominalnych a nie maksymalnych.  Ja kupiłem "nadmiarowo" 20A tracera 2210 dla 2 solarów 100W. W innym wątku muszę podpytać o szczegóły montażu.

 

Tabela_1210AN.thumb.jpg.0f005678384dcef49b4d6992d226ac02.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MichuP napisał:

Tendencję do czytania co chcą w natłoku informacji mają chyba wszyscy .. ;) 

Mam trochę inną tabelkę str. 26 instrukcji. Słusznie @Kristoferpiszesz - Tracer1210 nie puści więcej niż 10A do akumulatora. Jeśli aku jest nominalnie 12V to będzie 130W a przy 24V - 260W. I tyle samo mocy maksymalnie będzie po stronie solarów (minus straty kilka % na regulatorze). Tego nie da się przeskoczyć.

Pytanie co będzie jeśli podłączymy do Tracera solary 2x 100W równolegle połączone?  Mamy przynajmniej 2 opcje dla paneli 100W: maksymalnie 16V/6,25A i max. 18V/5,56A. Prąd [A] przy połączeniu równoległym nie sumuje się więc będziemy mieli te max 6,25A albo 5,56A. 

Dla 12V akumulatora ogranicza nas te 1,5 x 130W czyli max 195 W (o co w sumie pytałem) po stronie solarów - str.9 instrukcji.

Jednak faktycznie, mając na uwadze warunki środowiskowe w przyczepie/kamperze  tzn. raczej ciepło, bywa wilgotno i ogólnie momentami nieprzyjemnie lepiej nie iść po bandzie jeśli chodzi o elektronikę i trzymać się zaleceń producenta dla wartości nominalnych a nie maksymalnych.  Ja kupiłem "nadmiarowo" 20A tracera 2210 dla 2 solarów 100W. W innym wątku muszę podpytać o szczegóły montażu.

 

Tabela_1210AN.thumb.jpg.0f005678384dcef49b4d6992d226ac02.jpg

 

Aleś się uparł Chłopie i w żaden sposób nie idzie Ci wytłumaczyć. 

Pozostaje tylko praktyka. Skoro teorie już znasz, teraz trzeba podłączyć i zobaczyć jak się ma teoria do praktyki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek będę miał 2gi panel 100W i sprawdzę teorię z praktyką tylko żeby słońce było. Sądzę, że chińskie panele nawet połowy prądu maksymalnego nie podadzą. Zobaczymy

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.