Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, AdamH napisał:

nie zauważyłem.

No właśnie problem w tym, jak to zmierzyć ;)

5 minut temu, AdamH napisał:

Ale ponieważ miękki solar ma mniejszą wydajność po prostu przyklejcie większy.:rolleyes:

Ale wtedy cena rośnie dwukrotnie :(

 

Pomijając powyższe,  elastyczne są po prostu ładniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lbuster napisał:

No właśnie problem w tym, jak to zmierzyć ;)

Ale wtedy cena rośnie dwukrotnie :(

 

Pomijając powyższe,  elastyczne są po prostu ładniejsze :)

Zmierzyć można tak jak @Suzu4x4 Wg mnie wpływ takiego solara na  temperaturę we wnętrzu będzie pomijalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na YouTubie znalazłem ciekawy patent - przyklejenie solarów do profili poliwęglanowych a tych profili do dachu. Taki profil grubości 10 mm powinien izolować solar od dachu i trochę poprawić odprowadzanie ciepła z solara przez przepływ powietrza. Kanały w profilach dałem wzdłuż krótszego boku.
Chyba to dobry pomysł. Materiały mam wszystkie kupione i w sobotę zamontuję elektrownię w cepce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na YouTubie znalazłem ciekawy patent - przyklejenie solarów do profili poliwęglanowych a tych profili do dachu. Taki profil grubości 10 mm powinien izolować solar od dachu i trochę poprawić odprowadzanie ciepła z solara przez przepływ powietrza. Kanały w profilach dałem wzdłuż krótszego boku.
Chyba to dobry pomysł. Materiały mam wszystkie kupione i w sobotę zamontuję elektrownię w cepce.


Czytałeś forum? Przecież ten sposób został wyszydzony i skrytykowany. Masz kleić do dachu bo dach to radiator dla nich. Bez kombinowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem, faktycznie temat był poruszony.
Zastanawiam się jednak, co będzie lepiej odprowadzało ciepło z solara? Izolowany dach przyczepy czy poliwęglanowy panel z kanałami powietrznymi wzdłuż krótszego boku?

Znalazłem pdf dot zaleceń montażu paneli elastycznych 4Sun. Firma zaleca przyklejenie solara na podkładkach pcv i dzięki temu uzyskanie przestrzeni powietrznej separującej solar od dachu. Zakładam, że znają się na tym.
Poliwęglan sądzę, że jest dobrym rozwiązaniem i chyba go zastosuję .
Zobaczcie:


371b731f8a6da862403780062914a441.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi tylko o wentylację.

Chodzi przede wszystkim o naprężenia w panelu. Przyklejony na twardo do blachy mającej inna rozszerzalność cieplną panel cierpi. W skrajnych przypadkach są rozgrywane ścieżki.

To nie moja opinia a Człowieka który zęby zjadł na panelach. Ilość reklamacji uszkodzeniowych elastykow w porównaniu do sztywnych jest dużo dużo większa również z powodu sztywnego mocnego klejenia to też opinia w/w Człowieka.

Mnie jako mechanika to przekonuje - przecież most który nie miałby łożysk zostałby wskutek zmian temperatury rozerwany lub wygięty a rurociągom po coś się robi kompensację - tym samym prawom rozszerzalności cieplnej podlega blacha i panel jeśli ich rozszerzalność cieplna jest różna to wniosek prosty

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nigdzie nie spotkałem z takimi zaleceniami montażu, poza tym jednym sklepem. Nie wiem co o tym sądzić. Sam u nich zamawiałem solar i przysłali wraz z tymi poprzeczkami z poliwęglanu. Ale po zastanowieniu się uznałem, że przyklejenie bezpośrednio do dachy będzie po pierwsze trwalsze, a po drugie dach będzie właśnie działał jak radiator. Jak w procesorze, gdzie radiator przylega bezpośrednio do powierzchni procesora, aby jak najefektywniej odbierał jego ciepło. Gdybyśmy pomiędzy radiator, a powierzchnię procesora wsadzili cokolwiek, to już skuteczność radiatora byłaby niższa. IMO tutaj jest podobnie, tak na chłopską nawet logikę :) 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ja już też jestem prawie na 98% przekonany że będę kleił bezpośrednio do dachu. Ale jeszcze odnośnie naprężeń i sposobu klejenia panelu, myślę nad tym żeby kleić sika flex 252 ale nie na całej powierzchni panelu a jedynie na rogach. W końcu panele sztywne mają przy większej masie dużo mniejsze powierzchnie klejeń i klej bez problemu panel trzyma, więc kwestia siły trzymania będzie ok przy takim sposobie klejenia. Z punktu widzenia naprężeń, chyba też będzie lepiej jeśli panel nie będzie aż tak sztywno przyklejony całą powierzchnią a jedynie jego końcami. Ewentualnie mogę od strony frontu przyczepy (krótszy bok panelu foto) pociągnąc klejenie po jego całej długości aby w czasie jazdy nie zawiewało powietrze pod panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, jacek00 napisał:

Sam u nich zamawiałem solar i przysłali wraz z tymi poprzeczkami z poliwęglanu

Jakiej grubości są te poprzeczki? Czy to jest zwykły poliwęglan komorowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, norton napisał:

No właśnie, ja już też jestem prawie na 98% przekonany że będę kleił bezpośrednio do dachu. Ale jeszcze odnośnie naprężeń i sposobu klejenia panelu, myślę nad tym żeby kleić sika flex 252 ale nie na całej powierzchni panelu a jedynie na rogach. W końcu panele sztywne mają przy większej masie dużo mniejsze powierzchnie klejeń i klej bez problemu panel trzyma, więc kwestia siły trzymania będzie ok przy takim sposobie klejenia. Z punktu widzenia naprężeń, chyba też będzie lepiej jeśli panel nie będzie aż tak sztywno przyklejony całą powierzchnią a jedynie jego końcami. Ewentualnie mogę od strony frontu przyczepy (krótszy bok panelu foto) pociągnąc klejenie po jego całej długości aby w czasie jazdy nie zawiewało powietrze pod panel.

Ale sika 252 jest w zasadzie trwale elastyczna, więc IMO nie ma ryzyka uszkodzenia panelu przez naprężenia. 

2 godziny temu, czepkateam napisał:

Jakiej grubości są te poprzeczki? Czy to jest zwykły poliwęglan komorowy? 

Zwykły komorowy, po prostu poprzycinany do odpowiedniej grubości i długości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

Ale sika 252 jest w zasadzie trwale elastyczna, więc IMO nie ma ryzyka uszkodzenia panelu przez naprężenia.
Trwałe elastyczna to pojęcie dość ogólne i mało precyzyjne nie znaczy to że wydłużenie będzie takie samo jak materiału panela. Skąd zatem następują rozerwania ścieżek w reklamowanych panelach których mi mówiono ?

 

 

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
 
 
 

Trwałe elastyczna to pojęcie dość ogólne i mało precyzyjne nie znaczy to że wydłużenie będzie takie samo jak materiału panela. Skąd zatem następują rozerwania ścieżek w reklamowanych panelach których mi mówiono ? 
 
 
 
Wysłane przy użyciu Tapatalka


Mi znane przypadki dotyczyły starych paneli z początków elestyków ... nie słyszałem ostatnio, ostatnie kilka lat, że ktoś miał problem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe - a to że technologia idzie do przodu to tez pewne.  Tak jak pisałem to nie jest moje zdanie a opinia fachowca  z rozmowy która ostatnio przeprowadziłem, zgadza się ta opinia  dotyczyła długiego czasu i mogła być obarczona negatywami z wcześniejszego okresu - nie wnikałem tak szczegółowo bo  u mnie elastyki owszem rozważałem ale wykluczyłem bo dla potrzebnej mocy rzędu 400W pożarłyby mnie finansowo :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Chodzi przede wszystkim o naprężenia w panelu. Przyklejony na twardo do blachy mającej inna rozszerzalność cieplną panel cierpi. W skrajnych przypadkach są rozgrywane ścieżki.

To nie moja opinia a Człowieka który zęby zjadł na panelach. Ilość reklamacji uszkodzeniowych elastykow w porównaniu do sztywnych jest dużo dużo większa również z powodu sztywnego mocnego klejenia to też opinia w/w Człowieka.

chyba nie wszystkie  , mój ma w standardzie wklejoną aluminiową blachę więc myślę że przyklejenie bezpośrednio do dachu nie powinno mu zaszkodzić ;)

https://www.4sun.eu/panele-elastyczne-flex/panel-elastyczny-4sun-flex-etfe-m-160w-prestige

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.