Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, amos napisał:

Choć z brakiem możliwości zmian bym nie przesadzał. U mnie początkowo był 1 panel, po testach dołożyłem drugi.

Ok ale nie przesadzajmy że taka zamiana wynikła ze statystyk - potrzeba takiej zamiany o 100W  jest zauważalna  prawie gołym okiem bez miernika :) 
Spoko zgoda oczywiście mamy prawo do drobnych szaleństw i zaspakajania swoich potrzeb i ciekawości - to przecież nic złego a życie bez realizacji takowych byłoby nudne
Po prostu jednych to rajcuje i to lubią drugich to nawet wkurza  - ludzie nie sa tacy sami i dobrze ze tak jest :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Ok ale nie przesadzajmy że taka zamiana wynikła ze statystyk - potrzeba takiej zamiany o 100W  jest zauważalna  prawie gołym okiem bez miernika :) 
Spoko zgoda oczywiście mamy prawo do drobnych szaleństw i zaspakajania swoich potrzeb i ciekawości - to przecież nic złego a życie bez realizacji takowych byłoby nudne
Po prostu jednych to rajcuje i to lubią drugich to nawet wkurza  - ludzie nie sa tacy sami i dobrze ze tak jest :) 

Nie mogę zgodzić się bardziej. Drugi panel dołożyłem faktycznie zanim dokupiłem gadżety. 

Są też tacy, których stać na to, aby dać wykonać instalację ludziom, którzy się znają i po problemie ;)

Edytowane przez amos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale to daje tylko wygodę a nie daje wiedzy - a było nie było człowiek powinien do niej dążyć i się rozwijać.
Oczywiście to nie znaczy że krawcowa powinna grzebać w silniku ale niech przynajmniej wie że w Maluchu z tyłu to nie jest zapasowy :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2020 o 19:51, amos napisał:

Będę wdzięczny za informację nt realnej mocy w bardziej sprzyjających warunkach słonecznych.

warunki są jakie są  dziś mam 24 stopnie w cieniu i słońce z przelotnym zachmurzeniem, zdjęcie poniżej :

20200519_115146_resized.thumb.jpg.788a97e0470762896cc7a326012ca127.jpg

W dniu 14.05.2020 o 22:26, amos napisał:

Zrobiłem analizę paru dni pracy instalacji, tutaj przykład z dnia, gdzie było naprawdę słonecznie (124 W w szczycie).

w przebłyskach słońca pomiędzy chmurami zaobserwowałem max 121w i niecałe 9 A na akumulator.

20200519_114641_resized.thumb.jpg.db72b3ba59f9cde99203cc9eaa525e1e.jpg20200519_114743_resized.thumb.jpg.e5cda7e17184d287ee1d75da6ca5194d.jpg

 

ale jak pisałem wcześniej, dla mnie moc szczytowa jest mało istotna, ważne że wydajność prądowa w cyklu dobowym jest wystarczająca na moje potrzeby.

zostawiłem włączoną klimę na przetwornicy na godzinę i po kilku godzinach od wyłączenia klimy znów mam praktycznie pełny akumulator.

ponadto przeprowadziłem pomiary kamerą termowizyjną, panel w obecnych warunkach nagrzewa się do ok 50 st (podobnie jak duże okno dachowe) , na chwile obecną dach od strony wnętrza na temperaturę ok 10 stopni większą niż w miejscu gdzie nie ma panela ani okien więc w upalne słoneczne dni na pewno będzie odczuwalne nagrzewanie wnętrza w miejscu montażu panela.

RB00353X.JPG.df14a36cd311f6bfd99297c283ae4720.JPGRB00353Y.JPG.4c5672ca4e9fa7375cb2f6778c7ba93c.JPG

RB00354X.JPG.55eee72c09f4666752e62371333091c4.JPGRB00354Y.JPG.f6e73660fc0c05b071abc560ca4a4dfc.JPG

RB00355X.JPG.8f9cc037dee47406bcf419e2d187efb7.JPGRB00355Y.JPG.776c25f76b23b98eb51fa6e4be8ae1ca.JPG

RB00356X.JPG.1d69a86044c567bdf2f55467e558f2fe.JPGRB00356Y.JPG.5cb82cd4ed1d5cd4eb989029ff5701c4.JPG

RB00357X.JPG.aeeeebc6c72a36bd06959978649f5fbc.JPGRB00357Y.JPG.1bea27b58f8dcb2b859f7a080c3cc336.JPG

RB00358X.JPG.4888c2a00e68189cb263e55af31c0e36.JPGRB00358Y.JPG.d7a0db25e18c754c6ccea6489d687fc9.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sosek napisał:

Na forum kamperowym ktoś najpierw przykleił panel do poliwęglanu komorowego i dopiero do dachu kampera. 

Widziałem jakiś film na yt jak kombinowali z poliwęglanem. Rzeźnia... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

a co się złego stanie jeśli się przyciętą na wymiar płytę z poliwęglanu przyklei do dachu za pomocą sikaflex 252, a do niej naklei się dopiero panel fotowoltaniczny (flex). Trzymać się powinno. Wentylacja też będzie ok. Nie za bardzo widzę powody dlaczego ten sposób miał by być zły ? Jestem jeszcze przed przyklejaniem panelu, ale mam w planach właśnie w ten sposób go przykleić po tym jak zobaczyłem pomiary @Suzu4x4

Edytowane przez norton
dopisanie rodzaju panelu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, myślałem raczej że panel przyklejony do takiej płyty poliwęglanowej będzie miał nieco lepsze warunki do odprowadzania ciepła jako że w środku płyty są kanałki wentylacyjne i ciepło będzie częściowo odbierane przez przepływające nimi powietrze. Drugi plus jest taki że panel nie będzie nagrzewał w takim stopniu dachu przyczepy. Z drugiej strony panel przyklejony bezpośrednio do dachu (chyba warstwa z aluminium lub coś takiego) może faktycznie łatwiej oddaje ciepło na dach. Ale nasłoneczniony dach też łapie wyższą temperaturę więc sam nie wiem co lepsze, mieć dobrą przewodność ciepła z dachem, czy lepiej od niego panel odizolować :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, norton napisał:

hmm, myślałem raczej że panel przyklejony do takiej płyty poliwęglanowej będzie miał nieco lepsze warunki do odprowadzania ciepła jako że w środku płyty są kanałki wentylacyjne i ciepło będzie częściowo odbierane przez przepływające nimi powietrze. Drugi plus jest taki że panel nie będzie nagrzewał w takim stopniu dachu przyczepy. Z drugiej strony panel przyklejony bezpośrednio do dachu (chyba warstwa z aluminium lub coś takiego) może faktycznie łatwiej oddaje ciepło na dach. Ale nasłoneczniony dach też łapie wyższą temperaturę więc sam nie wiem co lepsze, mieć dobrą przewodność ciepła z dachem, czy lepiej od niego panel odizolować :-).

Uważam że jeśli chodzi o wentylacje to będzie lepiej niż bezpośrednio klejony do dachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po godzinie czy dwóch  fest nasłonecznienia będzie tak samo gorący panel jak i blacha dachu jak i powietrze w kanalikach poliweglanu
Żeby działało chłodzenie powietrzne  konieczne jest wymuszenie obiegu powietrza, żeby działał radiator musi mieć niższą temp. od tego od czego ma odbierać ciepło a jeśli wszystko jest tak samo gorące to  wg mnie nie ma znaczenia czy panel jest na blasze czy na poliwęglanie.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, norton napisał:

hmm, myślałem raczej że panel przyklejony do takiej płyty poliwęglanowej będzie miał nieco lepsze warunki do odprowadzania ciepła jako że w środku płyty są kanałki wentylacyjne i ciepło będzie częściowo odbierane przez przepływające nimi powietrze. Drugi plus jest taki że panel nie będzie nagrzewał w takim stopniu dachu przyczepy. Z drugiej strony panel przyklejony bezpośrednio do dachu (chyba warstwa z aluminium lub coś takiego) może faktycznie łatwiej oddaje ciepło na dach. Ale nasłoneczniony dach też łapie wyższą temperaturę więc sam nie wiem co lepsze, mieć dobrą przewodność ciepła z dachem, czy lepiej od niego panel odizolować :-).

dobrze rozumujesz ale żeby mieś pewność trzeba sprawdzić w naturze.

dach jest biały,  jak panel miał 50 stopni to dach  w "wolnych miejscach" miał dwadziescia stopni mniej .

 Skoro dach pod panelem się nagrzewa oznacza że odbiera ciepło od panela czyli działa jak radiator .

trzeba sprawdzić co będzie odbierać więcej ciepła dach jako radiator czy pustka powietrzna komór poliwęglanu.

osobiście obstawiam że dach alez chęcią bym porównał z kimś kto ma na poliwęglanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

trzeba sprawdzić co będzie odbierać więcej ciepła dach jako radiator czy pustka powietrzna komór poliwęglanu.

Wg mnie  radiator ale tylko do momentu wyrównania temperatur ,  owszem chłodzenie przez kanaliki mogłoby być skuteczne ale tylko pod warunkiem zapewnienia przez nie nadmuchu bo konwekcja nie będzie tu raczej miała miejsca a poliwęglan sam w sobie jest raczej izolatorem a nie przewodnikiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zadać sobie pytanie co jest dla nas ważniejsze. Odizolowanie solara tak zeby dach sie nie nagrzewal i nie robił jako grzejnik w przyczepie. Czy chcemy żeby panel był troszkę chłodniejszy i miał lepszą sprawność. 

Uważam że odizolowanie może być ważniejsze dla komfortu niż 2A mniejszy prąd ładowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.