Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

podepnę się pod temat , posiadam energoblok SCHAUDT EBL 102 i aku AGM 100Ah.

chcę założyć panel elastyczny 160 w .

Energoblok posiada wejście na ładowanie z solara i w instrukcji nie jest nic napisane ponad to że prąd ładowania z solara nie może być większy niż 14A.

chciałem użyć kontrolera  ładowania  MPPT Tracer 1210AN 10A
lub Votronic MPP165 DUO DIG

moje pytanie to czy lepiej ominąć energoblok i podłączyć kontroler bezpośrednio do aku zabudowy czy poprzez wejście do energobloku dedykowane dla solara ?

i pytanie drugie najważniejsze , czy energoblok po podpięciu do niego solara pod dedykowane wejście "przekazuje" tylko to co wchodzi ( czyli ładowanie z charakterystyką jaką ustawie na kontrolerze solara) na akumulator czy ładuje własną charakterystyką (na energobloku mam też możliwość wyboru typu akumulatora GEL -AGM) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat , posiadam energoblok SCHAUDT EBL 102 i aku AGM 100Ah.
chcę założyć panel elastyczny 160 w .
Energoblok posiada wejście na ładowanie z solara i w instrukcji nie jest nic napisane ponad to że prąd ładowania z solara nie może być większy niż 14A.
chciałem użyć kontrolera  ładowania  MPPT Tracer 1210AN 10A
lub Votronic MPP165 DUO DIG
moje pytanie to czy lepiej ominąć energoblok i podłączyć kontroler bezpośrednio do aku zabudowy czy poprzez wejście do energobloku dedykowane dla solara ?
i pytanie drugie najważniejsze , czy energoblok po podpięciu do niego solara pod dedykowane wejście "przekazuje" tylko to co wchodzi ( czyli ładowanie z charakterystyką jaką ustawie na kontrolerze solara) na akumulator czy ładuje własną charakterystyką (na energobloku mam też możliwość wyboru typu akumulatora GEL -AGM) ??
Jak chcesz solar 160W to ten tracer odpada bo jest za mały i maks co obsługuje to 130W. Więc albo mniejszy solar albo Tracer 2210AN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, kontroler wezmę przewymiarowany albo mniejszy solar jeszcze się zastanawiam czy 100 czy 160w miałem w poście powyżej wstawić panel 100w. , bardziej chodzi mi o podłączenie czy przez energoblok go puszczać  czy bezpośrednio do aku zabudowy  ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



dzięki, kontroler wezmę przewymiarowany albo mniejszy solar jeszcze się zastanawiam czy 100 czy 160w miałem w poście powyżej wstawić panel 100w. , bardziej chodzi mi o podłączenie czy przez energoblok go puszczać  czy bezpośrednio do aku zabudowy  ??


Ja podłączyłem tak, że całe 12V przechodzi przez regulator i idzie do energobloku. W ten sposób widzę ile aktualnie mam poboru prądu przez urządzenia. Natomiast ładowanie aku odbywa się bezpośrednio z regulatora i tutaj energoblok w ogóle nie bierze udziału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

podepnę się pod temat , posiadam energoblok SCHAUDT EBL 102 i aku AGM 100Ah.

chcę założyć panel elastyczny 160 w .

Energoblok posiada wejście na ładowanie z solara i w instrukcji nie jest nic napisane ponad to że prąd ładowania z solara nie może być większy niż 14A.

chciałem użyć kontrolera  ładowania  MPPT Tracer 1210AN 10A
lub Votronic MPP165 DUO DIG

moje pytanie to czy lepiej ominąć energoblok i podłączyć kontroler bezpośrednio do aku zabudowy czy poprzez wejście do energobloku dedykowane dla solara ?

Przy EBL 102, podłączyłbym instalację PV do elektroblock'u.

IMHO

7 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

i pytanie drugie najważniejsze , czy energoblok po podpięciu do niego solara pod dedykowane wejście "przekazuje" tylko to co wchodzi ( czyli ładowanie z charakterystyką jaką ustawie na kontrolerze solara) na akumulator czy ładuje własną charakterystyką (na energobloku mam też możliwość wyboru typu akumulatora GEL -AGM) ??

Nie ładuje z własną charakterystyką, można rzec "przekazuje", ale sprawa jest trochę bardziej złożona. Zależy, czy masz do niego dedykowany panel z wyświetlaczem. Piszę o tym dlatego, ponieważ elektroblok nie zawsze był z takim panelem zestawiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kristofer napisał:

Przy EBL 102, podłączyłbym instalację PV do elektroblock'u.

IMHO

Nie ładuje z własną charakterystyką, można rzec "przekazuje", ale sprawa jest trochę bardziej złożona. Zależy, czy masz do niego dedykowany panel z wyświetlaczem. Piszę o tym dlatego, ponieważ elektroblok nie zawsze był z takim panelem zestawiany.

posiadam panel sterowania LT 97 czyli bez wyświetlacza :

20200426_090404_resized.thumb.jpg.fae379fb6b9a6a92aa3c28435013a909.jpg

więc jakbym chciał iść w fabrykę musiał bym dokupić regulator Schaudt LR 1218  i wyświetlacz Schaudt LT 320

ale to rozwiązanie mnie nie przekonuje, regulator PWM i wyświetlacz który nic nie pokazuje ponad to jakie jest natężenie prądu ładowania.

Jest też regulator  MPPT  SCHAUDT LRM 1218  ale cena 1100 zł za sam regulator bez wyświetlacza trochę wysoka.

Więc stąd pomysł montażu Tracera lub Votronica + dedykowany wyświetlacz LCD SOLAR-COMPUTER S dla Votronica lub Panel Sterujący MT50 dla Tracera .

Czy dobrze rozumiem że wejście do energobloku  nr 7  (messignale) wykorzystujemy tylko wtedy jak mamy oryginalny panel sterowania z wyświetlaczem LCD i chcemy podać sygnał ze sterownika solara do energobloku  żeby były wyświetlane parametry ładowania na oryginalnym wyświetlaczu (tak wynika ze schematu), czy sygnał ten służy też do sterowania pracą energobloku ?

 w moim przypadku nr 7  chciałem pozostawić niepodpięty a podpiąć tylko zasilanie  (ładowanie ze sterownika solara) do wejścia nr 9 (versorgung) ?

20200426_091606_resized.thumb.jpg.25d62f433ba376286360499f7ce4dd8e.jpg

20200426_094357_resized.thumb.jpg.e2c28dc86eecf9f52b4de9ee2c1f86f2.jpg

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

posiadam panel sterowania LT 97 czyli bez wyświetlacza :

więc jakbym chciał iść w fabrykę musiał bym dokupić regulator Schaudt LR 1218  i wyświetlacz Schaudt LT 320

ale to rozwiązanie mnie nie przekonuje, regulator PWM i wyświetlacz który nic nie pokazuje ponad to jakie jest natężenie prądu ładowania.

Dlatego pytałem, o panel. Fakt, wyświetlane informacje są więcej, niż ubogie. Nawet nie jestem przekonany, czy nie pokazuje jedynie diodą LED, który z akumulatorów jest ładowany (zabudowy/rozruchowy) :hmm:

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Jest też regulator  MPPT  SCHAUDT LRM 1218  ale cena 1100 zł za sam regulator bez wyświetlacza trochę wysoka.

Ten raczej nie byłby odpowiedni, gdyż Schaudt dla Twojego energoblock'u rekomenduje jedynie serię "LR" i "LRS", np. LRS 1214a.
Obydwa zresztą PWM.

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Więc stąd pomysł montażu Tracera lub Votronica + dedykowany wyświetlacz LCD SOLAR-COMPUTER S dla Votronica lub Panel Sterujący MT50 dla Tracera .

Myślę, że to lepsza opcja, niż kontroler oryginalny.

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Czy dobrze rozumiem że wejście do energobloku  nr 7  (messignale) wykorzystujemy tylko wtedy jak mamy oryginalny panel sterowania z wyświetlaczem LCD i chcemy podać sygnał ze sterownika solara do energobloku  żeby były wyświetlane parametry ładowania na oryginalnym wyświetlaczu (tak wynika ze schematu), czy sygnał ten służy też do sterowania pracą energobloku ?

Wszystko wskazuje na to, że dobrze rozumiesz - to wejście "pomiarowe".

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

 w moim przypadku nr 7  chciałem pozostawić niepodpięty a podpiąć tylko zasilanie  (ładowanie ze sterownika solara) do wejścia nr 9 (versorgung) ?

BL 10 pozostawiasz niepodłączone, natomiast kontroler podłączasz do BL6 (pin 1 minus i pin 3 plus).
Gdybyś wyszukał jakiś kontroler MPPT w wersji ładowania dwóch akumulatorów, to miałbyś mozliwość ładowania poprzez elektroblock akumulatora zabudowy (tzw. accu dzienny) i rozruchowego (tzw. startowy). W takim przypadku podłączasz to dodatkowe wyjście z regulatora do BL6, pin 2 (plus), a minus bez zmian (wspólny).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się przypomnę ?

 

Cytat

Witam

Jeśli to nie problem podepnę się pod temat :)

Również chciałbym zamontować zestaw paneli na dachu mojej przyczepy , przeczytałem chyba wszystkie wątki dotyczące tego tematu i wiem tyle co wiedziałem że łatwo nie jest ...

Zastanawiam się nad takim zestawem  https://suntrack.pl/zestawy-na-lodz/1012-zestaw-na-lodz-2x100w16a.html

Podpierając się innymi wątkami stworzyłem coś na kształt schematu w jaki sposób chcę to podłączyć z istniejącą instalacją przyczepy i aby działało w miarę automatycznie .

Będę wdzięczny za uwagi i może propozycje lepszych rozwiązań ..

 

 

 

 

 

CSV300-Opened.jpg

elektryka_campera.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kristofer napisał:

Nie ma tu wszystkich szczegółów podłączeń, ale tak z grubsza, to powinno działać.

i jakie szczegóły chodzi ? mogę wyjaśnić opisowo czego nie widać na schemacie ....

Mam jeszcze jedno pytanie  jak przyczepa stoi nieużywana bez żadnego poboru prądu z akumulatorów to trzeba odłączać lub zakrywać panele ??

Edytowane przez maciej1977 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, maciej1977 napisał:

i jakie szczegóły chodzi ?

 

Bez tytułu.jpg

20 minut temu, maciej1977 napisał:

mogę wyjaśnić opisowo czego nie widać na schemacie ....

Może ktoś poczyta, ja nie bardzo mam czas, aby się zastanowić nad opisami - najlepszy jest konkretny schemat podłączenia.

20 minut temu, maciej1977 napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie  jak przyczepa stoi nieużywana bez żadnego poboru prądu z akumulatorów to trzeba odłączać lub zakrywać panele ??

Nie, ponieważ mijałoby się to z celem posiadania paneli. Gdybyś wyciągał akumulator na czas dłuższy, np. na okres zimowy, to wtedy wcześniej musisz je przynajmniej skutecznie zakryć, a najlepiej odłączyć.

PS

Przydałby się jakiś odpowiedni wyłącznik główny, aby odłączać fizycznie wszystkie odbiorniki od akumulatora na czas dłuższego postoju bez korzystania z przyczepy/kampera.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kristofer napisał:

najlepszy jest konkretny schemat podłączenia.

 

? CSV300-InterfacesDiagram.jpg

Fig. 2
Block diagram supply unit CSV 300, CSV 300 2B10,
CSV 300 2B13 and CSV 300-3
1 Double circuit breaker (CSV 300 2B10: 10 A, CSV 300 2B13: 13 A)
2 Jumper:
A22 - A24: Circuit 5/awning light supplied only by mains
A24 - A23: Circuit 5/awning light supllied by vehicle battery too
3 Protective earth conductor, yellow/green
4 Neutral conductor, blue
5 External conductor, brown
6 230 V mains output, 8 outputs free, 3 x plug distributor 6.3 x 0.8 (10 x)
7 Vehicle battery/tow bar (ext. fuse max. 15 A)
8 Vehicle battery/tow bar (ext. fuse max. 15 A)
9 12 V output, circuit 1
10 12 V output, circuit 2
11 12 V output, circuit 3
12 12 V output, circuit 4
13 12 V output, circuit 5/awning lig

 

1 godzinę temu, Kristofer napisał:

Przydałby się jakiś odpowiedni wyłącznik główny, aby odłączać fizycznie wszystkie odbiorniki od akumulatora na czas dłuższego postoju bez korzystania z przyczepy/kampera.

 

zamontuje ?

 

 

Edytowane przez maciej1977 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko OK, poza przyłączeniem wyjścia ~230 V
W ten sposób, jak narysowałeś, odłączenie zasilania zewnętrznego ~230 V, spowoduje, że w zasilaniu odbiorników 12 V z akumulatora, będzie miał udział zasilacz - bez sensu (mocno obniżasz sprawność całego obwodu). Pomijam niewiadomą, jaką jest zachowanie CSV przy pracy z przetwornicy.
Powinieneś to zrealizować tak, aby wyjście z przełącznika "PP" było podawane wyłącznie na wewnętrzne gniazda ~230 V w przyczepie.

Trzeba tez dać jakiś wył. samej przetwornicy, ponieważ nie przypuszczam, aby jej praca była wymagana non stop, gdy nie "będziesz" podłączony do sieci ~230 V.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

podłącze się z pytaniem pod ten wątek, żeby nie generować kolejnych. Zakupiłem przyczepę z zamontowaną instalacja solarną, ale z tego co czytam instrukcję sterownika i wasze wypowiedzi to sposób montażu budzi wątpliwości - stąd prośba o opinie czy może tak zostać czy trzeba przerabiać. Niestety elektryka nie jest moją mocną stroną :(

Zamontowane urządzenia - panel 130W, sterownik Tracer 1210A, aku żel 100Ah, przetwornica 800W (o ile pamiętam). 

Teraz w skrócie jak to jest zamontowane i gdzie mam wątpliwości:

1. Solar podłączony do sterownika bez żadnego wyłącznika po drodze. Wg schematów powinien być - jaki możecie zaproponować ??

2. Sterownik nie ma podłączonego wyjścia "Obciążenie"

3. Całość przyczepy zasilana jest z akumulatora przez przetwornicę 12/230V. Napięcie 230V jest wpięte w obwód przyczepy i dalej przez transformator (Energoblok Dometic MK 240/1) z powrotem konwertowane na 12V

4. Po drodze żadnych przekaźników - tylko bezpieczniki przy aku i przetwornicy

Co o tym sądzicie? Nic nie wyleci w powietrze? Oczywiście wiem, że przy takim rozwiązaniu nie moge jednocześnie puścić na przyczepę napięcia z Solara i z gniazda głównego zasilania przyczepy

Pozdrawiam

cieplul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.