Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, postanowiłem utworzyć nowy temat, bo większość obecnych tyczy się paneli monokrystalicznych, a u mnie z pewnością na dach powędruje panel elastyczny. Znam oczywiście plusy i minusy elastycznego, ale mimo wszystko, z racji, że jest lżejszy, zajmuje mniej miejsca na dachu wybór padł właśnie na ten typ.

Jaki panel i gdzie go kupić?
No właśnie. Myślałem o panelu o mocy 150-160W. Będzie on napędzał akumulator o maks 100Ah. Jeszcze nie mam wytypowanego modelu, ani sklepu gdzie mógłbym go kupić. Czy ktoś może polecić miejsce z panelami? Co sądzicie o sklepie modernhome.pl albo suntrack.pl ? Na co zwracać uwagę przy panelach elastycznych? Producent? Chętnie się dowiem czegoś więcej :)

Montaż
Tutaj się zastanawiam, czy podobnie jak w przypadku standardowego solara też warto użyć aktywatora i dopiero wtedy całość kleić? Czy wystarczy oczyścić miejsce pod klejenie, lekko zmatowić i kleić na Sikę 221 czy 252? Czy to wystarczy? Na logikę powinno się wszystko trzymać.  

Przelotka dachowa
Tu mam mały zgryz. Obecnie na dachu mam antenę, z której idą dwa kable i wchodzą do przyczepy przez przelotkę na dwa kable. Zastanawiam się w jaki sposób poprowadzić kolejne kable do wnętrza przyczepy. Chciałbym wykorzystać obecną dziurę w dachu, ale nigdzie nie znalazłem przelotek na 4 kable, nawet na 3 kable nie znalazłem. Pomyślałem, aby do solara pociągnąć jeden kabel dwużyłowy (jakie grubości żył - 2,5 mm2 styknie?) i w przelotce na 2 dławiki zrobić dziurę i dołożyć 3 dławik? Praktykował ktoś coś takiego? 

Regulator
Po lekturze forum myślę, że się zdecyduję na polecany Regulator ładowania MPPT Tracer 3210A 30A - taki się nada czy wystarczy 20A? :) A może coś innego, z apką na telefon do monitorowania i ustawiania regulatora? :D

Instalacja elektryczna
Tutaj się zastanawiam jak to wszystko podłączyć. Obecnie w przyczepie mam 12V zrobione fabrycznie, całe oświetlenie fabrycznie jest LEDowe. Dodatkowo mam mover i ładowarkę, która ładuje aku gdy przyczepa jest zasilana z 230V. Czy dobrze rozumuję, że podłączam przewody z solara (z wyłącznikiem) do regulatora, z regulatora do aku, a obecną instalację 12V, którą mam wpiętą do aku wpinam do regulatora? Tak ma to działać? Co z ładowaniem aku z solara i z ładowarki przy podłączeniu do 230V? 

Akumulator
Ten też będę musiał zmienić, bo obecny ma tylko 36Ah i był głównie pod mover. Co polecacie mającego jak najlepszy stosunek ceny do jakości? :) 


 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też 2x 100W 18V elastyczny monokrystaliczny made in China jak większość sprzętów. Polecam firmę Dokio na Ali cena ok 300 PLN wychodzi za sztukę przy promocjach rozmaitych z przesyłką z Polski lub Czech. . Chyba warto wziąć 18V, im więcej tym lepiej.
Regulator aczej MPWM, ja mam Tracer 2210an 20A do 100V.
Kable, złączki Allegro, przejściówka dachowa Ali za kilka $ na Allegro to samo jakieś 45zl.Aku nabyłem Trojan AGM 100Ah.

Co do montażu, jest gdzieś na forum wątek na ten temat.
W teorii panele klei się o dachu sikaflexem. Przy robieniu dziury w dachu trzeba najpierw zbadać małym wiertłem od dołu żeby nie wkręcić się w elementy konstrukcyjne dachu, uważać na kable jeśli ktoś ma w dachu.
Schematy są też dostępne na forum (Kristofer). Trzeba koniecznie pamiętać o kolejności podłączania urządzeń do regulatora 1)aku 2)odbiorniki 3)panel.
Ja czekam na dostawę wszystkich podzespołów i zabiorę się.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam zamontowane 2x100W z kontrolerem MPPT 30A. Wszystko z Aliexpresu i działa dobrze. Panele kleiłem do dachu Mamutem i uważam że trzymają się na 5+. Przy klejeniu zwróć uwagę na wzmocnienia dachowe które najlepiej wypełnić cienkim styropianem bo panel z czasem pod wpływem gorąca zacznie się od nich odkształcać. Co do przelotki dachowej lepiej daj drugą, bo kable od solara minimum w Twoim przypadku 3kwadrat będą dosyć grube i sztywne. Przy podłączaniu solarów do instalacji pamiętaj że kontroler musi być podłączony jako pierwszy do Aku, a dopiero później solar do kontrolera i to najlepiej przez bezpiecznik na plusie 25-30A. W odwrotnym podłączeniu sfajczysz kontroler i uszkodzisz panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

bo większość obecnych tyczy się paneli monokrystalicznych, a u mnie z pewnością na dach powędruje panel elastyczny.

Jacku - jedno drugiemu nie przeczy elastyczne mono też są :) 

Specjalnie nie gryzłem elastyków - miejsca zakupu nie doradzę - na panele z Ali ludzie się żala  - poczytaj na CT 
łupi sie warstwa wierzchnia, myślę że jeśli w to iść to w coś porządniejszego - choć i tak  prawie wszystko pochodzi z żółtych małych rączek

Godzinę temu, jacek00 napisał:

lekko zmatowić i kleić na Sikę 221 czy 252? Czy to wystarczy?

tak wystarczy - mozna jeszcze dać primer ale myslę że dla lekkiego elastyka nie jest konieczny

Przelotka dachowa nie jest konieczna i nie jest najwygodniejsza - jest ciasna  -  tę samo role może spełnić puszka elektroinstalacyjna hermetyczna osadzona podobnie na klej - mozesz w niej swobodnie połaczyc wszystko i puścić dziurą co masz - oczywiście uprzedni dobrze zaizolowawszy i rozdzieliwszy układy i usunąwszy obecna przelotke.

 

Godzinę temu, jacek00 napisał:

zdecyduję na polecany Regulator ładowania MPPT Tracer 3210A 30A

no właśnie nie tak bardzo polecany - mnie trochę odradzano Tracera - co prawda zastosowanie nieco inne i konkurentem był Victron -  zajrzyj do mojego wątku  tam sporo dyskutowaliśmy o tym Tracerze 3210 tyle że serii AN
Jest tam też sporo dyskusji z której możesz wyciągnąć wnioski i zaadoptować rozwiazanie do siebie 

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Co z ładowaniem aku z solara i z ładowarki przy podłączeniu do 230V? 

Mam to tak zaplanowane - jeśli odetniesz część mojego schematu związany z altkiem poprzez Cyrixa  wypracowanego z Kolegami - będziesz mógł zaadoptować to do siebie - schemat jest w w/w wątku

 

Aku Ci nie doradzę  - u mnie zupełnie inne potrzeby i  inna praca aku - idzie zwykły kwasowy

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MichuP napisał:

@Peter @jędrki 2 jak połączyliście panele, szeregowo czy równolegle?
Skłaniam się ku połączeniu w szereg.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Łączenie w szereg ma zastosowanie przy łączeniu paneli o różnej mocy. Ja mam u siebie dwa x100W i połączyłem je równolegle. Dorzucam Wam schemat jaki dostałem z Chin, łatwiej będzie temat ogarnąć:ok:

20200406_164740.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, jędrki 2 napisał:

Ja mam połączone równolegle. Aku mam kwasowy daje radę juz 4 lata.

Kwas w przestrzeni bytowej - warunek bezwzgledny - szczelna skrzynka i wyprowadzenie oparów na zewnątrz
 

Moja sugestia  - jeśli piszecie Tracer czy inny regulator - podawajcie dokładnie producent typ model - to samo dla innych urządzeń, w moim wątku o podobnym temacie mieliśmy własnie niedawno trochę niepotrzebnych nieporozumień i przedłużającej się pisaniny własnie wskutek niepełnych danych

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieg okoliczności :) 
Przed momentem własnie skończyłem rozmowę z Bartkiem - w ciągu 20-30 minut rozmowy naprawdę sporo rzeczy mi się rozjaśniło
Było prosto, szybko,  kompetentnie,  poparte realnymi przykładami  oraz omówieniem zalet i wad poszczególnych rozwiązań i na pewno sporym doświadczeniem w PV
Mogę w 100% potwierdzić to co napisał @ed - naprawdę warto.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Jacku - jedno drugiemu nie przeczy elastyczne mono też są :) 

Ok, nie wiedziałem :) Wychodzi moja ignorancja. Czyli lepiej stosować nomenklaturę sztywny i elastyczny

Cytat

Specjalnie nie gryzłem elastyków - miejsca zakupu nie doradzę - na panele z Ali ludzie się żala  - poczytaj na CT 
łupi sie warstwa wierzchnia, myślę że jeśli w to iść to w coś porządniejszego - choć i tak  prawie wszystko pochodzi z żółtych małych rączek

Na pewno niczego nie będę zamawiał z Ali. Raz, że nie mam ochoty czekać, dwa że chcę mieć fakturę na zakup. Co do miejsca produkcji to widzę, że są niby produkcji polskiej, francuskiej, holenderskiej. Zresztą wszystko mi jedno. Grunt aby nie padł.  

Cytat

tak wystarczy - mozna jeszcze dać primer ale myslę że dla lekkiego elastyka nie jest konieczny

Czyli dobrze myślałem. Dzięki. 

Cytat

Przelotka dachowa nie jest konieczna i nie jest najwygodniejsza - jest ciasna  -  tę samo role może spełnić puszka elektroinstalacyjna hermetyczna osadzona podobnie na klej - mozesz w niej swobodnie połaczyc wszystko i puścić dziurą co masz - oczywiście uprzedni dobrze zaizolowawszy i rozdzieliwszy układy i usunąwszy obecna przelotke.

Pokaż mi taką puszkę. Znalazłem jeszcze coś takiego: https://allegro.pl/oferta/przelotka-przejsciowka-dachowa-kabla-8957706313 albo coś takiego: https://www.campingwagner.de/product_info.php/info/p13573_CBE-Kabeldurchfuehrungsdose.html

To drugie jest na 3 kable, czyli by pasowało. Ale pytanie czy kable przejdą wszystkie.

Obecna przelotka oczywiście zostanie zdemontowana i zastąpiona nową. Tak czy inaczej muszę ją odkleić, a jak odkleję to raczej nie będzie się ona nadawała do ponownego montażu - nawet nie będzie mi się chciało jej oczyszczać. 

Cytat

no właśnie nie tak bardzo polecany - mnie trochę odradzano Tracera - co prawda zastosowanie nieco inne i konkurentem był Victron -  zajrzyj do mojego wątku  tam sporo dyskutowaliśmy o tym Tracerze 3210 tyle że serii AN

Heh. Przyznaje, że wszędzie praktycznie go polecają. Nie wczytywałem się specjalnie, ale czy na FB czy tutaj przewija się ten model i rzucił mi się w oczy. Twój wątek poczytam - niestety ciągły brak czasu :D

Cytat

Jest tam też sporo dyskusji z której możesz wyciągnąć wnioski i zaadoptować rozwiazanie do siebie 

Mam to tak zaplanowane - jeśli odetniesz część mojego schematu związany z altkiem poprzez Cyrixa  wypracowanego z Kolegami - będziesz mógł zaadoptować to do siebie - schemat jest w w/w wątku

Z tego co widzę powinienem mieć przekaźnik odłączający ładowanie solara przy podłączeniu do 230V, aby ładowanie się nie dublowało. 

 

Godzinę temu, ed napisał:

Pogadaj z Bartkiem z Radomia. Już wielu naszym dobrze doradził. Najlepiej do niego zadzwonić.

https://forum.karawaning.pl/profile/3406-tarapukuara/

DziękI! Już na stronkę zajrzałem jego i trochę mi się wyjaśniło. Chętnie zadzwonię i pogadam. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli lepiej stosować nomenklaturę sztywny i elastyczny

Zarówno sztywny jak i elastyczny może być mono albo poli - mono i poli to budowa wewn ogniw panela  -  sztywny lub elastyczny to cechy mechaniczne
 

37 minut temu, jacek00 napisał:

Pokaż mi taką puszkę.

Przykłady załączam  obie to puszki hermetyczne nt - musi być z dławikami  -  puszka bez dławików  sie nie nadaje 
Puszki przykładowe - odmian i wykonań jest sporo - ważna szczelność i dławiki - w dnie puszki dziura i przez dach lecisz do budy
 

37 minut temu, jacek00 napisał:

Przyznaje, że wszędzie praktycznie go polecają. Nie wczytywałem się specjalnie, ale czy na FB czy tutaj przewija się ten model i rzucił mi się w oczy.

Bazowałem na tym co mi pisano/mówiono - nie chciałbym się tu wypowiadać za Bartka - ale po rozmowie z Bartkiem w dużym stopniu ja rewiduje swoje poglądy w zakresie Tracera i rozwiane zostało wiele moich obaw  - Bartek używa Tracera 20A i jest fachowcem w PV - nie oceniał go źle a wręcz dobrze wiec mu wierzę. nie pytałem czy to A czy AN  wydaje mi się że A bo AN to wersja dla samochodów  z możliwością prowadzenia inst 1 przewodowej i wykorzystania masy pojazdu

37 minut temu, jacek00 napisał:

Z tego co widzę powinienem mieć przekaźnik odłączający ładowanie solara przy podłączeniu do 230V, aby ładowanie się nie dublowało. 

Nie do końca ten przekaźnik po to tam jest - na moim schemacie ma na celu zabezpieczyć przed niskim rozładowaniem  - akumulatora
Tracer 3210AN posiada taką funkcję odłącznia odbiorników wbudowaną - przekaźnikiem chcę odciążyć Tracera żeby prąd na odbiorniki nie płynął przez niego
Ten przekaźnik u mnie w schemacie z Tracerem jest niejako pozostałością ze schematu z Victronem  który nie ma tej funkcji ale ma inne wyjście  umozliwiające jest stworzenie właśnie z przekaźnikiem i tak to przy Victronie wymyslił Kristofer jak przeczytasz dokładniej całość wątku jest to tam dość szczegółowo omówione co jak i dlaczego sie wzięło.

37 minut temu, jacek00 napisał:

Chętnie zadzwonię i pogadam. 

Powtórzę - naprawdę warto :)

 

 

puszka-nie.jpg

puszka-tak.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.