Skocz do zawartości

Koło dojazdowe z osobówki do przyczepy


Waldemar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym "odchudzić" trochę wagę mojej przyczepy, i w tym celu postanowiłem koło zapasowe (dotychczas zamontowane na sankach pod podłogą za osią) przenieść do holownika.

Jednak miejsce jakim w samochodzie dysponuję nie pozwala na umieszczenie w nim pełnowymiarowego koła zapasowego, ale zmieściłoby się na pewno węższe koło dojazdowe od osobówki.

W temacie tym chciałbym zapytać, czy ktoś stosował już takie rozwiązanie, a jeśli tak to na co trzeba zwrócić uwagę?

Wiem, że przepisy w zasadzie tego zabraniają, ale zakładam że w przypadku konieczności założenia takiego koła dojazdowego nie będę poruszał się po drogach publicznych,

tym samym nie stworzę zagrożenia dla innych użytkowników.

Chodzi mi tylko o ewentualne uwagi osób które takie rozwiązanie zastosowały.

Pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Waldek :)

Musisz sprawdzić :

-rozstaw śrub

- czy śruby z Twojej przyczepy ,które masz w orginale pasują do tej dojazdówki   ( stożkowe /kuliste )

-ET felgi

- nośność tej dojazdówki  

- rozmar opony , czy jest realne aby weszła w nadkole a dwa czy buda będzie równo stała

Aha, niektóre dojazdówki mają podaną max prędkość z jaką można jechać ,to też sprawdź

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marek

Dzięki za zainteresowanie moim pytaniem.

Wszystko to, o czym napisałeś to już sprawdziłem, i wiem co potrzebuję.

Jednak dojazdówki w osobówkach narażone są na mniejsze obciążenia niż w przyczepie i stąd moje wątpliwości.

A jako ze nie miałem nigdy samochodu z dojazdówką, to też mam braki wiedzy odnośnie ich nośności.

Dlatego właśnie zapytałem, czy może ktoś ma doświadczenia z zastosowaniem takiego pomysłu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Maras napisał:

niektóre dojazdówki mają podaną max prędkość z jaką można jechać

Większość 80 km/h więc do przyczepy bez znaczenia.

19 godzin temu, Waldemar napisał:

to też mam braki wiedzy odnośnie ich nośności.

Na każdej oponie jest stosowny symbol. Trzeba sprawdzić konkretny egzemplarz. Jeżeli używasz opon bez indeksu "C" to i dojazdówka z większego autka powinna sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BUMERANG napisał:

Większość 80 km/h więc do przyczepy bez znaczenia.

Na każdej oponie jest stosowny symbol. Trzeba sprawdzić konkretny egzemplarz. Jeżeli używasz opon bez indeksu "C" to i dojazdówka z większego autka powinna sobie poradzić.

Niestety, właśnie używam opon z indeksem "C", DMC przyczepy = 1100 kg, i dlatego mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat jesli kogoś odchudzanie interesuje, z tego co widze to są dojazdówki nawet z duzymi indeksami nośności, od dużych suvów np. 113 czyli 1150kg na koło, do tego sam indeks prędkości M do 130km/h, więc można by próbować coś dobrać. Trzeba zacząć od średnicy całego koła  i sprawdzić co można dobrać i czy trochę wagi się zbije. czy skórka warta wyprawki. W aucie mam dojazdówke taką, rozstaw śrub pasuje, ale średnica koła większa:

IMG_20200401_224229.png.066b624ab3aef1b0a365dc741a0a3305.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, golob napisał:

Ciekawy temat jesli kogoś odchudzanie interesuje, z tego co widze to są dojazdówki nawet z duzymi indeksami nośności, od dużych suvów np. 113 czyli 1150kg na koło, do tego sam indeks prędkości M do 130km/h, więc można by próbować coś dobrać. Trzeba zacząć od średnicy całego koła  i sprawdzić co można dobrać i czy trochę wagi się zbije. czy skórka warta wyprawki. W aucie mam dojazdówke taką, rozstaw śrub pasuje, ale średnica koła większa:

IMG_20200401_224229.png.066b624ab3aef1b0a365dc741a0a3305.png

 

 

 

Dla mnie ta skórka warta jest wyprawki, ponieważ poszukiwane koło dojazdowe ma być w holowniku, więc z ciężaru przyczepy odejdzie mi waga całego koła + sanek na których jest ono zamocowane pod podłogą (myślę że będzie to ko 25 - 30 kg). Problemem jest tylko miejsce w holowniku (przystosowane do dojazdówki)

Koło zapasowe do holownika mam zamocowane na tylnych drzwiach (Honda CRV), a miejsce w bagażniku zostało puste i mógłbym je właśnie do tego celu wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Waldemar napisał:

Dla mnie ta skórka warta jest wyprawki, ponieważ poszukiwane koło dojazdowe ma być w holowniku, więc z ciężaru przyczepy odejdzie mi waga całego koła + sanek na których jest ono zamocowane pod podłogą (myślę że będzie to ko 25 - 30 kg). Problemem jest tylko miejsce w holowniku (przystosowane do dojazdówki)

Koło zapasowe do holownika mam zamocowane na tylnych drzwiach (Honda CRV), a miejsce w bagażniku zostało puste i mógłbym je właśnie do tego celu wykorzystać

No to idealną sytuacje masz. Z rozmiaru opony w przyczepie oblicz mniej wiecej jakiej średnicy dojazdówka powinna być, potem rozstaw śrub no i nośność dojazdówki. Wydaje mi się że średnicą taka dojazdówka może nieco więcej odbiegać niż takie typowe zamienianie w autach gdzie ten -1,5%  do 2% różnicy sie przyjmuje, oczywiście rozsądnie, i tak aby nie wadziło o nadkole, czy mover jesli jest, czyli lepiej mniejsza (byleby nosność była) niż większa średnica. Na mniejszej średnicy, lekko pochylona przyczepa spokojnie dojedzie do serwisu czy gdzieś tam awaryjnie.

Może też być sytuacja że np. masz teraz w przyczepie felgi np. 14", ale dojazdówke może być łatwiej znaleźć w rozmiarze 15", w niczym to nie przeszkadza, sądze że nawet tak będzie bo profile opon aut osobowych są niższe niż profile opon montowanych w przyczepach.

Jak dobierzesz podziel się info.

Edytowane przez golob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.