Jump to content
smok_wawelski

Elektryka w zielonej puszce

Recommended Posts

smok_wawelski
Posted (edited)

Dzięki za uzupełnienie
Nie upieram się przy Cyrixie - wziąłem go z CT sporo tam o nim pisane i raczej chwalony - zróbmy tak przeryje raz jeszcze tam watki z nastawieniem na Twoje uwagi, popytam może tez ludzi jak to się spisuje w ich zastosowaniach, napisze tez do Victrona czy autoryzowanego dystrybutora w PL bazujac na schemacie który tu został wypracowany i wtedy spróbujemy ponownie przegadać Cyrixa

Jeśli chodzi o rysunki akumulatorów - tak wiem że gel wymaga  innego ładowania ale dzięki za przypomnienie bowiem czasem człowiek w ferworze walki zapomina o rzeczach oczywistych - same rysunki aku  są wyłącznie symboliczne i zerznięte ze schematu aplikacji Cyrixa  i miały za zadanie tylko pokazać aku nie określając jaki jest jego typ
Jako pokładowy zakładam raczej  zwykłe kwasy pewnie 2 identyczne bo jeden będzie potwornym klockiem  - oczywiście z wyprowadzeniem oparów - jakie byłyby to dokładnie aku to chciałbym przegadać może na końcu jak uporamy sie z koncepcja całości schematu - założenie wynika własnie z chęci ładowania go altkiem bezpośrednio bo odpowiednia dla Gel ładowarka to kolejne skomplikowanie i koszty a ma być w miarę prosto w miarę tanio i niezawodnie :) nie bez znaczenia jest także to co napisał Krzysiek - ładowarka może posłużyć i do rozruchowego i do pokładowego. Istotne jest dla mnie równiez to co w tamtym watku napisał kol. PolariS - o sytości i zadowoleniu aku :) 

Nie wykluczam tez zastosowania innego rozwiązania i innych elementów  które funkcjonalnie zapewniałoby to co zakładałem z Cyrixem - głównym założeniem jest to co pisałem w 1-szym poście :   2/ Ładowanie chciałbym zrobić tak aby móc wykorzystywać wszystkie 3 możliwości czyli słupek, solar i alternator a przełączenia maja odbywać się automatycznie
Kolejne założenia i uwarunkowania montażowe to te które napisałem odpowiadając Tobie  gdy zamieściłeś pierwsze korekty mojego schematu - to ten post o klockowej budowie i o szwagrze :)     Nie ma absolutnie żadnych przeszkód aby zrealizować te założenia inaczej - cena jest istotna ale spokój i długie ruchy - policzymy i wyjdzie czy zdzierżę :) 

Co więcej - rozważałem takie możliwości np. z Techtronu - TUTAJ  ale schematy tam zamieszczone są trochę pogmatwane a Cyrix jakoś mnie przekonywał  prostotą a w kupie razem z MPPT Victrona  bo to jedna parafia :) 

Jeśli chodzi o watek https://forum.karawaning.pl/topic/30712-system-ładowania-akumulatora-zamiast-paneli/?do=findComment&comment=679712 tak znam ale na pewnym etapie być błędnie uznałem ze jest on bardziej przyczepowy wiec nie włączałem sie tez w dyskusje żeby na puszkowo nie mieszać  i skoncentrowałem sie na aplikacjach Cyrixa opisywanych na CT
Zatem muszę wrócić do tego wątku  i spróbować to przetransponować na moje uwarunkowania i kieszeń i wtedy bardzo chętnie wrócę do rozmowy nt rozwiązań w nim omówionych  :) 

Edited by smok_wawelski (see edit history)

Kristofer
Posted (edited)
Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Jako pokładowy zakładam raczej  zwykłe kwasy pewnie 2 identyczne bo jeden będzie potwornym klockiem  - oczywiście z wyprowadzeniem oparów - jakie byłyby to dokładnie aku to chciałbym przegadać może na końcu jak uporamy sie z koncepcja całości schematu - założenie wynika własnie z chęci ładowania go altkiem bezpośrednio bo odpowiednia dla Gel ładowarka to kolejne skomplikowanie i koszty a ma być w miarę prosto w miarę tanio i niezawodnie :)

To zmienia postać rzeczy. Skoro akumulator/y standard, to Cyrix się nadaje, ale z zastrzeżeniami, o których pisałem (bywają sytuacje, że obydwa accu są fizycznie połączone, mimo braku ładowania. Być może nie są to częste przypadki, ale czytałem o nich). Ponieważ mowa o kamperze (krótkie połączenia i możliwość łatwego zastosowania przewodów o odpowiednio dużym przekroju), to opcja omawiana w tym drugim temacie byłaby w tym przypadku zbędna.

Cyrix.jpg

Edited by Kristofer (see edit history)

chris_66

70854731c77dcedd124cf15351787da2.jpg

Zmotywowany naszą dyskusją uzupełniłem zapasy

smok_wawelski

No proszę i jak tu nie gadać że towary przy epidemii powinny być reglamentowane niczym fajki za komuny - Wykupiłeś już wsio czy jeszcze parę dla mnie zostało ?  :) 

A tak poważnie jak masz dobre źródełko - prośba o namiarek bo pewnie się przyda 

smok_wawelski
Posted (edited)
13 godzin temu, Kristofer napisał:

To zmienia postać rzeczy. Skoro akumulator/y standard, to Cyrix się nadaje,

To mnie w sumie bardzo cieszy ale Kristofer - litości bo excel już krzyczy jak się z moją Irena usłyszą to normalnie nie przeżyje :) 
Ty mi tu ciężkie działa 230A na bidną lichą  starą   puszkę wytaczasz :) 

Poważniej - czytałem specki i patrzyłem na altki do jumpera  - maja max 120A czyli realnie przez Cyrixa pójdzie dużo mniej wiec chyba ten 120A mniejszy wystarczy,
Wiem że niekorzystne  i tez nie lubię jak urządzenie jest wyżyłowane i pracuje w swoim górnym piku ale różnica cenowa jest spora wiec trzeba  to przemyśleć .

Odezwę się więcej później - trawie jeszcze CT i ten drugi watek tutaj

chris_66
59 minut temu, smok_wawelski napisał:

No proszę i jak tu nie gadać że towary przy epidemii powinny być reglamentowane niczym fajki za komuny - Wykupiłeś już wsio czy jeszcze parę dla mnie zostało ?  :) 

A tak poważnie jak masz dobre źródełko - prośba o namiarek bo pewnie się przyda 

brałem tam gdzie zawsze kupuję drobnicę, nie analizowałem czy tanio czy drogo, zawsze jest solinie i towar naprawdę dobry, bo wiesz jak to bywa, na fotce fajnie a w realu chłam

https://allegro.pl/oferta/xt60h-komplet-z-oslonkami-konektor-amass-oryginal-7760620285

35 minut temu, smok_wawelski napisał:

patrzyłem na altki do jumpera  - maja max 120A czyli realnie przez Cyrixa pójdzie dużo mniej wiec chyba ten 120A

weż pod uwagę ile ciągnie sam samochód i jego aku , realnie masz szansę na połowę prądu (optymistycznie patrząc)

adaml61
20 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Adaś spoko moja niskopienna jest

Moja też , ja akurat tam mam szafę . Jeżdżę też na prawym fotelu tragicznie nie jest ., 2 godzinki da się , potem zmiana .Alternator mam 120A z małym kołem , daje rade  200 Ah na zabudowie i 100Ah silnikowy, ładowanie na zabudowę idzie przez 120 A przekażnik. W grudniu jak stałem pod ,, Banią " zasypany śniegiem , odpalałem 2 razy na pół godziny , prądy poniżej 11,8 nie spadały . Cały czas chodziło ogrzewanie , lodówka , z 4 h telewizja , ładowanie tel. i trochę oświetlenie .

smok_wawelski
Posted (edited)
1 godzinę temu, chris_66 napisał:

weż pod uwagę ile ciągnie sam samochód i jego aku , realnie masz szansę na połowę prądu (optymistycznie patrząc)

Tak właśnie  i dlatego Cyrix 120A wydaje mi się aż za dość :) 
Spoko -  pewnie Kristofer wrzucił poglądowo 230A tak jak ja te akumulatory  na schemacie
Dzięki też za linka

24 minuty temu, adaml61 napisał:

Jeżdżę też na prawym fotelu tragicznie nie jest ., 2 godzinki da się , potem zmiana

U mnie ja nie - niestety jakoś takoś Irena miała prawko zrobić po 30tce,  potem po 40tce i 50tce - teraz ściemnia ze po 60tce :) 
Coś tam chyba gadaliśmy gdzieś kiedyś że ciasnawo ale to pewnie  o ławce było i mi sie pokićkało - dlatego zażartowałem że mnie zrugasz  - spoko nie problem :)
No to git jadziem w tę dziuple na dół z elektryką i nad tym szafą bo miejsce idealne :) 
Nie ma to jak wieści z praktyki z takiego samego auta - te Twoje rady są dla mnie własnie b. cenne bo mierzyć gdybać to se 
można i g... z tego :) 
Dzięki - kolejne szkło się należy :) 
To w ramach licencji Adam chyba już tylko został  schodek dla mojej i lodówa pod wyro po Twojemu :) 

Jakie fju ma małe koło ? - nawet nie patrzyłem jakie mam - pasi looknąć

adaml61

Ja mam taki zwykły stopień wyciągany ręcznie , ale mam pomysł na zmechanizowanie , Zamiast ślizgów rolki i silnik liniowy , będzie automat za jakieś 3 stówki . tylko ten czas . Ale przecież czas to się ma na to co się chce , ale jak go podzielić na wszystkie zachcianki ?

o

smok_wawelski
Posted (edited)

No fakt czas jest deficytem
Stopień tez mnie czeka ale tez chyba zwykły  manuał zrobię ew z zabezpieczeniem anty sklerotycznym - jakąś krańcówka i sygnalizacja
Ale ja nie o tym stopniu - a o stopniu do wyra jak będzie wysokie jakbym dał tam lodówę tak jak u Ciebie :) 

Wow!  silnik liniowy - fajny pomysł może chris66 podłapie bo chyba o ile pamiętam to coś tam ze schodkiem kombinował bo mu szwankuje - tyle ze to rozwiazanie raczej do wysuwanego a nie rozkładnanego tak mi sie na pierwszy rzut oka widzie ale napęd liniowy można tez przenieść przecież :) 

adaml61

Ja mam drabinkę 4 szczeble , moja sypialnia to prawie jak alkowa .Tak

461.JPG

Za drabinką lodówka , jak robiłem fotkę nie była zamontowana ,

A jak przyjdzie Ci ochota na zamontowanie bagażnika na rowery , zadzwoń to Ci wytnę adaptery pod zawiasy , mam zapisany projekt w kadzie .

sebka34

To czego poszukujesz jest w jednym urządzeniu Votronic Duo dig zapoznaj się z instrukcją masz jeden regulator z separatorem akumulatorów oraz kontrolerem przed nadmiernym rozładowaniem. 

Screenshot_20200326_205950_com.google.android.apps.docs.jpg

smok_wawelski
Godzinę temu, adaml61 napisał:

Za drabinką lodówka , jak robiłem fotkę nie była zamontowana ,     A jak przyjdzie Ci ochota na zamontowanie bagażnika na rowery , zadzwoń to Ci wytnę adaptery pod zawiasy , mam zapisany projekt w kadzie .

Aleś poszedł w góre  :)   kuchnia pewnie na 80-85 to wyro bedzie sporo ponad metr - no nie wiem nie wiem czy przekonam - ale nigdy nie mów nigdy :) 

40 minut temu, sebka34 napisał:

To czego poszukujesz jest w jednym urządzeniu Votronic Duo dig

Dzieki na pewno sie zapoznam i zerknę ile ten kombajn kosztuje czy moja kieszeń uniesie - choć Vortronic wydaje mi sie ze to średnia półka cenowa:) 
Masz jakieś doświadczenia z realu ?   Jakieś opinie o jakości i niezawodności  ?
Jakoś tak do Vortronika podchodzę z lekka rezerwa - może to dlatego ze Victrona znam  z zastosowań co prawda nieco innych niż kamper ale nic dodać nic ująć  tak jak Kristofer tez pisał - zawsze wart był swojej ceny

smok_wawelski

Niestety już na pierwszy rzut oka na schemat  widzę
cena 840 ok jest akceptowalna o ile funkcje będą porównywalne z Victronem albo jeśli Vortronik da możliwość wykluczenia poprzez swoje funkcje któregoś z elementów powodujący, ze schematu jednak wydaje mi sie że tak nie bedzie 
wykluczony zostanie raptem przekaźnik za 60-70zł który linkował Kristofer
nie widzę opcji  ładowania aku pokładowego z alternatora w połączenie z solarami i mppt - jeśli to sie potwierdzi to Vortronic nie dla mnie ale tu to bede musiał pytać mądrzejszych ode 
ładowanie rozruchowego jest słabiutkie - to idzie przeboleć bo w sumie Victron go nie ma

wrzucam powiększony schemat i link do opisu z prośba o Wasze wypowiedzi - jak sie ów Vortronic ma do tego co wykluliśmy dotychczas

opis - https://www.votronic.de/index.php/en/products2/solar-technology/charging-controllers/standard-version-mpp/mpp-350-duo-dig
manual i  full schemat - https://www.votronic.de/images/Manuals/07. Solar Current Technology/1710_1715_1720_1725_e.pdf

vortronic.jpg

sebka34

Kolega ma ten system w kamper busie używa od czterech lat jak go znam nie wiem ile czasu wcześniej kupił kamper busa. Ale od tycz czterech lat jeździ tylko na Dziką i co weekend i nie słyszałem by powiedział złe słowo o votronic. Nawet rozmawiałem z nim na ten temat. 

Sam chciałem montować go w przyczepie ale nie mam dwóch  akumulatorów w przyczepie. I ma świetny komputer ten wyświetlacz. który jest na tyle inteligentny ze potrafi przeliczyć ile energi mamy na ile godzin nam starczy (oczywiście ta wartość w przybliżeniu względem zużycia chwilowego) 

Co ważne sam się restartuje np. Jeśli ukradniemy prądu np. Przetwornicą prosto z aku. Komputer widzi spadek i obniża wszystkie wartości. 

Można bardzo mocno rozbudować. 

I to nie jest Chiński produkt.