Skocz do zawartości

Fotowoltaika


muflonpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako ze dzisiaj po pracy zamontowałem panel myślę teraz jak tonwszystko spiąć do kupy z moim starym transformatorem ktory mam w przyczepie. Jasna sprawa ze konektor "batterie" jest pod akumulator, pierwsze 2 pewnie pod odbiorniki. Z przodu na panelu mam 3 przełączniki 220v,12, i charge/discharge. W szafce pod zlewem jest zamontowany jeszcze jeden wlacznik który tez jest opisany jako charge/discharge. Nadmieniam ze w mojej instalacji raczej nie ma zasilania 12 z auta bo probowalem cokolwiek wlaczyc i zero reakcji. Transformator 12v.dziala bo część oświetlenia fabrycznego jest zamontowane na 12v i świeci. Myslalem gdzie zamontować aku zwykly kwasowy do pracy cyklicznej tylko w bakiście ale wtedy musialbym gdzies przenieść zbiornik na wodę. Z tego co wyczytałem zel lub agm tylko z zaworem vrla mysle nad jakims okoko 100ah. Ktos cos poleca? Chce wydać 500/600 zl

IMG_20200317_175029.jpg

IMG_20200317_175028.jpg

IMG_20200317_163351.jpg

Edytowane przez muflonpl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marcin Adria 420 napisał:

Ile kolego wydałeś na te baterie? Terz myślę o takim zestawie z tym że ja już mam akumulator turystyczny 100ah który można głęboko rozładowywać.

Nie ma czegoś takiego jak aku turystyczny moze byc rozruchowy lub zasilający, zasilający może być cykliczny lub buforowy kupilem w 4sun gotowy zestaw https://www.4sun.eu/zestawy-na-kamper/zestaw-do-kampera-moc-130w-z-regulatorem-mppt-10a?search_query=130w&results=11. Mocowania panelu osadziłem na kleju poliuretanowym wurth i do tego wkręty epdm do metalu. Ustawilem na sucho, zaznaczylem miejsca uchwytow na dachu, zmatowilem delikatnie drobnym papierem 1000, odtluscilem,benzyna ekstrakcyjna i przykleilem na w/w kleju. Okablowaniem wjechalem do szafy bo regulator bedzie wisial na szafie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, muflonpl napisał:

Pobieżnie przejrzałem bo czasu mało,  ale jak czytam że to od sposobu elektrolitu zależy do czego można używać akumulatora to uważam takie stwierdzenie za spore nadużycie. To do czego nadaje się dany akumulator przede wszystkim determinuje budowa płyt  Tak  w ogóle to akumulator rozruchowy to właśnie przykład akumulatora buforowego.  Poza tym w artykule też jest coś wspomniane że akumulatory "buforowe" lubią szybkie rozładowania i ładowania - raczej nie lubią ale dają radę - akumulator o dużej powierzchni płyty daje lepszą odpowiedź napięciową przy dużym obciążeniu.  Natomiast stwierdzenie że taki akumulator nie lubi być w połowie naładowany, to można zrozumieć również że może być zostawiony całkowicie rozładowany i to przeżyje, oraz że akumulatory AGM lubią być rozładowane w połowie - to bzdura żaden akumulator ołowiowy tego nie lubi i mu to szkodzi.  Ten artykuł to taki rodzaj zbieraniny stwierdzeń podanych przez autora, który nie rozumie jak działa akumulator. 

Do pracy cyklicznej nadają się najlepiej akumulatory o "zwięzłej" budowie płyty dodatniej, np akumulatory trakcyjne o konstrukcji płyty typu PzS.  Akumulatory o tego rodzaju płytach są też używane w pracy buforowej - przykładem takiej pracy są akumulatory na podstacjach energetycznych na potrzeby własne czy też do oświetlenia awaryjnego w elektrowniach (220V prądu stałego).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.