Skocz do zawartości

Dethleffs RT Nomad 1989 - remont po zacieku


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Wow toż to prawdziwy Człowiek Demolka :)
Oj coś mi sie widzi ze nie będzie szybko zmiany budki :)  i dobrze lepiej stare ciasne a pewne niż jakiś nowy ładny strupek 
Idziesz jak burza :ok:

Dzięki za doping :)

Ze zmiana budki pewnie łatwo nie będzie bo wiem ile takie naprawy kosztują (konsultowałem u Andrewa) i teraz tanio nie oddam więc pewnie długo będę się gniótł :mlot:

To co najcenniejsze w takim totalnym remoncie, to że człowiek poznaje wszystkie szczegóły konstrukcyjne i wtedy wiadomo co jak działa, na czym wisi, gdzie ewentualnie coś zamontować itd. Ja już widzę pewne błędy poprzedników które są do poprawki jak np. konstrukcja łóżka piętrowego.

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Popatrz tez u Duniego bo miał sklejki laminowane Defthlessa

Dzięki, trochę tej sklejki bym przytulił ale ponieważ na bocznych ścianach będzie raczej okleina to na tył mogę dać golasa i okleić również. Poza tym na jeden arkusz to drogo wysyłka a osobiście odbiór to kawałek mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 153
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mozna by coś kombinować do Duniego mam 100km a i służbowo latamy tez do Sącza ale ja do tego etapu klecenia mebli dojdę myślę dopiero za ok miesiąc nie wcześniej - cenowo wychodzi mi na to samo co okleinowaną w Kalwarii ale chciałbym na żywo to zobaczyć podobają mi się te z Kalwarii https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-sklejki-dab-jesion-4mm-CID628-IDx5O4a.html  a 3-ke na ściany będę brał na pewno z tamtąd bo leja wszystkich na głowę - dlatego nie chcę przynajmniej na razie  obiecywać że połączymy siły  bo może sie tak stać że wezmę w Kalwarii i zawiodę.
Przesyłka może nie byłaby taka droga jeśli na pół ciachnąć o ile to Cie ratuje  - jakie duże te kawałki potrzebujesz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2020 o 16:47, smok_wawelski napisał:

jakie duże te kawałki potrzebujesz ? 

największy format to 1050mm x 200mm wiec niewiele da się pewnie zredukować koszta przesyłki. Na boki wykorzystam  wycinki ze starej sklejki a tył który też wymienię zrobię surową i potem całość w okleinie. Pewnie i tak będzie lepiej niż teraz bo ta okleina co jest to strasznie chłonie wilgoć i trzeba uważać z intensywniejszym szorowaniem.

Cały czas jeszcze demontaż

 

 

 

IMG_20200429_092515.jpg

po śrubie zamkowej widać, że wilgoć od daaaawna tam zaglądała

IMG_20200428_154252.jpg

Zakres prac w konstrukcji niby nie duży ale tutaj zbiegają się 4 kantówki konstrukcyjne i 3x sklejka. Sporo głowienia się zajmuje mi jak to najsolidniej połączyć zwłaszcza, że ten narożnik podtrzymuje nogę

IMG_20200429_092540.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze byłoby wieloczopowanie jak przy klejonce na okna  lub jaskółczy ogon - tu jednak raczej niewykonalne -  pozostaje tylko kołkowanie i porządne klejenie
W sumie miałem dokładnie ten sam problem - kołkowałem i kleiłem a pod spód kleiłem grubsza sklejkę  wchodzacą na listwy po ok 10cm na każdą strone dodatkowo dałem małe wkręty przez sklejkę do listew aby docisnęły przy klejeniu

4 godziny temu, filipert napisał:

format to 1050mm x 200mm wiec niewiele da się pewnie zredukować koszta przesyłki.

Koszt dla takiej paczki to chyba ok 20zł  kurierem - tylko pytanie czy sprzedadzą Ci kawałek arkusza i czy potną choć zgrubnie - cały arkusz w sumie 120 zł tez nie tak strasznie
Klepnij sobie wymiary i zobacz https://allekurier.pl
Po sufit na 90% pojadę do Duniego  ale to jak pisałem dopiero gdzieś za ok miesiąc - meble na razie są znakiem zapytania bo  inwestorka myśli  :) 
Jak bym jechał to dam Ci znać może da się coś pokombinować przywieźć mogę za free pociąć zgrubnie  jest czym wysłać też nie problem :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, smok_wawelski napisał:

kołkowałem i kleiłem a pod spód kleiłem grubsza sklejkę  wchodzacą na listwy po ok 10cm na każdą strone dodatkowo dałem małe wkręty przez sklejkę do listew aby docisnęły przy klejeniu

też takie rozwiązanie widzę. Najgorsze, że wymiary kantówek jakieś nietypowe np. 19mm x 43mm i trzeba będzie postrugać.               

 

17 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Klepnij sobie wymiary i zobacz https://allekurier.pl

niestety nie chce gadać z takim wymiarem paczki ;)  ale jak przez najbliższe kilka dni posklejam ramę to w przyszłym tygodniu jadę po surową sklejkę i będzie okleinowanie.

Miesiąca nie wyczekam bo mi już dzieciaki suszą głowę. Jutro sezon na szczupaka się zaczyna a ja do Warty i na starorzecza mam rzut beretem wiec przyczepa będzie potrzebna skoro nas z domu puszczają :)

Poza tym jak się nie pospieszę, to mi zarośnie 

IMG_20200428_142104.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2020 o 18:50, smok_wawelski napisał:

Najlepsze byłoby wieloczopowanie jak przy klejonce na okna  lub jaskółczy ogon

Coś tam da się urzeźbić ;)

IMG_20200501_191535.jpg

IMG_20200501_191613.jpg

Powoli składam klocki i może jutro klejenie będzie. 

Lewy bok to już będzie pikuś. 

IMG_20200501_152521.jpg

W dniu 30.04.2020 o 11:54, filipert napisał:

wymiary kantówek jakieś nietypowe np. 19mm x 43mm i trzeba będzie postrugać.  

Zabawka za 120zł a ile frajdy i oszczędności czasu. 

IMG_20200430_180930.jpg

Dotarła też reszta chemii i jest komplet remontowy

IMG_20200430_195519.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo !   Stolarz pełna gębą :ok:
Jedyna wątpliwość to ta jaskółka chyba cięta a nie frezowana i Patex - spasowanie jaskółki raczej będzie luźne mam drobne wątpliwości czy ten Patex nadaje się  do grubszych spoin ale możesz się posiłkować zagęszczając go pyłem z drewna i podklejając taśmą żeby Ci nie wyciekł.

Na pewno ta jaskółka będzie lepsza wytrzymałościowo niż kołek :ok:

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Jedyna wątpliwość to ta jaskółka chyba cięta a nie frezowana i Patex - spasowanie jaskółki raczej będzie luźne

Pewnie, że cięta i trochę drapana ale pasowanie jest na zero.

 

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

mam drobne wątpliwości czy ten Patex nadaje się  do grubszych spoin

O tym nie pomyślałem i nawet nie sprawdziłem konsystencji. Mam w domu jakiś gęstszy klej ale spojrzałem na datę i już niby 2 lata po terminie więc na szybko coś dokupiłem. 

 

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

możesz się posiłkować zagęszczając go pyłem z drewna i podklejając taśmą żeby Ci nie wyciekł.

Dzięki, musze tylko zacząć zbiórkę pyłu bo wczoraj posprzątałem trochę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeźba skończona :)

Nie wszędzie wyszło prosto ale żadna ze szczelin nie ma więcej niż 1mm.

Oczywiście od spodu i na górę sklejki i kanapka gotowa. 

Jeszcze tylko sklejka na ścianie i obmyślanie planu klejenia (bo to nie takie oczywiste co po kolei i w jakiej kolejności). 

Chyba najpierw osobno pokleję podłogę a później ścianę. 

 

IMG_20200502_101649.jpg

IMG_20200502_101657.jpg

IMG_20200502_101709.jpg

IMG_20200502_101749.jpg

IMG_20200502_101738.jpg

IMG_20200502_101716.jpg

I jeszcze kołki zaznaczyłem 

IMG_20200502_102022.jpg

Kołki 8mm będą na przestrzał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narożnik sklejony. 

IMG_20200502_171337.thumb.jpg.99c7fd96fe34ec2ad89bce4e68b571eb.jpg

Zastanawiam się jeszcze nad tymi kołkami w poprzek łączenia czy nie lepiej pochwytać całość małymi wkretami. 

Początkowo chciałem dać od razu sklejki góra i dół jak w kanapce ale nie miałbym jak docisnąć tylną belkę w poprzek. 

Ściana boczna była kołkowana do podlogi a ja z kołkiem poszedłem dalej łącząc elementy tylnej belki wzdłużnie. Mniej więcej tutaj

IMG_20200502_124431.thumb.jpg.3a7a641f6a745875ddf2c5bf2a1f97ce.jpg

IMG_20200502_171327.thumb.jpg.5427bb325c64100a736f9cab848d2026.jpg

Bardzo się przydał patent z zagęszczaniem kleju

IMG_20200502_171314.thumb.jpg.019472a9b83e7640317e999f809c2d43.jpg

Wszystkie listwy dociskowe okleiłem taśmą papierową aby nie mieć problemów z rozkładaniem. 

Skleiłem też stelaż ściany ale zamiast zszywek użyłem wkrętów które po odpowiednim nawierceniu dociskają elementy 

IMG_20200502_193117.thumb.jpg.a62b7e5cc720ecc1a4987e422df39f47.jpg

Ostatecznie zabrakło mi ścisków i na ratunek przyszły takie chwytaki

 

IMG_20200502_193051.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, filipert napisał:

Zastanawiam się jeszcze nad tymi kołkami w poprzek łączenia czy nie lepiej pochwytać całość małymi wkretami. 

Przeanalizuj jak będą działały siły w tym złączu
Aby zobrazować pozwoliłem sobie skorzystać z Twojej foty - kołki i klej będą pracować dla sił zaznaczonych na czerwono,  wkręty i klej będą pracować dla sił zaznaczonych na niebiesko.   Wg mnie chyba bardziej zależy tu aby listwa była trzymana w całości z wklejką  wiec raczej kołek sprawdzi się lepiej

kołki.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Bijąc kołki na kleju - podeprzyj te złącza  czymś od dołu, klej może jeszcze nie mieć pełnej wytrzymałości mechanicznej

Słuszna uwaga. Chociaż kołki będą jutro, czyli po prawie 48h a klej ma 100% po 24h to i tak będą wciskane zamiast bicia młotkiem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jasne że nie fest bite, to było tak na wszelki wypadek podpowiedziane :)  można spoko to też ściskiem zrobić łapiąc pod spód i za kołek  - wtedy nie ma tego tematu
Spróbuj jak kołek wchodzi po wywierceniu fi 8,0 ja robiłem otwory wiertłem chyba o 0,2mm mniejszym niż nominał kołka + klej na kołek i klej do dziury wciskałem na ciasno własnie ściskiem jakimś takim kłapanym automatem a ryfel kołka spoko mi się wcinał w drewno listwy.  Przy robieniu mniejszym wiertłem niż nominał kołka najpierw spróbuj na kawałku czy nie rozsadzi listwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.