Skocz do zawartości

Dethleffs RT Nomad 1989 - remont po zacieku


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, filipert napisał:

A tak przy okazji, dopatrzyłem, że łączenie uszczelki masz na dole a ja u góry i uważam, ze tak jest korzystniej bo w przypadku niekontrolowanego zalania (nagła ulewa, niedomknięte okno itp.) na styku łatwiej woda spowoduje zaciek.

Wiesz co zależy jak podejdziemy do problemu - dla kondensatu który zbiera się na szybach, na pewno Twoje rozwiązanie jest lepsze, ale uszczelka na dole i tak jest poprzebijana zszywkami więc ryzyko zamakania ramy i tak jest, ale na pewno masz rację że mniejsze.
Pewnie łączenie na dole dali ze względu na ryzyko wchodzenia wilgoci podczas jazy między listwę zawiasową na ścianie zewnętrznej a okno. Wtedy spływająca po ścianie woda może przez łączenie chcieć wpłynąć do środka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 153
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ciepło się robi więc na dniach rozpocznę pierwsze klejenia.

Mam dylemat, co z wewnętrzną sklejką. Zacieki są powierzchowne jednak nie da się tego sczyścić i zastanawiam się czy wymieniać całe wewnętrzne poszycie ściany czy może malować tapetować?

Najgorzej jest z tylną ścianą i tutaj wymiana sklejki nie powinna być trudna ale martwi mnie pomysł wymiany poszycia na ścianach bocznych. Zacieki nie są duże ale nie można ich zostawić najlepiej było by wymienić całość jednak w tym celu musiałbym zdemontować całą boczną ścianę bo jest skręcana z podłogą i sufitem a wymiana kawałka nie widzi mi się bo będzie kiczowato i osłabi konstrukcję.

Stąd pojawił się pomysł pomalowania ścian. Co o tym sądzicie?

IMG_20190901_150540.jpg

IMG_20200321_174156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Tomii napisał:

A może tapeta nie była by złym rozwiązaniem? 

Tak, tapeta albo jakiś neutralny kolor. 

Będę jeszcze reanimował starą sklejkę jakimś środkiem barwiacym drewno i może, po uprzednim szlifowaniu, będzie OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się ze to sklejka laminowana i to nie da wiele ale sprobować warto trudno nie wyjdzie to nie tragizm skoro zdecydowałeś sie na alternatywną tapete

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, filipert napisał:

Tak, tapeta albo jakiś neutralny kolor. 

Będę jeszcze reanimował starą sklejkę jakimś środkiem barwiacym drewno i może, po uprzednim szlifowaniu, będzie OK. 

A folia samoprzylepna? Jest tego ogromny wybór wzorów/kolorów drewnopodobne, błyszczące, matowe itp. Tanie jak barszcz, spróbować można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 minut temu, golob napisał:

A folia samoprzylepna? Jest tego ogromny wybór wzorów/kolorów drewnopodobne, błyszczące, matowe itp. Tanie jak barszcz, spróbować można.

A to dobra myśl! 

Może udało by się dobrać pod kolor nawet. 

 

A tak z innej beczki. 

Wczoraj wybrałem się po kantowkę na konstrukcję 45/20mm i objechałem markety budowlane ale tylko dookoła bo kolejki że... 

Właśnie przekopuję domowe zasoby drewna i... jest! Co prawda 43/20 ale klejona więc będzie solidnie. 

15863382424697431078902891398066.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet moze pod Defthlessa bedzie
Sa b. mocne folie z przeznaczeniem do przyczep i kamperow w dekorach jak sklejki
Reimo czy któraś z firm ma je w katalogu pokazywał mi gość jak w Grzebowilku łazienkę kupowałem. Jak duże rolki i jaka cena nie pamietam
Niestety miał ostatni katalog i mi nie dal
Wiec trzeba by poszukać . Mi dal wtedy tylko taki skrócony bardziej pod kampery ale zobaczę dziś w domu to jak będzie w nim to dam Ci znac. Sorry ze nie pomyslalem od razu teraz mi sie skojarzylo jak o folii przeczytalem

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i minęły dwa tygodnie poza namiotem.

U mnie cały czas przymrozki w nocy więc nie specjalnie pogoda do klejenia i roboty trochę stanęły. Poza tym kupa roboty w pracy i w ogrodzie też trzeba ogarnąć wiosnę. Ale w sąsiednich wątkach już sporo osób w blokach startowych a rząd wypuszcza nas z domu wiec motywacja się pojawiła i demolki kontynuacja. Dzięki @smok_wawelski , że wspomniałeś o mocowaniu mebli do tylnej ściany, co prawda cały czas miałem wizję, że mogą być kręcone od zewnątrz i już prawie ścianę "rwałem" kiedy sobie przypomniałem, że są mocowania w szafkach. Mocowania były już mocno nadwyrężone, zastanawiam się, czy to 3 dekady eksploatacji i naprężeń, czy może jednak ktoś uwiesił się kiedyś na szafce i wyłamały się mocowania.

Zastanawiam się jak te złącza fachowo się nazywają bo nie mogę znaleźć a pogubione są zaślepki. Trzeba będzie naprawić połączenia albo zaślepić i nowe obok zrobić.

IMG_20200420_165845.jpg

IMG_20200420_165914.jpg

Tylną ścianę poza skarceniem z podłogą trzyma listwa nadokienna razem z poszyciem dachu i szafą wewnątrz a po bokach blacha jest klejona do belek ścian bocznych + zszywki i dodatkowo w 4 miejscach skręcona od boku i te właśnie wkręty w połowie ściany ukryte pod listwą narożną były przyczyną przecieku po obu stronach. Woda delikatnie się sączyła być może latami doprowadzając do korozji drewna i samych wkrętów. Fabryki raczej nie zamierzam poprawiać ale  dla mnie to dowód, że najsłabszym ogniwem w takiej konstrukcji jest połączenie metalu z drewnem.

IMG_20200420_172303.jpg

IMG_20200420_172348.jpg

IMG_20200420_172356.jpg

winowajca

IMG_20200328_130159.jpg

 

 

Nieodzowne w walce z klejem okazało się multinarzędzie.

IMG_20200420_173442.jpg

Po usunięciu wszystkich połączeń, ściana SIUP! Prawie wypadła ale na szczęście przewidziałem to i się zabezpieczyłem.

IMG_20200420_173539.jpg

Zdecydowanie polecam poprosić kogoś do pomocy przy tej rozbiórce

 

TADAM!

IMG_20200420_180111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że właśnie skończyłeś z rozbieraniem i teraz będzie już odbudowa? 
Tu łączniki meblowe z zatyczkami:
https://allegro.pl/oferta/lacznik-do-mebli-z-zaslepka-plastikowy-5-szt-9183194283

https://allegro.pl/oferta/lacznik-meblowy-okragly-250-181-9093155588

Ile tego potrzebujesz? Mi chyba trochę zostało po remoncie u siebie (łączniki były przykrywane listwą i nie dawałem zaślepek). Więc jak sprawdzę w domu to dam Ci znać ile mam i jak Ci będą pasowały to podeślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Tomii napisał:

Rozumiem że właśnie skończyłeś z rozbieraniem i teraz będzie już odbudowa? 

No jeszcze tylko muszę wydobyć kawałek kantówki z lewej ściany i wyciąć trochę sklejki. Sklejka na ścianach przy krawędzi podciągnęła trochę wilgoci więc trzeba będzie trochę jej usunąć. I tu mam dylemat jak dużo wyciąć sklejki ze ściany aby zachować najlepsza sztywność. Wiem, że najlepiej było by zmienić cały arkusz na ścianie ale to wiązało by się z demontażem całej ściany bo jest klejona do boku podłogi więc odpada. Może wycięcie paska 10 cm z krawędzi nie ma znaczenia dla sztywności i niepotrzebnie filozofuję ale wole dopytać. Myślałem nawet, czy nie zostawić tego tak jak jest, potraktować impregnatem ( gdyby się okazało, że coś żywego siedzi w sklejce) a ubytki wypełni klej…

IMG_20200420_175751.jpg

IMG_20200420_175826.jpg

48 minut temu, Tomii napisał:

O dzięki Ci!

Nie wpadłem, ze to są karawaningowe łączniki ;)

Widzę, że te nowe maja dodatkowe mocowanie na wkręty wiec chyba zamienię całe łączniki tak, ze dzięki za ofertę zatyczek :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow toż to prawdziwy Człowiek Demolka :)
Oj coś mi sie widzi ze nie będzie szybko zmiany budki :)  i dobrze lepiej stare ciasne a pewne niż jakiś nowy ładny strupek 
Idziesz jak burza :ok:
U Duniego teraz z oknami brałem tez te złącza  1,5 ciaka/szt   https://allegro.pl/oferta/lacznik-meblowy-7497443770  zawsze to ciut taniej niż te co Tomek linkował :) 
Popatrz tez u Duniego bo miał sklejki laminowane Defthlessa  https://allegro.pl/oferta/lekka-sklejka-3mm-do-kampera-drewnopodobna-8684382532 15mm tez były w sumie dumam czy wziąc laminowane od niego czy tu bliżej mnie w Kalwarii dużo taniej ale to oklejana fornirem a nie laminat 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomii napisał:

@filipert mam 6 wolnych zatyczek. Mogę podesłać pocztą zwykłym listem jeśli chcesz. Stan średni widać odbarwienie od wyciągania. 

 

IMG_20200422_200552.jpg

Jak dobrze, że wrzuciłeś to zdjęcie. Teraz widzę, że te 2 otwory to nie dodatkowe mocowanie a miejsce mocowania zaślepki. U mnie zaślepka jest inna 

IMG_20200422_211054.jpg

Taj, że jeszcze raz dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.