Skocz do zawartości

Przetwornica z 230V~ na 12V -


MARKON

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam kolejne pytanie nie znalazłem żadnego podobnego tematu więc daje nowy, mam przetwornice z foty niżej 12v 10A czyli wychodzi 120W czyli kaplica, jak miałem wcześniej żarowki świetlówki, po włączeniu oświetlenia i radia, radio zgasło,  zmieniłem na ledy jest ok ale jak radio dam na max to widać że światło przygasa, dzisiaj w pracy podsuneli mi pomysł zeby wymienic ta przetwornice na zasilacz od komputera który nie ma wahań i ma 12V i 20A czyli 240wat, czy ktoś stosował taki pomysł ?

20191008_173428.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MARKON napisał:

mam przetwornice z foty niżej 12v 10A czyli wychodzi 120W

nie wychodzi 120W - każda przetwornica ma straty

Ty chcesz mieć na wyjściu 12 czy 230 ?

jeśli 230 na 12 to zasilacze impulsowe oraz  od kompa były opisywana wraz z wadami i zaletami   TUTAJ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, smok_wawelski napisał:

nie wychodzi 120W - każda przetwornica ma straty

Ty chcesz mieć na wyjściu 12 czy 230 ?

jeśli 230 na 12 to zasilacze impulsowe oraz  od kompa były opisywana wraz z wadami i zaletami   TUTAJ 

 

Nie czyste 12V no wiadomo jest 12,6V ale jak włączę  Ledy i radyjko z foty, i jeszcze załączy się pompka to nagle robi się 10,5V a od np basów w muzyce lampy migaja jak stetoskop, a jak wykonam to samą operację tylko z aku to prąd jak spadnie z 12,6 na 12,5 to już max, chodzi mi o to że zasilacz od komputera ma kilka wyjść liniowych wśród nich 12V 20A i są one bardzo ustabilizowane czyli prąd nie powinien spaść poniżej 12,5 V

20191109_164549.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 12v  napisałem po prostu równe aby nie wdawać się w szczegóły 
Skad bierzesz parametry tej przetwornicy ?
Zabezpieczenie 10A  i max prąd 10A - na styk ? nie wydaje mi sie.
Przeczytałeś o wadach rozwiązania  z zasilacza impulsowego i zagrożeniach z niego płynących ? 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz ma pewnie ok. 7 A, stąd zabezpieczenie 10 A, ale jeśli faktycznie ma wydajność 10 A, to zabezpieczenie powinno mieć wartość 15 A

Zanim zaczniesz zmieniać zasilacz:

1) pozmieniaj wszystkie przewody od bardziej prądożernych obwodów, idące do zasilacza, na np. 4 mm² (nie wiem, jakie są odległości i moce odbiorników)

2) zmień sposób zasilania dla odbiorników, czyli poprowadź np. zasilanie radia osobnymi przewodami o odpowiednim przekroju, bezpośrednio do samego zasilacza, bo z tego co widzę, to masz teraz dwa cienkie przewody, a potem od nich jakaś "choinka" i rozgałęzienia "gdzieś", na "coś" ... :hmm: , więc wszystko ciągnie zasilanie przez "wąskie gardło" (zbyt mały przekrój przewodów, źle poprowadzone przewody - zasilanie brane z nieodpowiedniego miejsca) itd.

Objawy, które opisujesz, nie muszą być spowodowane niewydolnością zasilacza, tylko zbyt dużymi spadkami napięć, na nieprawidłowo zrobionej i nieprzemyślanej instalacji elektrycznej "12 V".

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kristofer napisał:

Zasilacz ma pewnie ok. 7 A, stąd zabezpieczenie 10 A, ale jeśli faktycznie ma wydajność 10 A, to zabezpieczenie powinno mieć wartość 15 A

Zanim zaczniesz zmieniać zasilacz:

1) pozmieniaj wszystkie przewody od bardziej prądożernych obwodów, idące do zasilacza, na np. 4 mm² (nie wiem, jakie są odległości i moce odbiorników)

2) zmień sposób zasilania dla odbiorników, czyli poprowadź np. zasilanie radia osobnymi przewodami o odpowiednim przekroju, bezpośrednio do samego zasilacza, bo z tego co widzę, to masz teraz dwa cienkie przewody, a potem od nich jakaś "choinka" i rozgałęzienia "gdzieś", na "coś" ... :hmm: , więc wszystko ciągnie zasilanie przez "wąskie gardło" (zbyt mały przekrój przewodów, źle poprowadzone przewody - zasilanie brane z nieodpowiedniego miejsca) itd.

Objawy, które opisujesz, nie muszą być spowodowane niewydolnością zasilacza, tylko zbyt dużymi spadkami napięć, na nieprawidłowo zrobionej i nieprzemyślanej instalacji elektrycznej "12 V".

IMHO

Ogólnie to do (foto) przełączników jest instalacja oryginalna i niby przetwornica też, a 10a jest na niej napisane, przewody na radio i oświetlenie idę 2,5mm

20191006_191613.jpg

Edytowane przez MARKON (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, gdzie i jak podłączyłeś się z dodatkowym sprzętem. Przewody oryginalne w tym przypadku mogły być obliczone jedynie na istniejące, oryginalnie wyposażenie.

Tak tylko gdybam, patrząc na fotki, które zamieściłeś, bo szczegółów nie znam i nie widziałem :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

10 godzin temu, MARKON napisał:

Nie czyste 12V no wiadomo jest 12,6V ale jak włączę  Ledy i radyjko z foty, i jeszcze załączy się pompka to nagle robi się 10,5V a od np basów w muzyce lampy migaja jak stetoskop, a jak wykonam to samą operację tylko z aku to prąd jak spadnie z 12,6 na 12,5 to już max, chodzi mi o to że zasilacz od komputera ma kilka wyjść liniowych wśród nich 12V 20A i są one bardzo ustabilizowane czyli prąd nie powinien spaść poniżej 12,5 V

 

Może mało widziałem, ale nie widziałem jeszcze stetoskopu migającego w rytmie basów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kristofer napisał:

Zależy, gdzie i jak podłączyłeś się z dodatkowym sprzętem. Przewody oryginalne w tym przypadku mogły być obliczone jedynie na istniejące, oryginalnie wyposażenie.

Tak tylko gdybam, patrząc na fotki, które zamieściłeś, bo szczegółów nie znam i nie widziałem :hmm:

Radio i USB mam podłączone pod włącznik lodówki, bo poprzedni właściciel wywalił lodówkę, wstawił zwykła mała na 230v

5 godzin temu, ed napisał:

?

Może mało widziałem, ale nie widziałem jeszcze stetoskopu migającego w rytmie 

? a tak działa translator w telefonie  :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź napiecie zasilania na wyjściu z przetwornicy bez obciążenia i obciążając np żarówka dużej mocy

 

Sprawdź tak jak Krzysiek napisal przewody do odbiorników a raczej ich przekrój

Mozesz sobie straty przeliczyc

https://enterius.eu/wsparcie/kalkulator-przekroju-przewodow-led/

 

Policz pobor pradu przez odbiorniki

 

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MARKON napisał:

Radio i USB mam podłączone pod włącznik lodówki, bo poprzedni właściciel wywalił lodówkę, wstawił zwykła mała na 230v

? a tak działa translator w telefonie  :-D

No cóż powoli dzięki telefonom przestaniemy potrzebować mózgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, ed napisał:

No cóż powoli dzięki telefonom przestaniemy potrzebować mózgu.

Dziękuję za uwagę, a nawet dwie, które nic nie wniosły do tematu, Pozdrawiam  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MARKON napisał:

Dziękuję za uwagę, a nawet dwie, które nic nie wniosły do tematu, Pozdrawiam  ?

Poza jednym - wszyscy dowiedzieli się, że stetoskop ma jeszcze jedno zastosowanie - w dyskotekach. Też pozdrawiam.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.