Skocz do zawartości

Najwydajniejsza energooszczędna lodówka do przyczepy / kampera 2020


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 197
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

9 godzin temu, kit napisał:

Jest gdzieś relacja? 

Dodam, że póki nie było cyrków z Covidem, pisałem tak...

Przyjedź na zlot i oglądnij Osiołka na żywo...

 

Edytowane przez Misio
duplikat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ostatni dzień upałów, więc postanowiłem przerzucić front robót do kampera i tym samym poobserwować pracę tej lodówki. Napociłem się niemiłosiernie..... Ewidentnie widać że jest kiepska termika lodówki. Przy temperaturach pokojowych (22-25 stopni) i ustawieniu 6 stopni w środku jest bardzo dobrze. Kompresor włącza się przy 7 stopniach, w 8-10min zbija do 6 stopni i nie pracuje 25-30minut. Niestety dużo gorzej się robi gdy w kamperze się zrobi cieplej. Dużo gorzej. Gdy wewnątrz temperatura jest koło 30 stopni to już czas pracy z postojem zaczyna się zbliżać do siebie. A gdy popołudniu w słońcu się nagrzał do 40 stopni w środku to kompresor chodził prawie bez przerwy. 

Takie oto wnioski wyciągnąłem po weekendzie zabawy ze sprzętem. Na pewno będzie lepiej jak lodówka wyląduje w zabudowie z wentylacją. Chociażby dlatego że będzie narażona max na temperaturę otoczenia a nie podbitą o ponad 10 stopni. Nie mniej jednak ta izolacyjność samej lodówki to bardzo ważna sprawa. A mojej w zasadzie poprawić się nie da bo ścianki są wymiennikami ciepła. Świetną sprawą byłaby lodówka z zewnętrzną chłodnicą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2021 o 09:01, marek230482 napisał:

Waldus. Nie tyle burzę co ciekawość :) ale chyba się nie dowiemy co to za lodówka. Ponieważ jedyne co masz to nazwy abem a to prowadzi tylko do prudnika (czyli nie wiadomo jaka jest użyta lodówka). Na dodatek trop prowadzi do strony, z której smoku wziął cytat z "bzdurami" :)

Nie mniej jednak wynik 0 stopni w lodówce po godzinie to dla mojej lodówki abstrakcja. Z całą pewnością napiszę, że nawet w domu na 230V to jest niemożliwe.  Obecnie na ile mi się udało zejść w kamperze (bo jak pisałem cały czas coś tam majstruję) to od włączenia z 30 stopni zbiło na 15 w ciągu godziny. Z pomiarami podtrzymania to chyba poczekam do przyszłotygodniowego wyjazdu bo w domu nie mam czasu siedzieć przy lodówce tyle godzin :) 

P.S. Odnośnie wydanej kwoty to dla mnie koszt już ponad 3k jest na granicy sensu. Za takie kwoty to ja już kupię nową gazową która nie potrzebuje ani jednego wata do pracy. A przy moim trybie podróżowania energia jest najcenniejsza. Nawet kosztem większej bezwładności lodówki. 

aktualnie kupiłem i testuję dodatkową lodówkę 12/24/110/230 V - yeticool - też z kompresorem - lodówka ma wyświetlacz z termometrem i jest w stanie osiągnąć stojąc w domu czyli w ok +23C temperaturę bliską zeru w komorze poniżej godziny od odpalenia a po 2 godzinie jest już - 20C i agregat się wyłącza - samo zimne powietrze, bez wsadu. Z wsadem na noc spokojnie zamroziła 4 litry napoju. Izolacja też ok - testowałem ją w terenie, okazało się, że zajechaliśmy na camping w sobotę i miejsce było tylko w super sosnowym lesie ale bez prądu, bo daleko od skrzynki. Nie dobijając akumulatora ok godziny 13 tej wyłączyłem ją, mając w środku 12pak piwa schłodzony przed wyjazdem. Resztki 12paka jeszcze po 20 godzinach bez prądu były zimne :).

Domyślam, się, że taka lodówka nie jest alternatywą do sprzętów, gdzie daje się to do zabudowy. Dla nas będzie spisywała się idealnie w tylnym garażu jako barek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marek230482 napisał:

A jaki masz model? 

BX40. Chciałem aby była trochę większa od najmniejszego modelu - aby mieściły się butelki z wodą ? na stojąco. Cieszy fakt, że kompresor jest na 12V, czyli działa także w trakcie jazdy.  Unikniemy wiecznego wchodzenia do środka, wietrzenia głównej lodówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Misio napisał:

Też nad taką myśiałem...jednak stwierdziłem że wolę 1 dużą niż dwie małe...

długo za mną chodziła, planuję używać nie tylko w kamperze, stąd taka, pseudo mobilna. Generalnie zaimponowała mi wydajnością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

a propo yeti to spoko lodówka i ciekawa alternatywa dla choćby TIRowych wersji o których pisałem.

Zalety cena zbliżona do dobrej używanej z TIRa oraz dowolność wyboru. Warto dodać że np. nvox.pl posiada całą gamę lodówek mobilnych, moim zdaniem fajnych alternatyw dla kosmicznego dometica:

Lodówki samochodowe : Kategoria : NVOX

Jednak wadą Yeti i podobnych nvoxów jest to że to chiński agregat a nie danffos

 

Agregaty sprężarkowe zasilane prądem stałym do transportowych układów chłodniczych – Danfoss

PS. ten z Purdnika to nie żaden magik po prostu wrzuca chińskie agregaty podróbki danfossa to normalnych lodówek które przerabia albo kupuje kadłubki.

 

Problem jest taki że i Yeti i całe allegro koło 1-2tyś używa słabych kompresorów do 45W a dobre znajdziecie w Dometicu albo właśnie tych z Manów czy Daf105

 

Przerabianie lodówek odpada w wątku pt. "...energooszczęda"

 

 

Idąc tropem mobilnych lodówek, które są energooszczędne podrzucam najtańszą opcję na rynku:

 

do 45W pobór energii kompresorowa jedynie 15l to słabo, jest też wersja 20L

image.png.e5ffd0940456effebf3ad26c1de2c034.png

Znajdziecie pod hasłem "20L freezer 12v"

 

Cena z dostawą do PL z Czech 880zł

Przenośny DC 24V 12V lodówka samochodowa chłodnica zamrażarka 15L Auto lodówka sprężarka szybkie chłodzenie domu piknik Icebox|Refrigerators| - AliExpress

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2021 o 12:44, maarec napisał:

długo za mną chodziła, planuję używać nie tylko w kamperze, stąd taka, pseudo mobilna. Generalnie zaimponowała mi wydajnością :)

temat powrócił. To był bardzo dobry zakup, lodówka w garażu kampera sprawdziła się na pierwszym dłuższym wyjeździe w ciepły klimat. Wydajnością przebija kamperową kilkukrotnie. Wsadzenie 10l napoju z marketu w upale nie robi wrażenia, za 2-3 godziny jest lodowaty. Na noc ją wyłączam - garaż jest pod łóżkiem i jest słyszalna, szczególnie, że agregat rzadko pracuje więc słychać w nocy moment jego uruchomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesław to skoro "Pan z Prudnika" pcha chińskie kompresory to skąd takie fenomenalne osiągi? Czas chłodzenia i utrzymywania zimna? Poza tym jaka jest różnica pomiędzy danfosem a zamiennikiem? Chyba tylko jakości czyli teoretycznie trwałości. Parametry fizyczne są takie same. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. ten z Purdnika to nie żaden magik po prostu wrzuca chińskie agregaty podróbki danfossa to normalnych lodówek które przerabia albo kupuje kadłubki.

oprócz tego co napisał Marek -  "ten z Purdnika" a chyba właściwie z Prudnika ma imię, ma też nazwę firmy a określenie które użyłeś może nie jest strasznie obraźliwe ale jest po prostu słabe gdy  używa się go w stosunku człowieka 

Czy Marcin (bo tak ma na imię  "ten z Prudnika")  wrzuca chińskie bebechy do chińskich pudełek nie wiem - natomiast jeśli tak jest to muszą być to nie najgorsze chińskie bebechy skoro maja takie osiągi a Marcin nie boi się dawać na nie wieczystej gwarancji,  a kolejki zamówień  ma dość spore.      Kręcąc się w karawaningowym światku tez nie słyszy się raczej o miernej jakości tych wyrobów ABEM Prudnik

Marcin mi ani brat ani swat, szanuje Go jako człowieka, współczuję mu ostatnich przejść ale to nie dlatego to pisze - nie mam też zamiaru dowodzić wyższości lodówek ABEM ponad inne - pisałem już o tym w tym wątku nawet wytykając Marcinowi pewne nieścisłości  - ale skoro twierdzisz [mention=18620]leslaw_rzeszow[/mention] z taka pewnością że to chiński szajs to  może ku przestrodze potencjalnych nabywców obnażysz prawdę i ujawnisz skąd masz te dane co siedzi w  lodówkach z Prudnika bo wydaje mi się że Marcin nie ujawnia tych danych.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam wcale żeby chińszczyzna była zła. Moim zdaniem parametry pracy zamienników i oryginałów są takie same (lub niezauważalne). To kwestia jakości, która co najwyżej przekłada się na trwałość. Ale i tu w dzisiejszych czasach bym dyskutował. Moim skromnym zdaniem to kwestia izolacyjności cieplnej. I chyba warunków/wiarygodności pomiarów. Bo wyniki jakie podaje Waldus brzmią niemal jak cud nad Wisłą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam na forum ,jednak z przyczyn niezależnych nie mogłem zrobić obiecanego testu. Teraz przy tych temperaturach jest to bezcelowe bo będzie zupełnie niemiarodajne więc odłóżmy to do ciepłej wiosny. Co do wyników jakie podałem to  można to sobie tłumaczyć jak cud nad Wisłą choć nikt nie zaprzeczy że nad Wisłą   miało to miejsce i bolszewicy dostali łupnia, a ja  nie mam zamiaru nikogo oszukiwać ani  przekonywać  że takie wyniki lodówka osiąga .  Faktem jest że lepszej lodówki nie miałem ani w poprzednio posiadanej przyczepie ani w obecnym kamperze. Ponad to tak jak u Smoka Wawelskiego Pan Marcin z Prudnika nie jest dla mnie żadnym znajomym i nawet go nigdy na oczy nie widziałem, a faktem jest że po jego lodówki kolejka jest długa i gdybym swojej wręcz nie ,,wyszarpał'' to w sezonie musiałbym się męczyć z absorbcyjną która przy 30oC już nie dawała rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.