Skocz do zawartości

System ładowania akumulatora - zamiast paneli


bladys

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Po zakupie paneli fotowoltaicznych do przyczepy i przed zamontowaniem sprawdziłem wagę zestawu. Okazuje, się że każdy kg ma znaczenie więc zwróciłem panel. 

Mam akumulator 105aH. Raczej z rzadka korzystamy na dzikusa (max 2-3 dni). Cepka wyposażona w lodówkę gaz, wodę ciepłą gaz, ogrzewanie gaz. Prąd potrzebny mi w zasadzie jedynie do pompy wody i światła (wszystko Led). Więc chciałem zrobić te Panele raczej "dla zajawki" niż z konieczności. 

Aktualnie doładowuje akumulator automatycznie gdy jestem podpięty pod 220v (np dom/kemping). Jednak w dalszej trasie chciałbym mieć zabezpieczenie w braku konieczności podpinania się do 220V.

Doszły mnie informacje o ładowaniu z samochodu. Do niedawna było to niemożliwe gdyż mój samochód ma euro6 i tam jest ta opcja że alternator nie działa jak nie musi. Pokazał się jednak ostatnio produkt który to omija i mimo euro6, doładowuje akumulator w przyczepie. 

Pytanie do was. Czy ktoś totestował? Jak się sprawdza?

mają to w kampi ponoć od niedawna. To chyba ten model. Dziś na pewno pewnie się czy to jest dokładnie ten. 

https://sklep.kampi.pl/pl/p/C-System-SLA150-system-ladowania-akumulatora/5496

 

 

Jakieś opinie? doświadczenie?

Edytowane przez bladys (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 minut temu, chris_66 napisał:

To co podlinkowałeś to zwykły separator aku. Nie ma nic wspólnego z alternatorem i jakimkolwiek euro.

 

Po prostu dzwoniłem do nich w sprawie takiego urządzenia i poinformowali mnie ze do tej pory mogli byc klopoty z nowymi samochodami. Ale skoro sądzisz  ze tak to ok. A więc to będzie dobre czy coś innego/ 

 

6 minut temu, chris_66 napisał:

A euro 6 ładuje dwa aku bez problemu. Mam w busie i działa emoji106.png

Ile czasu zajmuje doladowanie aku? Jaka efektywność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie badałem ładowania. Mam w serwisowym busie i zawsze jest naładowany.

Mam polski separator 40 A

 https://allegro.pl/oferta/zabezpieczenie-przed-rozladowaniem-akumulatora-40a-6900763827?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Wcześniej miałem separator z automatu do świateł i przekaźnika i też działał

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bladys napisał:

O super!

Dokładnie z tymi urządzeniem czy masz jakieś inne? Jak wygląda czas ładowania / efektywność?

Bez tego czegoś bo jest to zbędne. 

Zmierz jaki masz prąd ładowania i będziesz mógł obliczyć ile czasu będzie się ładował Twój akumulator. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielpoz napisał:

Bez tego czegoś bo jest to zbędne. 

Zmierz jaki masz prąd ładowania i będziesz mógł obliczyć ile czasu będzie się ładował Twój akumulator. 

nie rozumiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie, jeżeli masz plan jeździć autem dłużej i nie jest ono na zasadzie najmu długoterminowego (gdzie nie możesz nic przerabiać) to puść kable od klem akumulatora do wtyczki 13 pin (grube) lub jak ja - dodatkowe gniazdo 12v tylko dla lodówki na grubych kablach. Akumulatora nie ładowałem - nie mam zabezpieczenia przed przeładowaniem i nie chciałem go ugotować przy 14h jazdy - szczególnie, że z domu wyjeżdża naładowany.

pamiętaj, że do ładowania aku w przyczepie potrzeba porządne przewody, 4mm2 to jest absolutne min, 10mm2 to nie będzie przesada..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, bladys napisał:

nie rozumiem? 

??? 

1 minutę temu, maarec napisał:

normalnie, jeżeli masz plan jeździć autem dłużej i nie jest ono na zasadzie najmu długoterminowego (gdzie nie możesz nic przerabiać) to puść kable od klem akumulatora do wtyczki 13 pin (grube) lub jak ja - dodatkowe gniazdo 12v tylko dla lodówki na grubych kablach. Akumulatora nie ładowałem - nie mam zabezpieczenia przed przeładowaniem i nie chciałem go ugotować przy 14h jazdy - szczególnie, że z domu wyjeżdża naładowany.

pamiętaj, że do ładowania aku w przyczepie potrzeba porządne przewody, 4mm2 to jest absolutne min, 10mm2 to nie będzie przesada..

10mm2? Do ładowania? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielpoz napisał:

??? 

10mm2? Do ładowania? ?

a czemu nie ? podłączy ruszając z biwaku w niedziele wieczorem akumulator w budce, który ma np 100Ah, rozładowany do 10,5V. Alternator wydoli, akumulator pociągnie a po drodze od akumulatora do drugiego będzie 15m bieżących kabla razy dwie żyły czyli chyba liczy się to jako 30m ?  Bez jakiegoś ogranicznika poboru kabel może zacząć świecić. Oczywiście można to podłączyć pod tylne przeciwmgielne jak to się robi od 20 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, maarec napisał:

Akumulatora nie ładowałem - nie mam zabezpieczenia przed przeładowaniem i nie chciałem go ugotować przy 14h jazdy - szczególnie, że z domu wyjeżdża naładowany.

Na "ugotowanie" nie ma szans. 

11 minut temu, maarec napisał:

a czemu nie ? podłączy ruszając z biwaku w niedziele wieczorem akumulator w budce, który ma np 100Ah, rozładowany do 10,5V. Alternator wydoli, akumulator pociągnie a po drodze od akumulatora do drugiego będzie 15m bieżących kabla razy dwie żyły czyli chyba liczy się to jako 30m ?  Bez jakiegoś ogranicznika poboru kabel może zacząć świecić. Oczywiście można to podłączyć pod tylne przeciwmgielne jak to się robi od 20 lat :)

Nic nie zacznie świecić? testowane naście lat na różnych autach?

Oczywiście nie neguje dobrych przewodów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, maarec napisał:

normalnie, jeżeli masz plan jeździć autem dłużej i nie jest ono na zasadzie najmu długoterminowego (gdzie nie możesz nic przerabiać) to puść kable od klem akumulatora do wtyczki 13 pin (grube) lub jak ja - dodatkowe gniazdo 12v tylko dla lodówki na grubych kablach. Akumulatora nie ładowałem - nie mam zabezpieczenia przed przeładowaniem i nie chciałem go ugotować przy 14h jazdy - szczególnie, że z domu wyjeżdża naładowany.

pamiętaj, że do ładowania aku w przyczepie potrzeba porządne przewody, 4mm2 to jest absolutne min, 10mm2 to nie będzie przesada..

Mam samochód na gwarancji. Nie będę w niego żaden sposób ingerował. Nie mam zamiaru spierać się ani tłumaczyć na przeglądzie. Dlatego chciałem coś zamontować w Cepce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bladys napisał:

Mam samochód na gwarancji. Nie będę w niego żaden sposób ingerował. Nie mam zamiaru spierać się ani tłumaczyć na przeglądzie. Dlatego chciałem coś zamontować w Cepce

ja też miałem, kilka lat i nie było problemu. Fakt, że mercedes może różnie do tematu podchodzić, ciekawe jak im idzie wyciszanie afery z wybuchem i śmiercią młodej babki na A2 pod Strykowem.

problem z gwarancją - jedyne co Cie może spotkać, to jak Twoja ingerencja w samochód przyczyni się do awarii samochodu, to elementy przerabiane auta będą wyłączone z gwarancji.

P.S. załóż te solary, nawet mobilne, skoro boisz się kilogramów to przenośne, małe z walizki, wożone w bagażniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.