Jump to content
grze gorz

Panel fotowoltaiczny przenośny

Recommended Posts

grze gorz

Witam

Mam leciwą hobby 420 a w niej podłączony do energobloku aku 8ah .

Mam na nim podłączone pompki ( zlew i wc) i światło nad zlewem.

w tym roku reszta oświetlenia też będzie na 12 i dodatkowo ładowarki do telefonów.

Chciałbym go zamienić na taki około 20ah lub 50ah i dołożyć przenośny panel fotowoltaiczny  elastyczny( stoję w cieniu  przyczepką a panel wystawiam na słońce).

Czy 50 W(małe gabaryty) starczy czy lepiej brać 100W ?

Jakie kable do paneli fotowoltaicznych  (około 7 do 10m  maksymalnie)

Czy sterownik ładowania MPPT Tracer 1210 10A to będzie przerost formy nad treścią, do tego zestawu.

Jakie po taniości zastosować gniazdko - wtyczkę do podłączenia kabli od panela na zewnątrz do sterownika w środku?

 

Coś takiego może być?

spacer.png

 

 

 

 

Edited by grze gorz (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyś

Panel elastyczny trudniej stabilnie wystawić, i koszt już konkretny, a było nie było, takie coś kusi "lepkorękich". 

Moc - na pompki/ledowe oświetlenie z aku/naładowanie komórki i aku 20-50Ah spokojnie starczy nawet 50W (to już dawałoby 3-3,3 A do aku w optymalnych warunkach). Jak planujesz korzystać bardziej - większy. 

Mały panel 50-kę kupisz za ca. 150 zł (nowy) pod instalację 12 V, jest lekki (3-3,5kg) i poręczny jak na szklany, w cienkiej ramce, łatwo mu dorobić podpórkę do ustawienia itp. Do tego regulator PWM za 50-80 zł do 8-10 A (nie piszę o najtańszym badziewiu za 20 zł, a raptem za 130zł masz Phocosa 10CM, który już jest solidny i wiarygodny). Jeżeli panel ma być wystawiany, to przewody dedykowane do solarów nie będą na dobrą sprawę potrzebne, to nie jest stale na dachu i narażone na UV, poza tm musi być elastyczne. Przewód nawet 2x1,5mm2 linka  w podwójnej izolacji do 7-10 m powinien przy tm amperażu styknąć (można dać  2x2,5mm2 pbędą mniejsze spadki napięcia) [jak np. do kosiarki itp.] . Jeśli panel masz wystawiać na zewnątrz, to ustawisz go sobie w miarę optymalnie, nie będzie pracował w półcieniu, Tracer na MPPT to przesada, PWM z powodzeniem wystarczy. 

Nie zakładaj takiego gniazda i osprzętu do 230V. Ktoś się kiedyś pomyli i zapnie 230V w to gniazdo i będziesz miał totalne fajerwerki. Nie robi się tak.

Ale idea jest słuszna, niech w cepie będzie część "męska" złącza, a żeńska na przewodzie. Gdyby ktoś szarpnął przewodem, wyszarpnął go z gniazda, mniejsze ryzyko np. na suchej trawie, ściółce, gdyby odpukać, coś zwarło bieguny (kawałek metalu, folii alu - jakiś śmieć) [póki solar będzie wystawiony na słońce, będzie dawał prąd].

Edited by czyś (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
chris_66

elastyczny to raczej nie bardzo

sztywny na ramce i do tego jakiś patyk do podparcia pod kilkoma kątami

50W to trochę za mało, biorąc pod uwagę że nie będziesz siedział przy panelu i polował na słońce, myślę, że 100W będzie odpowiednie

do tego kabel 2,5mm2 w gumie i jakaś złączka , ale nie 230V tylko coś innego

można by pomyśleć nad dwoma panelami składanym na zawiasie (gdzieś widziałem takie coś)

regulator w zasadzie dowolny, byle sprawdzony

chociaż teraz, przy przeróbce instalacji podmieniłem na starym panelu regulator z PWM na MPPT i trochę różnicy jest (phocos vs tracer)

 

gdybyś chciał to mam do zbycia starą instalację (phocos 10A i dwa panele z szyberdachów audi chyba - podobno mają 35 do 45 W) przeszedłem na MPPT i 160W w jednym kawałku

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyś

Na 130W na płasko na dachu na PWM przy przeciętnych warunkachna biwaku latem, 50% czasu w cieniu, ładowało się 2-3 smartfony, korzystało z oświetlenia, czasem i laptopa, ładowało latarki, trochę TV, pompki, czujnik gazu na stałe, gniazda USB pod prądem i "szło". Gorzej jak parę dni z rzędu lało.

Przy 100W sztywniak to już kłopot z transportem, żeby mu się krzywda nie stała, a i 6-7,5 A potrafi puścić w aku (zwłaszcza MPPT), więc aku poniżej 50, nawet 60 Ah bym pod taki nie dawał.

Jeśli już, wziąłbym 2x40 W, rozsądny kompromis kosztów, wagi i gabarytów, wygodnie da się złożyć do transportu oba stroną  "szkło do szkła", a podłączone równolegle pod PWM, lub szeregowo pod MPPT, z aku nawet 50 Ah.   

A 2x50W z aku 60 Ah - jeden na stałe na dachu, drugi wystawiany, przygotowane z połączeniem tak, żeby drugi wystawiony dopinać równolegle ze stałym? Czy wystawisz, czy nie, trochę daje (latem przez naście godzin, nawet te 0,1-0,3A to już się coś uzbiera).  Stały na dachu ma ten plus, że minimalnie działa nawet w cieniu, ale ciągle, również w przerwach między dojazdami, więc aku ruszając w drogę, ciągle naładowany. Wystawiany daje nadwyżkę na bieżące zużycie.  

Ważne, przynajmniej z moich spostrzeżeń, że same gniazda usb (tzn. stałe gniazda podłączone do 12 V ale z wyjściem od razu pod USB), stale włączony woltomierz z wyświetlaczem napięcia (3-cyfrowy), zasilanie wzmacniacza anteny, czujnik gazu pracujący pod 12 V - same w sobie razem ciągną już zauważalny prąd. Więc jeśli skromna instalacja - to:

czujnik gazu (jeśli jest)to jest  nie do ominięcia, 24h pod aku, więc doładowywanie na postoju między wyjazdami wskazane (panel na dachu)

jeżli 1-2x dziennie ładuje się komórki itp. - lepiej mieć gniazda 12V i ładowarkę samochodową, albo wyłącznik gniazd z wyjściem USB, i wyłączać, gdy się nie korzysta

woltomierz - na włączniku stycznikowym - ot, naduszasz przycisk, i pokazuje napięcie jeśli przycisk jest wciśnięty, a nie działający cały czas

antena zasilanie i TV - włączać w gniazdo zapalniczki albo mieć wyłącznik i włączać tylko  gdy się korzysta (TV w standby niewiele, ale ciągnie, i to cały czas, zasilacz anteny może z 0,1A, ale też cały czas.

Widzę na zimowym postoju cepki (nie wyjmuję aku), że w/w mimo panelu potrafią w samym standby wyssać z aku ostatnie soki (cepa w cieniu), niby każde ma mały pobór, ale 24h, a bezpośredniego słońca [o ile nie ma chmur, a przeważnie są] na panelu może 2-3 godziny dziennie, i MPPT też cudów nie robi. Bez tych urządzeń (tzn. w kolejności zużycia: czujnika, woltomierza, 2 gniazd USB, nie liczę TV - wyciągnięte i zasilanie anteny wyłączone) aku 80Ah stał nie tykany całą zimę, cały czas pełny na regulatorze PWM (skromny PWM też do własnego działania bierze deko mniej prądu). 

Share this post


Link to post
Share on other sites
grze gorz

Z tym gniazdem to faktycznie masz rację, trzeba by to tak przerobić(gniazdo i wtyczkę )  by nie dało rady wpiąć oryginalnej wtyczki.

A co do wielkości panela to muszę się zastanowić jeszcze.

 

 

 

Edited by grze gorz (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...