Skocz do zawartości

pole kempingowe - czy dobry pomysł


puzon

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, piotrowin napisał:

Zanim postawisz sklep, stołówkę, warsztat, itp., itd. - działkę Ci odrolnią? droga jest utwardzona?, miną się dwa zestawy?,jak daleko jest wodociąg?, gdzie jest linia energetyczna dla której dadzą Ci warunki?, oczyszczalnia ścieków czy szambo? (koszty wywozu), wywóz śmieci? telefonia i WiFi? personel?

 

odrolniać nie muszę , no jestem rolnikiem, i według prawa prowadzenie takiej działalności wymaga tylko zgłoszenia do gminy. Warsztat jest działający na co dzień.Droga jest utwardzona, asfalt, i zjazd na pole od drogi wynosi 5 metrów, wodociąg na miejscu, prąd bez problemu bo mam już kwity z PGE, szambo zamontować tylko kwestia wkopania- koszt wywozu 130zł, śmieci również jest umowa, telefonia-chyba nie potrzebna jak mówimy o budkach telefonicznych, bo każdy w dzisiejszych czasach ma komórkę, wifi- bez żadnego problemu 70 zł miesiecznie, personel na razie rodzina 4 osoby

 

Edytowane przez puzon (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Sorry @puzon ale Koledzy wiele rzeczy słusznie piszą - pole biwakowe/stellplatz  to na pewno nie jest baza NASA czy Dolina Krzemowa ale jednak  jest sporo schodów które trzeba pokonać aby ten mechanizm działał bezproblemowo - zrobisz raz kaszanę rozniesie sie negatywna reklama i papa biznesie...  a zła fama roznosi sie szybko, znacznie szybciej niż dobra.

Godzinę temu, puzon napisał:

wodociąg na miejscu,

Policz koszty rozprowadzenia po stanowiskach, rozważ koszty wody i kwestie zimy

Godzinę temu, puzon napisał:

prąd bez problemu bo mam już kwity z PGE

Moc potrzebna uzyskasz ?   20 kamperów możne podoić sporo.  Oczywiście sa wzory na statystyczny pobór ale tak na szybko 16A*20kamperów   policz koszty  przyłącza, rozprowadzenia, rozdzielni, przeglądów okresowych itp.

 

Godzinę temu, puzon napisał:

szambo zamontować tylko kwestia wkopania- koszt wywozu 130zł

Koszt wkopania w Twoich warunkach nie będzie duzy,  policz jednak pojemność i koszty wywozu -  to jak 20 mieszkań kilkuosobowych gdzie ludzie normalnie biorą prysznic wiec nie jest to co Ci na dziś wystarcza i koszty wywozu tez nie te.   Trzeba kombinować z mechanizmami ograniczania zużycia wody to przyjęte wszędzie 

 

Godzinę temu, puzon napisał:

telefonia-chyba nie potrzebna jak mówimy o budkach telefonicznych, bo każdy w dzisiejszych czasach ma komórkę, wifi- bez żadnego problemu 70 zł miesiecznie

Ok telefon no problem - WiFi jakie - masz światłowód  w pobliżu ?
Ludzie dziś sa przyzwyczajeni do szybkiego WiFi o dużej przepustowości a jak 20 kamperów  po 2 lapki puści to ma nie kisić
Chyba nie te pieniądze za łącze które Ci jest potrzebne

 

Godzinę temu, puzon napisał:

personel na razie rodzina 4 osoby

Ok to dobre wyjście na początek i wielu ludzi tak robi - ale to nie znaczy że kosztów nie ponosisz - trzeba założyć ze Rodzina też jest pracownikiem który ma coś zarobić

Tak na szybko brakuje mi
- decyzji o rodzaju i standardzie obiektu

kosztów: 
- wykonania dojazdu i dróg wewnętrznych oraz stanowisk postojowych
- ogrodzenia i dozoru
- kanalizy i zrzutu szarej oraz kota
- budynku/kontera  sanitarnego umywalnie, prysznice, WC, stanowisko mycia garów
- oświetlenia terenu
- prądu i wody
- pojemników i kosztów wywozu śmieci
- ubezpieczenia OC działalności
- promocji i  reklamy

resztę przeleć po przepisach  - wyjdzie Ci co musisz mieć

To co pisze nie oznacza że mam Cię za wariata albo że odwodzę od projektu - zwykle kibicuje takim projektom i rozwojowi turystyki lokalnej oraz zaplecza dla niej i w tym przypadku również tak jest.  Zdaje sobie też sprawę że wiele można zrobić tzw systemem gospodarczym co obniża koszty i to jest Twój atut  - ale mimo wszystko uczulam aby liczyć i właściwie kalkulować

Pytaj do bólu, kombinuj - do odważnych świat należy - ja co wiem to na pewno podpowiem a jak będzie potrzeba to też zimny kubeł wody na głowę Ci wyleje  i trzymam kciuki :)

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, smok_wawelski napisał:

Policz koszty rozprowadzenia po stanowiskach, rozważ koszty wody i kwestie zimy

Moc potrzebna uzyskasz ?   20 kamperów możne podoić sporo.  Oczywiście sa wzory na statystyczny pobór ale tak na szybko 16A*20kamperów   policz koszty  przyłącza, rozprowadzenia, rozdzielni, przeglądów okresowych itp.

 

Koszt wkopania w Twoich warunkach nie będzie duzy,  policz jednak pojemność i koszty wywozu -  to jak 20 mieszkań kilkuosobowych gdzie ludzie normalnie biorą prysznic wiec nie jest to co Ci na dziś wystarcza i koszty wywozu tez nie te.   Trzeba kombinować z mechanizmami ograniczania zużycia wody to przyjęte wszędzie 

 

Ok telefon no problem - WiFi jakie - masz światłowód  w pobliżu ?
Ludzie dziś sa przyzwyczajeni do szybkiego WiFi o dużej przepustowości a jak 20 kamperów  po 2 lapki puści to ma nie kisić
Chyba nie te pieniądze za łącze które Ci jest potrzebne

 

Ok to dobre wyjście na początek i wielu ludzi tak robi - ale to nie znaczy że kosztów nie ponosisz - trzeba założyć ze Rodzina też jest pracownikiem który ma coś zarobić

Tak na szybko brakuje mi kosztów: 
- wykonania dojazdu i dróg wewnętrznych oraz stanowisk postojowych
- ogrodzenia i dozoru
- kanalizy i zrzutu szarej oraz kota
- budynku/kontera  sanitarnego umywalnie, prysznice, WC, stanowisko mycia garów
- oświetlenia terenu
- prądu i wody
- pojemników i kosztów wywozu śmieci
- ubezpieczenia OC działalności
- promocji i  reklamy

resztę przeleć przepisach  - wyjdzie Ci co musisz mieć

To co pisze nie oznacza że mam Cię za wariata albo że odwodzę od projektu - zwykle kibicuje takim projektom i rozwojowi turystyki lokalnej oraz zaplecza dla niej i w tym przypadku również tak jest - ale po prostu uczulam aby liczyć i właściwie kalkulować :) 

 

Dojazd oraz droga we własnym zakresie-jest koparka oraz żwirownia.

-ogrodzenie we własnym zakresie- na początek siatka, docelowo ogrodzenie panelowe

-kanalizacja- bez problemu,też we własnym zakresie

-stanowisko do mycia garów, budynek drewniany też we własnym zakresie, bo jest swój tartak, oraz drewno na materiał do budowy.

-oświetlenie będzie zamontowane

-prąd i woda wszystkie zgody wydane tylko poprowadzić, też we własnym zakresie

-pojemniki na śmieci -będą kupowane, wywóz śmieci dogadany z firmą odbierającą odpady.

- ubezpieczenie również nie widzę żadnego problemu.

-promocja i reklama- we własnym zakresie, ponieważ zajmuje się SMM marketingiem oraz tworzeniem stron, to jest tylko kwestia zrobienia.

-Przepisy aktualnie siedzę i czytam wszystko żeby wszystko spełniało normy i tp

internet też bez problemu- jest światłowód,

-prąd- myślę że też nie będzie problemu, ale do sprawdzenia, 

-ścieki to akurat trzeba przemyśleć sprawę bo Kolega ma rację, co do zużycia wody i tp.

 

-

 

-

Edytowane przez puzon (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba - przycinaj  cytaty bo tasiemiec się robi

Ja nie twierdze że nie dasz rady, tak jak napisałem wiem że wiele rzeczy można zrobić własnymi łapami lub systemem gospodarczym, wiem że jest to  inna kalkulacja i inne koszty  - namawiam  jednak do sprawdzania możliwości bo np 70 czy 80kW zasilania to nie jest mało namawiam również  liczenia bo naskłada sie tego trochę
Szambo duże też musi być sensownie zlokalizowane przecież szambiarka nie będzie jeździć codziennie pomiędzy kamperami i wiele innych tematów też jest - szybki jesteś i wierzysz w swoje możliwości to pozytywne ale mówią wolniej jedziesz dalej staniesz :) 
Pominąłeś istotna pozycje  - budynek sanitarny prysznice, umywalnie i WC  pomyśl tu o ogrzewaniu dziś niestety ludzie maja wysokie wymagania dla komfortu  - bud sanitarny jest obowiązkowy nawet na polu biwakowym

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody odpadowej (prysznice, umywalnie i WC) będzie bardzo dużo, wywóz szamba pochłonie majątek. Popatrz na przykład na oczyszczalnie STM (Aquamatic).

Ogrodzenie panelowe zasłoni cały widok - w Polsce jest kilku producentów siatki z lin kopalnianych - ciężko przeciąć, nie trzeba malować, nie rdzewieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opadową drenażem można puścić do stawu, rzeki czy rowu (pozwolenie wodnoprawne).

Brudną wodę po myciu i ścieki z toalety albo do szamba i wywozić, albo do bezobsługowej(!) oczyszczalni. Proponowana przeze mnie STM nie wymaga zasilania bakteriami, a na wyjściu daje wodę w II klasie czystości (czyli można ją zrzucać jak wyżej). Tu akurat wiem co piszę, bo mam taką zainstalowaną przy domu od 13 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, piotrowin napisał:

Opadową drenażem można puścić do stawu, rzeki czy rowu (pozwolenie wodnoprawne).

OK wiem - po prostu skojarzenie było :)   -  drenaż jednak trzeba wykonać i to sa koszty 

 

10 minut temu, piotrowin napisał:

Proponowana przeze mnie STM nie wymaga zasilania bakteriami, a na wyjściu daje wodę w II klasie czystości (czyli można ją zrzucać jak wyżej)

Mając możliwość zrzutu  wygodne i rozsądne, lepsze niż szczelne wypompowywane szambo  które jest drogie i upierdliwe w eksploatacji.
Nie znam cen tych oczyszczalni, przestałem się interesować tematem odkąd kanalizacje mi zrobili (nawiasem też nie jest  tania) u mnie był mus bo nie mam gdzie zrzucić obstawiony jestem ze wszystkich stron  -  ale  na pewno warto by poniuchać  czy  czasem nie ma  jakichś ekodotacji  na to ustrojstwo 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie więcej niż paru było na kempingu i pewnie wiedzą  :)
Zapytam przekornie  - Skoro nudne bicie piany to po co to czytasz ?
Lokalizacja fakt nie najciekawsza to pisałem już na samym wstępie - na pewno ogranicza to bardzo mocno możliwości ale ich nie przekreśla całkowicie.
Znam obiekty w nie specjalnie ciekawych lokalizacjach które bidnie bo bidnie ale jakoś wychodzą na swoje - pytanie też  jaki kto ma apetyt finansowy bo czasem co dla jednego jest dużo dla drugiego bywa mało. 
Że tłoku w tej lokalizacji nie będzie to fakt ale nie bardzo jednak  rozumiem na jakiej podstawie ma być dogmatem że będzie 8-miu  a może będzie 4-rech lub  11-tu   ?
Fakt kolejny że od tego ilu będzie zależy sensowność ekonomiczna tego projektu wiec mocno to trzeba mieć na uwadze i ten dylemat jest pierwszy do bardzo realnego oszacowania/założenia. 
 Chce Kolega spróbować, pyta o to czy tamto  to gadamy  przecież to nic złego :) 
Wciąż jak chyba zauważyłeś  uczulam na to o czym wiem, wciąż sugeruje Koledze policzenie skalkulowanie ale  decyzja jest Kol. @puzon - z prostej i logicznej przyczyny  to Jego szmal, Jego kalkulacja, Jego ryzyko i Jego strata jak nie wypali i to On musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie ilu ludzi jest w stanie ściągnąć -
Nie jedynym dogmatem jest zdanie Michała2016 czy smoka_wawelskiego -  ot i tyle 

1 godzinę temu, puzon napisał:

-promocja i reklama- we własnym zakresie, ponieważ zajmuje się SMM marketingiem oraz tworzeniem stron, to jest tylko kwestia zrobienia.

trochę się mylisz - strona www, FB czy inne social media to potrzebne ale to tylko  jedna i twierdziłbym mniejsza część reklamy,  reklama ukierunkowana w grupę docelową  potencjalnych klientów krajowych i zagranicznych to trochę inna para kaloszy i trochę inaczej ja trzeba ukierunkować aby do nich dotrzeć 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał2016 napisał:

Możemy sobie tu pitolić różne rzeczy [...]

I to właśnie robimy. Tylko w tym pitoleniu rozdzielmy dwie rzeczy:

* propozycje rozwiązań technologicznych, inwestycyjnie droższych ale tańszych w eksploatacji czy też nienachalne pytania o istnienie biznesplanu tego przedsięwzięcia.

* od dylematu - czy stanąłbym na takim kempingu/camperplacu? Ja osobiście nie, żadna atrakcja. Mając 100-150 kilometrów do celu a będąc zmęczonym to wystarczy godzina przerwy na kawę czy drzemkę na dowolnym parkingu. Poza tym jest przecież zmiennik, samemu się nie jeździ. Zresztą skąd miałbym wiedzieć o tym kempingu? Przed wyjazdem szukam stron www ośrodków gdzie jadę, nie mam kont na FB i tym podobnych serwisach więc ewentualna reklama do mnie nie dotrze. Czyli jadę i widzę drogowskaz - no fajnie, tyle że za dwie godziny będę tam gdzie planowałem. A tutaj? Jest kawałek lasu, ale żadnej rzeki czy jeziora, zabytków typu muzeum czy zamek (może być w ruinie) też nie widać. Czyli jak to mówią Rosjanie "Stiep da stiep krugom" - totalny brak motywacji do zmiany planów. Z całym szacunkiem, ale dla mnie to będzie miejsce żeby (jeśli już) wykręcić dużą pauzę i jechać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 100% racji - ja tez od tego zacząłem i to samo pisze Michał2016

W dniu 9.02.2020 o 15:46, puzon napisał:

W sezonie ruch kamperów jest ogromny na drodze DK 63 oraz DK 61- czyli z Warszawy na Mazury oraz Augustów/Suwałki. Zjazd do pola z głównej drogi wynosi 3 km. Będzie to również słynna Via Baltica.

W dniu 9.02.2020 o 16:40, smok_wawelski napisał:

No i co z tego wynika ?  ile z nich  zatrzyma się na nocleg 100km od Giżycka czy Mrągowa do którego ma dojechać docelowo ?
Skalkuluj to sobie pod katem nie ruchu pojazdów kempingowych  a realnie potencjalnych klientów pola

 

W tym co teraz napisał @piotrowin mamy właśnie słuszny podział i pytanie zasadnicze choć nie zgodzę się z dalsza częścią o zmienniku - ja go np. nie mam i nigdy nie miałem moja żona nie posiada prawa jazdy :) 

Godzinę temu, piotrowin napisał:

Tylko w tym pitoleniu rozdzielmy dwie rzeczy:
* propozycje rozwiązań technologicznych, inwestycyjnie droższych ale tańszych w eksploatacji czy też nienachalne pytania o istnienie biznesplanu tego przedsięwzięcia.
* od dylematu - czy stanąłbym na takim kempingu/camperplacu? ........

gadka o rozwiązaniach i kosztach to jedno - może to nie  pitolenie, moze to nawet i ciekawe i kształcące  ale nie to jest tu zasadniczym problemem,   ważniejszy jest ten drugi aspekt

Rzućmy okiem na mape i zastanówmy się moment skąd ta masa pojazdów kempingowych jedzie i ile km maja za ogonem  - Polacy z Warszawy czy Łodzi - tu nie ma co gadać o postoju, , ściana wschodnia podobnie -  no to weźmy tych dalszych i niech będzie że wala tedy na Mazury ludzie z Wrocka i Lajkoniki z Kraka :)  ile maja za tyłkiem ?  niecałe 500km - staną ?  no nie staną bo to akurat dystans dla zestawu nawet w PL warunkach o kamperze nie wspomniawszy. 
Ale może jednak staną w drodze na Mazury na dzień dwa ale jedynie  jak zaoferuje się im coś extra

Weźmy te  bogatszą i bardziej ukamperowioną  klientele zachodnią - Niemiec z Berlina nie pojedzie tedy,  Austriak z Wiednia - myślę że rozplanuje tak aby zaliczyć Kraków lub Warszawę, Włoch podobnie, Francuz pewnie wybierze Wrocław i ZOO itp itd...

Teraz ja spróbuje szczerze odpowiedzieć na to samo pytanie jako ja i teoretycznie jako obcokrajowiec z wypasionym kampem :) 

czy ja stanąłbym tu jadąc z Kraka na Mazury
NIE - jeśli nie będzie tu nic ciekawego - nawet nie mając zmiennika raczej stanąłbym na parkingu na godzinę czy dłużej tak jak pisze Kol. @piotrowin i dociągnął do przykładowego Mrągowa  czy Giżycka,  właśnie tym bardziej że kamper czy przyczepa pozwala mi nawet na wygodna drzemkę czy zrobienie żarcia i kawy - kamper, van czy zestaw z budą to nie TIR tacho nie mam pauzy mi nie wymusza
TAK - na dzień lub dwa o ile będzie tu coś ciekawego

czy ja przyjechałbym extra na ten obiekt
TAK - na jakiś weekend z ogniskiem dla wnuków i na grzyby do lasu gdyby to miejsce miało swój klimat a ja do niego miałbym 100 czy 150km

czy przyjechałby tu obcokrajowy kamper
NIE WIEM - ale tez wątpię - sądzę że raczej stanąłby na parkingu na godzinę i dociągnął do przykładowego Mrągowa  czy Giżycka, 

Jak łatwo zauważyć  - w/w to 3 grupy potencjalnych klientów - wyniki powinny dać trochę do myślenia i tu @Michał2016 ma sporo racji

Pytanie zasadnicze zatem brzmi: 
czy oprócz ciszy lasu ten obiekt zaoferuje jakieś inne atrakcje sam w sobie lub w najbliższej okolicy mogące przyciągnąć klientów ?
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Commander ma rację, marudzicie. Ja to widzę tak, że im więcej powstanie takich miejsc, które nie muszą wcale być wypasione, ale posiadające chociażby lokalne specjały, owoce w sezonie, miód, domowa wędlina, a nawet tak jak Kolega opisał, będące na szlaku, to tym szybciej sprawa się spopularyzuje i na pewno chętnych przybędzie. Działać, działać i jeszcze raz działać, nie musi być z wysokiego C.

Wysłane z mojego motorola one vision przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.