Jump to content
marek230482

Panel sterujący Schaudt panel 268 - działanie/podłączenie

Recommended Posts

marek230482

Powoli zbieram części, jutro zaczynam budowę. IMG_20200320_214853799.thumb.jpg.4f795e4a1e3624518536fe04be3b3abc.jpg

marek230482

Elektroblok gotowy. Nie ma tylko prostownika bo to będzie jako zewnętrzne urządzenie. Musiałem też trochę zmodyfikować schemat/budowę ponieważ nie znalazłem "w ludzkich" pieniądzach przekaźnika bistabilnego 40A a przewody z aku moim zdaniem są za cienkie. Muszę je zdublować. Po weekendzie przyjdą mi kable to zabiorę się za montaż. 

EBL264-3pomodyfikacji.jpg

IMG_20200322_125859557.jpg

marek230482

Postanowiłem zamontować i przetestować samo działanie elektrobloku. Micha mi się ucieszyła :) Panel odzyskał życie. Wszystko świeci, przełącza i pokazuje jak należy :D
Jutro zabieram się za podłączenie odbiorników i tu nasuwa się pytanie..... do czego ma być podłączony piec? A może ma mieć zasilanie bezpośrednio pomimo odłączenia reszty peryferiów? Jak jest u was?
I druga sprawa po co wyłącznik lodówki? Skoro sama w sobie ma wyłącznik? To tylko niepotrzebne metry kabla. I nie chodzi o koszt tylko producent przewidział 2,5mm2 na odległości około 6m. Przy 15A obciążenia to tak na styk. A nawet obawiam się że za mało..... 

marek230482

Elektryka skończona. Wszystko działa tip top jak fabryka wypuściła. Może nawet lepiej :P wprowadziłem jednak kilka modyfikacji.
1. Zasilanie elektrobloku przewodami o sumarycznym przekroju 10mm2 (dla ograniczenia strat).
2. Lodówka nie jest zasilana przez przycisk na panelu a bezpośrednio z elektrobloku przewodami 4mm2. Przycisk na panelu jedynie zamyka obwód sterujący D+ dla przekaźnika L3.
3. Zasilanie trumy puściłem przewodem 2,5mm2. Truma powinna mieć najdłużej zasilanie z możliwe najmniejszymi spadkami napięcia. 
Poza tym uzupełniłem schemat. 

EBL264-3pomodyfikacji.jpg

mieczysław

Witam wszystkich

Od niedawna użytkuję kampera Pilote na podwoziu Dukato.Mam taki sam panel sterujący, czyli Schaudt 268.

Mój problem polega na tym, że Napięcie kabinowe 12V działa przy włączonym silniku, a także po podłączeniu 230V. Nie działa gdy chcę uruchomić 12V na postoju. Po przyciśnięciu przycisku słychać przekażnik, lecz gdy puści się przycisk nic nie działa. Jakby brak podtrzymania przy wzbudzaniu przekażnika.

Druga sprawa, to wskażnik napełnienia zb. wody i poziomu wody szarej a jednocześnie wskażnik naładowania akumulatorów.Działa tylko podświetlenie w obu funkcjach. Wskazówka ani drgnie.

Pozdrawiam-Mieczysław

marek230482

Na początek zajrzyj do elektrobloku. Moze coś jest w nim czy obok uszkodzone? A masz te 12v jak stoisz i trzymasz przycisk? 

mieczysław

Dzięki za zainteresowanie...

Tak, jak trzymam przycisk, jest 12V.

Już jakieś rozeznanie po przeanalizowaniu Twojego schematu, ale jeszcze nie dotarłem do sedna sprawy.

marek230482

To padł Ci przekaźnik bistabilny. On działa tak, że jak podasz impuls (bo mamy w panelu wyłącznik impulsowy a nie przełączany) to zmienia swoje położenie. U Ciebie zmienia tylko jak trzymasz. Nie ma podtrzymania. Musisz otworzyć swój EBL i zobaczyć gdzie on jest i jak wygląda. Może taki kupisz używany czy nowy. Jak nie to wstaw inny tylko podepnij odpowiednio sygnały. To nie problem. Ja cały elektroblok zrobiłem od nowa. 

mieczysław

Bardzo dziękuję za radę. Jutro przystępuję do roboty.Czy się uda, czy nie-napiszę.

Pozdrawiam

Mieczysław Miłoszyce

marek230482

Dawaj znać. To wszystko jest proste jak budowa cepa. Na pewno znajdzie się sposób na naprawienie.