Skocz do zawartości

Klimat w chałupie


Michał2016

Rekomendowane odpowiedzi

Jak walczycie z upałem podczas obozowania w przyczepie/kamperze. Oczywiście pomijam uwagi pt. klimatyzacja i stanie w cieniu. Przyjmijmy, że jest gorąco i ew. półcień czyli wewnątrz raczej gorąco...

Używacie zewnętrznych osłon termicznych na okna ? (ciekawe czy ktoś to szyje u nas na wymiar..), nadmuchiwania powietrza spod podłogi  (coś to daje?) tzw klimatorów (czyli wentylatorów z pojemnikiem na lód - nie wiem czy to cokolwiek daje?), inne metody/pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Michał2016 napisał:

Jak walczycie z upałem podczas obozowania w przyczepie/kamperze. Oczywiście pomijam uwagi pt. klimatyzacja i stanie w cieniu. Przyjmijmy, że jest gorąco i ew. półcień czyli wewnątrz raczej gorąco...

Używacie zewnętrznych osłon termicznych na okna ? (ciekawe czy ktoś to szyje u nas na wymiar..), nadmuchiwania powietrza spod podłogi  (coś to daje?) tzw klimatorów (czyli wentylatorów z pojemnikiem na lód - nie wiem czy to cokolwiek daje?), inne metody/pomysły?

w upale lodu do klimatora prawie nie wyprodukujesz - lodówka nie da rady. Ludzie wietrzą, szyją osłony na okna, stają blisko morza aby wiało. Reszta montuje klimę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, maarec napisał:

w upale lodu do klimatora prawie nie wyprodukujesz - lodówka nie da rady. Ludzie wietrzą, szyją osłony na okna, stają blisko morza aby wiało. Reszta montuje klimę :P

Moja zamrażarka w lodówce wyprodukuje lód. Temat klimy również nie jest mi obcy. Chodzi mi o to jak próbują poprawiać klimat ci bez klimy i bez wiatru od morza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymierz okna, kup alufox, zrób szablony z szarego papieru i zawieź do zwykłego tapicera. Niech wytnie i obszyje dookoła taśmą. Przyklej 2-3 cm kawałki rzepa w każdym rogu okna (kupisz cos takiego w pasmanterii z klejem od spodu) i wtedy w czasie upałów przyklejaj takie osłony na okna z zewnątrz oczywiście. My mamy w kamperze coś takiego i świetnie izoluje od upałów i od mrozów. Dam fotkę jeszcze przed obszyciem taśmą. Warto obszyć żeby się nie poszarpało na brzegach. Alufox to coś w stylu karimaty czy pianki z oby stron oklejoną aluminium. O wiele trwalsze niż takie aluminiowo-gąbkowe osłony na szyby samochodowe, które można kupić w każdym sklepie

32980347_1901826213201621_3574367071875629056_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimator, osłony na okna, wietrzenie, wiaterek od morza, powodują ze zamiast +45 w budzie czy kamperze, jest plus 40. więc I tak do zdechnięcia.

Tak więc wyjścia mamy trzy.

1. Klimatyzacja postojowa.

2. Latem ma być gorąco i nam to pasuje.

3. Karawaning jest mało luksusowy więc podziękuje.

My przyjeliśmy punkt drugi, chociaż bywa że faktycznie jest męcząco.

 

Edytowane przez Cathay (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michał2016 napisał:

Jak walczycie z upałem podczas obozowania w przyczepie/kamperze.

nie walczymy

po prostu nie obozujemy W tylko PRZED

ruch powietrza to podstawa, naturalny, wspomagany czy wymuszony, obojętnie

poza tym jak jest lato to ma być ciepło, a nawet gorąco, kocham to i mógłbym cały rok siedzieć na +35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako kombinator, miałem kiedyś taki pomysł, że gdy stanę na postoju,  wykopuję jakiś dołek, może wykładam folią i zalewam wodą, przykrywam. Do środka doprowadzona jest gruba rura przez którą przepuścić można powietrze i wpuszczać w przyczepę, kampera. W nocy, ziemia, dołek z ewentualną wodą się wychładza. Potem można wyciągać stamtąd powietrze i chłodzić nim pomieszczenia.

Pomysł lekko odjechany, chociaż teoretycznie mógłby działać. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zasadzie (czyli w 95% przypadkach), wystarcza obieg wentylacji, który jak by nie było co-nieco rusza powietrzem, choć jest to przy podłodze i z pominięciem w zasadzie nadmuchu na łóżko główne. Tak naprawdę te 5% to w zeszłym sezonie była jedna noc na UL w warunkach:

- przyczepa stała w pełnym słońcu i przez dzień nagrzewała się dość solidnie,

- ruch powietrza ZEROWY,

- temperatura powietrza o 23 to 31 stopni, o północy była równe 30 stopni, a o 1 schłodziło się do 29 - taki miły nocny chłodek:-)

Ale to była jedna jedyna noc z takimi warunkami. Pozostałe - jak można się domyślać, też był upał, ale nocą nieco lżejszy - było OK i wystarczały okna na oścież i wentylacja. Przy 26 stopniach w nocy system ogarnia.

W tym roku zanakupiłem duży i baaardzo cichy (a przy okazji estetyczny) wentylator:

https://wentylacja24.pl/wentylacja/wentylatory/wentylatory-domowe/honeywell-ht-900/ht-900?gclid=EAIaIQobChMI5__N6JCZ5wIVgqwYCh0h0g9GEAQYAiABEgJ-AvD_BwE

(tą podstawkę można przykręcić do dna szafki), który zmierzam umieścić na stałe w rogu pod szafkami sufitowymi nad łóżkiem głównym, żeby w takich ekstremalnych sytuacjach wzbudzał ruch powietrza nie tylko przy podłodze.

Jak to się nie sprawdzi, to poddam się i zamontuję klimę, ale moja cepka już nie chce słyszeć o żadnym kilogramie więcej...:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michał2016 napisał:

Moja zamrażarka w lodówce wyprodukuje lód. Temat klimy również nie jest mi obcy. Chodzi mi o to jak próbują poprawiać klimat ci bez klimy i bez wiatru od morza.

bez klimy, bez wiatru od morza trzeba mieć wiatrak i zbiornik wodny do odpowiedniego wychłodzenia organizmu - wtedy +30C we wnętrzu do spania  przez chwile będzie akceptowalne.

My staramy się latem albo wybierać miejsca z kawałkiem cienia, albo nad wodą, albo np w górach - tam nocą zawsze da się oddychać bez klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chris_66 napisał:

Do ruchania powietrzem wystarczają wiatraki od komputera. Małe, ciche, dyskretne emoji106.png

Zgadza się - to jest idealne rozwiązanie do poprawienia wydajności pracy lodówki, ale jeśli chodzi o ustrojstwo które się ma na oczach, to można połączyć funkcjonalność z estetyką i:

1 godzinę temu, Voku napisał:

Domowy wentylator i można spać.

a w dodatku, jak potrzeba i to nie przeszkadza, to można zrobić huragan w cepce.

Ten, który ja kupiłem na 1 biegu jest niemal bezgłośny, a bardzo wydajny, a na 3 stawia w poziom firanki...:-)

Oczywiście testy w upale zweryfikują dopiero czy to dobry wybór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zulos napisał:

Zgadza się - to jest idealne rozwiązanie do poprawienia wydajności pracy lodówki, ale jeśli chodzi o ustrojstwo które się ma na oczach, to można połączyć funkcjonalność z estetyką i:

a w dodatku, jak potrzeba i to nie przeszkadza, to można zrobić huragan w cepce.

Ten, który ja kupiłem na 1 biegu jest niemal bezgłośny, a bardzo wydajny, a na 3 stawia w poziom firanki...:-)

Oczywiście testy w upale zweryfikują dopiero czy to dobry wybór...

Obecnie jadę na klimie, przy tej w dzień da się normalnie funkcjonować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.