Skocz do zawartości

Wymiana solara na mocniejszy.


Tecra

Rekomendowane odpowiedzi

Tak pojecie kompensacji przewodów jest mi znane
Za gruby numer dla mnie, co prawda lutownica i miernik mi nie obce ale nie biorę sie za to na czym sie dobrze nie znam - bowiem skutki bywają czasem opłakane.
Spoko - ogarnie się bo szwagroszczak z UM-ką w beciku urodzony  w chałupie sprytnie ogarnął to teraz się mu zleci elepśtrykę  kampióra choć nie wiem czy się brzydził nie będzie tak niskimi napięciami :) A mi przyjdzie za pomagiera robić i bruzdy w styrodurze kuć majstrowi tylko skąd jak taki lekki młotek i majzel  do styroduru wezmę :) 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

23 godziny temu, smok_wawelski napisał:

bruzdy w styrodurze kuć majstrowi tylko skąd jak taki lekki młotek i majzel  do styroduru wezmę

Lutownicą z odpowiednim grotem wykujesz :) 

Ja osobiście raczej bym przewody układał w słupkach albo gdzieś w szczelinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żart był Piotrze -- tak mi się skojarzyło jak ze szwagroszczakiem żeśmy moja chałupę robili to mu gdzie nie gdzie kułem, wciągałem a on łączył
no to za pomagiera sie tyrało :)
Dzięki za rady - spoko styrodur jeszcze nie 
wszędzie, słupki odkryte - wsio możliwe, musiałem przerwać robotę na puszce na chwile bo w czym innym zatyrany byłem.
Tak to właśnie mam zamiar zrobić - peszle samochodowe w słupki i inne miejsca załomów puścić
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tą lutownicą to nie do końca żart bo na znanym chńskim portalu ostatnio nawet takie dedykowane lutownicę grzałkowe widziałem. Może warto spróbować na docinanie pod wymiar. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W ramach pytań do przebudowy instalacji na kamperze, chciałbym dopytać.
Obecnie mam na dachu panel 60W i 100W dokupiłem kolejny 100W (260W) z zamiarem połączenia ich równolegle.Na pokładzie dwa akumulatory żel po 80Ah każdy (160Ah)połączone równolegle. Jednakże zastanawiam się nad zakupem regulatora MPPT 15A i połączenia 2 solarów  po 100W szeregowo(60 W odłączę) jaki lepszy efekt osiągnę czy 3 solary połączone równolegle i sterownik PWM czy dwa solary (100+100) i sterownik MPPT ? o którym mówi się że jest bardziej wydajny.

Edytowane przez bodek57 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tamtam napisał:

Dobierz lontroler do mocy solarow. Ten jest za słaby.
Do 260w musisz miec 20A minimum.

Wysłane z V30
 

Tutaj zdjeci dokuemtacjic998786cd6c4f0fd8625dd07b4b3fc29.jpg

Wysłane z V30
 

 

Ok to wiem tylko pytam które rozwiązanie jest bardziej efektywne, 2 solary po 100 wat szeregowo i MPPT czy 2 solary po 100 wat+jeden 60 wat spięte równoległe.
MPPT ponoć ładuję trochę również bez słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bodek57 napisał:

 

Ok to wiem tylko pytam które rozwiązanie jest bardziej efektywne, 2 solary po 100 wat szeregowo i MPPT

Nie możesz w ten sposób szeregowo spiąć solarów ponieważ będziesz musiał zastosować dwa akumulatory spięte również szeregowo by uzyskać 24V. 

12V+12V=24V

7Ax24V=168W

Regulator nie przetworzy 24V na 12V by zasilić jeden akumulator oraz urządzenia pod niego podpięte. Możesz natomiast spiąć je równoległe uzyskując moc 200W lecz 12V i Ampery z jednego solara

12Vx7A=84W x2 =1 68 WP

6 godzin temu, bodek57 napisał:

 

 

6 godzin temu, bodek57 napisał:

czy 2 solary po 100 wat+jeden 60 wat spięte równoległe.

MPPT ponoć ładuję trochę również bez słońca?

Panele powinny być takie same o tych camych parametrach nie powinno się stosować w jednej instalacji paneli o rużnych mocach

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeregowo sumujesz napięcie. Mppt potrafi to obsłużyć, wrecz jest do tego wymyślony. Wyższe napięcie to mniejsze straty na kablach.
Równolegle też możesz je połączyć. Ja tak mam bo jeszcze mam regulator pwm. Dopiero mppt bede montować. Musisz zastosować diody na kablach i po sprawie. Ja mam 130 i 75w w ten sposob spięte. Działa od wielu lat.

Wysłane z V30

Sprawdz sobie do jakiego napięcia Twoj mppt bedzie w stanie pracowac. Coby sie nie okazalo ze panele polaczone szeregowo dadza za duze napiecie...

Wysłane z V30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, tamtam napisał:

Mppt potrafi to obsłużyć, wrecz jest do tego wymyślony.

Tak ale nie w nieskończoność wysokości napięcia - należy po prostu  sprawdzić   parametry regulatora  zarówno pwm jak i mppt

10 godzin temu, bodek57 napisał:

MPPT ponoć ładuję trochę również bez słońca?

wiesz że dzwonią ale w którym kościele to już nie - każdy panel i każdy regulator będą ładować jeśli coś oświetla panel a natężnie światła przekracza wartość minimalna dla działania panelu dającego napięcie wystarczające dla tego żeby regulator podał go do aku
mppt pracuje efektywniej od pwm - mówiąc prosto przy takich samych panelach i takim samym oświetleniu dostarczy więcej prądu do aku

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, tamtam napisał:

Szeregowo sumujesz napięcie. Mppt potrafi to obsłużyć, wrecz jest do tego wymyślony. Wyższe napięcie to mniejsze straty na kablach.
Równolegle też możesz je połączyć. Ja tak mam bo jeszcze mam regulator pwm. Dopiero mppt bede montować. Musisz zastosować diody na kablach i po sprawie. Ja mam 130 i 75w w ten sposob spięte. Działa od wielu lat.

Wysłane z V30
 

Sprawdz sobie do jakiego napięcia Twoj mppt bedzie w stanie pracowac. Coby sie nie okazalo ze panele polaczone szeregowo dadza za duze napiecie...

Wysłane z V30
 

Jakie obciążenie taka dioda wytrzyma? I co się dzieje z ciepłem wytworzonym 

Chciałbym zobaczyć faktyczny stan maksymalnej pracy Twojej instalacji.

Ale nie wnikam Twoja przyczepa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jet taka, że panele można łączyć zarówno równolegle, jak i szeregowo, jednak są do spełnienia warunki.
Jeżeli nie chcemy się zastanawiać, dlaczego coś nie do końca działa, jak powinno, nie chcemy nieprzewidzianych problemów,
znacznego spadku wydajności systemu itp., to łączone w powyższy sposób panele, powinny być o identycznych parametrach, a najlepiej
jeszcze od tego samego producenta. Przede wszystkim, nie powinno się łączyć równolegle paneli o różnych napięciach,
natomiast szeregowo, o różnym natężeniu prądu. Poza tym, same panele mają podane w parametrach max napięcie systemu podczas łączenia szeregowego, w którym mogą pracować. To ograniczenie dotyczy również kontrolera, ale na ogół  będzie to wartość znacznie mniejsza, niż podana dla systemu paneli. Jeśli się o tym zapomni, to kontroler się uszkodzi. Łącząc panele równolegle, zwiększamy otrzymany prąd, natomiast łącząc szeregowo, zwiększamy napięcie systemu paneli. Podczas pracy z panelami, a zwłaszcza ich łączeniu, trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie, gdyż uzyskiwane napięcia mogą przekroczyć granicę bezpieczeństwa.
Panele najlepiej mieć w tym czasie całkowicie zakryte. Co do sposobu łączenia paneli, to powinien on wynikać z przewidywanych warunków
oświetleniowych dla naszych paneli, a to wynika z preferowanego sposobu "karawaningowania", jednak zauważyłem, że nie zawsze jest to wybór
świadomy i przemyślany. Zdania są różne, pewnie dlatego, że każdy najczęściej posiada inny sprzęt, inny kontroler, akumulator, czy też inny sposób użytkowania systemu (przeważające warunki naświetlenia).
Oczywiście mam na myśli nasze karawaningowe zastosowania. Zarówno dla łączenia równoległego, jak i szeregowego, nie można
zapominać o włączeniu dobrze dobranych diod bocznikujących obwody (tzw. bypass). Jeśli się o tym zapomni, to w przypadku zacienienia częściowego, a tym bardziej całkowitego, uzyskiwana moc z całej instalacji drastycznie spadnie lub całkowicie zaniknie, mimo że pozostały panel(le) będzie oświetlony w całości.
Gdy parę lat temu robiłem taką instalację w swojej przyczepie, to dwa identyczne panele 100 W, połączyłem właśnie szeregowo, mimo że zastosowałem kontroler MPPT. Dla mnie, łączenie paneli w szereg było korzystniejsze, ale może być też korzystniejsze, gdy kontroler jest typu PWM. Jak do tej pory, nie narzekam, wszystko spisuje się znakomicie.
W tym temacie pokazywałem, że nawet w polskich warunkach geograficznych można często osiągnąć maksymalne parametry:
https://forum.karawaning.pl/topic/27643-instalacja-elektryczna-do-niezależnego-karawaningu/?do=findComment&comment=679577

PS

Diody zamontowałem do kawałków kątowników Alu i przykręciłem do ram paneli od spodu. To rozwiązanie mocno na wyrost, ale miałem takie odcinki kątownika, więc znalazłem dla nich zastosowanie :D

 

dioda bypass.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał radiatora :)  i dobrze miał się poniewierać niech mocniej studzi diodę  - nie zaszkodzi :)
pytanko czy opisywałeś gdzieś zasady  doboru  i jakie to diody ?

Pytam bo pomału u mnie przychodzi czas na ostateczne decyzje i zakupy - koci mi się tak możliwość że nie będzie to 320w jak pierwotnie zakładałem w jednym panelu a 2 x  po 200w
Zrobię w najbliższych dniach posta jak sobie to mniej więcej u mnie wyobrażam - wdzięczny byłbym Krzysiek  gdybyś zaglądnął i dorzucił uwagi :) 

2 godziny temu, Kristofer napisał:

Zdania są różne, pewnie dlatego, że każdy najczęściej posiada inny sprzęt, inny kontroler, akumulator,
czy też inny sposób użytkowania systemu (przeważające warunki naświetlenia).

Na pewno tak własnie jest bo ani sprzęt ani uwarunkowania nie są jednakowe u wszystkich  - własnie tu tez dochodzą warunki naświetlenia chciałoby się stać w cieniu a to kłóci się mocno z efektywnością fotowoltaiki i przy przyjęciu takiego założenia system wg mnie należy "przewymiarować" aby był skuteczny i wystarczający dla zapotrzebowania na energię  :)  podobna sytuacja jeśli ma być również użytkowany w zimie gdzie mamy krótszy czas ekspozycji na słońce.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, znasz moje posty na forum, więc pewnie zrozumiesz. :D Nie zakładałem tematu, o systemach PV, ponieważ jeśli taki bym "popełnił", to pewnie w tym zapędzie, podszedłbym do zagadnienia zbyt kompleksowo, zatrzymując się przy każdym szczególe, na jego dokładne omówienie i to począwszy od samego montażu, klejenia, poprzez obwody przyłączeniowe, a kończąc na omówieniu składników systemu, sposobu ich dobierania i obecnie dostępnych nowości. To temat "rzeka", dlatego tyle samo czasu by pochłonął. Na dodatek, każdy ma inne oczekiwania i sposób korzystania z takiej instalacji, więc siłą rzeczy, trzeba by było pomyśleć o różnych wariantach. W zasadzie można by takiego tematu nawet nie kończyć, bo pewnie każdego dnia byłoby coś do dopisania. Czasu mi brakuje, niestety. :sciana:  Kiedyś miałem się do tego zmobilizować, ale obecnie wątpię, czy byłoby na forum takie zapotrzebowanie,  :niewiem:zwłaszcza, że w międzyczasie pojawiło się kilka tego typu tematów, w których też sporo pisałem.
Nie były to informacje spójne, ponieważ pisane wyrywkowo i pod dany wątek, ale jednak. Gdzieś być może jest i o tych diodach, ale jak ten fragment teraz znaleźć :hmm:
Generalnie, dioda dobrana z duuużym zapasem do max prądu z panelu. Nie lubię i nie zalecam pracy elementów w okolicy granicznych parametrów. Oczywiście diody Schottky’ego, a z racji miejsca zamontowania, to z jak najmniejszym spadkiem napięcia na złączu, zwłaszcza w chwilach, gdy jest ono gorące (choćby tylko od słońca i temperatury pod panelem) i tu właśnie miałem problem, bo ciężko mi było znaleźć coś odpowiedniego. Pamiętam, że ściągałem je wówczas z zagranicy.
Krzysiu, oczywiście w miarę możliwości mogę zerknąć, jak coś wrzucisz, ale nie zawsze śledzę wszystko na bieżąco, dlatego prosiłbym w takiej sytuacji, o link na PW.
Wracając do owej diody, to zamontowana jest z galwaniczną izolacją od radiatora, a więc i od ramy panelu (też tak na wszelki wypadek, gdyby zdarzyły się jakieś przepięcia elektrostatyczne w czasie jazdy, burzy itp.). Całość zamknąłem w szczelnej puszce. Tak to wyglądało, gdy nie były jeszcze podłączone przewody i "radiator" nie był przykręcony do panelu:

puszka.jpg.fd18c412f180837a92a5b10e14183b93.jpg

61919918_puszka2.jpg.62de033ece35695269235e718abab8f3.jpg

 

Tuż przed przykręceniem jednego z paneli do przyklejonych dwa dni wcześniej uchwytów. Opaski przytrzymują jedynie okablowanie, aby nie było luźne.
1729464317_panel2.thumb.jpg.3fea3d37145a67fb5a17a776506a9836.jpg

1924006079_panel1.thumb.jpg.d9407cde90479a4107d38abd13767de0.jpg

 

Przepraszam, że trochę zaśmieciłem wątek tym, jak zwykle przydługim postem :blagac:

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Tak ale nie w nieskończoność wysokości napięcia - należy po prostu  sprawdzić   parametry regulatora  zarówno pwm jak i mppt

 

Dlatego napisałem: 

"Sprawdz sobie do jakiego napięcia Twoj mppt bedzie w stanie pracowac. Coby sie nie okazalo ze panele polaczone szeregowo dadza za duze napiecie.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.