Skocz do zawartości

Wymiana solara na mocniejszy.


Tecra

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, danielpoz napisał:

Z racj że używam aku 150ah nawet zimą to jakieś tam pijęcie mam.

Bynajmniej nie twierdze że nie masz pojęcia, nie było o tym mowy.
Jednak aby to był wymierny argument w dyskusji to najlepiej daruj sobie złośliwości bowiem one nie są argumentem  i napisz czym te 150Ah  ładujesz np zimą 
Dziwne że kilku teoretyków jak piszesz  twierdzi zgodnie że 160W to grubo mało do 200Ah a jeden praktyk twierdzi inaczej :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

15 minut temu, danielpoz napisał:

Jeśli dobowe zużycie energi będzie większe niż to co w ciagu doby dostarczy nam solar to aku 100ah też nie będzie doładowany. Po kilku/ kilkunastu dniach prądu nam zabraknie z tym że mając aku 200ah nastąpi to później. 

Myślenie to jednak pojęcie względne...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz wersja uproszczona bo widzę że są kłopoty:

 

Może zamiast pojemności w Ah to podstawmy litry np. wódki?

Jedziemy na wakacje i zabieramy na zapas dwie skrzynki wódki, każda skrzynka ma po 10litrów(100Ah ;)  ) ulubionej wódeczki.   Czyli razem 20 litrów wody ognistej.

Z racji że jesteśmy pijakami dziennie wypijamy sobie litra ( nasze dobowe zużycie prądu), są wakacje i nie oszczędzamy na zdrowiu...

Nasza ukochana żonka dba o nas i każdego dnia kupuje nam 0.5l takiego samego trunku. (to nasz dostawca energii-solar. Raz słońce świeci a raz chmury)

 

a) Po 10 dniach pobytu ile zostanie nam w skrzynkach wódki? 

b) Po tylu samo dniach z tym że żonka kupuje nam codziennie litra (przez 12 godzin piękne słońce)

c) Też po 10 dniach ale żona nam nic nie kupuje. ( spadł śnieg i dupa z solara)

 

ile procent będzie w skrzynkach(akumulatorach) po tych 10 dniach zakładając wersje a, b lub c?

Ile będzie w w skrzynce jeśli byśmy zabrali tylko jedną (10litrów

/100Ah)???????

 

Oczywiście to uproszczone bo pomijam że aku nie ma liniowości, są różne temperatury no i faza księżyca ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kalapan napisał:

Ja mam panel 160W, regulator MPPT 20A  i akumulator 105 Ah , nigdy mi prądu nie zabrakło. No chyba, że ktoś chce lodówkę podłączyć.  Przy panelu 160W akumulator 200Ah jest stanowczo za duży, nigdy się na cacy nie doładuje dlatego prądu brak.

 

hej

żeby nie czytać za dużo i nie mącić sobie w głowie potrzebuję szybkiej rady od fachowców

od Bartka będę brał panel 160W, aku coś w okolicach 100Ah, regulator jeszcze nie wiem poza faktem że 20A (co polecacie)

kabelki kupione 6mm2 - odległość panel aku to ok 6 m

a pytanko dotyczy lokalizacji regulatora "

PWM czy MPPT

i gdzie go wstawić (oczywiście będę podłączał układ tak jak sztuka nakazuje czyli solar-reg-aku i od regulatora odejście na instalację 12V)

1-  metr od panela - konieczność ciągnięcia kabli od regulatora do instalacji 12V (krócej niż w opcji 3)

2- trzy metry od panela - dla mnie najwygodniej bo w tym miejscu miałbym podłączenie regulatora z aku do instalacji kampera

3- przy samym aku - konieczność ciągnięcia kabli od regulatora do instalacji 12V (dłuższe niż w opcji 1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Cie kasa puszcza zdecydowanie MPPT
dałbym opcja 2 - 3 m to nie szał - przy dużym przekroju spadek na pewno jakiś też będzie ale mnie nie straszy
zagadaj jeszcze do kol @PolariS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, chris_66 napisał:

1-  metr od panela - konieczność ciągnięcia kabli od regulatora do instalacji 12V (krócej niż w opcji 3)

2- trzy metry od panela - dla mnie najwygodniej bo w tym miejscu miałbym podłączenie regulatora z aku do instalacji kampera

3- przy samym aku - konieczność ciągnięcia kabli od regulatora do instalacji 12V (dłuższe niż w opcji 1)

U mnie wyszło 4 metry od panelu do regulatora i ok. 1 metra od regulatora do akumulatora. Nic się nie dzieje, nic nie grzeje, wszystko działa perfekcyjnie.  Co do regulatora to też bym radził MPPT. Sam nawet testowałem na działce zwykły PWM i MPPT i przekonałem się, że jest jednak znaczna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, chris_66 napisał:

poczekam, może sam przyjdzie

6 metrów od akumulatora (2x3metry)  jeśli dasz przekrój min 6mm2 to tragedii nie będzie,  ostatecznie sprawdzisz to jeszcze w słoneczny dzień na rozładowanym akumulatorze, wystarczy zmierzyć spadek napięcia na przewodach pomiędzy akumulatorem a regulatorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PolariS napisał:

6 metrów od akumulatora (2x3metry)  jeśli dasz przekrój min 6mm2 to tragedii nie będzie,  ostatecznie sprawdzisz to jeszcze w słoneczny dzień na rozładowanym akumulatorze, wystarczy zmierzyć spadek napięcia na przewodach pomiędzy akumulatorem a regulatorem. 

6mm2 kabel już jest

6mb => czyli 6 czerwonego i 6 czarnego :winner:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, skoro są fachowcy to niech się wypowiedzą. Przykładowo mamy nie znanych parametrów  panel. WIemy że 12V chcąc podłączyć kolejny bez wymiany starego jak to zrobić? Znalazłem schemat że można podłączyć różne napięcia, lub amp lub jedno i drugie. Jak Wy to widzicie chce dołożyć jeszcze jeden.NIestety z tabliczki został tylko 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, chris_66 napisał:

6mb => czyli 6 czerwonego i 6 czarnego

Czyli w sumie 12 metrów,  Musisz sprawdzić spadek napięcia, najlepiej pod jak największym prądem oraz w punkcie "gazowania" akumulatora, jaki jest u Ciebie akumulator?

Wcześniej zasugerowałem się opcją nr 2 czyli 3 metry od solara i jakoś tak sobie przyjąłem że też jest 3 metry od aku.

Tak to jest jak się wieczorem forum czyta. Akurat wczoraj wróciłem późno bo robię instalację do haka w holowniku i np do zasilania przyczey idzie przewód 10mm2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

se pogadaliśmy

 

Wieczór, zmęczenie i to dobre warunki

 

Ja mówię o metrach instalacji a Ty o metrach kabla

 

Najwygodniejsza dla mnie opcja to regulator w połowie instalacji, czyli po 3 metry instalacji, czyli po 6 metrów kabla z każdej strony regulatora

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danielpoz - ja to widzę trochę inaczej - inne proporcje - zakładamy dłuższy urlop min. 2-3 tygodnie.

Opcja 1. Pijesz 5 flaszek z kolegami i Twoja kochana żona donosi Ci 7 flaszek dziennie - super. Pokłóciłeś się i są ciche dni. Tak więc zapasu z jednej skrzynki starczy Ci na 4 dni. Do tego czasu musisz się pogodzić. Jak byś miał 2 skrzynki, to możesz czekać aż 8 dni i być może do tego czasu żonie przejdzie. Jak się już pogodzicie to wcześniej czy później znowu będziesz miał 2 pełne skrzynki i znowu się możesz pokłócić. Czyli fakt - tutaj zgadzam się z Tobą - dla kłótni 8 dniowej warto mieć drugą skrzynkę. Jednak warunek jest jeden - żona musi Ci donosić więcej niż wypijasz.

Opcja 2. Pijesz 5 flaszek a Twoja żona donosi Ci 5 flaszek dziennie. Analogicznie jak poprzednio, przy jednej skrzynce masz zapas na 4 dni a jak masz drugą to i na 8 dni. Jednak tutaj jak już się pogodzicie, to już nie możesz się drugi raz pokłócić, bo zapasu nie ma :( Dodatkowo masz złe samopoczucie widząc puste miejsca w skrzynkach :wrrr: O tej opcji piszą chłopaki.

Opcja 3. Pijesz 5 flaszek a kochająca żona donosi Ci co najmniej 7 flaszek. Jesteście na tyle dobraną parką, że się prawie nigdy nie kłócicie, a jak już to max 2-3 dni. Tak więc jeżdżąc bez sensu wozisz jedną zakurzoną skrzynkę (zainwestowałeś w balast).

 

Summa summarum, fajnie jest mieć zapas, jednak żona musi donosić więcej, niż Ty wypijasz i nie możesz się za często kłócić. Tak więc najfajniej jest mieć dwie żony i móc pić 10 flaszek dziennie :P Oczywiście, że jak jesteś cienias i maksymalnie wypijesz 5 flaszek, to bez sensu jest mieć dwie żony :(

 

Przy weekendowych wypadach możesz jeździć bez żony i z jedną skrzynką :D

Nie ważne, którą opcję wybierzesz, ważne aby nie dopuścić do kaca :jump:

 

 

 

@chris_66 przy średnicy 6mm2 i przy max 10A robiłbym tak, jak Ci wygodnie.

Rozumiem, że oczywiście wiesz, że do panela są dedykowane kable (droższe) a w budzie możesz ciągnąć "zwykły" kabelek 6mm2? Bo z Twojej wypowiedzi nie jestem tego do końca przekonany - pierw kupujesz kabel a dopiero potem zastanawiasz się gdzie i ile go użyć :niewiem:

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, chris_66 napisał:

Najwygodniejsza dla mnie opcja to regulator w połowie instalacji, czyli po 3 metry instalacji, czyli po 6 metrów kabla emoji106.png z każdej strony regulatora

To trochę zmienia postać rzeczy - strata będzie większa - sam sobie musisz odpowiedzieć czy akceptowalna :)  straty będą ok 1,5% - 0,2V
Mozna ze wzoru policzyć ale ja leniuch jestem :) 
Tu masz liczydełko na excelu do ściągnięcia https://napiecie.salama.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=3890
Możesz sobie wprowadzać zakładana max akceptowalna stratę i uzyskasz wyniki max długości dla kilku przekroi kabla - liczy już dla odcinków dwużyłowych :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.