Skocz do zawartości

Wymiana solara na mocniejszy.


Tecra

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór, 

Mam u siebie zainstalowany solar 160 W, dwa aku po 100 Ah i zauważyłem, że czasami brakuje mi prądu. Jeśli chciałbym wymienić na solar np. 270 W, to od czego zacząć albo najlepiej gzie kupić komplet, jakiej firmy i na co zwrócić uwagę przy montażu. Czy laik da radę wymienić to sam niczego nie psując czy raczej poszukać fachowca?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, Tecra napisał:

Czy laik da radę wymienić to sam niczego nie psując czy raczej poszukać fachowca?

Zleć to komuś bo skoro zadajesz takie pytanie to szkoda sobie zrobić kuku. Temat nie jest zbyt skomplikowany ale pomyłka zemści się okrutnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to bardzo trudne na dzień dobry musisz napisać jaki masz regulator oraz sprawdzić czy większy 270 W zmieści się na dachu bo takie panele mają już spore wymiary. Przemyśl czy nie lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie drugiego 160 W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160W panel to dobre źródło prądu pod aku 80-100Ah. Dla dwóch aku po 100Ah szeregowo, nawet ok. 350W mocy na dachu będzie spoko, ale tu już się kłania solidny regulator. W innym wątku pisałem ostatnio, jakie zalety miałyby 2 mniejsze panele zamias 1 dużego. Można byłoby trochę zoptymalizować ładowanie (dać panele w szeregu na wyższym napięciu pod kątem regulatora MPPT, rozłożyć na dachu tak, żeby nie groziło zacienienie panelu itd.). Trzeba byłoby dobrać panel o podobnych napięciach pracy jak ten już istniejący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, czyś napisał:

Dla dwóch aku po 100Ah szeregowo,

Kolega ma chyba  2x100Ah 12v  - czy chcemy 24v ?        jeśli tworzymy baterię akumulatorów 12v to   równolegle

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest taka prosta jak by się wydawało, był ostatnio temat, że jakiś magik do regulatora  mppt podłączył używany solar z demobilu  ( 48V) olewając zalecane napięcia. Regulator lekko się stopił ale los oszczędził "laika" więc ponarzekał na wątpliwą jakość regulatora i gitara. 

Do autora tematu,

określ mniej więcej jakie masz zapotrzebowania na energię (być może drugi aku jest nie potrzebny ) panel 160 W nie naładuje 200 Ah.  ( bo rozumiem, że aku masz spięte równolegle ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panel 160W, regulator MPPT 20A  i akumulator 105 Ah , nigdy mi prądu nie zabrakło. No chyba, że ktoś chce lodówkę podłączyć.  Przy panelu 160W akumulator 200Ah jest stanowczo za duży, nigdy się na cacy nie doładuje dlatego prądu brak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz parametry na przykładowej specce w zał. - pierwszy z brzegu poli który mi sie nawinął

Prawda jest taka że dla tej baterii akumulatorów 2x100Ah przy zachowaniu reżimu rozładowania max 50% panel 160W musiałby pracować codziennie w maxie tego co potrafi wytworzyć - istotny jeszcze byłby regulator  wiadomo ze mppt pracuje efektywniej - założenie kompletnie  nierealne  - pół pochmurnego dnia w lecie albo jesień  krótszy dzień i albo zarzynamy baterię albo szukamy słupka jeśli mamy ładowarkę tylko jaki sens ma wtedy układ solarny ?
Jeśli nie ma ładowania innym źródłem i chcesz utrzymać jako baterie 2x100Ah trzeba dołożyć co najmniej drugi  taki sam panel
albo przy Twoim 1-nym panelu 160W odłączyć jeden aku   bo 200Ah po prostu zarżniesz  o ile już to się nie zaczęło dziać - ciężko powiedzieć za mało danych nie wiemy co to za akumulatory

Nie wiem skąd takie zapotrzebowanie na energię u Kolegi się bierze  nawet z lodówką i webasto  się przymierzałem - 300w i 120Ah 

 

Screenshot_15.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8A ma nie naładować aku 200Ah? Oczywiście będzie to trwało odpowiednio dłużej. 100Ah naładuje się szybciej ale o połowe będziemy mieli mniej energii do dyspozycji.

 

Przedziwne teorie o zażynaniu akumulatora?

A wszyscy się zachwycają ładowarkami z Lidla czy jakieś Juli które ledwo 3A potrafią oddać z siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady eksploatacji akumulatorów  - poczytaj 
Konsekwencje niedoładowania i nadmiernego rozładowania  - poczytaj

gadka jest o układzie zasilanym z solara
12 h słońca - policz 
pół pochmurnego dnia - policz
6-8h w jesieni  - policz
No co za pech że słońce w nocy nie świeci
Ładowanie akumulatora prądem 10 godzinnym - poczytaj, policz

A później możemy pogadać czy teorie o zarzynaniu aku są prawdziwe

Ładowarka z Lidla - zobacz do jakich aku jest zalecana
To urządzenie właściwie do podtrzymania a nie ładowania dużych akumulatorów

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma takie parametry

 

Model SGM-FL-160W
Dane elektryczne
Moc szczytowa [Pmax]: 160Wp
Sprawność ogniwa: 21,7%
Sprawność modułu: 20,4%
Napięcie mocy maksymalnej [Vmp]: 17,8V
Natężenie prądu mocy maksymalnej [Imp]: 8,99A
Napięcie obwodu otwartego [Voc]: 22,3V
Prąd zwarciowy [Isc]: 9,71A
Dane mechaniczne
Typ ogniw Mono GERMANY SOLAR
Ilość ogniw 36
Waga modułu 2,5kg
Promień gięcia 3m
Grubość bez boxa 3,5mm
Grubość boxu 20mm
Długość przewodów 1m
Rodzaj złączy MC4
Wymiary 670x1490x3,5mm

 

2 minuty temu, danielpoz napisał:

8A ma nie naładować aku 200Ah? Oczywiście będzie to trwało odpowiednio dłużej.

Problem w tym, że to nie ładowarka tylko solar. Będzie on ładował sporą mocą przy dobrym słońcu. Ale słońca nie mamy 24 godz. na dobę. Więc w dobrym słońcu  jakiś czas będzie ładował mocniej, potem coraz gorzej , a  gdy słońce zajdzie to właściwie przestanie ładować. I tu ładowarka mimo gorszych parametrów wygra - bo będzie ładowała cały czas.  I teraz taki 160 W solar nie zdąży naładować 200 Ah akumulator, przychodzi wieczór i na dodatek akumulator ten będzie znowu obciążany - i tak w koło , więc kiedy ma się w pełni naładować? Będzie wiecznie niedoładowany i  dodatkowo sporo obciążany. Nigdy się nie naładuje do pełna, więc szybko go szlag trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, smok_wawelski napisał:

Zasady eksploatacji akumulatorów  - poczytaj 
Konsekwencje niedoładowania i nadmiernego rozładowania  - poczytaj

gadka jest o układzie zasilanym z solara
12 h słońca - policz 
pół pochmurnego dnia - policz
6-8h w jesieni  - policz
No co za pech że słońce w nocy nie świeci
Ładowanie akumulatora prądem 10 godzinnym - poczytaj, policz

A później możemy pogadać czy teorie o zarzynaniu aku są prawdziwe

Ładowarka z Lidla - zobacz do jakich aku jest zalecana
To urządzenie właściwie do podtrzymania a nie ładowania dużych akumulatorów

Z racj że używam aku 150ah nawet zimą to jakieś tam pijęcie mam. Praktycznie co tydzień wyjazdy i sprawny aku w mroźne dni jest dla mnie sprawą nr 1. W każdym razie nie jestem teoretykiem?

Ja potrafie liczyć i logicznie myśleć w tym temacie. Polecam czytanie ale takie połączone z myśleniem?

Pozdrawiam specjalistów teoretyków?

 

14 minut temu, kalapan napisał:

Mój ma takie parametry

 

Model SGM-FL-160W
Dane elektryczne
Moc szczytowa [Pmax]: 160Wp
Sprawność ogniwa: 21,7%
Sprawność modułu: 20,4%
Napięcie mocy maksymalnej [Vmp]: 17,8V
Natężenie prądu mocy maksymalnej [Imp]: 8,99A
Napięcie obwodu otwartego [Voc]: 22,3V
Prąd zwarciowy [Isc]: 9,71A
Dane mechaniczne
Typ ogniw Mono GERMANY SOLAR
Ilość ogniw 36
Waga modułu 2,5kg
Promień gięcia 3m
Grubość bez boxa 3,5mm
Grubość boxu 20mm
Długość przewodów 1m
Rodzaj złączy MC4
Wymiary 670x1490x3,5mm

 

Problem w tym, że to nie ładowarka tylko solar. Będzie on ładował sporą mocą przy dobrym słońcu. Ale słońca nie mamy 24 godz. na dobę. Więc w dobrym słońcu  jakiś czas będzie ładował mocniej, potem coraz gorzej , a  gdy słońce zajdzie to właściwie przestanie ładować. I tu ładowarka mimo gorszych parametrów wygra - bo będzie ładowała cały czas.  I teraz taki 160 W solar nie zdąży naładować 200 Ah akumulator, przychodzi wieczór i na dodatek akumulator ten będzie znowu obciążany - i tak w koło , więc kiedy ma się w pełni naładować? Będzie wiecznie niedoładowany i  dodatkowo sporo obciążany. Nigdy się nie naładuje do pełna, więc szybko go szlag trafi.

Jeśli dobowe zużycie energi będzie większe niż to co w ciagu doby dostarczy nam solar to aku 100ah też nie będzie doładowany. Po kilku/ kilkunastu dniach prądu nam zabraknie z tym że mając aku 200ah nastąpi to później. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.