Skocz do zawartości

Zakup nowej przyczepki DMC do 1210


kiejstut

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

jestem nowym zapaleńcem karawaningu i mam kilka wątpliwości dot zakupu, będę wdzięczny za podpowiedzi od doświadczonych Koleżanek i Kolegów.

Priorytet to masa zespołu do 3500kg dlatego poszukję przyczepki o max DMC 1210.  Z mojego rozeznania aby zachować odpowiedni standard wyposażenia w grę wchodzą 3 marki:  Burstner, Hobby i Caravelair. Czy moge prosić o opinie ?

Ceny za granicą są niestety wysokie ceny pomiędzy 7000 a 8000 Eu !!!

Taniej w dobrym wyposażeniu można kupić DMC 1300, 1350  ale tu wchodzą opłaty VIA TOOL  i dodatkowe prawo jazdy z wpisem chyba 96 czy musi być B+E ?

Jakie są procedury aby je wyrobić?

Z jakimi orientacyjnymi kosztami ViaTool  należy się liczyć robiąc ok. 8000km w sezonie za granicą ? Czy to duży problem ?

Czy można dołożyć do przyzczepy mover ? Jakie warunki musi spełniać przyczepa i jakie to koszty ?

Będę wdzięczny za bezcenne Wasze podpowiedzi.

pozdrawiam

Kiejstut

465 TS.jpg

430 TN.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zestaw przekracza 3.5t a przyczepa to przyczepa inna niż lekka to do kierowania takim zestawem potrzebujesz B96 lub B+E.

Nie wiem czemu akurat te 3 marki wytypowałeś. W zasadzie możesz szukać wśród każdych marek.

viaTOLL obowiązuje tylko w Polsce. Za granicą płacisz zazwyczaj tylko za holownik do 3.5t - poza Słowacja i Szwajcarią.

Mover to koszt około 3500-4000 za najtańszy sprzęt + Aku + ładowarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał:

Jeśli zestaw przekracza 3.5t a przyczepa to przyczepa inna niż lekka to do kierowania takim zestawem potrzebujesz B96 lub B+E.

Nie wiem czemu akurat te 3 marki wytypowałeś. W zasadzie możesz szukać wśród każdych marek.

viaTOLL obowiązuje tylko w Polsce. Za granicą płacisz zazwyczaj tylko za holownik do 3.5t - poza Słowacja i Szwajcarią.

Mover to koszt około 3500-4000 za najtańszy sprzęt + Aku + ładowarka.

Dziekuję, 

może źle mnie poinformowano albo źle zrozumiałem VIA TOLL tylko w PL ?  A za granicą ? Nie ma opłat za drogi expresowe? Jakie opłaty ponoszę jadąc po autostradzie płatnej np we Francji lub Włoszech czy Grecji ciągnąć zestaw auto 2290  + przyczepa  1350 = 3640 kg  - jak za autostardę auto + przyczepa ?  Czyli poz RP problemów z VIATOLL nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisał Jacek-Viatoll tylko w Polsce. W większości krajów europejskich (oprócz wyżej wymienionych przez Jacka) ważne , aby holownik mieścił się do 3,5t przyczepa nie istotna, często na promach liczy się ewentualnie długość zespołu.. Koszt viatolla jest mocno uzależniony od wieku (A zarazem normy emisji spalin) . Przy Euro 4 koszty nie są duże. Jednak poniżej tej normy...Przy euro 3, euro 2 robią się koszty. Wszystko jeszcze zależy jak dużo jeździsz i którędy  :)

Screenshot_20200119-143330_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję, 
może źle mnie poinformowano albo źle zrozumiałem VIA TOLL tylko w PL ?  A za granicą ? Nie ma opłat za drogi expresowe? Jakie opłaty ponoszę jadąc po autostradzie płatnej np we Francji lub Włoszech czy Grecji ciągnąć zestaw auto 2290  + przyczepa  1350 = 3640 kg  - jak za autostardę auto + przyczepa ?  Czyli poz RP problemów z VIATOLL nie ma?
"viaTOLL" za granicą będzie Cię obowiazywac jeśli Twój holownik ma DMC powyżej 3.5t. jeśli mniej to w większości przypadków jesteś traktowany jako auto osobowe nawet jak ciągniesz przyczepę i zestaw przekracza 3.5t

Zresztą wszystko na temat winiet masz na forum, włącznie z cenami w danych krajach na 2020 rok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.