Skocz do zawartości

Sikalastomer, dekasyl czy taśma butylowa


Baamber

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Jak w temacie chciałem się spytać kolegów co do specyfików do uszczelnień przyczepy. 

Na wstępie chciałem zaznaczyć że rozstaje się z moją hobby 420 de lux i witam z... Avondale dart z powodu niskiego dmc wielkosci i wyposażenia. 

Oczywiście kupiłem ciut zalaną (przedniaściana, poszło po profilu naroznym z przodu) lecz zaciek świeżutki i mam nadzieję bez grzyba... No chyba że stelaż przedniej ściany ale najwyżej wymienię (w hobby też wymieniałem).  Bo srodek przód ciut ruchomy. 

Dodam że kupno suchej angielki graniczy z cudem ile by nie kosztowała, chyba że w angli ale tam są droższe niż u nas ale w lepszym stanie. 

Teraz do rzeczy, będę wymieniał w niej uszczelnienia (pewnie najpierw stelaż przedniej ściany) pewnie pracę opiszę na forum ale waham się co do materiału uszczelnienia. 

Z jednej strony fajna by była taśma butylowa (ze 3mm) ale kojarzy mi się z towarem który reaguje z temperaturą (im cieplej tym miętsza?) 

Może Sikalastomer? Uszczelniałem nim uszczelki okien w hobby (łaczenie gumy z poszyciem zew.),  fajnie się lepi i chyba nie reaguje na temperaturę. 

A może dekasyl?  Tego nie używałem ale dużo czytałem na forum (często używacie dekaseal) jest dekasyl ms-1, ms-2, ms-5 ale nigdzie nie mogę znaleźć czym się różnią. 

I teraz moje spostrzeżenia :

Taśma najłatwiejsze rozwiązanie i najładniejsze ale mam watpliwosci co do reakcji na upały... 

Sikalastomer gorzej się kładzie i potrafi z czasem-podczas pracy przyczepki- wypłynąć z pod listew więcej niż tuż po położeniu (tzn kładę skręcam profile,  wygląda powiedzmy dobrze ale po kilku jazdach więcej go się wyciska spod listwy)  więc gorzej z estetyką. 

A dekasyl nie mam zdania bo nie używałem. 

Dodam że profile narożne mam płaskie (tzn bok ściany i nie zachodzą na górę dachu). 

Uszczelnienie ktore tam jest obecnie jest jak plastelina a na rogach przyczepy są

szparki tak jak by profil był ciut poluzowany wkrętami. 

Docelowo jeszcze podoszczelniam zawiasy (profile)  okien,  kierunki,

profile dolne, przednie i tylne. 

Co byście radzili na moją konstrukcje przyczepki? 

Co sądzicie o w/w produktach? 

Czy taśma butylowa np. Z alle... Nadaje się pod profile czy są np.  Różne taśmy butylowe (chodzino skład np domieszek) ? 

Przyczepa ma sztywne ściany (rzadkość wśród angielek) więc nie jest przegnita

 

 

 

Edytowane przez Baamber (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam. 

Poprzednia to hobby de lux 1989r także skok cywilizacyjny zrobilem i robotę na parę weekendów ?

Będę wrzucał w nowym wątku ale chyba będę demontował przedni plastik (ścianę zewnętrzną) przyczepa to avondale dart 556/6

Ogolnie po ogladaniu wielu angielek myślałem że nie kupię żadnej (każda miala ruchome ściany czyli zgnilce) aż w końcu się trafiła sztywna z malym defektem ktory uda się usunąć. 

Przy rogu jest spuchnieta przednia ścianka pionowa (pod tymi 3 oknami) tylko mam wątpliwości co do taśmy butylowej pod profile... 

I myślę żeby miedzy dach a przód (ten plastik) dac sike 221 albo 552 i na to profil na taśmę butylową lub Sikalastomer lub dekasyl

Zastanawiam się jaka jest konstrukcja tego stelaża w przedniej ściance

Edytowane przez Baamber (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to musisz jeszcze zaczerpnąć trochę wiedzy. Coś wiesz, ale jeszcze nie do końca.

Uszczelniaczami z firmy Dekalin jest 8936/8869 i jeszcze 1512/1517 (te stosujemy przy oknach dachowych). Taśmy butylowe przeznaczone do karawaningu mają zazwyczaj 2 mm grubości. 3mm z mojego doświadczenia jest troszkę przygrube, ale najlepsze IMO rozwiązanie to kupienie uszczelek z położonym uszczelniaczem. 

 

Dekasyle najlepiej masz opisane tu: 

Uszczelniacze - https://dekalin.de/dekalin-caravan-anwendungsbereiche/dichten/

Klejo - uszczelniacze https://dekalin.de/dekalin-caravan-anwendungsbereiche/kleben-dichten/

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten wątek. 

Nie wiem czy dobrym rozwiązaniem było by zastosowanie uszczelki z uszczelniaczem jeśli oryginalnie nie było uszczelki. 

Wolalbym dać 3 mm ponieważ nie wiem czemu spękało uszczelnienie na rogach (pewnie praca przyczepy) ale ewidentnie kest to inne uszczelnienie niż w mojej starej hobby. 

W Hobby się ciągnie a tu rwie jak plastelina. 

Co się stanie jak dam 3mm?  

Najwyżej wyjdzie nadmiar. 

Zobaczę jak to wyglada bez profila, jesli będzie rowna zakladka między dachem a ścianą boczną to dam 2mm bo fakturę blachy mam płaską 

Ja dawałem w Hobby Sikalastomer pod uszcelki okien z zewnątrz 

Edytowane przez Baamber (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sika 710 to butyl który się ciągnie dekasyl czy jakoś tak co kolega wyżej wspomniał to także uszczelniacz lecz lepiej się go układa ale i jest 3x droższy od 710. Co byś nie położył będzie ok. Taśma butylowa i 710 tak samo się zachowują są to też masy butylowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pod listwy aluminiowe najlepsza jest taśma butylowa o grubości takiej jak szczelina w listwie. Najlepiej kupić szarą lub białą, one mają większą lepkość i na pewno nie wypłyną pod wpływem temperatury, a taśma dokładnie wypełni przestrzeń pod listwą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.