Jump to content
Amator 666

Zakup auta oraz fotowoltaiki

Recommended Posts

Magneto61
W dniu 6.01.2020 o 19:00, tamtam napisał:

Panele słoneczne to temat rzeka...
Są monokrysztaly, poli, czy amorficzne. Stąd też różnice w ich cenie, nie tylko w sposobie montażu.

I panele perowskitowe. A tak w ogóle to wyspy Kanaryjskie z kamperem czy z przyczepą są wg. mnie niezbyt dobrym pomysłem. 

tantalos
W dniu 4.01.2020 o 15:51, Amator 666 napisał:

Przebywanie raczej stacjonarne, dwa tygodnie tu, dwa tygodnie 10-20km dalej. 

Co do paneli i mocy to jeden 250w będzie dla mnie mało jakoś to sobie tak wyliczyłem, będą dwa po ok 250-300 największy problem pobór to lodówka.

Koledzy dobrze radzą a od siebie dodam że jeśli lodówka na prąd to tylko sprężarkowa i na postoju aku z panelami powinien tydzień wytrzymać, ale najlepiej testy zrobić bo zależy to finalnie od mocy,rodzaju, paneli i regulatora, pojemności aku , nasłonecznienia i ogólnego zużycia prądu przez mieszkańców.

Amator 666

Dzięki wielkie 

Coraz więcej wiem dzięki Wam!!! 

Pytania kolejne:

-Magneto, dlaczego słaby pomysł na wyspy kanaryjskie??????????? 

-I ta lodówka nieszczęsna absorcyjna,gazowa,sprężarkowa itp,itd. nie daje mi spokoju nie mogę rozkminić co jest co, i co jest dobre,może ma ktoś "złoty" środek/pomysł i wytłumaczy obszerniej, resztę powoli rozumiem i wydaje mi się że wiem co mniej więcej z każdym tematem robić. 

Chyba że macie jeszcze jakieś wpadki z doświadczenia i mnie czymś oświecicie na starcie-najlepiej widziane najgorsze sytuacje a nie tylko co jest w tym piękne:-) 

Na zasadzie załóżmy blog/forum o czarnej stronie kamperowania 😉

Tak czy inaczej marzenia wygrywają a drobne uniedogodnienia tylko nas uczą na przyszłość. 

Dziękuję! 

Amator 666

P.S.

Czy jest jakaś strona żeby umówić się z "jakimiś innymi" kamperowiczami na wyjazd/spotkanie wspólne podróżowanie?

Ja wiem i rozumiem że każdy kto się tego podejmuje chce świętego spokoju vel wolności (są różni ludzie od korporacji,przez artystów muzyków, ludzi po dużych doświadczeniach życiowych każdy ma swoją historię) i każdy woli spędzić czas w swoim gronie ale czy istnieje strona gdzie czasem się umawiacie na wyjazd lub chociaż na spotkanie gdzieś poza Polską? 

smok_wawelski

A  choćby to forum, choćby forum camperteam.pl 

Cichociemny jesteś - uzupełnij profil bodaj lokalizacją - ułatwi to takie lokalne kontakty

39 minut temu, Amator 666 napisał:

-I ta lodówka nieszczęsna absorcyjna,gazowa,sprężarkowa itp,itd. nie daje mi spokoju nie mogę rozkminić co jest co, i co jest dobre,może ma ktoś "złoty" środek/pomysł i wytłumaczy obszerniej, resztę powoli rozumiem i wydaje mi się że wiem co mniej więcej z każdym tematem robić. 

poczytaj o zasadach działania lodówek i   przyswój pojęcia: lodówka absorpcyjna, lodówka sprężarkowa - spoko pogadamy wtedy konkretniej - sorki dziś już kelnerka z tacką wyszła z roboty :)

czesto w przyczepach lodówa absorpcyjna 3 zasilania 230v prąd przemienny +12v prąd stały + gaz
czesto w kamperach  lodówka sprężarkowa zasilana 230v przez przetwornice 12/230 gdzie żródłem prądu jest solar i aku 12v

załapiesz rodzaje lodówek - wracaj i gadamy :) 

sorry że tak bezceremonialnie ganiam - ale naprawdę jak masz podstawy lepiej się gada i więcej można pomóc i doradzić  - kelnerki miewają wychodne :) a wujek google zawsze przyjacielem :) 

Edited by smok_wawelski (see edit history)

Amator 666

Czytam i co z tego Smoku, dla mnie logiczne rzecz biorąc to zasilanie na trzy opcje gaz/12/230,

Gaz nie wchodzi raczej w grę tak jak pisałem pierwotnie.

Profil uzupełniłem :-) 

Pozdrrrrrrrr 

Wiktor z Rzeszowa 

smok_wawelski

O niedaleko - no to, spoko - jeździsz a4 - wpadaj z węzła Łagiewniki na kawę - lookniesz na budowę blaszanki - pogwarzymy i wiele będzie jasne - jak mnie tylko w chacie złapiesz to zapraszam tel poszedł na prv :) 
w ramach rewanżu kiedyś może   na Kanary mnie zaprosisz jak się zadomowisz  i bedzie kwit :bevil:

na szybko

w kamperze - najlepiej lodówka taka jak domowa spręzarkowa normalna na 230v  - chodzi o zużycie energii - zasilana z przetwornicy 12/230   przetwornica prąd z aku   aku ładowane solarem i masz full autonomie, można dołożyć ładowarkę jakbyś się gdzieś do słupka 230v dorwał to się wspomożesz - zużycie energii małe bo bierze tylko jak sprężarka chodzi sprężając czynnik chłodniczy który następnie się rozpręża i chłodzi - to trochę tak jak klima w aucie

absopcyjna grzeje czynnik grzałką  lub gazem - zużycie energii dużo wieksze nie wydolisz solarem

Amator 666

No i to jest konkret odpowiedź! 

Łagiewniki mimo że ja TIR-owiec to dla  mnie za daleko :-)) 

Nie "zapuszczam"się dalej jak komina nie widzę :-)) bo i bym się mógł zgubić:-)) 

No to lodówka już mniej więcej rozkminiona, 

A po kanarach nie ma sprawy z żoną jesteśmy w temacie (bardziej Ona niż ja) także możesz się czuć naszym gościem :-) 

smok_wawelski

Qurde tirowiec - 167km i nie dojedzie  autostradą  Tacho pewnie ze 3 pauzy by wybiło - patrzcie go jaki wokółkominowy :) no faktycznie na podwórko koniem to byś dał rade ino gdzie naczepe zostawić ? :) 
Spoko za Kanary dzięki :) 

To ja Cie w Rzeszowie najadę jak do nowych włascicieli mojej budy pojedziemy do Tuchowa  - bo bus bez tacho lata :) 

Dawaj - rozkminiany następne graty :) 

Amator 666

:-)) 

tamtam
W dniu 12.01.2020 o 02:45, Amator 666 napisał:

Czytam i co z tego Smoku, dla mnie logiczne rzecz biorąc to zasilanie na trzy opcje gaz/12/230,

Gaz nie wchodzi raczej w grę tak jak pisałem pierwotnie.

Profil uzupełniłem 🙂

Pozdrrrrrrrr 

Wiktor z Rzeszowa 

Kompresorowa lodówka potrafi schłodzić wnętrze i utrzymać temperaturę nawet gdy jest bardzo gorąco na zewnątrz. To jest jej olbrzymia przewaga.

Minus: musi mieć stale prąd i tutaj pojawia się problem, gdy będzie zachmurzenie przez 2-3 dni to prądu zabraknie. Niektóre kompresorowe lodówki pracują na 12V i na 230V, nie trzeba przetwornic.

Lodówka absorpcyjna ma zaletę używania gazu jak będzie kiepska pogoda i słońca za mało aby naładować akumulatory.

Moje panele słoneczne dają na tyle prądu że używam lodówki na 12V przez ok 6h dziennie od mniej więcej 10tej do 16tej. Zależy od tego pod jakim kątem stoję względem słońca, miesiąca itd. Teraz wymienię regulator na MPPT, to będzie lepiej, ale to wyjdzie mi w testach. Moja lodówka na rozruchu pobiera max 10,5A potem zużycie spada.

Wg mnie wychodzisz trochę od d... strony. Najpierw policz ile będziesz miał zapotrzebowania na prąd, potem policz że musisz mieć gdzie zgromadzić (aku) prąd na 2-3 dni z zapasem. To wg mnie optymalny czas, bo jak ma dłużej lać to się po prostu stamtąd zbierasz i przestawiasz na inne miejsce. Chyba że jesteś fanem deszczowej pogody.

Potem policz czy da się aż tak duże akumulatory naładować Twoimi panelami - wątków o tym jest na forum dużo, nawet ja kiedyś coś napisałem. Potem czy da się aż tak duże akumulatory zamontować-czy masz na tyle miejsca. Do tego dochodzą koszty wymiany akumulatorów (tutaj poszukaj wątki o czasie życia akumulatora w przyczepie/kamperze i co jaki czas musisz je wymienić). Jak chcesz zbudować baterię akumulatorów to muszą być z jednej partii produkcyjnej. Jak jeden z nich padnie to już ich nie połączysz równolegle i musisz wymieniać wszystkie.

Widziałem na necie urządzenia do ładowania i rozładowywania kilku akumulatorów (rodzaj inteligentnych separatorów), ale nie widziałem ich na oczy ani nie znam kogokolwiek kto by ich używał, no i kwestia ceny...

Policz, sprawdź jakiej pojemności aku potrzebujesz, czy się zmieszczą, czy nie będzie za ciężko w jednym miejscu, dobierz solary.

Ja z w/w powodów nie wymieniałem lodówki z absorpcyjnej na kompresorową...

mundek28

Żadna domowa tylko sprężarkowa na 12 v przeznaczona do kamperów i jachtów. Podobnie  kredensu nie wstawiaj do kampera.

chris_66
Żadna domowa tylko sprężarkowa na 12 v przeznaczona do kamperów i jachtów. Podobnie  kredensu nie wstawiaj do kampera.

Nie przesadzaj. Bardzo ładnie działa w kamperze czy budzie cywilna lodówka z przetwornicą zasilana z solara

Łza Włóczynutka

Tylko jak długo? konstrukcja zwykłych lodówek wyklucza ich użytkowanie w czasie transportu a nawet do doby po zakończeniu transportu. To że działa, nie znaczy że podziała długo. Lodówki do pojazdów i jachtów mają inny czynnik i inną konstrukcję.

smok_wawelski
34 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

konstrukcja zwykłych lodówek wyklucza ich użytkowanie w czasie transportu a nawet do doby po zakończeniu transportu. To że działa, nie znaczy że podziała długo.

teoretyzowanie - ile lodówek tak przetrenowałeś że tak autorytatywnie twierdzisz ?
jak przezwyciężysz niechęć do CT - to poczytaj ile lat służą już ludziom najzwyklejsze lodówki i ile z nimi jeżdżą

34 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Lodówki do pojazdów i jachtów mają inny czynnik i inną konstrukcję.

i zapomniałeś dodać że mocno inną cenę

Zajadę 4 kredensy za 4 lata a co co roku kolor sobie zmienię ale i tak będę  do przodu przed Dometic'iem czy czymś podobnym 
ile kosztuje takie coś kamperowo jachtowe żeby miało pojemność chłodziarki 54 l i oddzielny zamrażarki  26 l ?  - kredensowe 7 stów  a taka 80l z zamrażalnikiem w środku to z 4-5stówek  a malizna 40-50l to ze 3 stówki   -  jakie przeliczenie na Dometica czy Elektroluxa - korzystne ?

Zdechnie mi gdzieś we świecie  - no problem - pierwszy lepszy elektro market i kupie taka samą za w gabarytach za 200 ojro i nawet browar mi sie nie zdąży zagrzać

1 godzinę temu, mundek28 napisał:

Żadna domowa tylko sprężarkowa na 12 v przeznaczona do kamperów i jachtów.

skoro chodzi wielu ludziom dość długo to przeczy to tej regule - owszem uwarunkowania techniczne znam 

jak chcesz lodówke 12v pod kampera  w dość sensownej cenie - owszem robi takowe człowiek z CT - uzbrój się jednak w dużą cierpliwość