Jump to content
Andrzeju

Kupno przyczepka-blad w rejestracji?

Recommended Posts

Andrzeju

Witam. Kupiłem przyczepke lekką sam. Po kupnie i dokładnym sprawdzeniu dowodu rejestracyjnego okazuje się że w miejscu liczba osi wpisane jest 2. Moja przyczepka jest jednoosiowa (dwa kola). Więc sprawdziłem co jest wpisane w cepiku a tam raport o pojeździe: SAM przyczepa lekka, cieżarowa. Liczba osi 2-tak jak w dowodzie. Masa własna pojazdu 160 kg. Dopuszczalne ładowność 430 kg. Dopuszczalna masa całkowita 600 kg. Rok produkcji 2000. Moje pytanie co tu sie wyrobilo? Czy ja to źle interpretuje? Czemu są 2 osie? Czemu jest przyczepa lekka, ciężarowa? Czy to jest jakas pomyłka z rejestracją czy jakiś wałek, jeśli tak to czy można to odkręcić? Mogę ją teraz przerejestrować na siebie tak jak jest? Co w chwili zatrzymania przez policję? Tzn nie bedzie się zgadzała liczba osi? Aa i czy ja mogę wogole ciągnąć przyczepę na kat. B pod nazwą 'przyczepa lekka ciezarowa'? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Thomas

heh ja miałem wpisane "naczepa kempingowa"- jakiś gamoń urzędas tak wpisał i ja musiałem się bujać i to odkręcać. Przed przerejestrowaniem musisz to odkręcić, wizyta w stacji kontroli i wydziale komunikacji załatwi sprawę. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Malinki

Jeśli posiadasz fakturę zakupu (u producenta) lub świadectwo homologacji, to bez problemu WK wprowadzi zmiany.

Opis "przyczepa lekka" informuje że przyczepa ma DMC poniżej 750 kg i nie podlega corocznym badaniom technicznym.

Opis "ciężarowa" mówi o  jej przeznaczeniu czyli przewozu materiałów w szerokim tego słowa znaczeniu.

Czy możesz tym jeździć? TAK, byle DMC 600kg nie przekraczało wpisanego DMC w dowodzie ciągnącego pojazdu, oczywiście pozycja Q2. Liczba osi nie ma tu znaczenia.

Będziesz mógł jeździć do chwili kontroli i wychwycenia błędu. Policjanty mogą zatrzymać DR i skierować pojazd do badania na Stacji kontroli celem sprostowania nieprawidłowości.

Na kategorii B możesz prowadzić zestaw pojazdów składający się z auta o DMC 3500kg i przyczepy lekkiej DMC750kg. Tak więc szerokiej drogi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyś

Masa przyczepy nie może przekraczać DMC dla przyczepy bez hamulca (domniemuję że jest niehamowana) wpisanej do DR holownika, i nie może zostać przekroczone DMC zespołu pojazdów z DR, faktycznie na  kat. B można to nawet podpiąć do holownika z DMC równo 3,5 tony (tyle że przekraczając DMC 3,5 t, viatoll będzie się kłaniał). 

SAM najprawdopodobniej nie będzie miał ani świadectwa homologacji, ani faktury zakupu - produkcja jednostkowa. Ale przy pierwszej rejestracji powinien zostać złożony szkic (projekt) i opinia rzeczoznawcy plus zaświadczenie z badania techniczne ze stacji kontroli pojazdów - zwykle w WK, w którym następuje pierwsza rejestracja kserują te dokumenty do akt (teczki) prowadzonej dla pojazdu, więc powinno to być w tym WK, w którym cepka jest dotychczas zarejestrowana. Jak dotrzesz do tych dokumentów, będziesz wiedział, czy to błąd popełniony przy pierwszej rejestracji [co dawałoby się wyprostować], czy może jakiś "wałek" dokonany później (np. zrobiona nowa przyczepka, a numery i tabliczka identyfikacyjna nabite z jakiegoś "zgniłka" z zamierzchłej przeszłości - są takie przypadki, i to wcale niemało - zwłaszcza jak przyczepka wygląda młodo, a data pierwszej rejestracji "zamierzchła") [w legalizowanie tego bym się już nie bawił, tylko uderzał do sprzedającego z rękojmią, niech bierze to padło z powrotem, i niech oddaje $$].

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukpyr

bardzo proste rozwiązanie. Przed przerejestrowaniem na ciebie jedz na OSKP i powiedz ze chcesz wyprostować dane zawarte w dowodzie rej (niezgodność liczby osi ) .Kumaty diagnosta nie powinien robić problemów załóżmy ze po drodze nie było pozbycia sie jednej osi :) . Diagnosta może zażądać wagi pojazdu czyli zwyczajnie zważyć przyczepę .  Możesz spodziewać sie problemów w wydziale a wcale może nie być  bo panie jak mają tak napisane to dla nich jest to święte. Wszystko zależy jak opisze to diagnosta i czego oczekują w WK. Co do ze przyczepa jest lekka i ciezarowa to tak ma być. Rodzaj pojazdu - przyczepayczepa lekka podrodzaj- ciężarowa 

Wcześniej udaj sie zadzwoń do WK , przedstaw sytuacje i zobaczysz co oczekują urzędnicy 

Edited by lukpyr (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrzeju

Dziękuję Panowie za podpowiedzi co zrobić. Pojechałem do WK tam gdzie była zarejestrowana przyczepka i po odnalezieniu dokumentów w archiwum okazało się błąd zrobili właśnie tam. Zapłaciłem niecale 20 zł i wydano mi dokument ze wszystkim danymi potrzebnymi do rejestracji. W poniedziałek lece rejestrować, mam nadziej że uda sie bez komplikacji.

Mam jeszcze jedno pytanie. Nr VIN na dyszlu jest wybity lecz słabo widoczny. Lata zrobiły swoje a do tego warstwy farby jeszcze bardziej to przykrywaja. Macie jakiś pomysł co zrobić by nr był lepiej widoczny? Wybić nowy? 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
tantalos

Ha ha, urzędnik za swoją pomyłkę kazał zapłacić 20zł.  Odnośnie vin to zapytaj diagnosty,  jeśli tabliczka czytelna to może nabije nowy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bob Duży
2 godziny temu, tantalos napisał:

Ha ha, urzędnik za swoją pomyłkę kazał zapłacić 20zł.  Odnośnie vin to zapytaj diagnosty,  jeśli tabliczka czytelna to może nabije nowy?

Niestety my jesteśmy pionkami. Ja kupiłem samochód w Gdańsku, Wrangler miał wbity Hak o czym świadczyły wpisy w karcie pojazdu i dowodzie(zrobiłem fotki karty pojazdu) przerejestrowałem auto ale nie zwróciłem uwagi  z tym hakiem. Po przyjechaniu do domu zobaczyłem że jednak hak nie został wbity a w komunikacji usłyszałem "stacja diagnostyczna,pisemko i poprawimy" k.rwa  mój bład bo nie sprawdziłem ale pomimo dowodu w postaci karty pojazdu tz zdjęcia z adnotacją mieli mnie w dupie. Nic mnie już nie zdziwi... musiałem zapłacić za przegląd czas paliwo do WK ponad 100km.... ale to nie ich wina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...