Skocz do zawartości

CA , KA, CE, KE czyli jak nazywamy przyczepy, pola, pojazdy.


Cathay

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie.

Jak mówimy a jak nie. Dlaczego te proste rzeczy są tak skomplikowane. O ile przysłowiowy Kowalski może sobie mówić jak chce, o tyle pasjonaci powinni znać prawidła, a zawodowcy to już obowiązkowo. A właśnie oni (właściciele i zarządcy campingów) mają z tym największy problem. Z lektury cenników można ułożyć słownik głupot karawaningowych. 

A więc u nas w Polsce, w języku polskim jest przyczepa:

1. KEmpingowa

2. KAmpingowa

3. CEmpingowa

4. CAmpingowa

Moim zdaniem przyczepa KEmpingowa.

 

A gdzie wypoczywamy?

1. KEmping

2.KAmping

3.CEmping

4. CAmping

W tym przypadku prawidłowa jest opcja czwarta czyli CAmping

 

A co z samochodami kempingowymi?

Kamper, CAmper, czy może RV które jest praktycznie nieużywane.

Chyba KAmper.

 

Ale te kilka powyższych opcji to jeszcze mało. Twórcy cenników są bardziej kreatywni.

O ile słowo "CAMPING" jest najpopularniejszym nazewnictwem, o tyle "PRZYCZEPA KEMPINGOWA" już nie jest prostą sprawą. W 11 na 21 przypadków używa się po prostu nazwy przyczepa i już.

A kamper to słowo zakazane. Dwa na 21 campingów nazwały ten pojazd prawidłowo!!! No jeszcze dwa kolejne użyły słowa KAMPER, ale z dodatkowym słowem które w ich zamiarze miało coś wyjaśnić? Aż w sześciu przypadkach szefostwo jest bliżej branży funeralnej niż karawaningowej, bo u nich goszczą AUTOKARAWANY i AUTOCARAVANY.

Komplet, czyli CAMPING, PRZYCZEPA KEMPINGOWA, KAMPER zaliczył tylko jeden camping z 21. Pewnie dlatego że własciciele są bywalcami naszego forum. Gratuluje Campingowi Pod Brzozami z Ustronia.

A może to jednak oni wszyscy mają rację? Jeśli jest z nami dobry znawca języka, to niech nas oświeci.

tabela przedstawia zestaw 21 campingów z bałtyckiego wybrzeża. Brałem je wyrywkowo, z pamięci. Nie sprawdzałem wszystkich, ale nie sądzę aby wyniki uległy znaczącej poprawie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CampingiNazewnictwo.JPG

Edytowane przez Cathay (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek trzeba zacząć jeszcze od tego czy KARAWANING czy CARAVANING. 

Jak zakładałem forum, doszedłem do wniosku że ta forma wypoczynku stanie się na tyle popularna, że na stałe w naszych słownikach zagości spolszczone karawaningowanie.

Kilka miesięcy po starcie forum, rusza czasopismo "Polski CARAVANING". Tu w samej nazwie brak trochę konsekwencji. Ostatnio powstała "Polska Grupa CARAVANINGOWA". Nie wiem, może marketingowo, słowo niespolszczane brzmi bardziej profesjonalnie... 

Ja jestem zdania że trzeba być konsekwentnym. Tj. jeśli jedziemy na Camping, to używamy przyczepy Campingowej lub Campera i Caravaningujemy. 

Jeśli jedziemy na Kemping, używamy przyczepy Kempingowe, Kampera i Karawaningujemny. 

Oba te zestawy uważam za poprawne. Hybrydy czyli Kamping, Cemping są dla mnie błędem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Camping czy kemping:
Wg słownika języka polskiego PWN forma camping i kemping są formami poprawnymi. Tak samo campingowy i kempingowy:
https://sjp.pwn.pl/szukaj/kemping.html

Caravaning czy karawaning:
Jeśli chodzi o karawaning to zarówno to tu też obie forym (caravaning i karawaning) są formami poprawnymi:
https://sjp.pwn.pl/szukaj/karawaning.html

Ciekawa jest natomiast definicja karawaningu. Wg SJP PWN to turystyka polegająca na podróżowaniu samochodem z przyczepą campingową. Wychodzi na to, że podróżowanie kamperem nie jest karawaningiem :D

Camper czy kamper:
Tu sprawa się już bardziej komplikuje, bo SJP dopuszcza tylko kamper
https://sjp.pwn.pl/szukaj/kamper.html

Natomiast poradnia językowa już jest odmiennego zdania, a ich wypowiedź w zasadzie ma zastosowanie też do powyższych:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/camper-czy-kamper;11007.html

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

Nie wiem dlaczego ale irytuje mnie jak ktoś nazywa kemping "Pole kempingowe". Ja jeżdżę na kempingi a nie na pola. Dla mnie pole to namiotowe a nie kempingowe.

Tak mi się przynajmniej wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, bw81 napisał:

Ciekawy temat.

Nie wiem dlaczego ale irytuje mnie jak ktoś nazywa kemping "Pole kempingowe". Ja jeżdżę na kempingi a nie na pola. Dla mnie pole to namiotowe a nie kempingowe.

Tak mi się przynajmniej wydaje.

Nie wiem czy tu nie wchodzi w grę to samo co Hotel/Motel/Hostel. Tzn, może być że nazwa Camping jest zastrzeżona ustawowo dla obiektów kategoryzowanych.

Dość niedawno było o tym spore zamieszanie na FB, gdzie redaktor tłumaczył się w jakiś śmieszny sposób, że obiekty które mają wysoką kategorię mają odpowiednie ciśnienie w hydrantach ppoż :mlot:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem ten wątek dotyczący używania nazwy camping. Jak dobrze pamiętam chodziło o to, że tylko zrzeszone w PFCC będą mogły posługiwać się tą nazwą...

To absurd większy niż "pole campingowe"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciekawy temat, poruszany w gronie rodzinnym na początku przygody karawaningowej.

A moje pytanie: Jak jeździmy na miejscówki za FREE (wyznaczone) lub inne "niestrzeżone" to uprawiamy Freestyle, czy Dzikusujemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jacek00 napisał:

Ciekawa jest natomiast definicja karawaningu. Wg SJP PWN to turystyka polegająca na podróżowaniu samochodem z przyczepą campingową. Wychodzi na to, że podróżowanie kamperem nie jest karawaningiem :D

Dla mnie to jasne i wynika z etymologii samego słowa

Z bliskiego francuskiego Caravane, od starego francuskiego carvane, z perskiego کاروان (kârvân), z środkowego perskiego k ʾ LW ʾ n ' (kārawān), ostatecznie z proto-Indo-European * Ker- ( "Armia") (skąd stary angielski ). Słowo to zostało użyte do wyznaczenia grupy ludzi, którzy podróżowali na wielbłądzie lub koniu na Jedwabnym Szlaku.

Czyli jadą jeden za drugim jak przyczepa za autem.

Kamper byłby tu wielbłądem z ludzką głową ?

 

A jak dla mnie to Karawaning uprawiam kiedy jadę z przyczepą kempingową na kemping

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Malinki napisał:

A moje pytanie: Jak jeździmy na miejscówki za FREE (wyznaczone) lub inne "niestrzeżone" to uprawiamy Freestyle, czy Dzikusujemy?

Czy freestyle? To słowo jest tak "szerokie" że połowę czynności w życiu możemy pod to podciągnąć?

A "dzikusowanie"? Może bardziej "dzikowanie" albo "dziczenie"?  Nie wiem

Dzikusowanie to zachowywanie się jak "dzikusy" a to mi się z piękną dziką wyspą kojarzy. Więc pierwsza rzecz to rozbieramy się. Potem ubijamy jakiegoś zwierza. Bez tego nie ma dzikusowania :)

 

22 minuty temu, filipert napisał:

A jak dla mnie to Karawaning uprawiam kiedy jadę z przyczepą kempingową na kemping

A jak na festiwal muzyczny jedziesz z budą to już nie jest karawaning?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Cathay napisał:

Więc pierwsza rzecz to rozbieramy się. Potem ubijamy jakiegoś zwierza. Bez tego nie ma dzikusowania :)

Same fakty. Palimy ognisko , pieczemy zwierza, popijamy trunkami, tańce też bywają...super zostawić cywilizacyjne wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bw81 napisał:

irytuje mnie jak ktoś nazywa kemping "Pole kempingowe"

 

3 godziny temu, Tomii napisał:

być że nazwa Camping jest zastrzeżona ustawowo dla obiektów kategoryzowanych.

Tomi ma rację, camping musi spełnić szereg wymogów określonych w ustawie. Przed otwarciem wymogi te muszą zostać skontrolowane przez jakąś komisję. I sposób opodatkowania oraz sposób prowadzenia działalności gospodarczej jest wymuszony. Obiekt musi zostać wpisany w jakiś tam rejestr obiektów noclegowych.

Pole namiotowe czy biwakowe - nie musi spełniać żadnych wymogów, nie trzeba też działalności gospodarczej, podobnie z opodatkowaniem. Praktycznie wystarczy kawałek łąki i można otwierać, tak jak kwatery agroturystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja rozumiem "nomenklaturę". Teoretycznie wszyscy muszą płacić podatek dochodowy jeśli mają dochód.

Ja miałem na myśli to, że ktoś jadąc na 4 gwiazdkowy kemping mówi czy pisze "jadę na pole kempingowe".

Z drugiej strony - niech każdy jeździ gdzie chce - byle był zadowolony - niezależnie jak to nazywa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisano  wiele kempingów nie jest kempingami - tu jednak nie j. polski ma znaczenie a Ustawa o usługach turystycznych mówiąca w art. 36 i dalszych

Cytat

art. 36 - definicje
4) kempingi (campingi) – obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych (campobusach) i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące usługi związane z pobytem klientów; obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych; 

art. 37 - klasyfikacja
2) kempingów (campingów) – cztery kategorie oznaczone gwiazdkami;

art. 38 - omawia sposób kwalifikacji i ewidencji

Jak widać ustawodawca tez jest rozchwiany językowo - ale zgodzę się z ustawodawcą że w j. polskim nie istnieje kamper  a poprawna nazwa to samochód mieszkalny

4 godziny temu, Tomii napisał:

że obiekty które mają wysoką kategorię mają odpowiednie ciśnienie w hydrantach ppoż

Tomii nie znam tego tłumaczenia redaktora i oczywiście że ciśnienie nie stanowi o kategorii ale obiekty kategoryzowane jako jeden z warunków muszą posiadać  ilość i sprawność  hydrantów, środków gaśniczych określoną w odpowiednich przepisach p.poż  - jak każdy obiekt hotelowy - w myśl ustawy kemping jest obiektem hotelowym

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.