Skocz do zawartości

Konwersja vanów w kampery


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

Na pewno skrzytam z Twojego doświadczenia jeszcze ;)
Interesuje mnie jeszcze ile powinno być okien dachowych i gdzie powinny być umieszczone. Dwa są ok? (jedno większe w "salonie" i jedno mniejsze w kiblu?)

Teraz już wiem, że "trojaczki" odpadają: są za krótkie - moja zabudowa wymaga 420cm. 

[łóżko 200 + łazienka 105 + stolik z siedzeniami 116]

Najciekawsze propozycje to transit lub movano/master one mają w okolicach 1,1 - 1,2t ładowności i długość 4,2 lub 4,3m; Są jeszcze iveco daily || sprinter || crafter o bardzo fajnej długości  - 4,6m i to by było super - ale krytycznie niskie ładowności - w tej chwili to mnie od nich odstrasza.

Teraz będę musiał sobie oszacować ile mogła by ważyć zabudowa z elementami które by mnie interesowały, łóżko (piętrowe chyba 2+1) łazienka, lodówka,  szafka "kuchenna", szafki boczne, zbiorniki, markiza, rowery z bagażnikiem oraz wyposażenie luzem. (garnki, talerze, materace, śpiwory, ubrania itp.), ścianki działowe łazienki, okna dachowe, okna boczne.
 

i to szacowanie wagi zaczyna być najgorsze. Szczególnie, że już same rowery, koło zapasowe, dodatkowy akumulator, markiza.......... i tak można liczyć, ja na szybko dałem ze 150kg wyposażenia. Do tematu takiego kampera wrócę, lub z braku czasu kupię gotowego od jakiegoś zapaleńca :) , który ten czas miał - ale w chwili jak zaczniemy śmigać we dwoje.

Przy załodze 2+2 nauczonej mieć ze sobą wszystko mogę od razu montować hak i zapinać towarówkę na hak. Tylko delikatnie mówiąc idea kampera wtedy umiera.

Ewentualnie taki lekko przeważony może iść na Polskie drogi, naszych kontrolerów z ITD takie przeważania jak 300kg nie interesują skoro obok "busiarz" jedzie przeważony o 3-5-7 ton...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 303
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 godziny temu, kit napisał:

@golob napewno kolega już sie zapoznał z tematem a jedynie chce zasiegnąć jeszcze innego tworu

jasne, tak tylko podpowiedziałem, nie budowałem campervana (kiedyś pewnie bym chciał) ale jak sobie hobbistycznie śledzę temat w różnych miejscach, a jak pisałem jest tego zatrzęsienie na forach, FB, YT to trochę jak z budową domu, każdemu co innego pasuje i czego innego potrzebuje, ale wiele tematów jest już przewałkowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odpływie szarej mysi być syfon bo będzie śmierdziało, nawet jak to tylko woda z mydlinami będzie. 

A w kwestii zamarzania, to dwa kilo soli nie załatwi problemu? 
 

W temacie przeładowania i wag. 
Gdy moim pojechałem na przegląd kazali jechać zważyć. Wyszedłem z auta, idę do budki a pani pyta ile ważę aby mnie odjęła. A potem pyta czy coś jeszcze odjąć, bo ona wpisze ci sobie życzę. 
 

dzisiaj miałem spotkanie z firmą transportową. 49 8-10 paletowców, wszystko na iveco. Pytam jak to jest z tą ładownością. On mówi że po zamontowaniu sypialni i innych pierdach zostaje znacznie poniżej tony. Średnio frachty mają po 2-2,5 tony. 
ITD łapie średnio raz na kwartał i płaci 800 zł opłaca się. Jakby wszyscy jeździli legal to inflacja by poszła znacząco w górę! 
Szkoda że tak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

ile powinno być okien dachowych i gdzie powinny być umieszczone. Dwa są ok? (jedno większe w "salonie" i jedno mniejsze w kiblu?)

Nie ma jakiś sztywnych reguł
wg mnie w łazience na bank cenowo 40x40 niewiele sie różni od 28x28 tu dam ze stała wentylacją, drugie daję nie w salonie ale nad spaniem

Zresztą  u mnie bedzie układ prawie bliźniaczy jak u kol. @kit - zakładam likwidacje ławki przód i zamianę na fotel z racji wygody podróżowania dla zony, ale może i tak fabrycznie na pewien czas zostanie  u nas 3-cia osoba jest to temat wyjazdowo-marginalny córa ma 23 lata to pojedzie z nami 1 może 2 razy w roku

@kit  - trochę ta ławeczka angielska daje w kość na to przejście co piszesz - pięknie  komunikacyjnie byłoby gdyby ławeczka miała szer jak łazienka :) .   
zrezygnowałeś z ubraniówki ?  niepotrzebna czy dla luzu ?  gdzie masz umiejscowione ogrzewanie ?

wnetrze.jpg

3 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

moja zabudowa wymaga 420cm. 

nie wiem w jaki rocznik bazy mierzysz  w L4 po 2014 pakę masz 4070mm

41 minut temu, Cathay napisał:

Na odpływie szarej mysi być syfon bo będzie śmierdziało, nawet jak to tylko woda z mydlinami będzie. 

racja - to oczywiste sorry nie napisałem,  sól jedna wada - trza pamiętać żeby posolić  :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maarec napisał:

... Do tematu takiego kampera wrócę, lub z braku czasu kupię gotowego od jakiegoś zapaleńca :) , który ten czas miał - ale w chwili jak zaczniemy śmigać we dwoje. ...

Nie ma co czekać bo lata lecą a co będzie to nie wiadomo ;) Zabudowa blaszanki mi zajęła ok 200h więc da się wygospodarować :D

16 minut temu, smok_wawelski napisał:

Nie ma jakiś sztywnych reguł
wg mnie w łazience na bank cenowo 40x40 niewiele sie różni od 28x28 tu ze stała wentylacją, drugie daję nie w salonie ale nad spaniem

Nad spaniem okno dachowe faktycznie niezbędne szczególnie gdy jest piętrus ;) A centralnie nad częścią dzienną to strzał w dziesiątke i każdemu polecam Smoku pomyśl ... ;)

18 minut temu, smok_wawelski napisał:

...

@kit  - trochę ta ławeczka angielska daje w kość na to przejście co piszesz - pięknie  komunikacyjnie byłoby gdyby ławeczka miała szer jak łazienka :) .   
zrezygnowałeś z ubraniówki ?  niepotrzebna czy dla luzu ?  gdzie masz umiejscowione ogrzewanie ?

...

Ławeczka się znalazła bo to było najprostsze/szybsze rozwiązanie ale czy tak zostanie finalnie to niewiem :niewiem:

Szafa jest nad całą szoferką ;) a ogrzewanie na ściance aneksu kuchennego

3 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

...Teraz będę musiał sobie oszacować ile mogła by ważyć zabudowa z elementami które by mnie interesowały, ...

Spokojnie z tymi wagami ;) naprawde trzeba by cuda robić żeby brakło ładowności, przyjmując że mamy ja na poziomie 1,2t

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, kit napisał:

bo lata lecą a co będzie to nie wiadomo ;) Zabudowa blaszanki mi zajęła ok 200h

wiadomo co będzie - grzbiet się będzie przy budowie ciężej giął,  lata lecą kości twardnieją :) 
200rbh  no to taki dobry miesiąc z lekkimi nadgodzinkami - realne  jak najbardziej tak myśle że mi wyjdzie podobnie.

 

55 minut temu, kit napisał:

centralnie nad częścią dzienną to strzał w dziesiątke i każdemu polecam Smoku pomyśl ...

Pomyśle - każda rada z praktyki jest warta przemyślenia, trochę mi sie to z planem solarów kłóci ale dachu jest sporo :) 
Oswietleniowo to najkorzystniejsze na pewno, planuje uchylne okno w drzwiach suwanych i okno przy stoliku wiec światła będę miał raczej dość ale na pewno przemyśle :) 

 

55 minut temu, kit napisał:

czy tak zostanie finalnie to niewiem :niewiem:

 mawiaja i sporo w tym prawdy że prowizorki sa najtrwalsze  :) 

 

55 minut temu, kit napisał:

Szafa jest nad całą szoferką

W H2 u mnie - myślałem też tak zrobić pawlacz ale trochę nisko, miedzy szoferka a drzwiami przesuwnymi boku jest ten schodek  50cm jak znalazł - chyba jednak tu wmaszczę ubraniówkę

 

55 minut temu, kit napisał:

ogrzewanie na ściance aneksu kuchennego

tak myślałem i chyba jak ostatecznie zdecyduję się na Trume to też ja tak wpasuje - kłopot tylko jakbym miał np 3002 z kominem  dachowym nie bardzo będzie którędy z nim wyjść
ogrzewanie to u mnie jeszcze sprawa otwarta - zobaczymy co będzie z budą czy lunę ją za jakieś małe pieniądze czy bedzie rozbiórka przeszczep :)  ale faktycznie bardziej pasiłaby mi taka jak u Ciebie z wylotem spalin pod podłogę - mało tego widać na rynku wtórnym, a w produktach Trumy jej nie widzę - jest tylko S 2200 ale ona z ma 1800W i wydmuch na bok -  Jakbyś miał gdzieś typ lub fote Twojej podeślij proszę.

 

55 minut temu, kit napisał:

Spokojnie z tymi wagami

Podzielałbym to zdanie ale to pierwsza moja konserwa wiec sie nie zarzeknę - kontrola wag nie zaszkodzi na pewno :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam Carvera i z angielek idzie je dostać bez większego problemu ;) tylko trzeba zwracać uwage na moc  Budowa blizniacza z Trumą a wylot spalin pod podłoge rozwiązuje wiele problemów w blaszance Przed montażem miałem wiele obaw ale teraz wiem że niepotrzebnie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, smok_wawelski napisał:

nie wiem w jaki rocznik bazy mierzysz  w L4 po 2014 pakę masz 4070mm

2016-2017, takie zaraz po zakończeniu leasingu. Widzę, że jest sporo takich aut, więc można coś wybrać. 4070 to jednak za mało podłogi :(
Zazdroszczę wam, że możecie mieć łóżko w poprzek, ja się nie zmieszczę w ten sposób.. Łóżko muszę mieć wzdłuż i zabierze 2metry podłogi. To generuje wszystkie moje dalsze problemy, gdyby nie to, nie musiał bym się pchać w takie długie wersje i liczyć każdy cm.

 

Prze chwilą przeglądnąłem kilkanaście sprinterów, ładowność mają OK, ale nigdzie nie podano wymiarów paki (poza jakimiś kretynskimi opisami "jumbo" albo "maxi średniak"). napisałem do sprzedawców może się czegoś dowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

2016-2017, takie zaraz po zakończeniu leasingu. Widzę, że jest sporo takich aut, więc można coś wybrać. 4070 to jednak za mało podłogi :(
Zazdroszczę wam, że możecie mieć łóżko w poprzek, ja się nie zmieszczę w ten sposób.. Łóżko muszę mieć wzdłuż i zabierze 2metry podłogi. To generuje wszystkie moje dalsze problemy, gdyby nie to, nie musiał bym się pchać w takie długie wersje i liczyć każdy cm.

 

Prze chwilą przeglądnąłem kilkanaście sprinterów, ładowność mają OK, ale nigdzie nie podano wymiarów paki (poza jakimiś kretynskimi opisami "jumbo" albo "maxi średniak"). napisałem do sprzedawców może się czegoś dowiem

ostatnio dużo kolegów idzie w zakup nowego busa -(piszę z ilości zapytań o ubezpieczenie takiego kampera), ze względu na przebiegi używek i ich stan.

https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-ducato-fiat-ducato-l4h3-2-3-mj-180-km-bialy-radio-z-navi-webasto-lozko-ID6CF29c.html#d84d886256

zobacz przebieg - 622000 km w roczniku 2017. Może lepiej znać faktyczny przed zakupem niż żyć w przekonaniu, że te 195000km w 2 latku to niby prawda

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maarec napisał:

zobacz przebieg - 622000 km w roczniku 2017.

Przebieg zacny. Średnio ok 800km dziennie (każdego dnia!!!). Ciekawe w ilu kierowców wykręcili taki wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

Prze chwilą przeglądnąłem kilkanaście sprinterów, ładowność mają OK, ale nigdzie nie podano wymiarów paki (poza jakimiś kretynskimi opisami "jumbo" albo "maxi średniak"). napisałem do sprzedawców może się czegoś dowiem

Najdłuższy sprinter będzie miał 470cm wewnątrz, potem krótszy ma 430cm, oba są dłuższe od trojaczków w długości L4. Tylko w tych wersjach nie ma szału z ładownością (przy DMC 3.5t) no i długości całkowite 7 i ponad 7m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

2016-2017, takie zaraz po zakończeniu leasingu. Widzę, że jest sporo takich aut, więc można coś wybrać. 4070 to jednak za mało podłogi :(
Zazdroszczę wam, że możecie mieć łóżko w poprzek, ja się nie zmieszczę w ten sposób.. Łóżko muszę mieć wzdłuż i zabierze 2metry podłogi. To generuje wszystkie moje dalsze problemy, gdyby nie to, nie musiał bym się pchać w takie długie wersje i liczyć każdy cm

A jaki konkretnie układ cie interesuje?

Moze zrobic kibelek (z tylu) i kuchnie po prawej stronie a lozko wzdłuż po lewej a przed nia lawke ze stolikiem 

IMG_20191205_070742.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, maarec napisał:

zobacz przebieg - 622000 km w roczniku 2017

Tak, o dziwo jest sporo ogłoszeń z autami o podobnych przebiegach. Czyli cofanie liczników w autach o polskim rodowodzie eksploatacyjnym zostało jednak utrudnione. Bo wszystkie takie ogłoszenia dotyczą aut z Polski, nigdy nie uświadczysz takiego przebiegu w autach z zagranicy. Ciekawe czemu? ????  Wygląda na to, że oni tam nie mają autostrad. Albo że kupują auta po to żeby stały przed domem w celu odsprzedania po kilku latach ze stratą ogrom ze wschodu. Najbardziej wówczas rozwalają system ogłoszenia gdzie dostawczaki z zachodu,mają po 6,8 lat i przebieg ~150000 ?????

Jest jednak sporo aut poleasingowych  z Polski, które mają akceptowalne zużycie i wiarygodny licznik. Jako kamper taki bus już nie będzie walił relatywnie dużych przebiegów rocznych, więc auto które będize miało 2 lata i jakieś 200-300 tysi powinno jeszcze długie lata pojeździć - jak widać po ogłoszeniach one wykręcają pół miliona i więcej bez większych problemów. Po ukamperowieniu to pewnie będzie 5-6 tyś rocznie, więc tu bym się nie obawiał o mechanikę, ale o naszą kochaną panią rudą, która chrupie wszystko co ze stali. 

Nowy byłby oczywiście najlepszym rozwiązaniem, w szczególności jeśli ktoś będzie bardzo dużo jeździł - wówczas nawet bardziej się opłaca kupić nowy.

2 godziny temu, kit napisał:

A jaki konkretnie układ cie interesuje?

prawie taki, jak na projekcie wklejonym przez @smok_wawelski kilka postów wyżej, tylko łóżko 200cm zamiast 125 i bez szafki po prawej stronie drzwi suwanych. 
Łóżko piętowe, bo córa ma teraz 6 lat więc pewnie przez najbliższą dekadę będize jeździć z nami. Albo zamiast piętrowego - rozkładane, gdzieś z przodu ze stolika i foteli. To już jest szczegół implementacyjny.


Przez chwilę się zastanawiałem nad takim układem, który rozrysowałeś, ale: łazienka ze ścianką zabierze 65cm szerokości więc na łóżko zostanie 100 - 110 cm. Na dwie osoby uważam to za mało żeby spać komfortowo. (łóżka produkowane do domów 1-osobowe mają 90 lub 100cm, dwuosobowe 160 lub 180 cm). Więc taki układ skreśliłem. Trzeba po prostu zakupić tak długiego busa jak to możliwe, przy jednocześnie dużej ładowności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.