Skocz do zawartości

AKS 1300 . Wymieniać okładziny czy hak?


Maciek 1970

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Diagnosta na przeglądzie przyczepy zwrócił mi uwagę, że hak mam zużyty bo pasek kontrolny na zaczepie praktycznie jest cały czerwony.

Ja zakładam że jednak okładziny do wymiany ,bo hak przejechał ok. 20000 km , a przyczepa 18 lat i nie wiem jak sprawdzić wielkość kuli by wykluczyć hak. Poradzicie coś?

Na zdjęciu zaczep zamknięty na plastikowej kuli zabezpieczającej przed kradzieżą, na haku wygląda tak samo.c89c46cd0b725e0eb8cce29f71b6b5b2.jpg6620c1c149615ae01cc156be3daca55c.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 godziny temu, Maciek 1970 napisał:

nie wiem jak sprawdzić wielkość kuli by wykluczyć hak.

zmierzyć średnicę kuli  suwmiarką, miejsce w którym pracują szczęki aks powinno być widać na kuli

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciek 1970 napisał:

hak mam zużyty bo pasek kontrolny na zaczepie praktycznie jest cały czerwony

Ten wskaźnik o ile wiem sygnalizuje tylko prawidłowość zapięcia blokady, a nie zużycia. Ja mam nowy zaczep i o ile pamiętam wygląda to tak samo.

Tu cytat z instrukcji:

58930083_sprzg.png.2ae66678663246966e7d9bfb58a26060.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, BUMERANG napisał:

Ten wskaźnik o ile wiem sygnalizuje tylko prawidłowość zapięcia blokady, a nie zużycia. Ja mam nowy zaczep i o ile pamiętam wygląda to tak samo.

Tu cytat z instrukcji:

58930083_sprzg.png.2ae66678663246966e7d9bfb58a26060.png

To przy rączce to właśnie wskaźnik zużycia kuli. Jak zostało mało zielonego to oznacza, że kula już jest dość mocno zużyta, ale jeszcze w granicach

image.png.fde6db1cba628c573b1a12af0a5d958f.png

image.png.486aac15cd9be80029b54c549d3ab31b.png

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacek00 napisał:

To przy rączce to właśnie wskaźnik zużycia kuli. Jak zostało mało zielonego to oznacza, że kula już jest dość mocno zużyta, ale jeszcze w granicach
 

 

Gdybyśmy założyli nówkę sztukę( mówię o zaczepie) to tak Jacku  hak do wymiany a jak mamy używany hak i używany zaczep to ciężko ocenić co mamy zużyte.

Zaczep jak i również hak nie są wieczne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyśmy założyli nówkę sztukę( mówię o zaczepie) to tak Jacku  hak do wymiany a jak mamy używany hak i używany zaczep to ciężko ocenić co mamy zużyte.
Zaczep jak i również hak nie są wieczne.  
Ale w zaczepie zużywają się głównie okładziny prawda? Tak czy inaczej pierwsze co bym zrobił to sprawdził średnicę kuli haka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek jak najbardziej najpierw do sprawdzenia hak potem zaczep.W AKS 1300 jak wyżej Piotr napisał mamy okładziny boczne.W tym zaczepie głowica ruchoma co zapina cały zaczep jest najbardziej podatna na zużycie. Im bardziej wytarta jest ta głowica  to dźwignia zaczepu "leci" nam na dół i jednocześnie pokazuje coraz to mniejsze zielone pole na wskaźniku. 

Ale jak zapniemy nówkę zaczep na zużyty hak to wskaźnik  zużycia też może znajdować się na czerwonym polu. Najłatwiej i najtaniej jest zapiąć budę na nowy hak np. u kolegi ewentualnie może też być wypinany.

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Maciek 1970 napisał:

Hak ma 4 lata i 20000 km przebiegu z przyczepą więc zakładałem że to okładziny.

...

 

Godzinę temu, PolariS napisał:

Przy AKS 1300 są tylko boczne okładziny, dociskane po lewej i prawej stronie grzechotką i dźwignią.  A samo blokowanie zaczepu na kuli to raczej inny mechanizm. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, Boas43 napisał:

A mam takie pytanko.....czy można gdzieś kupic ten czerwony wskażnik zużycia ?  Gdzieś mi odleciał od tej zielonej części :(

Na szybko szukane na komórce, to chyba to. 

https://www.tauntontrailers.co.uk/al-ko-aks-1300-safety-button-246341-1469-p.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.