Skocz do zawartości

Instalacja LPG w przyczepie


norton

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzięki Panowie za te informacje. Na razie odechciało mi się kombinowania i zastosuje standardowy reduktor + butla 11kg i zobaczymy na ile nam ona będzie starczać. Może pojawią się jakieś inne rozwiązania później i do tematu wrócę jak będzie taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Do butli 11 kg wchodzi do 20l gazu 20x2.05 =41 pln. Butle na stacjach 45pln, oszczędność 4 zł na butli. 1450 / 4 = 362,5 tankowań - po tylu zwróci się koszt tej instalacji. Jeśli zużywasz średnio 10 butli na sezon (to wydaje się dosyć sporo) to amortyzacja tego zestawu zajmie 36 lat ?. Tyle lat nie będziesz miał budki.... Ta inwestycja jest kompletnie ekonomicznie nieuzasadniona.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam zamontowaną instalacją w postaci zbiornika 30 litrowego na LPG (takiego co normalnie w koło zapasowe wchodzi) i na przeglądzie, po okazaniu papierów nie było problemu. Jednak Niemcy którzy zlecają budowę kamperów w Polsce, proszę o klasyczną instalację z butlą, bo u nich nie ma opcji przejścia przeglądu. Niemcy na wszelkie pomysły z gazem są bardzo uczuleni. Tak więc zawór w przyczepie może wzbudzić dużą niechęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Cathay napisał:

instalacją w postaci zbiornika 30 litrowego na LPG (takiego co normalnie w koło zapasowe wchodzi) i

Zasila instalacje techniczne? W jaki sposób zrealizowane jest odparowanie gazu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Larysa napisał:

o kamperze i instalacji gazowej jak w samochodach

Dokładnie o tym samym rozwiązaniu o którym tu pisaliśmy - to butla a nie instalacja samochodowa

 

15 godzin temu, Cathay napisał:

U siebie mam zamontowaną instalacją w postaci zbiornika 30 litrowego na LPG

@Cathay dołączam się do prośby kol. PolariS o szczegóły dotyczące Twojego rozwiązania -  zbiornik z 7latami legalki mam i chciałbym to wdrożyć u siebie w Jumperze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurkę poboru gazu w wielozaworze  obracasz o 180° tak żeby brała z pod sufitu , rurkę wyjście z butli jak najwyżej , na końcu gwint taki do podłączenie normalnego reduktora , i to wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2019 o 16:52, norton napisał:
No dobrze, a czy w takim razie mając instalacje z pierwszego linka i gniazdo zamontowane na zewnątrz przyczepki, całość wykonana u gazownika, który ma odpowiednie uprawnienia można się spodziewać także problemów na stacjach benzynowych?

W kamperach teraz bardzo dużo ludzi montuje takie zestawy. Butla lpg i z boku wlew do lpg. Widziałem wiele takich rozwiązań. Szczególnie jak nowe kampery na zamówienie robią ludzie to od razu wsadzają butle lpg.
Ma to jeden sens gdy jedziesz na długo na dziko/za granicę. Wtedy dotankowujesz gaz na stacjach.
Pojemność takich butli lpg nie jest aż taka wielka. Ja wożę 2x11kg co daje mi ok 40 litrów gazu. Aby osiągnąć taką ilość gazu lpg musisz mieć zbiornik ok. 50 litrów bo jest w nim zawsze poduszka powietrzna ze względów bezpieczeństwa i nie zatankujesz go do pełna. To jest już duży zbiornik lpg i drogi.
Jak dołożyłem sobie duocomfort trumy i to rozwiązało mi problem z przełączaniem się gazu jak z jednej butli w nocy gaz się skończy a zimno i leje na polu i człowiekowi wyjść się nie chce aby ręcznie butle przepinać.
Mając dwie butle gazu mi nie zabrakło. Możesz kupić zestaw przejściówek do butli w całej Europie z gwintem z jednej strony z naszej butli 11kg. Ja taki kupiłem 5 lat temu i jak dotąd nie użyłem.

Wysłane z V30
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, tamtam napisał:

Ja wożę 2x11kg co daje mi ok 40 litrów gazu. Aby osiągnąć taką ilość gazu lpg musisz mieć zbiornik ok. 50 litrów

Na czym opierasz takie dziwne wyliczenie ?  Masa 1 dm³ ciekłego propanu-butanu wynosi od 0,51 do 0,58 kg
Tu płynny i tu płynny, butli 11l też nikt nie leje na pełno  - więc płynny rozpręża się do stanu gazowego tak samo czy to z butli 11tki czy ze zbiornika samochodowego

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2019 o 16:31, PolariS napisał:

Zasila instalacje techniczne? W jaki sposób zrealizowane jest odparowanie gazu? 

 

W dniu 28.11.2019 o 00:44, smok_wawelski napisał:

dołączam się do prośby kol. PolariS o szczegóły dotyczące Twojego rozwiązania -  zbiornik z 7latami legalki mam i chciałbym to wdrożyć u siebie w Jumperze

Wybaczcie ale o gazie nie mam bladego pojęcia i nie wiem jak to jest zrobione. Oddałem się w ręce specjalisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2019 o 16:37, smok_wawelski napisał:

Na czym opierasz takie dziwne wyliczenie ?  Masa 1 dm³ ciekłego propanu-butanu wynosi od 0,51 do 0,58 kg
Tu płynny i tu płynny, butli 11l też nikt nie leje na pełno  - więc płynny rozpręża się do stanu gazowego tak samo czy to z butli 11tki czy ze zbiornika samochodowego

??? naprawdę trzeba to tłumaczyć?

1 litr gazu to od 0,50 do 0,6 kg. Dla wyliczeń podatkowych przyjmuje się 0,561 kg na 1 litr w temperaturze 15 stopni Celsjusza. Butla zawiera 11kg gazu, więc V=11kg : 0,56=19,6 litrów i  tyle mniej więcej jest w butli.

dwie butle to 2x 19,6 litra czyli 39,2litra.

Zbiornik LPG 55litrowy zatankujesz do ok 44-45 litrów, reszta to poduszka powietrzna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.