Skocz do zawartości

Instalacja LPG w przyczepie


norton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nie znalazłem wątku który opisywałby mój dylemat więc stworzyłem nowy temacik.

Jestem jeszcze w tym temacie laikiem, ale wpadł mi do głowy pomysł w jaki sposób można byłoby zrobić instalację LPG tak, aby w Polsce cieszyć się tanim gazem z butli 11KG dostępnych wszędzie, a z kolei za granicą gdzie są często problemy z wymianą naszej polskiej butli (czy nawet napełnieniem) zrobić instalację LPG, którą można byłoby tankować tam, gdzie auto.

Pomysł jest taki aby jako instalację LPG zamontować taki oto zestaw:

https://allegro.pl/oferta/zbiornik-lpg-11kg-do-kampera-przyczepy-butla-gaz-7715337875?reco_id=b2081eed-0ed9-11ea-99f7-000af7f62240&sid=f5a440e46d335f5b9a37f1af71d6b8385d69e562e9b002d890050950cf11c9cd

Dodatkowo mieć jeszcze jedną butlę 11KG. Obie butle podłączyć przez reduktor DuoControl CS Truma np taki:

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Reduktor-gazu-DuoControl-CS-Truma-Podsufitowy/3134

Czy takie rozwiązanie można uznać za bezpieczne? Może ktoś coś takiego robił i się może pochwalić spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie można u nas (i nie tylko) napełniać gazem butli samodzielnie.
Więc musiałbyś zrobić zawór do tankowania gdzieś na stałe w budzie.
Reszta bez problemu jest bezpieczna i będzie działać.
Tylko skoro będziesz miał butlę do tankowania to po co druga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w tym linku pierwszym był już cały zestaw razem z gniazdem do tankowania. A pomysł na dwie butle jest taki że czasem jak się na kempingu gaz skończy to można tą drugą zwykłą 11KG wyjąć i podjechać wymienić jeśli jest się w Polsce. Dzięki temu eliminujemy problem jaki byłby gdyby była tylko instalacja LPG na stałe i trzeba byłoby jechać z budką po gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę drogi ten zestaw i warto się zastanowić czy warto to montować. Na letnim wyjeździe gdzie na gazie chodzi lodówka non stop i kuchenka to 11kg gazu wystarcza średnio na jakieś 2 - 3 tygodnie (oczywiście zależy od tego co i ile gotujemy). 2 butle to już przynajmniej miesiąc z hakiem. W Polsce to żaden kłopot, bo jedna się kończy, podłączamy nową, a pustą przy okazji wymieniamy. Ja przynajmniej tak robię od dawna. Za granicą to pewnie problem, ale jeździsz na tak długie urlopy żeby Ci 2 butle było mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w najbliższej perspektywie dłuższe niż miesiąc raczej się nie zdarzą. Ale też z drugiej strony jak za granicę to myślimy o tym żeby przed albo po sezonie jeździć i wtedy zużycie gazu może się zwiększyć bo i noce mogą wymagać dogrzewania się. A z czasem może się uda trochę więcej czasu wygospodarować na wyjazdy :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My 5 lat temu wzięliśmy jedną butlę na naszą 6-tygodniową objazdówkę po Skandynawii i spokojnie nam jej wystarczyło pomimo codziennego gotowania posiłków. Nie grzaliśmy bo nie było potrzeby. Jeśli planujesz zimowe wyjazdy to sprawa do rozpatrzenia ale w innym wypadku to bym się poważnie zastanowił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żarło ten pomysł nie ma najmniejszego sensu, realnie  biorąc na 2 tyg urlop butlę 5L - połowę przywoziłem z powrotem
można się jedynie zastanawiać w przypadku dużego zapotrzebowania na grzanie

Jeszcze takie wg mnie istotne pytanie - planujesz jeździć na dziko czy na kempingi ew. jaki udział jednego i drugiego ?

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, smok_wawelski said:

Na żarło ten pomysł nie ma najmniejszego sensu, realnie  biorąc na 2 tyg urlop butlę 5L - połowę przywoziłem z powrotem
można się jedynie zastanawiać w przypadku dużego zapotrzebowania na grzanie

Jeszcze takie wg mnie istotne pytanie - planujesz jeździć na dziko czy na kempingi ew. jaki udział jednego i drugiego ?

na dziko to pewnie tak raz na 3-4 dni jak objazdowo bedziemy sobie jezdzili (na jakis mop-ach) a z czasem moze czesciej tak bardziej na dziko jak dzieciaki podrosna. 

17 minutes ago, adaml61 said:

Jesli faktycznie ta butla ma koncowke ktora mozna dotankowac gaz standardowym pistoletem do LPG i na stacjach problemu nie robia to bylo by super wyjscie. Nie trzeba budki dziurawic a i lzejsza niz zwykla 11-tka. W razie czego mozna dwie, jedna zwykla a druga z linku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, norton napisał:

na dziko to pewnie tak raz na 3-4 dni jak objazdowo bedziemy sobie jezdzili (na jakis mop-ach) a z czasem moze czesciej tak bardziej na dziko jak dzieciaki podrosna. 

w tym układzie nie szedłbym w te rozwiązania - na żarło starczy spokojnie, na ogrzewanie nawet jak braknie 11tke wymienisz praktycznie an co 2giej stacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, norton napisał:

na stacjach problemu nie robia to bylo by super wyjscie

Nie można butli samemu tankować i kropka. Choćby miała zawór odcinający albo była nawet ze złota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, jacekzoo said:

Nie można butli samemu tankować i kropka. Choćby miała zawór odcinający albo była nawet ze złota

No dobrze, a czy w takim razie majac instalacje z pierwszego linka i gniazdo zamontowane na zewnatrz przyczepki, calosc wykonana u gazownika ktory ma odpowiednie uprawnienia mozna sie spodziewac takze problemow na stacjach benzynowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o legalność to nie wiem co na to przepisy, ale jeżeli chodzi o ,,przyczepienie,, się pracownika to wątpię że będzie super się przyglądał, jest wlew to się zalewa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, norton napisał:

mozna sie spodziewac takze problemow na stacjach benzynowych?

Polskie przepisy pozwalaja jedynie na samodzielne tankowanie zbiorników samochodowych z odpowiednim zabezpieczeniem jakim jest wielozawór oraz zabraniają samodzielnego tankowania butli wiec wg mnie tak i to słusznie - nawet najgłupszy nalewajko nabierze podejrzeń widząc samochodowy wlew w budzie, w kamperze  nawet dieslu przejdzie to spoko ale w budzie będzie rodzić podejrzenia. Odpowiedz sobie teraz czy ów nalewajko rejestrowany na całodobowym monitoringu będzie sie czepiał czy nie - będzie choćby na wszelki wypadek bo jak ktoś odtworzy monitoring to może go zwolnić dyscyplinarnie wskutek rażącego naruszenia przepisów w miejscu pracy. Nawet założywszy że to urządzenie posiada odpowiednie polskie atesty to udowodnienie i  przekonanie obsługi stacji  może być dość czasochłonne. 
To ze zostanie toto zamontowane przez osobę z uprawnieniami do montażu gazu - dla mnie mocno kontrowersyjne czy zakład świadczący usługi montażu instalacji  lpg w pojazdach sie tego podejmie - to faza lotna od razu a nie jak w aucianym zamieniana z płynnej na lotną. Nawiasem mówiąc ten szpej to nic innego jak butla z kawałkiem węża i manometrem oraz pływakowym odcięciem napełnienia za ciężką kase  - zacząłbym od pytania o  zabezpieczenia - czemu a temu że to dalej butla a mechanizmy zabezpieczeń są tu praktycznie dużo gorsze w odróżnieniu od wielozaworu w zbiornikach samochodowych - pozostaje w linkowanym urzadzeniu  również kwestia odpowiedniego skonstruowania wydmuchu po odcięciu

21 godzin temu, adaml61 napisał:

zobacz ile tańsze i lżejsze

Owszem i zauważ ze ma atest TUV a nie TDT jaki jest wymagany dla zbiorników mobilnych w PL - czyli jest to butla do kuchenki a nie do napełniania na stacji LPG

Radze zwracać uwagę na szczegóły - poki jest dobrze to jest dobrze ale jak pier... to będzie inna gadka a może i kratka

Lekturka u źródła:  http://www.tdt.pl/jednostka-inspekcyjna-tdt/zbiorniki-stanowiace-wyposazenie-pojazdow-samochodowych-lpgcnglng.html

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.