Skocz do zawartości

Mi-Light - sterowanie oświetleniem


lbuster

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jakiś rok temu postanowiłem pierwszy raz przenieść jakieś rozwiązanie z przyczepy do domu. Po pracach z oświetleniem zostało mi trochę gratów i postanowiłem je wykorzystać. Głównym celem było zrobienie oświetlenia balkonu na wzór listwy LED pod markizą

20191101_215102.thumb.jpg.8a8c1b1a7b8cf69a0ec1b7860b0441d9.jpg

 A jak już się za to wziąłem, to zrobiłem jeszcze trzy punkty oświetleniowe.

W przeszklonej szafie

20191101_215348.thumb.jpg.bc162d4bbf3db26ca3da205f9d17d47e.jpg

na szafie

20191101_215246.thumb.jpg.d231ec77727e88d04071257b50c89ec1.jpg

oraz ambilight za telewizorem

20191101_215148.thumb.jpg.58cf932b5dfc89d07f26692cbd1c2cfb.jpg

Sterowanie zrobiłem na kawałku deseczki przymocowanej z boku szafki, wykorzystałem włączniki samochodowe :P

20190426_184821.thumb.jpg.88b1d97c34cf24e34afa18063b05dd31.jpg

20190426_193602.thumb.jpg.c0e3171834eaf6a4cf139ff4adcea774.jpg

I wszystko by było pięknie, gdyby nie konieczność wstawania i macania za szafką, by włączyć/wyłączyć odpowiednie światło.

 

I tak dochodzimy do meritum.

Poserfowałem trochę po necie i znalazłem sterowanie Mi-Light. Jako, że mi się nie spieszyło, to zamówiłem z ALI ten zestaw. Oczywiście jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ... 

Po jakimś miesiącu paczka przyszła do domu. Pierwsze wrażenie OK, urządzonka dobrze i estetycznie wykonane.

20191101_214036.thumb.jpg.bc19760b4d58840efb4ee876fe763e05.jpg

No jedziemy z koksem

20190426_215250.thumb.jpg.5b445725dc26664b56457aba1e470864.jpg

Dziwne jest to, że żeby mieć dostęp do śrubek to trzeba przymocować włączniki tyłem do przodu. Tak więc tymczasowo zastosowałem amatorskie mocowanie, by po testach móc zamocować docelowo

20190426_221827.thumb.jpg.a3358c6705a02eb801d344d1b2f2553a.jpg

Jak wiecie, prowizorki są najtrwalsze :mlot: 

System sprawuje się nadzwyczaj dobrze od ponad pół roku. Największą zaletą, której się nie spodziewałem to przy włączaniu/wyłączaniu jest płynne przejście trwające jakieś pół sekundy a nie typowe on/off. MI się to bardzo podoba. Ściemnianie działa prawidłowo i płynnie na zwykłych taśmach LED. System ma pamięć ostatnio włączonych obwodów oraz ich poziomu ściemnienia. Wadą, o ile tak to można nazwać jest to, że jeżeli włączamy po kolei kilka obwodów, to ściemnianie działa tylko i wyłącznie na ostatnio włączony obwód. Żeby móc ściemniać wszystkie obwody na raz, to trzeba głównym wyłącznikiem wyłączyć wszystkie obwody i ponownie je włączyć głównym włącznikiem. Jak już jesteśmy przy "wadach" to przy pierwszym konfigurowaniu trzeba pojedynczo podłączać do zasilania włączniki i po kolei je parować z pilotem. Podłączenie wszystkich na raz, co jest logiczne przy takim schemacie sieciowym, nie pozwoli nam na skonfigurowanie czterech włączników. Oczywiście to się robi tylko raz i potem zapominamy o tej "niedogodności".

Podsumowując, szczerze mogę polecić ten system. Wiadomo, że jest to chińszczyzna, jednak według mnie to jest chiński produkt premium. Potwierdza to fakt, że są te urządzonka sprzedawane w Polsce. Ja mam oczywiście zwykły system do białych taśm , są wersje do RGB czy RGBW. Już dawno chciałem opisać ten system oświetlenia, jednak zawsze brakowało czasu, tym bardziej, że był sezon. Oczywiście nie wiem, jak by się taki system sprawował w cepce. Myślę jednak, że nie powinno być przeciwwskazań. Chciałem dla Was sprawdzić pobór prądu w czasie czuwania. Niestety, u mnie zasilacz 230V->12V pobiera swoje.

 

Poniżej krótki filmik pokazujący działanie sterowania Mi-Light:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi-Light tak jest w PL od dawna -  ma sporo możliwości nie tylko 4 kanały i ściemniacz a co by sie nie miał spisywać przecie to Ledy i trochę radia na 2,4GHz :) 
W chałupie możesz zrobić i naścienny i sekcje i pilota - można iść w zwykłe białe Ledy , barwa ciepła zimna płynnie przy odpowiedniej taśmie i RGB też można się tym bawić.
Jakość no cóż żółte małe raczki i tak już prawie wsio robią to i z Mi-Light dają rade 

Dla mnie w budzie absolutnie nie tylko 1 pilot - wszelkiej maści w tym również Mi-Light piloty maja  jedna parszywą wadę - zwykle ich nie mogę znaleźć gdy mi potrzebne, zatem preferuje normalny wył + pilot albo przynajmniej 2 piloty w warunkach kempingowych

Dla budy jeśli w naściennym  z bajerami a nie tylko włącz-wyłącz to trzeba by coś bardziej kompaktowego szukać bo standardowe naścienne są jednak nieco dużawe 86mm*86mm*21mm

Ale tak ogólnie Mi-Light  jest to prosty a dający spore możliwości systemik i estetycznie wykonany z dość przystępna ceną - jak co wszystkiego żółtego mam troszkę obawy o trwałość ale może nie jest źle :)

A zasilacz i pobór - trzeba by pomyśleć z usypianiem i budzeniem tak jak np jest w porządniejszych przetwornicach i najpierw budzisz zasilanie  jest prąd na odbiorniki więc  Mi się uaktywnia a później dopiero nim sterujesz

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @smok_wawelski za uzupełnienie. Tak jak napisałeś, są różne sterowania, włączniki. Moim celem było tylko pokazanie, że ten system daje radę i że jestem z niego super zadowolony - tym bardziej w tej cenie. A używam go już dobre pół roku codziennie i zero problemów. Tak więc efekt pracy żółtych rączek jak na razie jest OK :ok:

Czy jeden pilot w budzie wystarczy - nie wiem. Ja ponad rok temu zakładałem sobie dodatkowe włączniki świateł i gdybym wtedy wiedział o Mi-Light, z pewnością bym sobie je zamontował. Może nie jako główne oświetlenie, ale do dodatkowego w sam raz.

Jak będę miał chwilę wolnego to sprawdzę pobór prądu w stanie czuwania, choć wstyd się przyznać, do tej pory jeszcze nigdy w życiu nie mierzyłem miernikiem poboru prądu :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden sterownik:

20191103_171134.thumb.jpg.cdda1bbd6a528d22fc06435a8acdf293.jpg

Cztery sterowniki:

20191103_171415.thumb.jpg.ff7b6a59c784331d4f23505bfb19194f.jpg

Godzinę temu, chris_66 napisał:

Czy da się zrobić dwa piloty do sterowania jednym kanałem?

Wydaje mi się, że @smok_wawelski napisał, że tak:

W dniu 2.11.2019 o 16:01, smok_wawelski napisał:

W chałupie możesz zrobić i naścienny i sekcje i pilota

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miernik jest ustawiony na zakresie 200 mA  i wskazuje 85,2mA to dużo ?  - jeśli dobrze rozumuje 0,0852mA x 24h = ok 2Ah dobowo

na pewno dać naścienny i pilot a nawet fonem sterować - mozliwości w MiLight jest mnóstwo  - nie pamiętam ze łba trza poczytać specki  bo nie każdy z każdym sie kuma 

tu trochę jest piszą że spoko można wczytać więcej pilotów https://www.smd-led.pl/odbiorniki-mi-light

 

Cytat

Odbiorniki Mi Light to elementy niezbędne do sterowania oświetleniem LED za pomocą pilotów Mi Light. Jak sama nazwa wskazuje odbierają one sygnał dawany przez kontroler i ustawiają oświetlenie  w sposób wskazany przez pilot. Dzięki odbiornikom  Mi Light, stworzyć możemy zaawansowany system oświetlenia, głównie ze względu na fakt, że do danego odbiornika sparować możemy wiele pilotów i podobnie – przypisać możemy wiele odbiorników do jednego pilota. Pozwala to na tworzenie praktycznie nieograniczonych systemów sterujących. Odbiorniki Mi light komunikują się z pilotem na zasadzie sygnału radiowego, dzięki czemu mogą być bezpiecznie schowane bez obawy o problemy z dostarczeniem sygnału. Dzięki funkcji automatycznego parowania ze specjalnym routerem, możliwe jest również sterowanie nimi przy pomocy telefonu komórkowego wyposażonego w odpowiednią aplikację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20mA to sporo, a przecież znajdzie się jeszcze parę innych cichożerców prądu, trzeba by dać jakiś mechaniczny wyłącznik

dzięki za linka, pewnie poczytam, bo idea ciekawa

potrzebuję dwa piloty i dwa obwody, każdy sterowany z tych dwóch pilotów - światło pod markizą i nocne oświetlenie "droga do kibla" :brawo:

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam - dużo no fakt zależy jakimi zasobami się dysponuje
Policzyłem dla wszystkich 4 rech - dla mnie 2Ah to niedużo -  ale planuje zaszaleć  300w na dachu, aku 100-120Ah :)  przetwornica i lodówa sprężarkowa 230v z przetwornicy
ustawiony zakres miernika to 200mA - więc zakładam że miernik mierzy w mA
pobór jest pokazany  85,2  dla 4-rech  wg mnie w mA - upewnij mnie proszę  @lbuster

@chris_66 wg mnie ta konfiguracja spoko do zrobienia

Cytat

 sparować możemy wiele pilotów i podobnie – przypisać możemy wiele odbiorników do jednego pilota

parujesz 2 piloty z odbiornikiem 1 na kanale 1    a następnie  powtarzasz parowanie  tych samych pilotów z odbiornikiem 2 tyle że na kanale 2 i ma hulać :) 
jeszcze podświetlany kibel możesz na kanale 3 i coś jeszcze na jakby pokombinował z jakim przekaźnikiem to wodę można spuszczać pilotem kanale 4 :)  bo piloty są 4-ro kanałowe :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, smok_wawelski napisał:

ustawiony zakres miernika to 200mA - więc zakładam że miernik mierzy w mA
pobór jest pokazany  85,2  dla 4-rech  wg mnie w mA - upewnij mnie proszę  @lbuster

Tak, miernik był ustawiony na 200mA i ja także odczytuję to na 20mA na jeden sterownik i 80 mA na cztery sterowniki.

Jeżeli ktoś podłącza się po 230V, to ten pobór jest pomijalny. Jeżeli ktoś korzysta z solara to także pomijalny prąd, bo przez noc cztery sterowniki pobiorą maksymalnie 1Ah. Problem są osoby, które korzystają tylko i wyłącznie z akumulatora (bez solara). Tutaj każda Ah jest ważna i w tym przypadku bym nie stosował tego rozwiązania. No chyba że z jakimś dodatkowym wyłącznikiem.

Czy stosować ten system w przyczepie czy nie, na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Są wady i zalety i nie każdy potrzebuje pilota do oświetlenia IMHO. U mnie w domu ten system się świetnie spisuje i utworzyłem ten temat by pokazać, jakie są jego możliwości. A gdzie i jak go ktoś zastosuje, to już tylko i wyłącznie jego decyzja.

9 godzin temu, smok_wawelski napisał:

jeszcze podświetlany kibel możesz na kanale 3 i coś jeszcze na jakby pokombinował z jakim przekaźnikiem to wodę można spuszczać pilotem kanale 4 :)  bo piloty są 4-ro kanałowe :) 

Smoku - dałeś czadu :ok:

2 godziny temu, chris_66 napisał:

zamówiłem próbnie zestaw 2+2

Według mnie szkoda, że tylko dwa sterowniki. Fortuny to nie kosztuje a zastosowanie wcześniej czy później się jakieś znajdzie. Wystarczy przeczytać propozycję Smoka :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cio

podaruj sobie trochę luxusu.....

było kiedyś takie hasło reklamowe default_smile.png

Jasne że to żarty z podświetlanym kiblem nie jestem zwolennikiem caravans wiocha tuning default_smile.png

A z przekazniczkiem powaga 100% jeśli milight umie zaswiecić ledy to umie też wysterować odpowiedni przekaźnik a ten z kolei cokolwiek

Pytanie do specyfikacji tylko jakiej mocy odbiornik może zaswiecić ledy i czy ten prąd wystarczy do wysterowania przekaznika ale myślę że da rady

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, smok_wawelski napisał:

A z przekazniczkiem powaga 100% jeśli milight umie zaswiecić ledy to umie też wysterować odpowiedni przekaźnik a ten z kolei cokolwiek

Pytanie do specyfikacji tylko jakiej mocy odbiornik może zaswiecić ledy i czy ten prąd wystarczy do wysterowania przekaznika ale myślę że da rady

 

Według mnie do załączenia standardowego samochodowego przekaźnika potrzebne są miliampery, więc z palcem w nosie ten sterownik załączy przekaźnik. Gorzej, jeżeli ktoś by się zaczął bawić ściemnianiem, bo wtedy chyba jest obniżane napięcie.

Na stronce jest pokazane, że na jeden kanał może być max obciążenie 6A na na dwa kanały sumarycznie max 10A:

image.png.314aeb5458e041b10ed3181797f5b465.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.