Skocz do zawartości

Energoblok EBL 209


Cherli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno zakupiłem przyczepkę Adria Adora 462PU. Po podłączeniu do holownika wszystkie światełka zewnętrzne świecą, natomiast jest problem, bo nie działa żadna elektryka wewnątrz. Po podłączeniu 230V – jak najbardziej wszystko świeci i działa wewnątrz, więc coś musi być z podłączeniem do holownika. Mam również pytanie czy można pod ten energoblok podłączyć zewnętrzny akumulator i ewentualnie na które zaciski. Połączenie z pojazdem wtyczką 13 PIN.

Jeszcze jedna uwaga – przewód zaznaczony nie jest podpięty pod kostkę – po prostu jest jakby odcięty czego na zdjęciach nie widać.

PA250017P.jpg

PA250017PX.jpg

PA250018.JPG

PA250021.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cherli napisał:

Po podłączeniu do holownika wszystkie światełka zewnętrzne świecą

Rozumiem, że chodzi o oświetlenie drogowe.

2 godziny temu, Cherli napisał:

nie działa żadna elektryka wewnątrz

Najwidoczniej nie masz podprowadzonej linii z samochodu do energobloku. Według mnie w tym miejscu powinien być podłączone zasilanie z samochodu lub akumulator przyczepy

image.png.7080c3ec5e6902f510578fcd96f6b5c6.png

Niech to potwierdzą mądrzejsi.

Prześledź, gdzie idą przewody pomarańczowy i czarny. Być może ktoś miał podłączony akumulator w cepce i przy sprzedaży go sobie zabrał :niewiem:

Może też być tak, że sprzedający miał w samochodzie 7 pin i w przyczepce przerobił instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem instrukcję od tego energobloku ale nie jest ona dla mnie zbyt jasna...

https://www.arnbjorn.com/Feria_og_turar/camping/camping-udstyr/adria_adora_2007/Umformarin_intruktionsbok.pdf

wydaje mi się że do miejsca zaznaczonego przez @lbuster powinien dochodzić stały plus z samochodu. Chyba najprościej będzie podłączyć przyczepę i sprawdzić czy na tych przewodach masz 12v. Sprawdź tez bezpiecznik w samochodzie na stałym plusie oraz bezpiecznik w energobloku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje podłączyć akumulator pod te zaciski na Block 5. Jeśli będzie prąd w przyczepie to wtedy poszukam przewodu zasilającego z samochodu.

Tak chyba będzie najprościej.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, vrs napisał:

Znalazłem instrukcję od tego energobloku ale nie jest ona dla mnie zbyt jasna...

Ja bym był trochę ostrożniejszy. Znalazłeś instrukcję, ale od EBL 209B, czyli od energobloku prawdopodobnie z funkcją ładowania akumulatora. Kolega pokazał zwykły EBL 209, który funkcji ładowania nie posiada. Z funkcją ładowania był model EBL 209A, czyli wychodzi na to, że model EBL 209B jest następcą 209A, lub ma jeszcze jakieś dodatkowe funkcje. Co prawda one wyglądają identycznie, ale zawsze mogą czymś się różnić, dlatego trochę ostrożności nie zawadzi. Ale pewnie się mylę...

Dla pewności wkleję instrukcję zwykłego EBL 209

Ebl 209.pdf

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kalapan

trafna uwaga, najlepiej pobrać instrukcję ze strony producenta 

https://www.schaudt.gmbh/de/service-support/downloads.php

ja nie chciałem podawać im swojego emaila a nie miałem ochoty na zabawę z serwisami typu 10minute mail.

Tak czy inaczej wg tej rozpiski oba bloki są bez ładowania. Dlatego proponowałem pomierzyć najpierw napięcia 

DEB8C6A5-4D37-4738-B835-360ED72D61BD.thumb.png.245ddc2eddf9ba11a9af48beb49557a1.png

6CFD2BE0-2B74-43EC-93F2-C3646F7D84DE.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziś podłączyłem akumulator pod zaciski w Block nr 5 jak to zaznaczył i doradził kolega Ibuster.

Wszystko działa wyśmienicie na prądzie z akumulatora. Wszystkie światła oraz pompki w cepce działają.

W tygodniu spróbuje podłączyć przewody tak, by prąd z holownika również zasilał wewnętrzne odbiorniki.

Pozostaje jeszcze kwestia ładowania akumulatora, ale chyba muszę kupić osobny prostownik i z niego ładować akumulator.

Pozdrawiam serdecznie kolegów i wielkie dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym użył przekaźnika który byłby wyzwalany z zasilania gniazda przyczepy i przełączałby z akumulatora wewnętrznego na gniazdo. Albo rozdzielić to tak że z auta tylko lodówka a reszta z wewnętrznego aku.  Do ładowania użyłbym dodatkowego prostownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie odnośnie podpietego aku pod taki energoblok. Czy on ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem? Chodzi mi konkretnie o ebl 209 bez literek.

 

Wysłane z mojego H8416 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.