Skocz do zawartości

Podgrzewana podłoga DIY


Bob Duży

Rekomendowane odpowiedzi

No to i ja się pochwalę założeniem "podłogówki" do naszego FENDT'a. Technologia i chyba taka sama jak montował TOMII, czyli mata grzewcza 230 V o szer. 50 cm. Wybrałem moc grzewczą maty pośrednią z dostępnych czyli 140 W/m2 (dla maty 50 cm = 70 W / mb) [fot. 1] co teoretycznie daje max temp. na powierzchni maty 40 st. C. I powiem już po jednodniowym używaniu, że większa moc była by niekomfortowa z uwagi na zbyt ciepłą podłogę! Wymyśliłem, że ogrzewanie podłogowe chcę zrobić na wszelki wypadek jako szybko demontowalne, czyli mocowanie maty do podłogi za pomocą taśmy samoprzylepnej dwustronnej [fot. 2]. Wymyśliłem także, że pomiędzy matą a oryginalną wykładziną podłogi ułożę ekran z folii aluminiowej, takiej samej jak się stosuje przy ogrzewaniu podłogowym wodnym w domach [fot. 3]. Matę grzewczą kupiłem na mirę 3 x 0,5 m więc nie musiałem już nic docinać (a maty te można samemu docinać co chyba 25cm). Najtrudniejszy moment, którego się obawiałem, czy uda mi się dobrze zrobić - to zaciśnięcie końcówek kabli do maty [fot. 4]. Ale ufff - chyba mi się w miarę udało. Teraz już z górki :) ... czyli taka "łatka" izolacyjna samowulkanizująca - zarówno na zaciśnięte złącze przewodów [fot. 5], jak i na drugi koniec maty (z otwartym obwodem w grubości maty) [fot. 6]. Teraz układam matę grzewczą na taśmach samoprzylepnych dwustronnych na podłodze przyczepy [fot. 7-9]. W następnej kolejności trzeba podłączyć kable zasilające 230 V. Chcąc zminimalizować odcinek pojedynczego przewodu bez podwójnej izolacji zlokalizowałem puszkę przyłączeniową w miarę blisko końca maty grzewczej, po stronie luku bagażowego pod łóżkiem [fot. 10 i 11]. Teraz czas na ułożenie warstwy "zabezpieczającej" z cienkiej wykładziny PCV ułożonej na macie grzewczej, oczywiście wszystko cięgle na tej samej taśmie dwustronnej samoprzylepnej [fot. 12 i 13]. Styk nowej wykładziny z istniejącą zabezpieczyłem od góry taśmą bezbarwną, żeby nie wchodził tam kurz lub wilgoć podczas mycia podłogi. Aha, tak jak pisałem na początku, nie chciałem mocno ingerować w strukturę przyczepy, więc sterowanie ogrzewaniem podłogowym zrobiłem bardzo prymitywnie, czyli po prostu wtyczka do gniazdka z wyłącznikiem :) [fot. 14] - ale się sprawdza i nie potrzebuję żadnych sterowników!

Na koniec kilka wniosków z wykonanej pracy i krótkiego użytkowania:

- w poprzednim starym KNAUSIE mieliśmy fabryczną podłogówkę, byłą super i przy zmianie cepki na nowszą to była jedyna rzecz, której nam brakowało - teraz już nie brakuje

- jakby nie Koronawirus - to zapewne nie było by czasu i sposobności żebym wykonał wymarzony przez nas "dodatek" do wyposażenia, bo i wyjazdy weekendowe karawanigowe zaczęły by się wcześniej :)

- moc maty grzewczej w/g mnie dobrana jest idealnie, ta mocniejsza wersja była zbyt ciepła na powierzchni i niekomfortowa

- jeśli bym robił takie coś jeszcze raz - to oczywiście bym pokrył matą grzewcza CAŁĄ powierzchnię podłogi, a nie tylko korytarz

- oczywiście podłączenie do prądu można zrobić na stałe i z zlokalizowanym w praktycznym miejscu wyłącznikiem, ale celowo chciałem tym razem zrobić to jako "bez ingerencji"

- uważam, że dla podłogówki w przyczepie wystarczy opcja WŁĄCZONA lub WYŁĄCZONA i nie ma sensu zakładać żadnych sterowników - zresztą fabryczne instalacje podłogówek też mają tylko włącznik i wyłącznik, bez termostatów...

- Aha - no i oczywiście, jakbym to robił jeszcze raz, to bym się postarał lepiej dobrać wzór wykładziny PCV w stosunku do oryginału w przyczepie :) no i także dobrać prawidłowo kierunek wzoru desek wykładziny :)

 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

11.jpg

10.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Edytowane przez uwex (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Napiszcie Panowie #tomii #uvex jak po całym sezonie sprawdziły się te maty.

 

Przed nami kwestia wyboru ogrzewania do budowanego powolutku kampervana i myślimy o tym jako takim wspomagającym.

 

ps. może będziecie w Nadarzynie ( o ile się odbędzie) i będzie można obgadać to w realu.

 

 

 

 

Edytowane przez Funiaki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakupionym niedawno Knausie mamy w zestawie matę / folię grzewczą oznaczoną jako Calesco typ gv 93 75W/m2 zasilaną przez transformator 230 -> 40 V. 
Przyczepa przyjechała dwa lata temu z Danii i jak już się zorientowałem jest to tam częściej spotykane. Wygląda to tak :

calesco_gv93.jpg.9807a33f020fec7a2da7eba22fc82f19.jpg

Na górę kładzie się wykładzinę dywanową. 

Sterownik jest w okolicach zlewozmywaka. Po kilku minutach od załączenia nagrzewa się ta folia lekko w okolice 30 stopni C i nawet się zastanawiałem, czy działa poprawnie, ale wychodzi na to, że tak właśnie ma być. 

Jaka jest tego skuteczność na razie trudno mi powiedzieć, zaletą jest to, że 40V jest na pewno bezpieczne. Jako ogrzewanie wspomagające z pewnością nie głupie, bo 30 stopni pod stopami powoduje lepszy komfort termiczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2020 o 16:38, Funiaki napisał:

Napiszcie Panowie #tomii #uvex jak po całym sezonie sprawdziły się te maty.

 

Przed nami kwestia wyboru ogrzewania do budowanego powolutku kampervana i myślimy o tym jako takim wspomagającym.

ps. może będziecie w Nadarzynie ( o ile się odbędzie) i będzie można obgadać to w realu.

Sprawdziły się. Nie wyobrażam sobie żeby w następnej budce tego nie mieć :yes:. W Nadarzynie będę bez budki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 28.12.2019 o 08:41, Tomii napisał:

No to cyk:

 

Tomii, jak myślisz, czy możnaby zamontować czujnik temperatury, który u Ciebie jest pod siedziskiem, bezpośrednio na folii grzewczej? Pytam, bo w innym wątku na forum wyczytałem że folia 140W/m2 jest wystarczająca, a na znanym chińskim portalu folia 220W/m2 (taka jak u Ciebie) jest dużo bardziej popularna i boję się czy nie będzie za mocna. Planuję podobnie jak Ty przykryć tylko wykladziną dywanową. W ogłoszeniu folii znalazłem poniżej wklejony schemat. Wydaje mi się że montaż czujnika temperatury bezpośrednio na folii pozwoli utrzymać ja w odpowiadającej temperaturze przez cały czas.

20201223_075837.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy w naszym  Wilku oryginalnie założone ogrzewanie podłogowe. Właściwie to nie wiedzieliśmy przy zakupie,że takie coś jest. W jednym z łóżek znaleźliśmy takie oto urządzenie, przy którym znajduje się włącznik. Szczerze to nawet nie wiem  do czego to służy.  Ale działać działa i zimą, po podłączeniu do 230 jest przyjemnie w nogi, podłoga nie jest gorąca, ale nie jest też zimna.

http://www.noratel.com/products/product/lf96c-22024-gs/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wersowa napisał:

Szczerze to nawet nie wiem  do czego to służy

To transformator.  Obniża napięcie zasilania Twojej maty ( pewnie do 12V ). Tak, że w razie uszkodzenia jest bezpiecznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, BUMERANG napisał:

To transformator.  Obniża napięcie zasilania Twojej maty ( pewnie do 12V ). Tak, że w razie uszkodzenia jest bezpiecznie ;)

To jeżeli tak jest, to szkoda,że od razu nie było to zrobione na 12v. Bo jednak mało kiedy jeździmy na camp, a tym bardziej podpinamy się do prądu. Ale jak już jest to zdecydowanie polecam, jezeli ktoś się zastanawia czy warto zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wersowa napisał:

szkoda,że od razu nie było to zrobione na 12v

No nie szkoda. Taka mata wydoi akumulator w moment. Zasilanie raczej musi iść z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BUMERANG napisał:

To transformator.  Obniża napięcie zasilania Twojej maty ( pewnie do 12V ). Tak, że w razie uszkodzenia jest bezpiecznie ;)

według tej tabelki zmienia napięcie z 230 na 24v. Mam u siebie podobną instalację, tyle że na 48v. Działa u mnie tylko po przyłączeniu do sieci 230v. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.