Skocz do zawartości

Ostrzeżenie na mandaty we Włoszech


jacekzoo

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, vrs napisał:

Bramownice Viatolla, te duże z kamerami. Z tym że one na szczęście nie są używane jako fotoradary. Widziałem gdzieś zdjęcia z tego systemu z opisem. Dokładnie wiedzą jaki jest samochód, jaka przyczepa, DMC, masa rzeczywista i naciski na oś, na zdjęciach jest tez zmierzona prędkość. 

Bywa że bramownica jest razem z wbudowaną wagą w jezdni i wtedy w locie jest mierzona także masa rzeczywista pojazdu czy całego składu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

25 minut temu, jacek00 napisał:

Bywa że bramownica jest razem z wbudowaną wagą w jezdni i wtedy w locie jest mierzona także masa rzeczywista pojazdu czy całego składu. 

Podobno te duże, z kamerami,  są zawsze z wagami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bw81 napisał:

A teraz pytanie: z czyjego prawa to nie był prawomocny mandat wg. Ciebie? Bo wykroczenie popełniłeś w Austrii i w tym momencie ichniejsze prawo Cię obowiązuje a nie polskie.

Mieszkam na terenie PL i przy egzekucji mandatu musi być respektowane polskie prawo. Ono wymaga, żeby mandat z zagranicy był skierowany do polskiego sądu i dopiero ten decyduje, czy mam zapłacić mandat czy nie. Mandat musi być doręczony w ściśle określony przepisami sposób i zawierać określone elementy. Polski sąd może odrzucić taki wniosek jeśli strona nie zachowała pewnych standardów. Są na stronach różnych kancelarii wykładnie na ten temat. Są opracowane procedury, podpisane umowy międzynarodowe i instytucje powinny się ich trzymać. A często tego nie robią bo taniej jest wysłać jakiś świstek (bo to co przysyłają nie jest z punktu formalnego żadnym mandatem) bezpośrednio do kierowcy - większość ludzi nie zna prawa i zapłaci chociaż mandat nie jest prawomocny.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie umiesz jeździć to przyjmij karę na klatę i zapłać. Chyba że masz czas żeby się kopać z koniem. I oprócz czasu jeszcze opcje niejechania do kraju gdzie wisisz z mandatem w systemie.
Bo jak nie teraz to za chwilę i tak mandat zapłacisz z nawiązką.

Ja nie widzę sensu kombinowania z uniknięciem płacenia. Austria, Niemcy czy okolice odwiedzam co miesiąc i nie lubię robić sobie problemów.

I myślisz że każdy mandat przysłany do Polski ma wady prawne i formalne tam też pracują prawnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto wtedy jechał. Gdybym wiedział, że to ja i mandat byłby przysłany zgodnie z prawem to bym zapłacił. Żadnego madatu nie dostałem, tylko jakąś informację. Jechałem już 3 razy przez Austrię po tym fakcie i nic się nie wydarzyło. I nie boję się tam jechać. 

Jeśli rzeczywiście popełniłem jakieś wykroczenie i mają na to dowody to mogli wysłać sprawę tak jak powinni przez polski sąd. Dlaczego tego nie zrobili? Czego się bali? Może wykroczenie wcale nie miało miejsca? 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sąd?? Chyba naoglądałeś się za dużo filmów. Popełniłeś wykroczenie a nie przestępstwo. Nie ma za Tobą listu gończego ani nakazu ekstradycji. Ot, złamałeś prawo o ruchu drogowym i tyle. Sąd nie ma tu nic do roboty bo nikt nie będzie Cię sciągał na rozprawę.
Poczekaj do pierwszej kontroli dokumentów na terenie Austrii...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz żadnej wiedzy to po co się wypowiadasz? Najpierw trochę poczytaj, ewentualnie polecam porady prawne, jeśli język paragrafów jest za trudny

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łza Włóczynutka

Dla mnie takie miganie się od płacenia mandatów jest dziecinadą. Jadę gdzieś samochodem, wiem z jaką prędkością jadę i z jaką powinienem jechać. Mam świadomość że jak mnie na tym złapią to dostanę mandat. Wiec jak już dostaję mandat to nie udaję że jestem wielbłądem...

Do innych tematów w życiu też masz takie podejście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, vrs napisał:

@Łza Włóczynutka

Dla mnie takie miganie się od płacenia mandatów jest dziecinadą. Jadę gdzieś samochodem, wiem z jaką prędkością jadę i z jaką powinienem jechać. Mam świadomość że jak mnie na tym złapią to dostanę mandat. Wiec jak już dostaję mandat to nie udaję że jestem wielbłądem...

Do innych tematów w życiu też masz takie podejście?

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

przez polski sąd.

A dlaczego polski sąd ma się bawić w wykroczenia zagraniczne? 

W przestępstwach wyroki wykonywane w kraju podlegają tylko formalnej kontroli praworządności. Tym bardziej w wykroczeniach polski sąd nie będzie cię bronił za wykroczenie popełnione za granicą ;)

twarde prawo, ale prawo ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wcale nie jest taki prosty, jak zdają się przedstawiać niektóre "kancelarie" piszące, że można takim wezwaniem zagranicznym podetrzeć sobie tyłek.

Jest całkiem sporo przepisów na poziomie unijnym i dwustronnym, które ułatwiają zarówno wymianę informacji, jak i egzekwowanie należności, zwłaszcza dotyczących typowych, uznanych we wszystkich krajach wykroczeń drogowych.

Inna sprawa, że wciąż dochodzenie tych należności wiąże się ze sporymi kosztami, przewyższającymi nieraz kwoty mandatów. Dlatego zapewne wkalkulowane jest to w ryzyko i w większości póki co firmy obsługujące te należności poprzestają na wezwaniach - to rodzi najmniejsze koszty i wystarczy jak ileś tam procent zapłaci dobrowolnie.

Ale to, że nie egzekwują takiego mandatu w państwie ojczystym kierowcy nie znaczy, że w razie zatrzymania do rutynowej kontroli w kraju miejsca wykroczenia, nie będziemy mieli kłopotów, o ile sprawa nie jest przedawniona oczywiście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Nie masz żadnej wiedzy to po co się wypowiadasz?

W celu zwiększenia spójności środków kontroli i skuteczności dochodzeń dotyczących przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym została uchwalona „Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/413 z dnia 11.03.2015 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego”.

oraz

W sytuacji zignorowania zagranicznego mandatu może on być skutecznie egzekwowany na terytorium Polski w oparciu m.in. o decyzję ramową Rady 2005/214/WSiSW z dn. 24 lutego 2005 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym.

 

Pierwszy z rzędu artykuł dotyczący niepłacenia mandatów przychodzących z zagranicy.

I na koniec dodam, że to Twój mandat i Twoja sprawa - ja już głosu nie zabieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.