Skocz do zawartości

Gaśnice i gaszenie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

1. Gaśnica. Kupić z manometrem lub regularnie atestować/wymieniać. 

Sprawdziłem na własnej skórze, że ogień to niesamowity żywioł, a w cepce wszystko łatwo palne, prawie jak podpałka. W mojej angielce jest jedna gaśnica, przy wejściu, wiem ze jest bardzo prawdopodobne, że w razie pożaru w nocy podczas snu, mogę do niej nie zdążyć. Dlatego zawsze zakładam że z holownika przełożę do cepki, koło wyra.....zawsze zapomina, wiec kupię chyba dodatkową do przyczepy.

a tu link na przestrogę:

https://wiadomosci.wp.pl/pozar-lodzi-w-los-angeles-ok-30-osob-uwiezionych-na-pokladzie-6420193987672193a

ps. 1. Temat świetny!

ps. 2. Gaśnica bez sprawnego czujnika dymu w przyczepie jest mało pomocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kevin napisał:

1. Gaśnica. Kupić z manometrem lub regularnie atestować/wymieniać. 

Sprawdziłem na własnej skórze, że ogień to niesamowity żywioł, a w cepce wszystko łatwo palne, prawie jak podpałka. W mojej angielce jest jedna gaśnica, przy wejściu, wiem ze jest bardzo prawdopodobne, że w razie pożaru w nocy podczas snu, mogę do niej nie zdążyć. Dlatego zawsze zakładam że z holownika przełożę do cepki, koło wyra.....zawsze zapomina, wiec kupię chyba dodatkową do przyczepy.

a tu link na przestrogę:

https://wiadomosci.wp.pl/pozar-lodzi-w-los-angeles-ok-30-osob-uwiezionych-na-pokladzie-6420193987672193a

ps. 1. Temat świetny!

ps. 2. Gaśnica bez sprawnego czujnika dymu w przyczepie jest mało pomocna.

Polecam gaśnice do wnętrza (białe) bo samochodową możesz nie wiele zdziałać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnie gaśnica samochodowa 1kg  jest wyłącznie dekoracją - przede wszystkim ze względu na jej krótki czas działania
Miałem przyjemność 2 razy się pobawić w strażaka  1-szy w czasach prehistorycznych z Syreną Bosto i dość niedawno pod domem jak zapaliła się lekko Honda kolegi -  powodem było zwierzątko nieszczelny wąż paliwowy i iskra na zapłonie.
Poszły 4 kilówki w komorę silnika, jak Bozia przykazała na przymkniętej masce i nie bardzo dały radę , jak zobaczyłem pod spodem palące się igliwie nasączone lekko paliwem  ostatnia 5 ta kilówka poszła pod spód - udało sie ale ledwie,  za kilka minut dopiero przyjechały wozy straży (! miasto) ale już chłopaki tylko powiedzieli "dobra robota" i oblecieli kamerka czy jeszcze się gdzieś nie tli spisali notatkę i pojechali - od tego czasu w garażu wisi 6kg a w aucie jeździ 2kg+1kg a w budzie 2kg

Sugeruje w spisach zamieścić sobie gaśnice minimum 2kg - naprawdę nie jest duża
No i chyba sprawa oczywista to co pisze Kevin - gaśnica nie jest wieczna i podlega okresowym przeglądom które powinny obejmować zarówno mechanizm jak i nabój czy inne źródło ciśnienia ale i również kontrole stanu proszku czy nie jest zbrylony
A buda pali sie baaardzo szybko - wg mnie szybciej niż auto......
Jeśli awersja do proszku to ABF 
Nawiasem - gaśnica jest obowiązkowym z mocy prawa wyposażeniem pojazdu w tym przyczepy ustawodawca jednak nie określił jej wielkości dla przyczep

Godzinę temu, Kevin napisał:

ps. 2. Gaśnica bez sprawnego czujnika dymu w przyczepie jest mało pomocna.

Nie do końca to prawda - np zwarcie i początkowy zapłon to mało dymu czujka może jeszcze nie przekroczyć progu zadziałania a już widzisz i gasisz w zarodku
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, smok_wawelski napisał:

Nie do końca to prawda - np zwarcie i początkowy zapłon to mało dymu czujka może jeszcze nie przekroczyć progu zadziałania a już widzisz i gasisz w zarodku

pisałem w kontekście zapłonu w nocy podczas snu, lub snu w dzień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko ja tylko starałem sie uzupełnić/rozwinąć Twoją myśl popierając to przykładem  :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, szwedki napisał:

W przypadku zapalenia się samochodu o napędzie benzynowym  jedyna słuszna rada , uciekamy jak najszybciej i najdalej się da.

a jak masz dzieci z tyłu które panikują? Podczas mojej przygody z pożarem widziałem jak reagują, zimna krew - zapomnij! Dodatkowo może być włączona blokada do tylnych drzwi i okien, może już nie dać się odblokować klikiem na drzwiach, więc co wtedy? No ja nie ucieknę póki ich nie wyciągnę, albo spłonę z nimi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kevin napisał:

a jak masz dzieci z tyłu które panikują? Podczas mojej przygody z pożarem widziałem jak reagują, zimna krew - zapomnij! Dodatkowo może być włączona blokada do tylnych drzwi i okien, może już nie dać się odblokować klikiem na drzwiach, więc co wtedy? No ja nie ucieknę póki ich nie wyciągnę, albo spłonę z nimi ?

Jak dla mnie obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu

 

8856C67F-0DEB-47D4-B65D-045EE0981215.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie uciekamy - jak w opisywany wyżej przykładzie, widzisz zagrożenie u mnie było zbyt duże bo nad Hondziną  były 4 kilkunastometrowe świerki, 10m dalej od palącego się auta za świerkami jest dom sąsiada,  moja buda i mój dom odległość była ok 15m -  zdajesz sobie sprawę co by było jakby doszło do baku ?
Dlatego mając o tym pojecie podjąłem probe gaszenia, zresztą nie tylko ja bo świerki z węża gasił sąsiad.
Weż teraz warunki kempingowe w suchym sosnowym lesie i 3-ci stopień zagrożenia poż. - co się moze stac ? - ile bud i lasu moze spłonąć jak nie podejmiesz próby gaszenia ?
Próbujemy gasić jeśli mamy o tym pojecie, nie powiem miałem ciepło w portkach ale też mam pojecie o gaszeniu - wobec okoliczności i zagrożeń podjąłem decyzje o próbie gaszenia bo  U mnie stawka była wysoka a straż z odległości max 10km i tak by nie zdążyła
W opisywanym przeze mnie  przykładzie jasne -  jeśli by mi ta 5ta kilówka nie pomogła to był już też zamiar  okrzyku do ucieczki  mienie nigdy nie jest warte tyle co zycie ale udało się dzięki super współpracy sąsiadów i opanowani nerwów.
Panika jest najgorszą rzeczą tylko zimna krew - 1 ewakuacja ludzi 2-akcja gaśnicza - dla strażaka amatora zawsze ta kolejność, dla straży zawodowej mającej wiekszą wiedzę i możliwości - równolegle

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kevin napisał:

więc co wtedy?

a to co pokazał jacek zoo - szyba bum i ewakuacja przez szybę

3 minuty temu, szwedki napisał:

Uciekamy wszyscy, ja zachowałem zimna krew   i dlatego mogę dalej pisać na tym forum .

nie argument - nie uciekłem i tez pisze
ale nie mnie Cię sądzić nie znam okoliczności i możliwości w których się znalazłeś ani Twojej wiedzy nt gaszenia

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szwedkiCzytaj co napisałem
1/ trzeźwa ocena sytuacji - zgoda to trudne nie palimy sie codziennie ale to konieczne
2/ samokrytyczna ocena możliwości, umiejętności 
3/ zawsze życie przed mieniem
Nie atakuje Cie ani nie mam zamiaru robić z siebie bohatera  a pochwały od straży też mnie nie rajcują, po prostu walczyłem o swój i sasiada dom o swojej budzie nie wspominawszy :) 
U Ciebie nie bodąc tam po prostu nie umiem powiedzieć czy należało próbować gasić czy była możliwość próby gaszenia w zarodku, czy było czym gasić, czy  należało od razu uciekać

 

10 minut temu, Kevin napisał:

Abstrachując już od człowieczeństwa i debilizmu gapiów -  słusznie że złozył i powinni mocno beknąć - jest na to paragraf za nieudzielenie pomocy choć lepsze byłoby im pod tyłkami coś zapalić

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.