Skocz do zawartości

Kostkarka zamiast lodówki?


Kombinator

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś jak zaczynałem karawaning to jeszcze były namioty. Używałem styropianowej lodówki, takie jak na leki z żelami. Wkłady żelowe mroziłem bardzo często Dzięki uprzejmości sklepu w sklepach na kempingu albo gdzieś niedaleko. Nie było to takie komfortowe. Wkłady zelowe podczas rozmrażania się w lodówce dają dużo wilgoci, która się skrapla w lodówce. Na okrągło była woda. W kółko mycie żeby nie śmierdziało. do tego żele mimo zamarznięcia nie wytrzymywały do rana. Tym bardziej wydaje mi się że takie kostki to też nie jest dobry pomysł, ale to jest tylko moje zdanie.
Pozdrawiam Grzegorz

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 godziny temu, Kombinator napisał:

Torba schowana w izolowanej przyczepce

Czyli 40 stopni C

2 godziny temu, Kombinator napisał:

kwestia tego, jakiej jakości lód produkuje kostkarka (czy blisko zera, czy o niższej temperaturze), a także ile zużyje prądu (i jakiej wartości) na godzinę z akumulatora.

Przy upale 30 C na pewno wydajność znacznie odbiega od parametrów katalogowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kombinator napisał:

..........

Nadal gdybamy. Czy jest tu ktoś kto zna się na tych wszystkich przeliczeniach realnych watów, amperów, bo sam nie jestem pewny czy proste przeliczenia wg wzorów będą adekwatne w zastosowaniu akumulatora, przetwornicy, solarów?

Cytat


Parametry:

  • Pojemność: 18 do 23 litrów (2 lub 1 wkład)
  • Temperatura wnętrza: 2-4 stopnie
  • Czas pracy: 3 do 6 dni


Styropianowe pudło, do którego wrzucisz 5kg lodu z 10% soli kuchennej utrzyma 4 stopnie przez 3 dni
...w środku trzymałem napoje, z których sobie popijałem. Wbrew pozorom otwieranie lodówki nie ma dużego wpływu na wkład - powietrza w środku jest ledwo 28g, co nawet przy dość dużym cieple właściwym (1035) i temperaturze powiedzmy: 40 stopni, daje 0.32Wh energii.

Więc: wkład o pojemności rzędu 500Wh może 1500 razy schłodzić całą zawartość powietrza w lodówce z 40 stopni do zera. W praktyce więcej, bo nie "wietrzysz" lodówki, a zimne powietrze zostaje na dole.

 

 

...zwykły lód przechowuje 93Wh/kg, co jest nie do osiągnięcia w żadnym akumulatorze (można dojść gdzieś do 40Wh/kg), a przede wszystkim - nie ma ograniczenia liczby cykli ładowania.

Stąd prosty wniosek - jeśli ktoś korzysta z kompresorowej lodówki, to wolne miejsce w zamrażarce należy zapełnić kostkami lodu - zwiększą czas niezależności od prądu o 6h na każdy kilogram (60h przy pełnym zamrażalniku 10l), odnawiają się bezstratnie przy każdym postoju z prądem, no i zawsze można użyć do napojów, gdyby nie były potrzebne inaczej :-)
 

 



Poczytaj i popytaj tego fizyka- umie liczyć te sprawy :)

https://smoczyca.kodera.pl/diy-lodowka-wlasnej-roboty/
https://smoczyca.kodera.pl/lodowka-turystyczna-diy-v2/


 

Edytowane przez OnionSkin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie porównuj zamrożonej butelki z wodą do lodu z kostkarki .Kostkarki domowe robią bardzo cienki lód i na dodatek pusty w środku. Obstawiam że w takiej "lodowce" rozmrozi się w przeciągu kilkudziesięciu minut. Używam kostkarki do drinków i powiem że kostki z niej rozpuszczają się dużo szybciej niż "pełne" kostki z zamrażarki ( kostkarka robi takie jakby kubeczki puste w środku )

Polecam za to turystyczną lodówkę sprężarkową, ma funkcję zamrażania i kompresor nie pracuje cały czas tylko załącza się cyklicznie przez co zużycie prądu jest dużo niższe niż w absprbcyjnej czy takiej na ogniwa peltiera

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, zwłaszcza [mention=15841]OnionSkin[/mention]! Lodówkę taką jak na tej stronie kodera sobie zrobię, a z kostkarką zobaczy się.
[mention=24024]Suzu4x4[/mention] Co to za model kostkarki masz?
https://www.jula.pl/catalog/gospodarstwo-domowe/urzadzenia-kuchenne/urzadzenia-do-gotowania/maszyny-do-lodow-lodu/kostkarka-do-lodu-007302?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjwnf7qBRAtEiwAseBO_LAQHScdb5UiypVtvWDvd6Oejl66y2A1fDo1MieJ4Fts0A_spWrB2RoCBQoQAvD_BwE

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Kolego nie porównuj zamrożonej butelki z wodą do lodu z kostkarki .Kostkarki domowe robią bardzo cienki lód i na dodatek pusty w środku. Obstawiam że w takiej "lodowce" rozmrozi się w przeciągu kilkudziesięciu minut. Używam kostkarki do drinków i powiem że kostki z niej rozpuszczają się dużo szybciej niż "pełne" kostki z zamrażarki ( kostkarka robi takie jakby kubeczki puste w środku )

Ja podchodzę do tego teoretycznie, tzn. wydaje mi się, że lód to lód, nieważne w jakim kształcie, czy cienki czy w kostce czy walcu pustym w środku. Kilogram lodu potrzebuje do rozmrożenia pobrać z otoczenia ileś tam energii i już, nieważne w jakim jest kształcie. Zresztą z opisu z linku podanego przez @OnionSkin wynika, że taka lodówka bardzo dobrze się spisuje.

Wydaje mi się, że szybkie rozpuszczanie się kubeczków lodu w drinkach wynika z większej powierzchni kontaktu takiego kubeczka z cieplejszym napojem oraz, że taki napój stoi w ciepłym pomieszczeniu a nie w izolowanym małym pudle. I jeśli napój się chłodzi od kubeczków lodu, to szybko "oddaje zimno" do otoczenia. Ale gdyby ten napój schłodził się do określonej temperatury w lodówce, to potem już nawet listki lodu by tak szybko nie topniały, bo nie byłoby wymiany energii z otoczenia do lodu. Wszystko zależy od różnicy temperatur.

Ciekawe jakbyś zrobił doświadczenie ze swoją kostkarką z osoloną wodą, czy ją zamrozi.

Edytowane przez Kombinator (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz bezsensownego kombinowania widzę jeden problem - ja zamrozisz butelkę z wodą to masz zamknięty w pojemniku lód który nie zmieni kształtu po przen=mianie w wodę, do tego i tak zbierze całą kupę wilgoci z otoczenia w postaci szronu czy rosy.

i to jest problem nie do przeskoczenia - wilgoć i pojemniku lodówkowym

mając kostki musisz je jakoś zapakować i przechować i zabezpieczyć przed rozlaniem w późniejszym stadium

 

i jeszcze jedna sprawa - kostki lodu z kostkarki profesjonalnej są zamrożone do -20-30 stopni i są lodem , to coś z kostkarki domowej to lekko podmarznięta woda a nie solidny lód

 

Już widzę akcję zamrażania, 10 kostek na minutę i w momencie produkcji dziesiątej kostki pierwsza już odpłynęła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Polecam za to turystyczną lodówkę sprężarkową, ma funkcję zamrażania i kompresor nie pracuje cały czas tylko załącza się cyklicznie

Jeśli sprężarkową ustawisz na chłodzenie ( 6-8st ) to faktycznie będzie pracować cyklicznie ale po ustawieniu na mrożenie ( -10) to kompresor będzie wyłączał się tylko na chwilę w upalne dni. Sprawdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.08.2019 o 16:44, chris_66 napisał:

i jeszcze jedna sprawa - kostki lodu z kostkarki profesjonalnej są zamrożone do -20-30 stopni i są lodem , to coś z kostkarki domowej to lekko podmarznięta woda a nie solidny lód

 

Już widzę akcję zamrażania, 10 kostek na minutę i w momencie produkcji dziesiątej kostki pierwsza już odpłynęła emoji1787.png

dokładnie jest jak piszesz,  ponadto na wyprodukowanie pierwszej partii trzeba czekać z godzinę od startu w temperaturze ok 20 st .

20190830_194257_resized.thumb.jpg.9c19c7ba4259233b104ec12c11930d01.jpg

temperatura tego lodu :

RB00190Y.JPG.741625ada1931488336dbd08b701e55a.JPGRB00190X.JPG.4534f8917c83a4a736cd1a8a2564fa0c.JPG

temperatura lodu z normalnej zamrażarki :

RB00189Y.JPG.cded3ff50778af1b7e5620f6efb20a59.JPGRB00189X.JPG.d3516a9079e058d895bdbed13ec9d9bb.JPG

 

zmierzone pirometrem ok -18 st.

jak dla mnie lód z tej kostkarki nadaje się tylko do jednego ;)

20190830_194608_resized.thumb.jpg.778fb2d1dc623765ceb8965115019d9a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

jak dla mnie lód z tej kostkarki nadaje się tylko do jednego ;)

20190830_194608_resized.thumb.jpg.778fb2d1dc623765ceb8965115019d9a.jpg

 

No szlag! A ja natchnięty tym tematem już zacząłem gromadzić styropian na budowę lodówki ??

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

 

jak dla mnie lód z tej kostkarki nadaje się tylko do jednego ;)

20190830_194608_resized.thumb.jpg.778fb2d1dc623765ceb8965115019d9a.jpg

 

A do czego innego można by potrzebować ten lód z tej kostkarki na gorącym kempingu??;-)

Ten Thermomix to też na kemping zabieracie??:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - skoro już ustaliliśmy, że taka kostkarka robi ciepłe lody, to może alternatywą do ciepłego lodu jest jednak zimne picie...

Czy ktoś z Was może ma taką lodówkę?:

https://www.obelink.pl/tristar-icecool-45c-pl.html?gclid=EAIaIQobChMI6fTl6NrA5AIVwueaCh2-gAS4EAQYAyABEgIcSfD_BwE#product-tab-cechy

Wg. danych chłodzi i mrozi do 37 stopni poniżej temperatury powietrza - w zakresie od -15 do +5.

Znaczy się nawet jak na zewnątrz jest +35 to w lodówce powinno być -2 - tak?:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.