Skocz do zawartości

Kostkarka zamiast lodówki?


Kombinator

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad użyciem kostkarki do lodu zamiast lodówki.

Ostatnio sprawdziłem, że załadowanie torby termicznej lodem wystarcza nam (dwie osoby) na dwa, trzy dni przechowywania paru produktów. Pomyślałem, że można by zrobić mały pojemnik lodówkowy i wymieniać tylko lód.

Kostkarka ma moc 150W przy 220V. Produkuje 9 kostek lodu w 10 minut. Załóżmy, że włączyłbym kostkarkę raz dziennie na godzinę i wyprodukował trochę kostek lodu na wymianę. Pytanie, jakie trzeba by mieć akumulatory 12V i ewentualnie solary, żeby to przetworzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Specjalnie wybrałem sobie taki nick, bo lubię kombinować i tworzyć. Samo myślenie i konstruowanie czegoś sprawia mi satysfakcję. ?

Nie potrzebuję dużej lodówki na gaz. Lodówka musi być większość czasu włączona by utrzymywać temperaturę. Przetestowałem, że przy moich wymaganiach wystarcza mi mały pojemnik z izolacją i lód. Duża stabilność temperatury nie ma znaczenia. Kostkarka jest ponadto dużo mniejsza, co ma znaczenie w przyczepce 3 x 2 m. Czas potrzebny na wytworzenie lodu jest także krótki (np. 9 kostek w 10 minut). Zakładam, że godzina pracy kostkarki wystarczy mi na dwa dni chłodzenia masła i dżemu w zaizolowanym pojemniku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kombinator napisał:

Zakładam, że godzina pracy kostkarki wystarczy mi na dwa dni chłodzenia masła i dżemu w zaizolowanym pojemniku.

kostkarki robią około 500g lodu w godzinę więc na dwa dni raczej kiepsko.

Przy Twoich założeniach idea jako taka może okazać się słuszna. 

Kostkarka mało nie kosztuje i ma swoje wymiary a do niej pojemnik dobrze izolowany to może jeszcze rozważyć lodówkę przenośną na 12/230V.

Cenie kombinowanie :) ale czasem warto uprościć sobie życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o kostkarce, ale nijak nie mogę znaleźć (i chyba nie znajdę) bardziej kompaktowej niż takie o wym. 35x30x25 powiedzmy. To najmniejsze jakie znalazłem. Także wydajności takiej nie potrzebuję - wystarczyłoby mi śmiało kilka kostek na godzinę. Ale jeśli ma to być czynnik chłodzący w torbie, to rzeczywiście wydajność musi być większa. Ale taka o takich właśnie wymiarach jak podałem i wydajności ok. 10 kostek na 10 minut możliwe, że by wystarczyła:

https://www.lidl-sklep.pl/SILVERCREST-Kostkarka-do-lodu-105-W/p100255135?gclid=EAIaIQobChMI4MS3j7WY5AIVRqWaCh1d5wW5EAQYASABEgLzefD_BwE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przez to chciałem się zapytać fachowców o zużycie prądu i wymagane akumulatory, a potem do tych akumulatorów jakie solary.

Bo obawiam się, że lodówka na 12v musi ciągnąć prąd cały czas i na dodatek tylko chłodzi a nie mrozi.

Bez konkretnych wyliczeń, to szkoda udowadniać sobie co kto naprawdę potrzebuje, bo jeden lubi proste blondynki, a drugi skomplikowane szatynki. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł wcale nie głupi. Zapewne to coś takiego: https://www.electro.pl/agd-male/do-kuchni/kostkarki-do-lodu/kostkarka-do-lodu-bomann-ewb-1027?utm_source=Homebook&utm_medium=cpc&utm_content=289031&utm_campaign=2019-08&utm_term=Kostkarki-do-lodu

Tylko lód z kostkarki domowej, nie będzie pewnie taki jak np. kupowany w workach. Będzie bardziej nazwijmy to "cienki" czy "delikatny". A to może spowodować że bardzo szybko puści. Czy jest sens?

Może jednak małą kompresorówkę nie aż tak dużą, która i chłodzi i mrozi a ma moc tylko 60 wat. Więcej bierze tylko przy rozruchu.

Mam solar 270 wat i przy non stop włączonej lodówce, jeszcze mi nawet jedna "kreska" na wskaźniku  akumulatora nie zeszła. A jeszcze rano sobie na przetwornicy toster włączam :). Lodówkę mam taką  .https://www.euro.com.pl/lodowki/mpm-mpm-46-cj-02-h.bhtml?gclid=CjwKCAjwnf7qBRAtEiwAseBO_Hoq24XYcP5VwW37FmcZrxiqxLza8cF0qxWOQKu-6Gn5hKa1N2wCuxoCwBgQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem odrobinę mniejsze na mediaexpert, ale ta kostkarka z lidla ma jeszcze mniejszą moc (105W), czyli potrzebuje mniej prądu. Chyba, że pomylili się w opisie. Dla mnie pół kilo, czy kilo lodu na dzień w zupełności wystarczy. Tylko nie wiem jak to ma się do akumulatora z przetwornicą napięcia.

Edit:

Tak faktycznie nie wiem jaka jest jakość tego lodu z kostkarki. Może ma temperaturę bliską zera, ale lód to lód. Choćby robić przez dwie godziny. Kilogram lodu to dużo moim zdaniem, a prądu zeżre chyba mniej niż chodząca non-stop lodówka?

I jeszcze jedna zaleta kostkarki. Gdy nie podróżuję, biorę ją do domu i mam kostki lodu do drinków i napojów. ?

Edytowane przez Kombinator (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem. Wrzucam butelkę, dwie zamrożonej wody mineralnej do zwykłej torby izolowanej z marketu, czyli bardzo cienkiej. Do środka jakieś jajka, masło itp. Masło, itp wyciąga się na śniadanie i kolację. Patrząc po maśle trzyma stałą konsystencję spokojnie przez dwa dni. A przy lepszym pudle z grubym styropianem? Gdy bierze się produkty z góry i nie trzyma długo w cieple, to zimno tak szybko nie ucieka. Może pół kilo lodu nie wytrzyma przez dwa dni, ale choćby używać kostkarki dwie godziny na dzień, to mamy kilo lodu. Moim zdaniem to dużo.

Nadal gdybamy. Czy jest tu ktoś kto zna się na tych wszystkich przeliczeniach realnych watów, amperów, bo sam nie jestem pewny czy proste przeliczenia wg wzorów będą adekwatne w zastosowaniu akumulatora, przetwornicy, solarów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też testowałem, wrzuciłem butelkę wody mineralnej do zwykłego  plecaka i poszedłem na wycieczkę w góry i po  kilku godzinach miałem całą butelkę lodu?. I po co kostkarka??

No ale to było w zimie?

Edytowane przez KlAn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj się lepiej siebie samego, co ci da ta kpina poza wystawieniem sobie kiepskiej opini?

Jestem już w internecie prawie 20 lat, na forach mniej, bo na początku ich nie było i to się nie zmienia: Ktoś widzi "nowicjusza" na forum i sądzi, że jest starym wyżeraczem, bo ma kilkaset postów, i że to go uprawnia do niemerytorycznych postów. Żal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra,  przepraszam.  Jednak fizyka kwantowa czy jak ona się tam zwie nie jest dla mnie?. Kontynuuj swoje testy, jesteś bliski wynalezienia perpetuum mobile.

Zacznij od zrobienia pół kilo lodu za pomocą kostkarki i torby termicznej w  obecnych temperaturach. Trzymam kciuki?

Edytowane przez KlAn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przyjmuję przeprosiny. Już testowałem. Torba schowana w izolowanej przyczepce, nie wystawiana na słońce. Nie mówię o trzymaniu torby czy pudła styropianowego w nagrzanym samochodzie. Nie otwiera jej się co pięć minut. Naprawdę lód nie roztapia się wtedy tak szybko. Zostawmy już temat tego czy ten lód jest lodem czy nie, bo kiedyś gdy nie było jeszcze lodówek elektrycznych, to do domów jeździli dostawcy lodu i ludzie właśnie w taki sposób chłodzili sobie produkty.

Jest tylko kwestia tego, jakiej jakości lód produkuje kostkarka (czy blisko zera, czy o niższej temperaturze), a także ile zużyje prądu (i jakiej wartości) na godzinę z akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.