Skocz do zawartości

Dwa prostowniki równolegle do jednego akumulatora


mprzygoda

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Szukałem odpowiedzi na to pytanie na forum, ale nie znalazłem.

Co się stanie jeśli do jednego akumulatora podłączymy dwa prostowniki równolegle?

Mam na stałe podłączony prostownik/ładowarkę inteligentną, która daje max 2A i wspiera AGM. Ostatnio jednak unikam pól kampingowych i preferuję stanie na dziko. Zabieram ze sobą generator - Honda EU10i, który zasila m.in. tą ładowarkę i powoli ładuje aku. Mam też inny (mobilny) prostownik - wspierający AGM, z max prądem 6A, oraz bezpośrednie wyjście 12V z tego generatora - do 8A. Chciałbym zoptymalizować czas ładowania akumulatora i maksymalnie wykorzystać ten czas kiedy generator pracuje (2-3h/dobę) i w jak największym stopniu naładować w tym, czasie akumulator. 

W instalacje mam wpięty przełącznik automatyczny, który po wykryciu zasilania 230V przełącza zasilanie urządzeń 12V na zasilacz/transformator 230/12 i odpina akumulator, także podczas ładowania odbiorniki nie są podpięte do akumulatora.

Czy podłączając prostownik o większym prądzie ładowania powinienem odłączyć ten o mniejszym? Co się stanie jeśli podłączę obydwa równolegle?

Akumulator to MONBAT AGM - 100Ah - specyfikacja w załączeniu , ale chętnie poznam teorię także dla zwykłego akumulatora nie-AGM.

 

Technical datasheet ML170B.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję z prostownikami małej i dużej mocy czyli nawet 10 kW od ponad 50 lat, sam wykonałem ich więcej niż 100 ale nigdy nie przyszedł mi pomysł do głowy aby podłączyć dwa prostowniki równolegle. Z akumulatorami różnego typu i różnej pojemności takie rzeczy robiłem. Myślę, że do pewnej różnicy obciążeń taka sztuczka uda się ale czy jest sens? Cena nowego prostownika nawet full automat to groszowa sprawa a gorycz porażki kiedy okaże się, że jeden z zasilaczy podczas pracy równoległej padł będzie niezbyt duża ale z pewnością niepotrzebna.                                                                                                                                                                                                        Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AGM ładuje się dłużej i inną charakterystyką, podładownie 2-3h nie będzie takie skuteczne jak w przypadku klasycznych aku.
A pomysł z dwoma prostownikami ciekawy jest. Współczesne powinny mieć jakieś zabezpieczenia tylko od czego . Napięcie " od tyłu" nie będzie groźne, prądu nie puści, najwyżej będzie coś wyświetlał (biedtonkowy chyba tak miał że podpięty najpierw pod aku załączał się i pokazywał napięcie aku, zużywając go przy okazji . Podpięty do 230V a potem do aku działał dobrze, ale po zaniku sieci też zjadał aku , mimo że nie działał niby).
Ciężko przewidzieć co będzie się działo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem wczoraj na akumulatorze w stanie wyjściowym 12,2V, ładowanie przez kilka minut, chyba nic się nie stało. Spostrzeżenia:
Po podłączeniu jednego prostownika napięcie wzrasta do ok 12,6V, po podłączeniu dwóch naraz wzrasta do ok 13V. Na jednym prostowniku prąd ładowania to odpowiednio 2,0A oraz 2,5A. Przy podłączaniu drugiego prostownika prąd ładowania na tym pierwszym spada o ok 0,4-0,5A. Podczas długiego weekendu mam w planie przetestować w trakcie dłuższych cykli ładowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup dobry 10-15A prostownik. Po co robić doświadczenia na jakiś mikro ladowareczkach które i tak parametrami słabo się nadają do aku 100Ah. Połączenia równoległe nawet nie komentuje bo nikt nie jest wstanie przewidzieć ich pracy po wielu godzinach. Szkoda budy...  Edit szkoda zdrowia, bo buda to tylko pudło że styropianu itp. ?

.

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mprzygoda napisał:

 Podczas długiego weekendu mam w planie przetestować w trakcie dłuższych cykli ładowania.

zgodnie z nickiem lubisz przygody :mlot:

nie lepiej zrobić to porządnie :niewiem:

wyjścia z generatora nie użyjesz do ładowania, tylko do napędu czegoś

AGM ogranicza cię trochę w kwestii ładowania, chociaż wynika z PDFa, że możesz pogonić go do max 20A ładowania - i tą drogą ja bym poszedł - jeden nowy prostownik do AGMów , np BC-20 PRO 20A

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.