Skocz do zawartości

Jak dbać o czystość budy


chris_66

Rekomendowane odpowiedzi

hej

taki temat mnie naszedł po moim skończonym sezonie i paru rozmowach ze znajomymi

sprzęt wymaga umycia i zakonserwowana na zimę, mycie gruntowne, zacieki przy oknach, zabezpieczenie,

u znajomych buda ma bardzo zniszczony lakier (chropowaty i szorstki, po deszczu spływa biała woda)

kamper kolegi stoi na śląsku i po zimie jest czorny jak pieron

 

co stosujecie, i jak ?

ja w zasadzie używam jachticon premium polish jako zabezpieczenie i caravan cośtam do mycia , też yachticonu

do okien płyn dedykowany do tego (z keny jakiś ??)

 

kolega kiedyś na kampera kładł ceramikę/kwarc jakiś tani i nawet to fajnie działało , tylko dwa dni roboty miał co roku i odpuścił temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja kupiłem do mojej przyczepy w Juli jakiś płyn do mycia łodzi, i tym ją mylem. Robię to w zasadzie po każdym wyjeździe z przyczepą oraz przed i po zimowaniu (stoi w zamykanym magazynie). Obecnie płyn ten mi się skończył i użyłem zwykłego szamponu do auta, po włoskich wakacjach miałem ją mega obklejoną jakiś nalotem w drzew, podobnie jak auto, dobrze że w drodze powrotnej lało i trochę się zestaw spłukał z tego bo inaczej miałbym pewnie mycie na 2 razy. W każdym razie po każdym wyjeździe jest umyta, teraz też. W środę wyjazd nad morze, po powrocie również ja umyje.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu coś kiedyś pisałem:

 

Dziś myłem przyczepę po wakacjach i przed wyjazdem na długi weekend. Ja to mam bzika na punkcie chemii, i generalnie mógłbym nic innego nie robić tylko myć, doczyszczać i pielęgnować. I tak z dzisiejszego mycia przed wyjazdowego poszło.

PreWash:

Piana ADBL Yeti o zapachu Cherry Ice Cream z pianownicy PA

Domywanie, zacieki i rozbite z przodu owady, które nie rozmiękły pianą - ExceDe APC 1:10, Magiczna gąbka 

Mycie ręczne - szampon z woskiem do przyczep Hamron Caravan Schampo (teraz w Juli już go nie ma, ale jeśli mogę polecić, tani dobry szampon do przyczepy to mi ekstra siadał Tenzi Neutro) 

Felgi - ExceDe Wheel Cleaner 1:10

Opony - ExceDe Tire and Rubber Cleaner 1:3

No i na zabezpieczenie już nie bardzo miałem siłę bo przed przyczepą dwie fury jeszcze obskoczyłem więc:

Na opony poszedł ADBL Black Water

Na budę ( łącznie z oknami i plastikami) poszedł Ech2O od Carpro rozrobiony 1:10

 

Co mogę polecić do zabezpieczania budy:

Plastiki - Carpro Perl. Teoretycznie na plastiki i gumy można go rozrobić 1:3. Na opony idzie nie rozrabiany. Mi na przyczepie to siada mocno. Można kupić niewielki testerek 50 ml za około 14 zł. Świetny do zabezpieczenia opon, uszczelek i plastików.

Lakier - z tanich marketowych - Sonax Brilant Shine Detailer, z trochę droższych ADBL Synthetic Spray Wax .

Nie polecam mycia przyczep mocnymi środkami zasadowymi (Tenzi Truck, Dimer itp) i po domyciu zostawić bez żadnego zabezpieczenia. Raz jak buda zaszczurzona można coś tam podziałać nie za mocnymi stężeniami, bo mi APC 1:5 porobiło już zacieki. Jak przyczepa ogarnięta to czyścić regularnie, najlepiej środkami o neutralnym ph i woskować lub zarzucić jakiegoś QD. 

Można poszukać czegoś w środkach Certimana lub Meleruda. Kiedyś miałem politure z Certimana i na prawdę fajnie doczyszała i dawała woskowe zabezpieczenie. Kupiłem teraz politurę Meleruda i tak średnio mi się z nią pracuje.  Doczyszczać doczyszcza, ale nie wypracowuje się do końca, trzeba wymywać i wykończenie u mnie na budzie wychodzi jakby matowe. 

2 minuty temu, chris_66 napisał:

jaszcze temat do dyskusji - żywica i soki z drzew - profilaktyka i późniejsze akcje po powrocie

można podzielić się swoimi działaniami na samochodach , w sumie też tym sie holuje budki

 

Tu dla mnie numer jeden jest Mac Serien Prickbort 124

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tomii napisał:

 Doczyszczać doczyszcza, ale nie wypracowuje się do końca, trzeba wymywać i wykończenie u mnie na budzie wychodzi jakby mato

pojechałeś po bandzie :bzik: , jak zrozumiem co napisałeś i dojdę do siebie to przemyślę temat :kawa:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek prosta sprawa - politura powinna (przynajmniej moim zdaniem) być mleczkiem które wcierasz szmatką czy padem i nie musisz już jej ścierać jak twardego wosku na aucie. 

Mam dokładnie to:

https://www.mellerud.de/shop/de/ca-oberflachen-politur-0-5-l.html

Kupiłem bo z chemią Certimana trochę poszaleli i bez wydania 100 zl nie szło nic kupić.

Można by było jeszcze kogoś z wysp pomęczyć bo Auto Glym ma Caravan Cleanera.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje SONAX, jak i do samochodu tak i do przyczepy, po umyciu nakładam preparat rozprowadzam gąbką i zaraz wycieram mikrofibrą, efekt natychmiastowy lakier dostaje blask, plastiki ożywiają i 3 miesiące spokój,  bród się nie czepia i po umyciu nie ma co ścierać wszystko spływa i lakier ciągle jak nowy. Trochę działa jak ceramika.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=11&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiU1sH2wfvjAhXLAGMBHaaDBIoQFjAKegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fsonax.katowice.pl%2Fzabezpieczenie-lakieru%2F178-163-sonax-profiline-polymer-netshield-340ml&usg=AOvVaw34qnl7ZsovbpadAWeOk2q1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=30289]borek6[/mention] widzisz jakąś różnice po umyciu szamponem do auta a płynem do łodzi?
W zasadzie chyba nie widzę różnicy, akurat ostatnio myje szamponem gdyz ten do łodzi mi się skończył, ale będąc w Juli zakupie ponownie, jakoś tak do tego tworzywa z którego zrobiona jest przyczepa bardziej do mnie przemawia. Za to kolega wyżej to już mega profesjonalnie podszedł do sprawy, ja niestety nie mam czasu żeby aż tak pojechać z tematem, ale podziwiam i zazdroszczę bo też lubię mieć czyste i lśniące zarówno auto jak i przyczepe

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2019 o 20:57, Tomii napisał:

Krzysiek prosta sprawa - politura powinna (przynajmniej moim zdaniem) być mleczkiem które wcierasz szmatką czy padem i nie musisz już jej ścierać jak twardego wosku na aucie. 

Mam dokładnie to:

https://www.mellerud.de/shop/de/ca-oberflachen-politur-0-5-l.html

Auto Glym Caravan Cleaner

 

 

zamówiem parę rzeczy , pójdzie do samochodu i na budę

o auto glyma zapytałem znajomka, zobaczę co odpowie

W dniu 11.08.2019 o 21:15, peja76 napisał:

Ja stosuje SONAX, jak i do samochodu tak i do przyczepy

wygląda ciekawie, i łatwe do aplikacji

 

ciekawi mnie jak z porowatego lakieru (bardzo utlenionego) wyrwać brud i jak to potem zabezpieczyć, obawiam się, że polerowanie rybiej łuski może skończyć się źle, szczególnie że kolega chyba już tak próbował robić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, chris_66 napisał:

zamówiem parę rzeczy , pójdzie do samochodu i na budę

o auto glyma zapytałem znajomka, zobaczę co odpowie

wygląda ciekawie, i łatwe do aplikacji

 

ciekawi mnie jak z porowatego lakieru (bardzo utlenionego) wyrwać brud i jak to potem zabezpieczyć, obawiam się, że polerowanie rybiej łuski może skończyć się źle, szczególnie że kolega chyba już tak próbował robić

 

Polerować należy delikatnie, też używam SONAX 3, nie musisz mocno polerować bo ta politura sama w sobie daje połysk i utrzymuje go od 3 do 6 miesięcy, brudu nie zmyje ale połysk da, i najważniejsze należy pamiętać że po nałożeniu gąbką (nie dopuszczać do wyschnięcia) od razu ścierać tylko mikrofibrą, bo inna szmatka będzie mazać. Stosuje ten produkt od 2 lat i naprawdę robi robotę, auto jak i przyczepa nie chwytają brudu i są bardzo łatwe w umyciu, szczególnie czarne samochody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonaxa spróbuję na samochód i szklany dach. Na budę mam jeszcze jachticona do dokończenia, pewnie na dwa sezony mi starczy .
Resztę chemii zobaczę co do czego jak przyjdzie.
Najważniejsze teraz to odmyć moją budę po latach pod chmurką i zabezpieczyć porządnie.

Potem będzie czas na porowaty lakier u znajomego, ale jemu to chyba nic nie pomoże

Na jakiej zasadzie działa kwarc/ceramika . To coś na zasadzie lakieru jest, czy jak to działa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

mam pytanko, moja pierwsza przyczepa ,

czy mogę zastosować wosk twardy do lakierów samochodowych ? Konkretnie FUSSO SOFT 99 dedykowany do jasnych lakierów. Pytam, bo stosuje do auta jedynie  ten (nie jest tani ale robi robotę) i mam spory zapas więc nie wiem czy konieczny będzie zakup czegoś specjalnie do przyczepy. To co prawda inna powłoka ale środek mam sprawdzony. Jakie jest Wasze zdanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne,

ale mam to opanowane i robię ręcznie . Ten wosk dobrze się aplikuje tylko nie można zbyt długo zwlekać z polerką. No i jest skuteczny przez 12 miesięcy. Tak czy siak wosk samochodowy syntetyk nadaje się ? 

12 minut temu, smutny napisał:

Jasne,

ale mam to opanowane i robię ręcznie . Ten wosk dobrze się aplikuje tylko nie można zbyt długo zwlekać z polerką. No i jest skuteczny przez 12 miesięcy. Tak czy siak wosk samochodowy syntetyk nadaje się ? 

I dodam, ze woda ścieka po tym jak po smalcu z bobra?

Edytowane przez smutny (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii zmienił(a) tytuł na Jak dbać o czystość budy

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.