Skocz do zawartości

Wiatr a kamper lub przyczepa na postoju.


pianim

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Po ostatnich sensacjach m.in. z Grecji zastanawiam się nad zachowaniem kampera i przyczepy podczas wiatru. Stoję sobie nad morzem, otwarta przestrzeń ze wszystkich stron, wieje ok. 30-40km/h, zarówno w kamperze jak i przyczepie buja tzn. czuć w wnętrzu huśtanie.

Czy taki wiatr może spowodować przewrócenie kampera lub przyczepy?

Jeśli nie to jak silny musiałby być? 

Jak się ustawić żeby było bezpiecznie?

Czy może lepiej stanąć pod jakimiś drzewami?

Wszelkie dobre ale mądre rady mile widziane, myślę że każdemu może się to przydać...

 

Edytowane przez pianim (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki wieje równomiernie raczej nic się nie stanie. Ja zawsze staram się stawać przedsionkiem na zawietrznej. Paru forumowiczom pozawijały się na przyczepę.

Natomiast jak przyjdzie jakaś nawałnica typu Biały szkwał to już tylko kwestia szczęścia. Jest kilka filmików z latającymi przyczepami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pianim napisał:

Według Waszych doświadczeń lub opinii jaki wiatr zaczyna być niebezpieczny

Porywisty. Tak naprawdę zależy od wielkości przyczepy, jej masy. rozkładu tej masy i kierunku wiatru.

Parę lat temu byliśmy nad j. Turawskim kiedy zmiotło kemping Turawik. My byliśmy po drugiej stronie jeziora. Trafiło się, że tyłem do wiatru. Straty "0" po za pełnymi gaciami. Nie było fajnie...

A jak stoisz pod drzewem to wystarczy mocniejszy podmuch i możesz mieć konar na dachu :niewiem: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, BUMERANG napisał:

Paru forumowiczom pozawijały się na przyczepę.

Do tego nie potrzeba dużo.... drugi wyjazd przyczepą i u nas skończyło się na pękniętym uchwycie stelaża za 3zł  - na szczęście.... od tamtego czasu zawsze przywiązuję przedsionek ;)

Teraz już używam specjalnych śledzi,... kątownik 25x25 długości ok 50cm, z czego 40cm jest w ziemi :) . Linki mam 8mm - nie do zerwania. System burzę w Powidzu przeszedł pomyślnie. Ale przyznaję się, że silniejszy wiatr zawsze pobudza wyobraźnię ;)

Edytowane przez kpr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzew należy unikać jak tylko można. W zeszłym roku na kempingu w Zamościu trochę wiało w nocy i uwalało konary z drzew. Jeden spadł nam na auto. Pozostała pamiątka w postaci 3 wgnieceń :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w necie takie coś... Wynika z tego że groźny może być dopiero wiatr powyżej 70km/h... Reszta tylko napędza spiralę strachu ? ... ale na pewno trzeba oceniać według własnego odczucia bo przyroda potrafi być nieobliczalna...

Screenshot_2019-07-26-12-18-01-137_com.google.android.apps.docs.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pianim napisał:

Znalazłem w necie takie coś... Wynika z tego że groźny może być dopiero wiatr powyżej 70km/h... Reszta tylko napędza spiralę strachu ? ... ale na pewno trzeba oceniać według własnego odczucia bo przyroda potrafi być nieobliczalna...

 

wszystko zależy od tego gdzie stoi - np przyczepa w rzędzie innych przyczep/domków czy za kibelkami będzie zupełnie inaczej narażona niż wolnostojąca

przeżyliśmy dość silna burzę w Gąskach - przesuwała przyczepy, złamane drzewa zniszczyły kilka przyczep/domków

nam się nic nie stało, mimo że nawet przedsionek nie był zaszpilkowany, tylko dlatego że wiało w ścianę boczną i byliśmy osłonięci 1-2m stała od nawietzrnej inna przyczepa

niestety najgorsze są chyba duże stare drzewa 

https://gazetalubuska.pl/w-szpitalu-zmarlo-dziecko-przygniecione-przez-drzewo-na-kempingu-w-osieku-konar-zlamal-sie-podczas-burzy-zdjecia/ar/13397033

5b69793b1c20d_o_full.jpg

nawet przewrócenie przyczepy nie spowoduje takiego zagrożenie (chyba że stoimy na jakimś klifie, skarpie)

 

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kevin napisał:

I jak tu się ustawić w cieniu?

a może z innej beczki, macie ac na cepke?

Trzeba się kierować rozumem, jakby tak na wszystko patrzeć to strach w ogóle z łóżka wstać 

 

Ac- Oczywiście że tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kevin napisał:

I jak tu się ustawić w cieniu?

a może z innej beczki, macie ac na cepke?

Mamy, ok 800 zł przy przyczepie za 30 tyś.

Godzinę temu, maciejek34 napisał:

Rok temu taki "mocniejszy" wiatr porwał mi daszek i zabrał okienko dachowe, teraz jak trochę zawieje, od razu wszystko chowam i zwijam, uraz pozostał ;), wtedy naprawdę mocno wiało ...

My też mamy tak zwyczaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeżyłem w niedzielę. Myślałem że buda poleci spakowalem żonę i wszystkie dzieci z okolicy i wywiozłem na wieś.

Pierwszy raz takie coś.

 

https://www.forum.karawaning.pl/index.php?/topic/29447-Przyczepa-po-gradobiciu.&do=findComment&comment=655124

 

 

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.