Skocz do zawartości

Włochy 2019 na dziko


mirmar

Rekomendowane odpowiedzi

Za chwilę ruszamy w drogę do Włoch. Idziemy na żywioł bo nie było czasu celebrować wyjazdu i przygotować się tak jak by się chciało lub powinno. Jak nie wyjedziemy teraz to w ogóle nie wyjedziemy. Planujemy pobyt ok 2-2,5 tygodnia w 3-4 lokalizacjach gdzieś przy plaży, na dziko, wg miejscówek z P4N. Jakieś typy miejscówek są a reszta wyjdzie "w praniu". Raczej zwiedzać nie planujemy bo liczymy, ze będzie za gorąco na zwiedzanie, niemniej rowery bierzemy. Zestaw drogowy ma DMC równiutkie 3500, a rodzina ma zestaw 2+3 (3, 7, 9)

Trasa to https://goo.gl/maps/nexboGMdBszhi2cH8 Pierwszym rzutem chcemy dojechać gdzieś w okolice granicy PL/CZ lub jak się da to gdzieś w Czechach zatrzymać się na MOPie na nocleg regeneracyjny, a rano pobudka i dalej w trase może już do Włoch a może znów się gdzieś na trasie zatrzymamy na nocleg. Tak na szybko to mam pytanie gdzie sie tankować oprócz tego, że chce się dotankowac jeszcze w PL przed granicą, ale gdzie dalej? Gdzie się opłaca a gdzie nie opłaca tankować z tych trzech krajów jakie będę przejeżdżał tj. Czechy, Austria, Włochy? Inna kwestia to w sprawa winiet, bo chciałem kupić elektronicznie winietę na Czechy i mimo, że gdzieś czytałem, ze jest taka możliwość to jak przyszło co do czego to nie znalazłem takiej możliwości, więc chyba pozostanie kupienie tradycyjnej winietki gdzieś na stacji zaraz po przekroczeniu Czeskiej granicy. Czy trasa ma jakieś mankamenty i coś warto zmienić? Czy jet jakieś ryzyko, że jadąc w piątek przez Austrię gdzieś mogę trafić na jakieś "zagęszczenie" lub inne "pułapki"?

Jeśli macie jakieś wskazówki, uwagi to jestem otwarty i chętny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej , jechałem praktycznie tą samą trasą ponad tydzień temu tyle że w przeciwną stronę (powrót z IT) i nie stałem nigdzie w żadnym korku. Spaliśmy przed Brnem i rano po śniadaniu jak ruszyliśmy to na obwodnicy Brna z kierunku z którego będziesz jechał był straszny korek z dobrych kilka kilometrów i drugi taki na zwężce koło Prościejowa więc dobrze było by jakbyś przeleciał za Brno żeby nocować dopiero za Brnem (późnym wieczorem na zwężkach raczej nie będzie korków)

Jak chcesz podaje namiary na parking na którym nocowaliśmy dwa lata temu jadąc tą trasą w stronę IT :

https://goo.gl/maps/tCWzPqgtUz3sKMVN6

To zaraz za Brnem więc powinieneś bez problemu dociągnąć i z stamtąd jak wyruszysz po śniadaniu będziesz jadł obiadokolację nad Adriatykiem ;)

kawałek dalej już w AT też masz przy autostradzie co krok duże parkingi zarówno przed Wiedniem jak i za Wiedniem więc z noclegiem w tranzycie w tej okolicy nie ma żadnego problemu.

Przy granicy PL-CZ nic nie pomogę bo to dla nas za blisko i nigdy tam nie spaliśmy, ponadto jadąc z budą nie opłaca się nam nadkładać 100km więcej i za Olomuńcem odbijamy na Boboszów - Kłodzko.

Co do cen paliw to w CZ nie tankowałem , w AT on w okolicach Grazu tankowałem po  - 1,11e poza autostradą, a w IT 1,35-1,49 . Na autostradach nie tankowałem (ceny 20-40 eurocentów wyższe co przy zbiorniku 80-100 l pozwala zaoszczędzić na dobry obiad) . W IT zwróć uwagę że za serwis (czyli jak pracownik stacji złapie za nalewak i Ci naleje) doliczają do litra nawet 20 eurocentów , więc musisz grzecznie podziękować i sam nalać, pisałem o tym w temacie Bella Italia (no chyba że nie chcesz sobie pobrudzić rączek to płać , ja mam rękawiczki :]  ) .

Na pewno opłaca się zjechać z autostrady i dotankować w Austrii przed granicą IT , pisał o tym kolega @Tamtam, wskazał nawet konkretne stacje, poszukaj na forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Możesz podać bliższe namiary na tą stacje w okolicach Grazu gdzie jest taniej. Na szybko patrząc odległościowo to nocleg za Brnem jest w możliwy. Jak nie padne wcześneij to tam będe celował na nocleg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tankowaliśmy dokładnie na tej :

https://goo.gl/maps/e5GS5e9NHzRy892u5

ale  to nie ma żadnego znaczenia, na poprzednich wyjazdach tankowaliśmy na innych losowo wybranych, po prostu jak kończy mi się paliwo zjeżdżam z autostrady najbliższym zjazdem, i tankuje na pierwszej lepszej stacji , w Austrii w każdej większej wiosce są stacje i zawsze paliwo dużo tańsze niż na autostradzie

to samo z obiadami , nie jadamy na autostradzie, często na wioskach można trafić fajną knajpę dla lokalesów.

We Włoszech w jednej takiej zjedliśmy dwudaniowy obiad dla całej czteroosobowej rodziny, do tego sałatki, napoje, lody dla dzieciaków a potem desery  i po kawce . Rachunek czterdzieści parę euro za całą rodzinę i na koniec jeszcze okazało się że żona właściciela Ukrainka mówi trochę po polsku zaczęliśmy rozmawiać przyniosła nam polski chrzan a właściciel poczęstował nas karafką swojej cytrynówki nie zważając na to że jesteśmy w trasie i musimy dalej jechać, wstyd było odmówić więc obiad się trochę wydłużył  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Ostrawą jest fajne miejsce, ale płatne -  73 zł za kampera (2+1) z prądem -Kemping Landek Park  https://goo.gl/maps/73Bqt5PeMKxoTPon8. O paliwie Ci nie napiszę, bo my przejechaliśmy na paliwie z Polski do celu w Austrii. Ale za to świetne i tanie jedzenie jest tuż przed granicą z Austrią w Mikułowie - Bistro Kodiak - https://goo.gl/maps/Eg1fiCxbWC913aPz6.

Czeska winieta tylko w formie naklejki. Kupowaliśmy na przedostatniej stacji. Austriacka winieta online, ale żeby była ważna trzeba kupić na firmę, bo dla osoby prywatnej trzeba kupić w wyprzedzeniem 18 dni.

Edit - od Piotrkowa do Częstochowy korki. Można część objechać (z Naviexpertem) i nawet warto.

 

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeździłem do Włoch to zawsze tankowałem w Arnoldstein w  Austrii bo we Włoszech zawsze było droższe paliwo. W tym roku jadąc do i z  Chorwacji tankowałem w Graz https://goo.gl/maps/1F4G6P1zXkoouSaW8 (ktoś na forum podawał tę stację, ale po drodze do niej jest jeszcze jakaś i też ma dobre ceny)

@Suzu4x4 jak jeździsz na Boboszów to później przez Czechy którędy jedziesz z zestawem? Solo zawsze jeździłem serpentynami. Do Chorwacji z zestawem pojechałem przez Katowice na Mszanę. Wracając pojechałem na Boboszów, ale Google poprowadziło mnie przez takie drogi ze z zestawem nie było łatwo.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadąc zestawem z Wrocławia na Brno przez Katowice, jesteś co najmniej godzinę w plecy , robiliśmy testy w obie strony jeżdżąc na dwa busy i ten co jechał autostradą był zawsze 10-15 min w plecy mimo że leciał cały czas 150- 160 gdzie się tylko dało , 100 km więcej ciężko jest nadrobić jadąc solo a przy jeździe z budą gdzie nie przekraczasz 100km/h to już w ogóle nie ma sensu.

O korku na bramkach nie wspominam bo może on wydłużyć czas jazdy o kolejne dodatkowe minuty ...

Faktem jest że na odcinku  Boboszów - Olomuniec google prowadzi skrótami przez wąskie i podłej jakości drogi gdzie często żeby się się minąć z autem z naprzeciwka trzeba zwalniać do zera, dlatego na tym odcinku trzeba zapomnieć o nawigacji i jechać jak na zaznaczonej mapce :

https://goo.gl/maps/32fW7u2KLDn2w8Lh7

czasowo wychodzi podobnie , kilometrowo jest kilka km dalej niż wg google aje jedziesz cały czas dobrej jakości szeroką drogą gdzie nie ma żadnego stresu podczas jazdy zestawem.

ponadto jest mniej zakrętów , zjazdów i podjazdów , jest jeden krótki odcinek serpentyn gdzie jest kilka zakrętów "agrafek" po 180 st, ale za to droga na tych zakrętach jest świeżo po remoncie i jest tak szeroka że na każdym z tych zakrętów miniesz się nawet z TIREM , mam na myśli ten odcinek :

https://goo.gl/maps/uVgdGvP9ECH9eeCd8

przejechaliśmy tą trasą wielokrotnie w obie strony bez żadnych niespodzianek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Suzu4x4 dzięki. Ja ostatnio (powrót z Chorwacji) jechałem równolegle drogą nr.  368 aby ominąć serpentyny, ale nigdy więcej nią nie pojadę

 https://goo.gl/maps/JCuiArzJ3M7ygof48 

To jest droga właśnie tej kategorii jak opisałeś. Wąska przez wioski złej jakości i aby się minąć należy zwolnić niemalże do zera.
Wiem, że przez Katowice jest dłużej, ale droga bardzo dobrej jakości i pierwszy raz z zestawem wolałem jechać pewną drogą (Na Chorwację). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy gdzieś na parkingu przy stacji MOL tuż przed granicą z Austrią. Wyjechaliśmy ok godz. 21 spod Wawy i ok 4:30 dotarliśmy tutaj. Jechało się bardzo dobrze ale chyba dlatego, że w nocy bo żadnych korków nie było, a zwłaszcza w Czechach jest dużo odcinków gdzie są różne zwężenia, roboty, itp miejsca gdzie mogą się tworzyć zatory, zwłaszcza przed Brnem (jadąc z kierunku PL).

Żeby wątek wyglądał ciekawiej to nasz zestaw tuż przed początkiem podróży

20190711_204502.thumb.jpg.dbc7ce3544a3653bb177b726a5038739.jpg

A to na obecnym postoju -gdy jeszcze nie padał deszcz ;). Fajny duży parking, w nocy dobrze oświetlony i monitorowany. Oprócz nas na "noclegu" stał jeszcze zestawik z PL i kamperek z CZ

20190712_045801.thumb.jpg.512510e3066e5cf84b28f2bfbfe18c4d.jpg

Edytowane przez mirmar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wklejam jeszcze zdjęcie, bo u siebie jak otworzyłem ten link z telefonu to mapy google właśnie pokazały złą trasę pomimo że na komputerze wyświetla się dobra :

1553486966_boboszw-brno.thumb.jpg.b711aac8dc13b753e3d8b8940d8358a5.jpg

11 godzin temu, jacekzoo napisał:

@Suzu4x4 dzięki, w sobote będę tamtędy leciał. A że ja nawigacjowy to wcześniej zawsze się tarabaniłem tymi dziurami o których mówisz

czyli będziesz robił "agrafki" pod górę, daj znać jak trasa i do którego biegu musiałeś redukować   :-]

 

 

27 minut temu, mirmar napisał:

Jesteśmy gdzieś na parkingu przy stacji MOL tuż przed granicą z Austrią. Wyjechaliśmy ok godz. 21 spod Wawy i ok 4:30 dotarliśmy tutaj. Jechało się bardzo dobrze ale chyba dlatego, że w nocy bo żadnych korków nie było, a zwłaszcza w Czechach jest dużo odcinków gdzie są różne zwężenia, roboty, itp miejsca gdzie mogą się tworzyć zatory, zwłaszcza przed Brnem (jadąc z kierunku PL).

Żeby wątek wyglądał ciekawiej to nasz zestaw tuż przed początkiem podróży

 

A to na obecnym postoju -gdy jeszcze nie padał deszcz ;). Fajny duży parking, w nocy dobrze oświetlony i monitorowany. Oprócz nas na "noclegu" stał jeszcze zestawik z PL i kamperek z CZ

 

no i dobrze że udało wam się przelecieć w nocy za Brno, jak teraz ruszysz  i nie będzie po drodze żadnego dzwona powinieneś dolecieć do IT bez żadnych korków.

Pamiętaj o fotoradarach w IT , jest ich tam mnóstwo i większość działa , szczególnie odcinek Wenecja - Rawenna ;)

 

 

 

 

 

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2019 o 09:57, Suzu4x4 napisał:

Pamiętaj o fotoradarach w IT , jest ich tam mnóstwo i większość działa , szczególnie odcinek Wenecja - Rawenna

Mimo, ze pamietałem o Twoim zwróceniu uwagi na fotoradary to jeden na 99% zrobił mi fote własnie na tej drodze. Ta droga jest usłana znakami różnej treści i jakości, plus do tego cała masa innych reklam i obiektów, które moga mylić, zwłaszcza w nocy, że chcąc jechać sprawnie, tj na granicy dopuszczalnych prędkości to musisz byc czujny jak na polowaniu. Czy jeszcze gdzieś mnie mogli złapać to nie wiem. Pewnie okaże sie w kraju.

Poza tym pogoda średnia. Nad ranem przeszła ogromna burza i ulewa. Teraz jest OK. Robi się ciepło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2019 o 09:57, Suzu4x4 napisał:

czyli będziesz robił "agrafki" pod górę, daj znać jak trasa i do którego biegu musiałeś redukować   :-]

@Suzu4x4 źle się wyraziłem, jechaliśmy teraz tą trasą co podesłałeś żeby nie kręcić bączkôw na agrafkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.