Skocz do zawartości

Czy warto brać jedzenie z Polski do Chorwacji?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Za 2 tygodnie wyjazd do Chorwacji. Będziemy na Istrii 9 nocy. Jeśli chodzi w wyżywienie to zamierzamy trochę gotować, grillować, ale również raz dziennie zjeść coś w restauracji. Będziemy z 2 dzieci. Z polski zamierzamy zabrać trochę puszek (konserw) makaronów, mleko, wodę. Tu pytanie, czy te wszystkie rzeczy dostaniemy po rozsądnej (zbliżonej do polskiej) cenie w marketach chorwackich (typu Lidl). Jak jest z kupnem produktów mięsnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednemu warto drugiemu nie i jak wiele osób na tym forum tak wiele opinii. Jak się wybierałem do Chorwacji to wszedłem na stronę chorwackiego Lidla, przejrzałem gazetki reklamowe i porównałem ceny. Jest drożej ale bez tragedii. Z Polski brałem suche rzeczy typu kasze, makarony, sosy itp. i kilka weków z czystym mięsem. Na miejscu tylko ziemniaczki albo kasza i do tego mięsko + sos z paczki. To nawet nie chodziło tak bardzo o oszczędność kasy ale o oszczędność czasu, bo taki obiad robiliśmy powiedzmy tak długo jak gotowała się kasza czyli około 15-20 minut. Druga zaleta szybkiego gotowania w przyczepie w upały tam panujące jest oczywista. Poza tym nasz młody jest niejadek więc woleliśmy mieć to co jada i lubi niż z nim tam walczyć żeby zjadł cokolwiek. Nam w upały mięso średnio smakowało więc najwięcej kasy wydaliśmy na owoce i warzywa i często robiliśmy obiady tylko z grillowanych warzyw, które co oczywiste smakują tam zdecydowanie lepiej niż u nas. Oczywiście nie te z marketu tylko kupowane gdzieś na bazarku :slina:

Edytowane przez reflexes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc ostatnio w Chorwacji (wróciłem tydzień temu) zauważyłem że mają dość kiepskie mięso i drogie.  Codziennie prawie grilowaliśmy i kiełbasa na grilla dobra (ok 90% mięsa) to koszt ok 20zl za 300-400g. Gorszej jakości (parówki albo 60% mięsa) to ok 7-10zl. Następnym razem zamierzam zabrać ze sobą trochę mięsa z Polski. Po powrocie z żoną ustaliliśmy że bardzo dobrym rozwiązaniem jest  tak jak @reflexes wspomniał  zrobienie słoików z gotowymi sosami, aby szybko zrobić smaczny mięsny obiad. Ceny są wyższe i na niektórych produktach dość duża jest różnica. Np mleko najtańsze to ok 3,6zl, a lepsze ok 6zl. Słoiczki z obiadkiem dla dzieci w Polsce ok. 5-6zl w Chorwacji ok 9zl. (Robiłem zakupy głównie w Tommy, KOnzum i Kaufland)
Ceny piersi z kurczaka to koszt ok 36zl /kg 

 

Edytowane przez Koczaj (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od budżetu i co kto lubi. Generalnie jedzenie w Chorwacji nad morzem jest droższe jakieś +/- 30% w porównaniu do naszego morza. Wyspy są droższe. Dotyczy to sklepów jak i restauracji.
Co mnie zaskakuje ryby i "dary morza" nie należą do najtańszych i nie są wszędzie dostepne, nie ma praktycznie - przynajmniej w Dalmacji smazalni na każdym kroku jak u nas. Praktycznie tylko restauracje gdzie często liczą sobie za podane pieczywo i przygotowanie nakrycia. To chyba efekt masy turystów.
Na północy ( byłem na Krk) jest wydaje mi się więcej czegoś w stylu fast foodów, jakieś bistra albo budki z pizzą i "zorganizowane" jedzenie jest chyba trochę tańsze.
Dania są generalnie dobre, warto spróbować miejscowych specjałów i trunków no i zajrzeć do wujaszka googla w opinie o danej knajpie i po prostu spytać co dobrego mają. Naciągactwo pewnie zdarza się jak gdzie indziej w popularnych miejscach turystycznych. Ma to chyba coraz krótsze nogi bo szybko opinie trafiają do netu.
Jeśli chodzi o sklepy to woda jest droga - ok. 3,50 zł półtoralitrowa butelka, piwo jakieś 4 zł w sklepie (ceny na Peljesacu). Sprawdzę jak będę w sklepie podstawowe produkty bo jakoś nie zapamiętałem dokładnie cen.
Pozdrawiam


Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spacer.pngspacer.pngJeśli zabierać żywność to o małych gabarytach i bardziej cenowo wartościową. Wędliny w hermetykach bo tutaj za dużego wyboru nie ma, wszystko opiera się o salami i tania mortadele. Kiełbasy polskopodobnej tez nie uświadczysz.

Ceny tutaj są absolutnie nieuzasadnione w stosunku bankowym złotówki i kuny. 

Ktoś kiedyś w kluczowym momencie miał kaca.

Ceny z grubsza:

woda gazowana 1,5l 6kn w promo bywają po 4

mleko 1l 6-10 kn w promo bywa po 5

kefir/maślanka 1l 12-15kn

ziemniaki 6-9 kn w promo 4-5

arbuz 9-11kn w promo 5

masło 13-19 kn kostka 200 lub 250 nie widziałem cen promo

piwo popularne puszka 0,5l 8-10 kn w promo 8-9

piwo 2l pet 16-28 kn w promo 14-20

pomidory 1kg chyba okolice 13-14 kn

chleb 8-15 kn

wino but od 20kn w kosmos

wino 5l pet 55-65kn

mieso schab w plastrach 6szt=0,6kg 35kn

kurczak świeży w całości 1,7kg 45kn

W knajpach:

Pizza od 60kn

Moje kochane Prażone kalmary z frytkami 100-110 kn

Miesa mieszane z grilla + frytki od 110kn

Warzywa z grila (ukochane Ewy) 65kn

Pierś kurczaka a’la schabowy + frytki 85kn

cevapcici (okrągłe kotleciki mielone)+ frytki 75-90kn

To są budżetowe potrawy.

Dorada ryba zrobiona na bogato 400kn + piwo gratis.

U rolnika poza miastem

wino od 12kn litr

rakija od 80kn litr

olej własny 80kn litr

warzywa tańsze niż w sklepie ale trzeba uważać np na straganie w mieście bo można przebulić.

Będę jutro to popstrykam zdjęcia bo kwestia cen często bywa poruszana.

Oleje w sklepie trzeba olać. Na foto wszystkie 0,5l

10F7B9CE-A1DE-4890-B52C-80CB01BEDE50.jpeg

Edytowane przez Socale (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdy wyjazd zestawem za granice nie tylko warto ,lecz należy zabrać ze sobą żywność taka jaka potrzebujemy. Po to każda przyczepa jest wyposażona w lodówkę oraz szafki i szuflady na sprzęty kuchenne.:przyczepa: O oszczędnościach nawet nie warto wspominać . 

Mamy do dyspozycji pod ręką sprawdzona żywność ,którą lubimy.    Wyposażenie kuchni  i zapełniona lodówką to podstawa udanego wyjazdu.

Korzystać z lokalnych produktów w sklepach ,barach i restauracjach warto ,ale nie musimy.

Warto być niezależnym pod względem żywnościowym, szczególnie za granicami Polski.:banan:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.