Skocz do zawartości

Truma vent nie działa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno nabyliśmy kampera i doprowadzam go do sprawności doszedłem teraz do momentu piecyka s3002 k  i nadmuchu Truma vent

Po pierwsze nie ma iskrownika (to wiem)

A po drugie nie działa nawiew .

Zobaczyłem że odpięty jest przewód na którym jest napięcie a on nigdzie nie jest wpięty może ktoś z was wie gdzie należy go podpiąć? Do iskrownika oryginalnego?

Chodzi o przewód z kilkoma kolorowymi przewodami (niebieski, biały,itp)

IMG_20190703_204011021.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pokrętło Trumavent gdzie mogę ustawić prędkość dmuchawy oraz Automatyczna regulacja .

Problem w tym że jak włączam to nic nie startuje . Dodam że nie próbowałem na 230v.

Dodam też że jak ściągnąłem pokrętło to było napisane 12v więc chyba powinno chodzić na akumulatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na obudowie wentylatora Trumavent dmuchawy czy jest tam gniazdo w które by pasowała Twoja znaleziona wtyczka. Oczywiście nie jest bez różnicy którą stroną ją wsuniesz, z jednej strony widać na wtyczce zatrzask. Czy wogóle od dmuchawy dochodzą jakieś przewody. 

Odpalanie piecyk nie ma nic wspólnego z dmuchawą Trumavent więc jeśli jest sprawny powinien odpalić. 

Jeśli nie ma nigdzie iskrownika poszukaj od spodu obudowy piecyk koszyczka na dwie baterie jeśli nie ma baterii w koszyczka włóż odpowiednie do koszyczka i piecyk powinien odpalić.

Więcej zdjęć i opisu jeśli to nie pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym ,że :

Przewody doprowadzające +i- do dmuchawy są w tej wtyczce czyli w ogóle prąd nie dochodzi do dmuchawy.Niebieski i czerwony to+i- bezpośrednio z Aku a drugi niebieski zielony i biały są podłączone do dmuchawy .( Napięcie we wtyczce jest)

Druga sprawa tu na drugim zdjęciu widać miejsce na iskrownik a go nie ma a naciskanego nie ma.( Iskrownik dołożę inny)

 

 

IMG_20190705_214052456.jpg

IMG_20190705_214921747.jpg

IMG_20190705_214943842.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie ta kostka z przewodami jest nie z tej strony piecyka, jeśli miała by iść do wentylatora była by z tyłu za piecykiem. 

Brakuje tam kilku elementów na tym cieńkim pojedyńczym przewodzie powinien być iskrownika bądź cewka jeśli to automat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

Na ostatnim wyjeździe używaliśmy nawiewu do wentylacji przyczepy, więc chodził po kilka godzin dziennie. Zauważyłem najpierw, że zaczyna słabiej dmuchać, aż w końcu prawie całkiem przestał. Silnik jak by chodził trochę głośniej, ale nie jestem pewien. Teraz robi się chłodniej i by się przydał nawiew ciepła na chłodne noce.

Od czego zacząć sprawdzanie? W przyczepie nie ma akumulatora, zasilanie z samochodu mogę podłączyć (truma jest na 12V). Czy aby podłączyć "na krótko" muszę wymontować dmuchawę, czy wystarczy przepiąć jakieś kable?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2021 o 08:33, Piotrekm13 napisał:

Witam

Na ostatnim wyjeździe używaliśmy nawiewu do wentylacji przyczepy, więc chodził po kilka godzin dziennie. Zauważyłem najpierw, że zaczyna słabiej dmuchać, aż w końcu prawie całkiem przestał. Silnik jak by chodził trochę głośniej, ale nie jestem pewien. Teraz robi się chłodniej i by się przydał nawiew ciepła na chłodne noce.

Od czego zacząć sprawdzanie? W przyczepie nie ma akumulatora, zasilanie z samochodu mogę podłączyć (truma jest na 12V). Czy aby podłączyć "na krótko" muszę wymontować dmuchawę, czy wystarczy przepiąć jakieś kable?

Cytuje sam siebie, ale zostawię dla potomnych...

Wczoraj zrobiłem mały test na spokojnie, i na początku wentylator chodzi ładnie, a po kilku minutach lekko zwalnia i zaczyna troszkę "rzęzić". Odkręciłem całą dmuchawę i zabrałem do garażu. W środku było strasznie dużo kurzu. Zapchane kratki wentylacyjne przy wejściu kabli i ogólnie wszystko oblepione kurzem. Wszystko ładnie wyczyściłem, łącznie z umyciem "turbinki" (bo to co było przyklejone do łopatek trzymało się trochę bardziej). Łożyska silnika dostały po kropelce oleju maszynowego. Ładnie wszystko złożyłem i po zamontowaniu w przyczepie chodzi na pewno ciszej. Nie testowałem dłużej, ale sprawdzi się przy najbliższym wyjeździe czy pomogło.

Podsumowując: Budowa tego jest bardzo prosta, i jeśli ktoś się nudzi to polecam wyczyszczenie dmuchawy czasami, a i kropla oleju tez nie zaszkodzi. W końcu taka dmuchawa pracuje długie godziny. 

 

20210830_180708.jpg.ea8502b9234a714a973728178bfaab07.jpg

20210830_182133.jpg.4e2bc221db07501dba25cf62346df46b.jpg

20210830_182702.jpg.5bb476cd87c29867eca7963e4076dfd3.jpg

20210830_182825.jpg.a2722e789405d02d927df438aa2d0f12.jpg

20210830_183148.jpg.3adf351b106c60e1199cc24bd171e66f.jpg

20210830_183301.jpg.3caa0937a0dd871191a7f4e467205d15.jpg

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.