Jump to content
ArturK

Automatyka w przyczepie w oparciu o Arduino

Recommended Posts

Fougasse

Witam wszystkich, robię coś takiego)

IMG_9664.JPG

display ch lev.png

display.png

display2.png

Pawlusiak

Wygląda cudnie, aż się boję spytać o przewidywany koszt wraz z czujnikami wszystkiego ;)

automaciek

A gdzie strona projektu?

inginio

Chętnie bym coś takiego zakupił. Pytanie do autora projektu o to czy jest w stanie wykonać specjalne zamówienie?😉

ArturK
W dniu 11.07.2019 o 18:03, Fougasse napisał:

Witam wszystkich, robię coś takiego) 

Interfejs wygląda rewelacyjnie! W jaki sposób planujesz mierzyć ilość gazu?

Ja przed reduktorem miałem zamontowany manometr, więc pomiar elektroniczny również chciałem wykonać poprzez pomiar ciśnienia w butli. Pomyślałem, że dorobię odpowiednią przejściówkę i w niej zamontuję czujnik ciśnienia. Zrobiłem coś takiego:

20180520_151334.jpg.402a4ea57e666d71eabf995d30eef49b.jpg

Czujnik testowałem na palniku gazowym do lutowania. Odkręcałem butlę, zapalałem palnik, zakręcałem butlę i obserwowałem jak w miarę wypalania się gazu w wężu spada jego ciśnienie. Czujnik działał, więc zamontowałem go w przyczepie. Na pierwszym wyjeździe okazało się, że z pomiarem jest coś nie tak. Wskazania ilości gazu zmieniały się w zależności od temperatury, natomiast przez kilka dni na podstawie pomiaru ciśnienia nie mogłem ustalić, ile gazu faktycznie zużyłem. Ponieważ sam czujnik działał, oznaczało to, że metoda pomiaru jest niewłaściwa. Zacząłem szukać błędu w moim myśleniu i znalazłem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Para_nasycona
http://www.greengas.pl/?bazawiedzy=wplyw-temperatury-na-wlasciwosci-gazu-plynnego
W skrócie: przy stałej temperaturze ciśnienie gazu (w postaci lotnej) w butli jest niezmienne, aż do wyczerpania zapasu gazu w postaci ciekłej. Pomiar ciśnienia nie jest więc właściwym sposobem na określenie ilości gazu w butli. Nie wiem, jak to się ma do wskazań manometru, bo wcześniej nie zwracałem na niego uwagi.

Na portalu aukcyjnym kupiłem najtańszą wagę łazienkową, podłączyłem do komputera i zacząłem testy.

20180609_215831.jpg.1212ff0d298eaf13e96b103358c3a445.jpg

Ponieważ testy wypadły pomyślnie, kupiłem zestaw czujników tensometrycznych (przykładowy zestaw):
https://botland.com.pl/pl/czujniki-nacisku/7267-czujnik-tensometryczny-sily-nacisku-50kg-4-sztuki.html
i na nich zbudowałem wagę do przyczepy. Czujniki działały ok, ale podobnie jak waga łazienkowa, przed każdym ważeniem powinny być „wyzerowane”. W przyczepie trudno to zrobić, bo trzeba by za każdym razem po włączeniu sterownika podnosić butlę, odczytywać aktualną wartość zerującą czujników i dopiero ważyć butlę. Dodatkowo nie mają kompensacji temperaturowej, więc wynik pomiaru inny był rano, inny w południe. Korzystam z butli 5,5 kg, a różnice pomiaru wynosiły nawet 1,5kg. Zmieniłem więc czujniki na belkę tensometryczną (przykładowa belka):
https://botland.com.pl/pl/czujniki-nacisku/3098-belka-tensometryczna-na1-40kg-400n.html
Belka którą zastosowałem ma kompensację temperaturową i można dla niej wyznaczyć stałą wartość zerującą, jest więc pozbawiona wad poprzednich czujników tensometrycznych. Kupiłem dwie płyty poliwęglanu i przygotowałem nową wagę:

20180912_215627.jpg.40aadfc5b4d7e7d28299c547be9b9b65.jpg

To jest moje docelowe rozwiązanie. Butla całą zimę spędziła na wadze, po włączeniu sterownika, ilość gazu wskazywana jest poprawnie.

20190430_092034.thumb.jpg.3081ca87fd34aee7a51fb65a639c4a6f.jpg

ArturK

Wrzuciłem na YT dwa filmiki ze sterowaniem za pomocą SMS

ArturK

Pojawiają się pytania o koszt takiego systemu, więc sprawdziłem jak to u mnie wyglądało. Po podsumowaniu cen części, które obecnie mam zamontowane  wyszło mi ok. 1200 zł.

Koszty można obniżyć o ok. 200-300 zł robiąc zakupy niektórych modułów na Aliexpress. Mnie projekt kosztował nieco więcej, bo zanim doszedłem do ostatniej konfiguracji po drodze miałem sporo zmian i sporo modułów spaliłem ;) Niestety plątanina kabli o której pisał @seba222  powodowała, że zdarzało mi się 5 voltowe moduły zasilać 12 voltami ;). Dodatkowo, żeby swobodnie pracować nad oprogramowaniem w domu, część elementów mam zdublowanych. Nie liczyłem kosztu piwa spożytego przy konstruowaniu 😎.