Skocz do zawartości

Wyposażenie Europa i konwencja


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w wp pojawił się ciekawy artykuł, szukałem na forum, ale takiego podsumowania nie znalazłem. 

Poniżej wklejam kilka cytatów i wyliczenie. 

Z obowiązku kupowania wyposażenia obowiązującego w innych krajach zwalnia nas Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Zespół przepisów międzynarodowych z 1968 roku został przyjęty przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. W jednym z punktów jest mowa o tym, że wyjeżdżając samochodem za granicę musimy mieć tylko to, do czego obliguje nas prawo kraju, w którym auto jest zarejestrowane.

 

Austria - zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.

Belgia - trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa.

Bułgaria - trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa.

Chorwacja - trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki

(z wyjątkiem samochodów ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED).

Estonia - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kliny zabezpieczające koła, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy (w samochodach firmowych).

Finlandia - trójkąt ostrzegawczy.

Francja - kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.

Czechy - zestaw pierwszej pomocy.

Dania - trójkąt ostrzegawczy.

Grecja - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy.

Hiszpania - koło zapasowe oraz narzędzia do jego wymiany, dwa przenośne trójkąty ostrzegawcze,
kamizelka odblaskowa.

Holandia - trójkąt ostrzegawczy.

Liechtenstein - trójkąt ostrzegawczy.

Litwa - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa lub światło odblaskowe.

Luksemburg - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Łotwa - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy.

Malta - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy.

Niemcy - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy.

Norwegia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Portugalia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Rumunia - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.

Słowacja - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Słowenia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy, zapasowe żarówki.

Szwajcaria - trójkąt ostrzegawczy.

Szwecja - trójkąt ostrzegawczy.

Węgry - trójkąt ostrzegawczy.

Włochy - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

 

https://autokult.pl/29887,wyjazd-za-granice-co-z-obowiazkowym-wyposazeniem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

1 minutę temu, Kevin napisał:

Dziś w wp pojawił się ciekawy artykuł, szukałem na forum, ale takiego podsumowania nie znalazłem. 

Poniżej wklejam kilka cytatów i wyliczenie. 

Z obowiązku kupowania wyposażenia obowiązującego w innych krajach zwalnia nas Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Zespół przepisów międzynarodowych z 1968 roku został przyjęty przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. W jednym z punktów jest mowa o tym, że wyjeżdżając samochodem za granicę musimy mieć tylko to, do czego obliguje nas prawo kraju, w którym auto jest zarejestrowane.

Czyli w aucie musimy posiadać obowiązkowe wyposażenie, które wymagane jest w NASZYM KRAJU. Dlatego wjeżdżając do Włoch czy Węgier (itd) nie musimy mieć wyposażenia obowiązującego w kraju do którego wjeżdżamy. 

Więc po co Ci ta cała lista?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie po nic, wkleiłem ja dla ciekawości. Przeszkadza Ci to? Nie kapuje. 

Jak przeczytasz artykuł to zobaczysz, że istnieje możliwość że nie każdy policjant w Europie zna zapisy konwencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kevin napisał:

Mnie po nic, wkleiłem ja dla ciekawości. Przeszkadza Ci to? Nie kapuje. 

Sama lista może wprowadzać w błąd, i bardzo często tak jest - większość artykułów niestety próbuje na siłe przekonywać czytelnika, że wyjeżdżając do danego kraju trzeba doposażyć auto zgodnie z tamtejszymi przepisami, co oczywiście nie jest prawdą.

10 minut temu, Kevin napisał:

Jak przeczytasz artykuł to zobaczysz, że istnieje możliwość że nie każdy policjant w Europie zna zapisy konwencji. 

Dlatego warto wiedzieć co to konwencja i najlepiej wozić ją z sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, teraz się wytłumaczyłeś elegancko ?

Problem w tym ze jak nie znasz portugalskiego a masz konwencje po polsku czy angielsku a policjant zna tylko rodzimy język to się możesz nie dogadać. 

Dlatego warto wiedzieć mimo wszystko co gdzie i jak, bo ktoś może woleć pokazać wyposażony odpowiednio bagażnik niż deliberować na migi o konwencji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem Konwencja istnieje ale realnie jest to martwy akt prawny
Owszem można próbować się prawować a nawet wygrać sprawy ale życzę powodzenia dla mnie szybciej i prościej jest dokupić zapasowe żarówki czy inne pierdoły aby nie użerać się np. ze Słowakiem a np. w Austrii ściągnąć kamerkę. Mozna spróbować chandryczyć się z Włochem o zebrę ale prościej jest kupić odpowiednią na IT
Zastanów się ile czasu stracisz na upartego policjanta który zabroni Ci dalszej jazdy ze wzgl. na brak wyposażenia wymaganego w danym kraju - pół dnia w plecy i chandryczenie z lokalnym misiem lub krokodylem aby wyegzekwować zapisy konwencji - sorry nie dla mnie
Sądzenie się - owszem możliwe, możliwe jest nawet wygranie sprawy - tyle tylko trzeba jeździć do sądu w kraju gdzie odmówisz mandatu - jak ktoś nie ma co robić proszę bardzo ale realnie pracujący człowiek nie ma na to czasu - nie opłaca się skórka za wyprawkę i tyle
Nawiasem mówiąc na logikę - konwencja konwencją - wjeżdżasz do cudzego państwa to tak jakbyś wszedł do czyjegoś domu - uważam że należy stosować się do zasad obowiązujących w tym domu.

Konwencja nie jest dzisiejszym super newsem i super odkryciem większość forumowiczów wie o tym akcie prawnym  Polska  ratyfikowała tę konwencję 24 lutego 1988 roku a temat Konwencji był wielokrotnie poruszany i na forum i w mediach więc portalik autokult żadnego odkrycia nie zrobił a w dodatku podaje niepełne informacje.
@Kevin nie krzycz wolami - jest taka opcja "wklej jako zwykły tekst"

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

@Kevin nie krzycz wolami - jest taka opcja "wklej jako zwykły tekst"

Spoko i zgadzam się z tobą. Myśle ze w jednym miejscu taka ściąga może być przydatna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Owszem można próbować się prawować a nawet wygrać sprawy ale życzę powodzenia dla mnie szybciej i prościej jest dokupić zapasowe żarówki

Czyli co mam zrobić aby mieć zapasowe żarówki? Mam wozić całe lampy na wszelki wypadek? Bo u mnie żarówek ledowych się wymienić nie da ;) A zarówno z przodu jak i z tyłu mam ledy. A co ma zrobić kierowca auta z xenonami? Ma na wszelki wypadek posiadać drogie zamienniki? Apteczki też nie mam bo po co mi ona, jak w przyczepie mam mnóstwo leków i innych medykamentów. Swoją drogą w każdym kraju wyposażenie apteczki może być inne - więc jak? Na każdy kraj mam mieć osobną apteczkę zgodną z lokalnymi przepisami? 

Cytat

Nawiasem mówiąc na logikę - konwencja konwencją - wjeżdżasz do cudzego państwa to tak jakbyś wszedł do czyjegoś domu - uważam że należy stosować się do zasad obowiązujących w tym domu.

Wyobraź sobie taką sytuację, że chcesz wybrać się do Portugalii, i w związku z tym musisz przejechać przez Hiszpanię. Tak się składa, że kupiłeś auto w Polsce i to auto nie jest fabrycznie wyposażone w koło zapasowe - ba nawet nie masz na nie miejsca. I co robisz? Kupujesz zapas specjalnie na Hiszpanie? To samo masz w Czechach, czy w Słowacji. W Słowacji muszę mieć ekstra jeszcze linkę holowniczą

27 minut temu, Kevin napisał:

Spoko i zgadzam się z tobą. Myśle ze w jednym miejscu taka ściąga może być przydatna. 

Tylko niestety ta lista jest niekompletna. Jeśli już chcemy być tak ortodoksyjni to powinniśmy zawsze wozić:

  • koło zapasowe (nawet jak producent koła nie przewidział i nie ma na nie miejsca) 
  • podnośnik
  • komplet kluczy
  • linkę holowniczą
  • zapasowe żarówki do wszystkich lamp w pojeździe (drogie Xenony i ledy też)
  • zapasowe bezpieczniki wszelkiej maści
  • apteczki zgodne z wymogami dla danego kraju
  • gaśnicę
  • trójkąt
  • kamizelki dla wszystkich pasażerów
  • tabliczkę z ograniczeniem prędkości
  • okulary przeciwsłoneczne
  • alkomat (we Francji był obowiązkowym wyposażeniem? może znieśli)
  • rękawiczki gumowe

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, jacek00 napisał:

A zarówno z przodu jak i z tyłu mam ledy. A co ma zrobić kierowca auta z xenonami? 

Nie czytałeś artykułu z linka jak pisałem wyżej, Ledy, xenony itp nie wymagają zapasu (wyjątek).

Lista nie jest sprawdzona przeze mnie wśród ustawodawstw państwa europejskich, lecz tylko taka dziś znalazłem, jako aktualny artykuł prasy internetowej. 

Może warto sporządzić taki poradnik, bo to co ja pisałem a potwierdził Krzysiek, może oszczędzić dużo czasu na drodze do campingi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nie czytałeś artykułu z linka


Czytałem i zwracam uwagę ze jest on niekompletny


jak pisałem wyżej, Ledy, xenony itp nie wymagają zapasu (wyjąte)


A skąd wiesz? Znasz ustawy z każdego kraju? Ja nie znam i nie wiem. Swoją drogą Ciekawe czy u takich ortodoksów Słowaków uwzględnili już ledy


Może warto sporządzić taki poradnik, bo to co ja pisałem a potwierdził Krzysiek, może oszczędzić dużo czasu na drodze do campingi. 


I będzie dyskusja jak tutaj ;-) Ja ze swojego doświadczenia, dwóch kontroli w Słowacji mogę stwierdzić, że żadne wyposażenie ich nie interesuje nawet ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jacek00 napisał:

 


Ja ze swojego doświadczenia, dwóch kontroli w Słowacji mogę stwierdzić, że żadne wyposażenie ich nie interesuje nawet ?

 

 

Mnie się zdarzyły w jednym dniu dwie kontrole - jedna na Słowacji, druga w Czechach.

Sprawdzali wyłącznie wyposażenie i dokumenty pojazdu  oraz uprawnienia do kierowania  zespołem B +E.  

Bardzo się aby coś znaleźć i wyrobić  normę sprzedanej "pokuty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jacekzoo napisał:

@Kevin ścigaj chłopaków żeby naciągali nogi z naprawą auta i gdzieś jedź. Albo chociaż zjedz snickersa bo zaczynasz gwiazdorzyć ?

dziś zaczęli...i masz rację, widzę jak jeździcie i....to tamto ?

Wracając do tematu, to może jednak wypracować kompromis i stworzyć "bezpieczną" listę, która powinna uchronić przed upierdliwym policjantem. Jak pisał Jacek00, można trafić na spoko stróżów prawa i nie spoko. Ja przyznam raz trafiłem, jeden raz (w kraju). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś zaczęli...i masz rację, widzę jak jeździcie i....to tamto 
Wracając do tematu, to może jednak wypracować kompromis i stworzyć "bezpieczną" listę, która powinna uchronić przed upierdliwym policjantem. Jak pisał Jacek00, można trafić na spoko stróżów prawa i nie spoko. Ja przyznam raz trafiłem, jeden raz (w kraju). 
 
 
Ja i tak wożę narzędzia, koło zapasowe mam, bezpieczniki mam, żarówek nie potrzebuje, kamizelki też mam, a za apteczkę zawsze robi pojemnik z lekami i innymi medykamentami :)

Czego mi więcej potrzeba?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Czego mi więcej potrzeba?

właśnie sprzedać innym tą cenną wiedzę. 

Przyklejony i zamknięty post uzupełniany przez moda, z listą polecanych szpeju na jazdę w kraju i poza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.