Skocz do zawartości

Zasilacz 12V, a nie 13,7V


Pawlusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat zmagałem się z kiepskim odbiorem radia zamontowanego w cepce. Coraz lepsze anteny, wzmacniacze, a i tak słabo to wypadało -zakłócenia. Szarpnąłem się na nowe radio i w miejsce No name, pojawił się Pioneer, a problem nie zniknął. Doszedłem wreszcie, że winny jest oryginalny zasilacz z serii X, który zasila pompki, światło, radio, itp. -widać słabo filtrowany. Znalazłem u siebie całkiem porządny zasilacz od LEDów, 12V/ 16,5A i tu pytanie: czy próbować podwyższać napięcie do "akumulatorowego" 13,7V (tyle daje oryginalny), czy też to piękne stabilizowane 12V da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeprowadziłem testy, porównując pracę oryginalnego zasilacza cepkowego ZIG X-8 o napięciu 13,8V oraz LEDowego 12V. Oba urządzenia zapewniają moc powyżej 150W.

Nie stwierdziłem żadnych nieprawidłowości przy zasilaniu odbiorników energii nieco niższym napięciem (12V, zamiast >13V, nawet przy pełnym obciążeniu, tj. radio, 2 lampki, plafon, 3 listwy LED, ładowareczka USB, wentylatorek samochodowy, pompka wody. Niestety, zamiana na nowoczesny (względem 20 letniego) zasilacz, nie przyniosła spodziewanego spadku zakłóceń radia. Szumy i zakłócenia pojawiają się przede wszystkim, w momencie włączenia lampek z żarówkami LED MR16. Prawdopodobnie wbudowana w nie przetwornica generuje silne zakłócenia przenoszące się przez wspólny obwód 12V. ?

Jedyny plus całej operacji, to stwierdzenie, że nowy zasilacz ma pobiera o 30% mniej energii niż stary, przy tym samym obciążeniu (78W stary vs 54W nowy).  Nawet, biorąc pod uwagę niższe o 10% napięcie wyjściowe, daje to prawie 30% lepszą sprawność.

Teraz pozostaje mi poszukać żarówek LED, które nie będą "siały" zakłóceniami, może ktoś ma w tym temacie doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat, na razie przebadane kilka modeli żarówek i wszystkie powodują zakłócenia :( . Kolejny pomysł, to specjalny filtr na kabel zasilający radio -be efektu, a nawet, jak by gorzej. Dochodzę do wniosku, że żarówka LED "sieje" jednak w paśmie radiowym, a nie poprzez zasilanie 12V.
Temat nadal nie rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pawlusiak napisał:

Kontynuując temat, na razie przebadane kilka modeli żarówek i wszystkie powodują zakłócenia :( . Kolejny pomysł, to specjalny filtr na kabel zasilający radio -be efektu, a nawet, jak by gorzej. Dochodzę do wniosku, że żarówka LED "sieje" jednak w paśmie radiowym, a nie poprzez zasilanie 12V.
Temat nadal nie rozwiązany.

Z doświadczenia potwierdzam, że wiekszość ledów "sieje" w pasmach radiowych. Zauważyłem to przy stosowaniu ogólno dostępnych taśm, listew, żarówek "no name" czyli generalnie made in PRC. Koledzy mieli nawet problem z żarówkami dedykowanymi do postojówek, kierunków, lampami led świateł do jazdy w dzień itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wystarczy tylko raz a dobrze  zainwestować w profesjonalny sprzęt radiowy i problemy z głowy. Mam całą budę w ledach i mogę nawet wszystkie na raz włączyć, a radyjko gra jak talala i żadnych zakłóceń  nie ma :) 

 

radio.jpg.14e82bf75c290fdeb2048c014e4d1c4f.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 26.06.2019 o 19:59, Pawlusiak napisał:

Kontynuując temat, na razie przebadane kilka modeli żarówek i wszystkie powodują zakłócenia :( . Kolejny pomysł, to specjalny filtr na kabel zasilający radio -be efektu, a nawet, jak by gorzej. Dochodzę do wniosku, że żarówka LED "sieje" jednak w paśmie radiowym, a nie poprzez zasilanie 12V.
Temat nadal nie rozwiązany.

Ja testowałem kilka różnych żarówek LED na 12v i nie zauważyłem żadnego wpływu na odbiór radia. Dlatego też dziwi mnie Twoja sytuacja. Ktoś nawet pisał, że LEDy na 12V nie zakłócają, bo nie mają przetwornicy (ma to miejsce w LEDach na 230V). Czyli jak rozumiem, bez świateł radio gra poprawnie a jak włączysz dowolną lampkę to w radiu masz już tylko szum?

U mnie bliskość anteny od solara i kabli solarnych powodowała zakłócenia. Po przeniesieniu anteny na drugą stronę dachu zakłócenia są dużo mniejsze - da się słuchać radia. Być może bliskość przewodów jednych i drugich odbiorników ma na to wpływ :niewiem:

U mnie jeszcze te ładowarki no name  powodowały nieziemskie zakłócenia - wszędzie, i w przyczepie i w obu samochodach.

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.